Jensen Huang: Kina ne zavisi od američkih AI čipova — vreme je za novu strategiju

Direktor Nvidije Jensen Huang poručuje da Kina ne zavisi od američke AI tehnologije i poziva SAD da otvore svoj tehnološki ekosistem svetu.

Jensen Huang: Kina ne zavisi od američkih AI čipova — vreme je za novu strategiju

Direktor Nvidije Jensen Huang dao je intervju za CNN-ovu emisiju Fareed Zakaria GPS, u kojem se osvrnuo na tenzije u vezi sa izvozom američkih AI čipova u Kinu. Tema razgovora, koji u tekstu prenosi PC Gamer, bila je i njegova ranija izjava da su američke sankcije zapravo imale kontraproduktivan efekat na same američke kompanije.

„Uskraćivanje tehnologije nije cilj — to je taktika. I ta taktika nije bila u službi cilja“, rekao je Huang, prenosi Bloomberg. „Cilj da Amerika bude lider u veštačkoj inteligenciji je ispravan, ali to ne znači da treba da sprečimo ostatak sveta da koristi našu tehnologiju.“

Američki AI ekosistem treba da bude globalan

Huang je naglasio da američka tehnološka infrastruktura (ili „tech stack“) mora biti dostupna developerima širom sveta, uključujući i one u Kini:

„Naša misija treba da bude — ako želimo da Amerika vodi u AI razvoju — da omogućimo svetu da gradi na američkoj tehnologiji. To uključuje i neverovatne programere iz Kine.“

Kada ga je Zakaria upitao da li to ne otvara vrata kineskoj vojsci i obaveštajnim službama da koriste američke AI čipove za razvoj oružja, Huang je odgovorio:

„Ne treba da brinemo o tome. Kineska vojska, isto kao i američka, ne bi gradila svoj sistem na tehnologiji druge zemlje jer ne može da se oslanja na nešto što može biti ograničeno bilo kada.“

Dodao je i da Kina već ima sopstvene superkompjutere i kapacitete, koje razvijaju „sjajni kineski inženjeri“, i da im Nvidia čipovi nisu neophodni za vojne projekte.

Huang dolazi u Kinu uprkos pritisku američkih senatora

Huang će 16. jula boraviti u Pekingu, što će biti njegova druga poseta Kini ove godine. Međutim, pred put je primio pismo od senatora Jima Banksa (republikanac) i Elizabeth Warren (demokrata), koji ga upozoravaju da ne održava sastanke sa kompanijama povezanim sa kineskom vojskom i obaveštajnim strukturama.

„Zabrinuti smo da bi vaša poseta mogla legitimisati kompanije koje tesno sarađuju sa kineskom vojskom“, navodi se u pismu.

U pozadini svega stoje izveštaji da Kina gradi ogromne data centre za skladištenje više od 115.000 Nvidia AI GPU-ova, što bi moglo predstavljati kršenje američkih izvoznih ograničenja, iako nije jasno na koji način su ti čipovi nabavljeni.

Pitanje AI izvoza između geopolitike i tržišta

Dok američke administracije menjaju pristup — Bidenova uvodi stroža ograničenja, dok Trumpova zagovara ublažavanje istih — Huang pokušava da pošalje poruku razuma.

„Kineska vojska ne zavisi od američkih čipova. Ograničenja ne pogađaju njih — pogađaju američke firme koje gube tržište i partnere“, implicira Huang.

Iako su početkom godine uvedene dodatne carine na kineske proizvode, Huang ostaje uveren da je otvoren globalni pristup dugoročno održiviji model za američku tehnološku dominaciju.

Hoće li doći do relaksacije sankcija?

U ovom trenutku, predviđanja su neizvesna. S jedne strane, tehnološka saradnja bi mogla koristiti i SAD i Kini; s druge, geopolitički rizici i bezbednosni interesi i dalje oblikuju pravila igre.

No ako pitate Huanga — izgradnja zatvorenih sistema nije put ka tehnološkom liderstvu. Umesto toga, otvaranje američke tehnologije prema svetu — pa i Kini — moglo bi biti ključni korak u globalnom AI nadmetanju.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.