AMD Instinct MI300A pokretaće najmoćnije evropske superkompjutere

Univerzitet u Štutgartu i Hewlett-Packard Enterprise (HPE) objavili su sporazum o izgradnji dva nova superkompjutera koje će pokretati ih AMD Instinct MI300A

AMD Instinct MI300A pokretaće najmoćnije evropske superkompjutere

Univerzitet u Štutgartu i Hewlett-Packard Enterprise (HPE) objavili su sporazum o izgradnji dva nova superkompjutera u računarskom centru visokih performansi Univerziteta u Štutgartu (HLRS). Oni će se zvati Hunter i Herder, a pokretaće ih novi AMD Instinct MI300A akceleratorske procesorske jedinice (APU).

Prvi superkompjuter, nazvan „Hunter“, počeće sa radom 2025. godine i imaće očekivane maksimalne performanse od 39 petaflopsa. Biće zasnovan na superkompjuteru HPE Cray X4000 i koristiće AMD Instinct MI300A akceleratorske procesorske jedinice (APU). Hunter će biti prelazni superkompjuter koji će pomoći HLRS-ovoj korisničkoj zajednici da pređe na masivno paralelnu, GPU-ubrzanu, strukturu Herdera.

„Herder“ je drugi superkompjuter i biće instaliran 2027. godine. Herder će biti sistem na eksaskali sposoban za brzine od jednog kvintiliona (10^18  ) FLOPS. Konačna konfiguracija Herdera, zasnovana na akceleratorskim čipovima, biće određena do kraja 2025. godine.

Mario Silveira, korporativni potpredsednik OEM prodaje u AMD-u je izjavio:

AMD ima zadovoljstvo da proširi našu saradnju sa HLRS u Štutgartu i HPE. Pružamo naš najsavremeniji AMD Instinct MI300A akcelerator za „Hunter“ projekat, sa ciljem da poboljša performanse, efikasnost i brzinu prenosa podataka. Ova inicijativa će uspostaviti najsavremeniju infrastrukturu prilagođenu istraživanju, AI radnim opterećenjima i simulacijama. Predviđeno da stigne do 2025. godine, „Hunter“ se usklađuje sa ambicioznim planovima HLRS-a za Nemačku, pokazujući našu posvećenost unapređenju tehnoloških sposobnosti i podsticanju inovacija zajedno sa našim partnerima u godinama koje dolaze“.

Za istraživače u Štutgartu, „Hunter“ i „Herder“ će otvoriti mnoge nove mogućnosti za istraživanje u širokom spektru primena u inženjerstvu i primenjenim naukama. Na primer, oni će omogućiti projektovanje vozila sa efikasnijom potrošnjom goriva, produktivnijih vetroturbina i novih materijala za elektroniku i druge primene. Dodatne informacije o ovome možete pročitati na HRLS sajtu.

PR saopštenje

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi