Istraživački tim sa Fakulteta za inženjering na Hongkonškom univerzitetu za nauku i tehnologiju (HKUST) postigao je značajan napredak u tehnologiji perovskitnih solarnih ćelija otkrivajući i eliminišući površinska zakrivljenja na kristalnim zrncima filma solarne ćelije. Ovo otkriće može značajno unaprediti efikasnost i stabilnost perovskitnih solarnih ćelija, čineći ih komercijalno isplativijim.
Perovskitne solarne ćelije su perspektivna tehnologija koja bi mogla zameniti postojeće silicijumske solarne ćelije, zahvaljujući većoj efikasnosti u procesu konverzije energije, nižim troškovima materijala i mogućnosti održive proizvodnje. Međutim, dugoročna stabilnost pod uslovima svetlosti, vlage i termomehaničkih naprezanja, predstavlja glavnu prepreku za njihovu komercijalizaciju.
Kineski naučnici učinili solarne ćelije efikasnijim u procesu konverzije energije
Prof. Zhou Yuanyuan i njegova istraživačka grupa otkrili su proliferaciju površinskih udubljenja na kristalnim zrncima perovskitnih materijala. Ova zakrivljenja narušavaju strukturni kontinuitet na interfejsu perovskitnih filmova, ograničavajući njihovu efikasnost i stabilnost. Da bi rešili ovaj problem, istraživači su koristili su sulfonsku kiselinu kalijum, za uklanjanje udubljenja, što je dovelo do značajnog poboljšanja performansi ćelija.
Nove perovskitne ćelije pokazale su očigledna poboljšanja u očuvanju efikasnosti tokom standardizovanih testova termičkog ciklusa, uslovima vlage i toplote, te praćenja tačke maksimalne snage. Ovo otkriće ima potencijal da reši problem dugoročne stabilnosti i učini perovskitne solarne ćelije održivom opcijom za širok spektar primena, uključujući struju u mreži, prenosne izvore energije i svemirske fotonaponske sisteme.
Prof. Zhou ističe da su struktura i geometrija pojedinačnih kristalnih zrnaca ključne za performanse perovskitnih solarnih ćelija. Razumevanjem efekta zakrivljenja i primenom hemijskog inženjeringa za prilagođavanje njihove geometrije, istraživači su uspeli da razviju novi način izrade efikasnijih i stabilnijih perovskitnih solarnih ćelija.
Ovo otkriće ne samo da unapređuje tehnologiju solarnih ćelija, već postavlja i temelje za nova istraživanja i inovacije u oblasti optoelektronskih uređaja. Tim sa HKUST-a nastavlja da razvija nove metode i pristupe podacima kako bi stekao dublji uvid u mikrostrukturu perovskitnih materijala, čineći ih još efikasnijim i stabilnijim za buduće primene, prenosi SciTechDaily.
Na istom izvoru, ovo je mozda i bitnija vest ali povrce kad nije kineska nauka...
View image at the forums
New AI Model Can Detect Cancer Clues at Lightning Speed
Researchers at the University of Gothenburg have created an AI model that enhances cancer detection capabilities through sugar analysis. This AI model outperforms the existing semi-manual techniques in speed and accuracy in identifying abnormalities. Mass spectrometry can be used to measure glyca
scitechdaily.com