Evropska unija je zvanično potpisala ugovor o izgradnji sopstvenog suverenog i bezbednog satelitskog internet sistema pod nazivom IRIS². Ova inicijativa ima za cilj da se Evropa obezbedi u pravcu strateške autonomije kada je reč o digitalizovanom svetu i predstavlja odgovor na rastuće potrebe za sigurnom i brzom konekcijom, nalik sistemu Starlink koji je razvila američka kompanija SpaceX.
Iako se o IRIS² projektu govori već godinama, njegov vrtoglavi trošak, koji je prvobitno bio procenjen na oko 7 milijardi dolara, porastao je na preko 11 milijardi dolara. Prema podacima Evropske svemirske agencije (ESA), ukupna cena dostigla je 10,6 milijardi evra (11,1 milijardi dolara) tokom 12-godišnjeg ugovora. EU će obezbediti 6 milijardi evra, ESA će uložiti dodatnih 550 miliona, dok će privatni sektor uložiti preko 4 milijarde evra.
U realizaciji projekta učestvuje konzorcijum evropskih satelitskih provajdera – SES SA, Eutelsat i Hispasat. Uprkos visokim troškovima, EU ističe da će IRIS², projektovan da pruži gigabitnu konekciju, poboljšati evropsku odbranu i sigurnost u vremenu rastuće neizvesnosti i geopolitičkih tenzija.
Evropa spremno odgovara na izazov satelitskog internet sistema
Odluka EU dolazi u trenutku kada postoje zabrinutosti zbog sve veće zavisnosti od privatnih kompanija poput SpaceX-a. Ukrajinski konflikt i oslanjanje ukrajinskih vojnih snaga na Starlink ukazali su na potrebu za većom evropskom nezavisnošću. Komesari EU smatraju da Evropa “ne sme biti previše zavisna” i da je neophodno obezbediti sopstvene, sigurne telekomunikacione kapacitete.
Tehničke specifikacije i vremenski okvir
Za razliku od Starlinka, koji već broji skoro 7.000 aktivnih satelita u niskoj Zemljinoj orbiti, IRIS² će se sastojati od oko 290 satelita raspoređenih u različite orbite – preko 260 u niskoj, a ostatak u srednjoj orbiti. Iako je to daleko manje od Starlink flote, IRIS² je dizajniran da obezbedi stabilnu i bezbednu vezu za državne korisnike EU, privatne kompanije, pa i građane.
Međutim, IRIS² neće biti operativan pre ranih 2030-ih, što je značajno kašnjenje u odnosu na Starlink, koji već sada opslužuje skoro 5 miliona korisnika širom sveta. Osim toga, EU će morati da obezbedi dodatna sredstva posle 2027. godine, što će biti odluka za buduće evropske zakonodavce.
Uprkos svemu, zvaničnici EU ističu da je IRIS² ključan korak ka tehnološkoj nezavisnosti i strateškoj autonomiji Unije u oblasti svemirskih komunikacija i digitalne infrastrukture, piše PCMAG.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji