Tajvanske vlasti su otkrile složenu mrežu kineskih kompanija koje su, navodno, godinama prikrivale svoj identitet kako bi nelegalno zapošljavale tajvanske stručnjake iz oblasti visoke tehnologije. Istragu je vodila Istražna služba Ministarstva pravde Tajvana, a rezultati pokazuju da je reč o višegodišnjoj operaciji koja je imala za cilj da podriva zakone koji zabranjuju direktna ulaganja i zapošljavanje od strane kineskih kompanija na Tajvanu.
Prema saopštenju Istražne službe, kineske firme su osnivale fiktivne entitete u inostranstvu, uglavnom preko kompanija registrovanih u Singapuru i Samoi, kako bi prikrile svoje veze s Pekingom. Tako “prerušene”, uspevale su da pristupe vrhunskim stručnjacima iz Tajvana, a u nekim slučajevima i iz međunarodnih kompanija poput Intela i Microsofta.
Jedna od identifikovanih firmi je Yunhe Zhiwang (Shanghai) Technology Co., Ltd, koja se bavi razvojem naprednih mrežnih čipova. Prema tvrdnjama vlasti, ova kompanija ima ključnu ulogu u kineskoj strategiji “Podaci na Istoku, obrada na Zapadu”, koja podrazumeva izgradnju ogromnih data centara u zapadnim provincijama, bliže obnovljivim izvorima energije.
Još ozbiljnija optužba odnosi se na SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation), najvećeg kineskog proizvođača čipova koji se već nalazi na američkoj listi entiteta koji predstavljaju pretnju nacionalnoj bezbednosti. Preko firme registrovane u Samoi, SMIC je navodno zapošljavao tajvanske inženjere i stručnjake u oblasti poluprovodnika. S obzirom na to da je Tajvan blizak saveznik SAD i ključni deo globalnog lanca snabdevanja čipovima, ovaj potez bi mogao izazvati diplomatske tenzije.

Treći slučaj, koji dodatno komplikuje situaciju, odnosi se na Shenzhen Tongrui Microelectronics Technology, kinesku firmu koja se tako uspešno pritajila da ju je čak i tajvansko Ministarstvo industrije prepoznalo kao “inovatora i kompaniju u usponu”.
Zbog ozbiljnosti ovih otkrića, tužilaštva u sedam tajvanskih gradova pokrenula su paralelne istrage protiv 11 kineskih firmi koje su osumnjičene da su prikrivale svoje veze sa kineskim režimom.
Ova situacija ima velike implikacije za tajvansku ekonomiju, koja u velikoj meri zavisi od svojih digitalnih i tehnoloških sektora, posebno dizajna i proizvodnje čipova. Ukoliko se domaći talent angažuje za unapređenje kineskih kapaciteta, postoji rizik da Tajvan izgubi tehnološku prednost. Još opasnije je to što se razvijena tehnologija potencijalno može koristiti u kineskim planovima za prisajedinjenje Tajvana, što je strateški cilj predsednika Xi Jinpinga, a koji većina Tajvanaca oštro odbacuje.
Dok se slučajevi dalje ispituju, jasno je da je tehnološki sukob između Kine i Tajvana ušao u novu fazu – onu u kojoj se borba vodi ne samo preko tržišta i inovacija, već i preko tajnih kanala zapošljavanja i identitetskih manipulacija, piše The Register.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji