SAD ulaže sve veće napore da zaustavi razvoj Huawei čipova 

Nova pravila SAD-a i kontroverze oko izvoza čipova stavljaju kinesku tehnološku kompaniju pod još veći pritisak

SAD ulaže sve veće napore da zaustavi razvoj Huawei čipova 

SAD trenutno ulaže velike napore kako bi sprečio Huawei da napreduje u razvoju čipova. Nakon kontroverzi sa TSMC čipovima, američka vlada radi na zatvaranju rupa u sistemu koji omogućavaju kineskom tehnološkom gigantu da napreduje u ovom sektoru.

Administracija predsednika Bajdena donela je u poslednjim minutima vlasti, pravila o izvozu čipova pre nego što Donald Tramp preuzme predsedničku funkciju. Vlada vrši pritisak na Intel, TSMC i Samsung da uspore prodaju čipova Kini, jer to, kako navode, pomaže Huawei-u da se razvija. Ide se dotle da se namerava ograničiti broj grafičkih karti kompanija AMD, Nvidia i Intel koji se izvoze na kinesko tržište.

Zvaničnici su čak naložili proizvođačima čipova da istraže sve kineske dobavljače i njihove veze pre nego što im isporuče napredne procesore i tehnološke proizvode. 

Pored toga, uveden je sistem ograničenja koji računa broj AI čipova koji se izvoze u različite zemlje. Svet je podeljen u tri nivoa prema ovim pravilima: 

  • Prvi nivo: najbliži saveznici SAD-a, koji mogu dobiti neograničen broj čipova i tehnologije. 
  • Drugi nivo: kompanije koje mogu dobiti samo određeni broj AI procesora proizvedenih u SAD-u. 
  • Treći nivo: Crne liste kompanija i zemalja kojima je zabranjen pristup moćnim čipovima i tehnologiji. 
Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Pored toga, SAD je stavio više od deset kineskih firmi na crnu listu zbog njihovih veza sa Huawei-em. Na listi sankcija našlo se 25 kineskih i dve kompanije iz Singapura koje se sumnjiče da isporučuju naprednu generaciju SoC čipova kompaniji Huawei. 

FBI istražuje povezane firme 

SAD je zatražio od FBI-a da istraži kompaniju Baicells, bivšu firmu Huawei-a, koja prodaje telekomunikacionu opremu poput 4G LTE i 5G rešenja u nekoliko američkih saveznih država. Ovo je izazvalo zabrinutost SAD-a po nacionalnu bezbednost. 

Da li nova pravila zaista pogađaju Huawei? 

Dok su ovi napori usmereni na zaustavljanje Huawei-a, nova pravila o izvozu čipova pogađaju i saveznike SAD-a. EU, Poljska i Izrael izrazili su protivljenje zbog ograničenja koja ih lišavaju pristupa Nvidia AI procesorima. 

Što se tiče Huawei-a, kompanija se okreće razvoju domaćih rešenja za poboljšanje proizvodnje čipova. Kina gleda sa optimizmom na povratak Donalda Trampa, a ostaje da se vidi da li će njegov dolazak doneti olakšice kineskim kompanijama ili ih staviti pod još strože regulative, prenosi HC News.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi