Ministarka trgovine SAD: Pokušaj da se Kina zaustavi u razvoju čipova je uzaludan posao

Ministarka Đina Raimondo ističe važnost ulaganja u domaće inovacije kroz Zakon o čipovima i nauci, uz poruku da je „trka za tehnološkim napretkom“ bolja strategija od sankcija prema Kini

Ministarka trgovine SAD: Pokušaj da se Kina zaustavi u razvoju čipova je uzaludan posao

Američka ministarka trgovine Đina Raimondo izjavila je da bi Sjedinjene Američke Države trebalo da se više fokusiraju na investicije u domaće inovacije nego na zabrane i sankcije prema Kini. U intervjuu je naglasila: „Pokušaj da se Kina zaustavi je uzaludan posao,“ dodajući da je Zakon o čipovima i nauci administracije Džoa Bajdena, koji je omogućio najveća ulaganja u infrastrukturu za proizvodnju čipova u poslednje 28 godine, „važniji od kontrola izvoza.“

Ipak, prema pisanju Wall Street Journal-a, predsednik Bajden i dalje nastoji da uvede zabrane i sankcije kineskim firmama, pozivajući saveznike poput Japana i Holandije da ograniče pristup Kini naprednoj tehnologiji, posebno onoj koja uključuje američke komponente.

„Jedini način da pobedimo Kinu jeste da budemo korak ispred njih,“ izjavila je ministarka Raimondo. „Moramo trčati brže i biti inovativniji. To je način da pobedimo.“ I pored američkih kontrola izvoza, mnoge kineske kompanije uspevaju da dođu do zabranjenih čipova preko crnog tržišta ili drugih neformalnih kanala. Kineski sektor inovacija, iako pod pritiskom sankcija, pokazuje otpornost i sposobnost prilagođavanja izazovima.

Ove izjave dolaze u trenutku kada se bivši predsednik Donald Tramp priprema za povratak u Belu kuću početkom 2025. godine. Zakon o čipovima i nauci, koji je dobio dvostranačku podršku u Kongresu, doneo je značajne benefite pojedinim republikanskim državama. Ipak, Tramp je u oktobru zakon opisao kao „loš dogovor,“ a njegov portparol Kuš Desai izjavio da bivši predsednik preferira „uvođenje tarifa, smanjenje poreza, ukidanje regulacija i oslobađanje američke energije“ kao strategiju za jačanje industrije.

Usled neizvesnosti o budućnosti Zakona o čipovima, mnogi prijavljeni za subvencije ubrzano pokušavaju da obezbede sredstva pre inauguracije 20. januara. Ipak, Tramp planira da ubrza izdavanje dozvola za kompanije koje ulažu najmanje milijardu dolara u SAD, pri čemu bi pojedine regulacije mogle biti ukinute. Ova politika je verovatno podstakla SoftBank da najavi investiciju od 100 milijardi dolara u veštačku inteligenciju i druge tehnologije u Americi, prenosi Tomshardware.

Iako se Raimondo slaže da pojedine regulative ograničavaju konkurentnost američke industrije, smatra da kompanijama ne treba dozvoliti da deluju bez kontrole, čak i kada raspolažu ogromnim budžetima. „Postizanje balansa između inovacija i odgovornosti mora ostati naš prioritet,“ zaključila je.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi