Intel i TSMC dogovorili zajedničko ulaganje i formiranje nove kompanije za proizvodnju procesora 

Intel i TSMC su navodno postigli preliminarni dogovor o stvaranju zajedničke firme koja će upravljati Intelovim fabrikama u SAD-u

Intel i TSMC dogovorili zajedničko ulaganje i formiranje nove kompanije za proizvodnju procesora 

Da li se svet proizvodnje poluprovodnika upravo smanjio za još nekoliko nanometara? Prema izveštajima, Intel i TSMC su navodno postigli preliminarni dogovor o stvaranju zajedničke firme koja će upravljati Intelovim fabrikama u SAD-u. 

Vest stiže na osnovu informacija od dva izvora koji su upoznati sa situacijom. Intel još uvek nije komentarisao ovu tvrdnju. 

Prema uslovima dogovora, TSMC bi trebalo da poseduje 20% zajedničkog ulaganja. Nije jasno koje kompanije će posedovati preostalih 80%, ali se ranije ove godine izveštavalo da je TSMC kontaktirao više vodećih dizajnera čipova bez fabrika u SAD-u, uključujući: AMD, Broadcom, Nvidia i Qualcomm, kako bi investirali u zajedničku kompaniju koja bi posedovala više fabrika u Americi. Iako su Nvidia i član TSMC odbora kasnije demantovali ove razgovore. 

Ovaj aranžman je navodno bio pod uticajem američke vlade, konkretno Bele kuće i Ministarstva trgovine, u okviru napora da se reše tekući operativni problemi u Intelu. 

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Američke vlasti vide partnerstvo kao način stabilizacije poslovanja Intela: Strategija IDM 2.0 suočila se sa brojnim izazovima jer je kompanija nije uspela u nameri da postane lider u proizvodima, a ni u tehnologiji proizvodnje poluprovodnika. Istovremeno, aktuelna američka vlada neće podržati prodaju Intelovih fabrika stranim investitorima, naročito TSMC-u. 

Trenutno nije jasno kakva će tačno biti uloga TSMC-a u Intelovim američkim fabrikama – koje koštaju desetine milijardi dolara – od kojih mnoge mogu proizvoditi samo procesore za Intel (uključujući fabrike koje mogu proizvoditi na Intel 3 i Intel 4 tehnologijama) i samo jedna ili dve od njih mogu proizvoditi procesore na Intelovoj 18A proizvodnoj tehnologiji. 

Takođe nije jasno kako planovi TSMC-a da poseduju 20% Intel Foundry-a korespondiraju sa njegovim planovima da investira 165 miliona dolara u svoj Arizona Fab 21, koji će proizvoditi čipove za svoje partnere, uključujući Apple. 

Finansijska tržišta brzo su reagovala na ovu vest. Cena deonica Intela porasla je za gotovo 7% nakon što je izveštaj javno objavljen, što je pomoglo kompaniji da se oporavi nakon pada tržišne kapitalizacije izazvanog novim carinama na uvoz koje će implementirati SAD. Nasuprot tome, deonice TSMC-a koje se trguju u SAD-u pale su za oko 6%, što ukazuje na različite reakcije investitora na ovaj dogovor, prenosi Tomshardware

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.