Američka mornarica uspešno testirala HELIOS laser koji u deliću sekunde spaljuje sve pred sobom 

Mornarica SAD radikalno unapređuje tehnologiju laserskog oružja sa sistemom HELIOS, namenjenim za efikasno suzbijanje vazdušnih pretnji poput dronova i drigih tipova letelica, ali i zemaljskih ciljeva

Američka mornarica uspešno testirala HELIOS laser koji u deliću sekunde spaljuje sve pred sobom 

Mornarica Sjedinjenih Američkih Država sprovela je uspešna testiranja laserskog oružja pod nazivom HELIOS, osmišljenog za neutralisanje vazdušnih pretnji brzinom svetlosti. Testiranje, obavljeno na brodu USS Preble (DDG-88), pokazalo je sposobnost sistema da dejstvuje protiv bespilotne letelice (UAV), predstavljajući važan korak u razvoju oružja sa usmerenim energetskim zračenjem. 

HELIOS (High-Energy Laser with Integrated Optical Dazzler and Surveillance), razvijen je  od strane kompanije Lockheed Martin i predstavlja lasersko oružje snage 60 kilovata (kW) sposobno da onesposobi ili uništi ciljeve pomoću toplotne energije. Za razliku od tradicionalnih sistema odbrane zasnovanih na raketama, HELIOS koristi električnu energiju, što smanjuje troškove presretanja i umanjuje potrebu za konvencionalnom municijom. 

Sistem takođe uključuje optički zaslepljivač, namenjen za ometanje neprijateljskih senzora i opreme za nadzor. HELIOS je dizajniran kao deo integrisanog brodskog sistema odbrane, dopunjujući konvencionalne mere protivraketne odbrane. 

Strateški značaj 

HELIOS je deo šireg nastojanja mornarice SAD da razvije oružje sa usmerenom energijom koje može da se suprotstavi niskobudžetnim vazdušnim pretnjama kao što su dronovi i protivbrodske krstareće rakete. S obzirom na sve veću upotrebu dronova u ratovanju, pomorske snage zahtevaju efikasnija rešenja za odbranu. 

Mornarica SAD traži alternativne metode presretanja zbog visokih troškova i ograničene dostupnosti konvencionalnih raketnih sistema za odbranu. HELIOS nudi nekoliko operativnih prednosti: 

  • Manje troškove presretanja – tradicionalni presretači, kao što je raketa SM-6 (4 miliona dolara po ispaljenom projektilu), znatno premašuju operativne troškove HELIOS-a, koji koristi samo električnu energiju. 
  • Kontinuiran rad – za razliku od sistema zasnovanih na raketama, HELIOS ne zahteva ponovno punjenje i može uzastopno da deluje protiv više pretnji u kratkom vremenskom intervalu. 
  • Brz odgovor – laserski zraci putuju brzinom svetlosti, što smanjuje vreme reagovanja u poređenju sa raketnim presretačima. 

Ključne brojke u razvoju laserskog oružja 

Dok HELIOS funkcioniše na 60 kW, Ministarstvo odbrane SAD radi na sistemima veće snage: 

  • Inicijativa za skaliranje lasera visoke energije (HELSI) ima za cilj razvoj lasera snage preko 300 kW. 
  • Projekat za lasersku protivraketnu odbranu (HELCAP) fokusiran je na testiranje lasera snage iznad 300 kW za protivraketnu odbranu. 
  • Raniji laserski sistemi mornarice SAD, poput AN/SEQ-3 LaWS (testiran 2014. godine), funkcionisali su na 30 kW. 

Operativni izazovi 

Uprkos očiglednim prednostima, sistemi laserskog oružja suočavaju se i sa ograničenjima u određenim uslovima: 

  • Uticaj vremenskih prilika – magla, kiša i čestice u vazduhu mogu raspršiti laserske zrake, smanjujući njihovu efikasnost. 
  • Potreba za energijom – kontinuiran rad zahteva pouzdan izvor energije, što može ograničiti primenu na brodovima sa nuklearnim pogonom za sisteme veće snage. 
  • Ograničenja ciljeva – trenutni laseri snage 60 kW pogodni su za dronove i male rakete, ali je potrebna veća snaga za neutralisanje balističkih raketa i brzih vazdušnih pretnji.

Inače, Sjedinjene Američke Države nisu jedina zemlja koja razvija oružje sa usmerenom energijom. Više zemalja najavilo je svoje projekte: 

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

  • Ujedinjeno Kraljevstvo – sistem laserskog oružja DragonFire testiran je za borbu protiv dronova. 
  • Izrael – sistem Iron Beam (100 kW) dizajniran je za presretanje raketa kratkog dometa i očekuje se da će biti u upotrebi 2025. godine. 
  • Rusija – postoje izveštaji o laserskom sistemu Peresvet, ali nema mnogo potvrđenih operativnih detalja. 
  • Kina – prikazan je prenosivi laserski sistem za borbu protiv dronova na nedavnim vojnim izložbama.

Mornarica SAD nastavlja testiranja sistema HELIOS radi proširenja njegovih mogućnosti, uključujući i delovanje protiv brodskih krstarećih raketa. Budući razvoj sistema sa usmerenom energijom mogao bi dovesti do šire primene na pomorskim, kopnenim i vazdušnim odbrambenim platformama. 

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi