Bivši američki predsednik Donald Tramp ponovo se obrušio na Apple, ovog puta zbog proširenja proizvodnje u Indiji. Na skupu u četvrtak, Tramp je otkrio da je direktno kritikovao izvršnog direktora Apple-a, Tima Cooka, zbog rastuće proizvodnje iPhone-a van Sjedinjenih Država.
„Imam mali problem sa Timom Cookom,“ rekao je Tramp. „Rekao sam mu: ‘Prijatelju, dobro sam te tretirao. Dolaziš ovde sa 500 milijardi dolara, a sada čujem da gradiš po celoj Indiji. Ne želim da gradiš u Indiji.’“
Apple je ranije ove godine najavio investiciju od 500 milijardi dolara u SAD, ali paralelno s tim intenzivno razvija proizvodnju u Indiji, sa ciljem da se 25% svih iPhone uređaja proizvodi u toj zemlji u narednim godinama. Ovaj potez dolazi kao deo Apple-ove strategije da smanji zavisnost od Kine, gde se trenutno proizvodi oko 90% svih iPhone-a.
Tramp želi proizvodnju „kod kuće“
Tramp je rekao da je od Cooka zatražio da poveća domaću proizvodnju i naglasio da Sjedinjene Države više nisu spremne da tolerišu proizvodne pogone u Kini i Indiji.

„Rekao sam mu: ‘Tim, gledaj, godinama smo tolerisali vaše pogone u Kini. Sada morate da gradite kod nas. Ne zanima nas Indija, neka oni brinu o sebi.’“
Iako je nagovestio da će Apple povećati proizvodnju u SAD, nije pružio konkretne detalje.
Realnost cena: zašto se iPhone ne pravi u Americi?
Stručnjaci napominju da bi selidba proizvodnje iPhone-a u SAD dovela do drastičnog povećanja cene uređaja, sa procenama da bi iPhone mogao koštati između 1.500 i 3.500 dolara ako bi se pravio u Americi. Trenutno, Apple u SAD proizvodi ograničen broj proizvoda, poput Mac Pro računara i servera za Apple Intelligence, koji se prave u fabrici u Teksasu.
Geopolitička pozadina
Trampove izjave dolaze u kontekstu složenih trgovinskih odnosa između SAD-a i Indije. Nazvao je Indiju „zemljom sa najvišim carinama na svetu“, ali dodao da je dobio ponudu o ukidanju carina u okviru potencijalnog trgovinskog dogovora.
Tramp je u aprilu najavio recipročnu carinu od 26% na indijsku robu, koja je trenutno privremeno snižena do jula.
U međuvremenu, Apple-ov glavni partner za sklapanje uređaja u Indiji, Foxconn, upravo je dobio dozvolu za izgradnju fabrike čipova u saradnji sa indijskim HCL grupom, dodatno učvršćujući prisustvo Apple-a u toj zemlji.
Iako Tramp želi da vidi više Apple-ove proizvodnje u SAD-u, ekonomska realnost i složenost globalnog lanca snabdevanja i dalje čine Indiju i Kinu ključnim tačkama za tehnološke gigante. Apple balansira između domaćih političkih pritisaka i globalne ekonomske efikasnosti – i to će ostati izazov u godinama koje dolaze, piše CNBC.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji