Da li se svet proizvodnje poluprovodnika upravo smanjio za još nekoliko nanometara? Prema izveštajima, Intel i TSMC su navodno postigli preliminarni dogovor o stvaranju zajedničke firme koja će upravljati Intelovim fabrikama u SAD-u.
Vest stiže na osnovu informacija od dva izvora koji su upoznati sa situacijom. Intel još uvek nije komentarisao ovu tvrdnju.
Prema uslovima dogovora, TSMC bi trebalo da poseduje 20% zajedničkog ulaganja. Nije jasno koje kompanije će posedovati preostalih 80%, ali se ranije ove godine izveštavalo da je TSMC kontaktirao više vodećih dizajnera čipova bez fabrika u SAD-u, uključujući: AMD, Broadcom, Nvidia i Qualcomm, kako bi investirali u zajedničku kompaniju koja bi posedovala više fabrika u Americi. Iako su Nvidia i član TSMC odbora kasnije demantovali ove razgovore.
Ovaj aranžman je navodno bio pod uticajem američke vlade, konkretno Bele kuće i Ministarstva trgovine, u okviru napora da se reše tekući operativni problemi u Intelu.
Američke vlasti vide partnerstvo kao način stabilizacije poslovanja Intela: Strategija IDM 2.0 suočila se sa brojnim izazovima jer je kompanija nije uspela u nameri da postane lider u proizvodima, a ni u tehnologiji proizvodnje poluprovodnika. Istovremeno, aktuelna američka vlada neće podržati prodaju Intelovih fabrika stranim investitorima, naročito TSMC-u.
Trenutno nije jasno kakva će tačno biti uloga TSMC-a u Intelovim američkim fabrikama – koje koštaju desetine milijardi dolara – od kojih mnoge mogu proizvoditi samo procesore za Intel (uključujući fabrike koje mogu proizvoditi na Intel 3 i Intel 4 tehnologijama) i samo jedna ili dve od njih mogu proizvoditi procesore na Intelovoj 18A proizvodnoj tehnologiji.
Takođe nije jasno kako planovi TSMC-a da poseduju 20% Intel Foundry-a korespondiraju sa njegovim planovima da investira 165 miliona dolara u svoj Arizona Fab 21, koji će proizvoditi čipove za svoje partnere, uključujući Apple.
Finansijska tržišta brzo su reagovala na ovu vest. Cena deonica Intela porasla je za gotovo 7% nakon što je izveštaj javno objavljen, što je pomoglo kompaniji da se oporavi nakon pada tržišne kapitalizacije izazvanog novim carinama na uvoz koje će implementirati SAD. Nasuprot tome, deonice TSMC-a koje se trguju u SAD-u pale su za oko 6%, što ukazuje na različite reakcije investitora na ovaj dogovor, prenosi Tomshardware.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji