Intel 18A tehnologija je njegova najveća šansa za izlazak iz krize, ali ujedno i najveći rizik od potpune propasti

Revolucionarna tehnologija čipova 18A može vratiti Intel u vrh industrije, ali uz velike rizike i izazove

Intel 18A tehnologija je njegova najveća šansa za izlazak iz krize, ali ujedno i najveći rizik od potpune propasti

Intel svoju budućnost stavlja na kocku sa novom 18A (18 angstrema, tj. 1,8 nm), tehnologijom koju stručnjaci vide kao poslednju šansu kompanije da povrati primat u svetu čipova, a koji je trenutno u rukama tajvanskog TSMC-a.

Očekuje se da će 18A procesori biti dostupni krajem 2025. godine i nova tehnologija donosi dve ključne inovacije koje konkurencija još ne koristi: gate-all-around (GAA) tranzistore i backside power tehnologiju. Ove promene bi trebalo da značajno poboljšaju performanse i energetsku efikasnost čipova, a posebno su značajne za zadatke vezane za veštačku inteligenciju.

Intel ne planira da koristi ovu tehnologiju samo za svoje potrebe jer kompanija pokušava da preotme deo TSMC tržišta kao proizvođač procesora po narudžbi za druge firme. Međutim, to je izuzetno težak zadatak, jer TSMC već proizvodi za gigante poput Apple-a, AMD-a i Nvidije.

Intel 18A, prvi koraci i najveći izazovi

Amazon i Microsoft već su potpisali ugovore o korišćenju 18A za razvoj sopstvenih čipova, ali finansijski direktor Intela priznaje da je broj spoljnjih klijenata zasad “beznačajan”.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Dodatno, razvoj 18A je već odložen, planirani početak za prvu polovinu tekuće godine je pomeren za drugo polugodište. Inženjeri u Intelovim fabrikama priznaju da je tehnologija još krajem prethodne godine bila nezrela, ali da je od tada “mnogo napredovala” i da su zaposleni optimistični.

Ipak, kombinovanje dve veoma složene tehnologije istovremeno povećava rizik od neuspeha. Autor knjige “Chip War”, Kris Miler, upozorava da je pokušaj da se GAA i backside power uvedu zajedno izuzetno složen proces. Otežavajuća okolnost je i to što su u kompaniji najavljeni novi otkazi, što može negativno uticati na moral zaposlenih.

Trka sa TSMC-om se nastavlja

TSMC ne sedi skrštenih ruku, najavio je svoju GAA tehnologiju (N2) za ovu godinu, a backside power planira da uvede 2026. To znači da Intel ima kratak vremenski prozor da ostvari tehnološku prednost.

Ipak, samo postizanje tehničke funkcionalnosti 18A nije dovoljno. Intel mora dokazati da može da proizvodi ove čipove u velikim količinama i sa visokim procentom ispravnih jedinica, što je upravo ono u čemu TSMC briljira.

Politički faktor i budućnost kompanije

Intel je i dalje jedina američka kompanija sa sposobnošću za naprednu proizvodnju čipova u velikom obimu, pa su SAD duboko zainteresovane za njen opstanak. Kompanija je već obezbedila 7,8 milijardi dolara iz američkog CHIPS zakona. Eventualno napuštanje proizvodnje ugrozilo bi ove fondove i nacionalnu strategiju tehnološke nezavisnosti.

TSMC gradi fabrike i istraživačke centre i u SAD, ali je najavljeno da će samo trećina najnaprednijih procesa biti dostupna na američkom tlu, čime Intel ipak zadržava stratešku važnost.

Intel praktično ulaže sve karte u 18A proces. Ukoliko ova tehnologija uspe i postane konkurentna u praksi, mogla bi označiti veliki preokret za kompaniju i doneti joj povratak u sam vrh industrije. Ali ako ne uspe, Intel bi mogao izgubiti ne samo tržišni udeo, već i poverenje Wall Streeta i verovatno se zauvek povući iz proizvodnje čipova. Pravi test dolazi do kraja godine, piše Yahoo Finance.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.