BMW investirao u DeepDrive, startap koji razvija elektromotore naredne generacije

Sa sve više električnih automobila na ulicama svaki dan, ne čudi investicija BMW-a u kompaniju DeepDrive koja obećava novu generaciju elektromotora

BMW investirao u DeepDrive, startap koji razvija elektromotore naredne generacije

BMW je jedan od ključnih investitora u DeepDrive, nemački startup koji stoji iza novog tipa “ultra-efikasnog” motora za električna vozila. U prvom krugu finansiranja od 15 miliona evra takođe su učestvovali UVC Partners, Continental Corporate Venture Capital Unit, i bivši član odbora i tehnički direktor kompanija Audi i Volvo, Peter Mertens.

Osnovan 2021. godine, startup sa sedištem u Minhenu je razvio motor sa radijalnim fluksom sa dvostrukim rotorom koji se može pohvaliti najvećim obrtnim momentom i gustinom snage od svih EV motora dostupnih danas, tvrdi startup. Novi motor ima nisku emisiju buke i u procesu ne zahteva mnogo retkih materijala.

Sve ovo daje električni motor koji je brz, tih i super efikasan. Štaviše, motor i njegova energetska elektronika mogu se ugraditi direktno u glavčinu točka i u centralni pogon električnog automobila. Zašto je to važno? Pa prvo, to znači da se motor može ugraditi u širok spektar tipova električnih automobila. Drugo, električni automobil sa četiri ultra-efikasna motora, po jedan u svakom točku, garantuje veliku brzinu i tišinu.

Prodajni materijali kažu da pogonska jedinica DeepDrive motora daje 20% bolju autonomiju i traži 20% manju baterije od konkurentskih rešenja. To možda ne zvuči mnogo, ali ovo povećanje efikasnosti moglo bi dovesti do ozbiljnih ušteda troškova tokom životnog ciklusa EV-a, i čini se da se proizvođači automobila slažu.

Markus Behrent, generalni direktor kompanije BMW i Ventures, rekao je u zvaničnom saopštenju da veruje da motori nude velike prednosti u smislu težine, cene i prostora – omogućavajući “narednu generaciju ultra efikasnih električnih vozila.”

Osnivački tim DeepDrive prvi put se sastao u TUfastu, studentskom moto-sporskom timu Tehničkog univerziteta u Minhenu. Od tada su razvili tehnologiju, prijavili patente, napravili prve prototipove pogona i potvrdili njegovu funkciju na Fraunhofer institutu, najvećoj evropskoj istraživačkoj organizaciji ovog tipa.

Naoružan svežim kapitalom, DeepDrive planira da pokrene proizvodnju dvostrukih rotora i proširi svoj tim. Kompanija kaže da je već u pregovorima sa osam od 10 najvećih svetskih proizvođača automobila i da ima za cilj da započne serijsku proizvodnju 2026. godine.

Suosnivač i izvršni direktor DeepDrive-a, Feliks Pernbaher, rekao je da veruje da potražnja za njihovom tehnologijom sa dvostrukim rotorom pokazuje da su “na pravom putu.”

U Evropi su električni automobili (uključujući hibride) činili 35% svih novih vozila u prodaji u 2022. godini, u odnosu na 10% u 2020. Međutim, proizvodnja električnih vozila je i dalje skupa, a ograničen asortiman mnogih modela ostaje kamen spoticanja za proizvođače. Ovo podstiče potražnju za motorima koji su manji, lakši i snažniji, što je dobra vest za DeepDrive.

Izvor: BMW

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.