Otkrivene stene sa beskonačnom energijom, bele boje za koje se tvrdi da su nafta 21. veka

U Americi otkrivene bele stene sa beskonačnom energijom, što bi moglo postati prekretnica u čistoj energiji, nudeći novi, održiv izvor vodonika za budućnost

Otkrivene stene sa beskonačnom energijom, bele boje za koje se tvrdi da su nafta 21. veka

Proizvodnja čiste električne energije nudi toliko mogućnosti da ih je nemoguće sve ih nabrojati. Od korišćenja na dnu mora (kao u Njujorku) do krovova zgrada (kao u Kaliforniji), pronašli smo brojne opcije. Međutim, jedna od njih upravo je privukla interes celokupne međunarodne zajednice. Pronašli smo stene sa beskonačnom energijom, bele boje i 100% obnovljive, koje bi mogle postati „zlatni“ rudnik za kojim tragamo vekovima.

Stene sa beskonačnom energijom?

Potraga za jeftinim, čistim oblicima energije je kontinuirani proces, a jedno od najzanimljivijih otkrića koje se pojavilo dolazi sa Instituta za tehnologiju Masačusetsa (MIT). Profesor Iwnetim Abate predvodi tim koji razvija proces za ekstrakciju vodonika iz stena, što bi moglo otvoriti novi ogroman izvor energije bez ugljenika.

Prirodni vodonik, posebno beli vodonik, nastaje reakcijom vode sa stenama bogatim gvožđem; gvožđe korodira i oslobađa vodonik. Ovaj proces se odvija u Zemljinoj kori, omogućavajući stvaranje čistih mehurića vodonika koji ranije nisu istraživani (nešto slično projektu u Albaniji, kao što možda već znate).

Ostali resursi, kao što je voda, procenjeni su od strane Američkog geološkog zavoda da sadrže možda milijarde tona geološkog vodonika zarobljenog unutar Zemljine kore. Ova dostupnost, u kombinaciji sa perspektivom da vodonik postane čisti energetski vektor, privukla je interes istraživača i vlada širom sveta.

Od neverovatne snage do neočekivane cene: Zašto bi ekstrakcija vodonika iz stena mogla biti dobra ideja

Elektrohemijska redukcija CO2 je još uvek u razvojnoj fazi, posebno pod neutralnim pH uslovima. Istraživačka grupa profesora Abatea na MIT-u sprovodi istraživanja kako bi usmerila proces elektrolize CO2 i stvorila sofisticirani fleksibilni materijal na bazi ugljenika, podržan sa samo 1 dolarom (da, toliko je jeftino).

U pokušaju da identifikuju idealne uslove za sintezu vodonika ispod zemlje, koristeći milione dolara iz Ministarstva energetike SAD-a u vrednosti od 3 miliona dolara, tim se nada da će identifikovati niz uslova koji bi mogli učiniti proces efikasnijim. Njihov cilj je da prepolove troškove elektrolize vode ili pronađu bolji način.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

  • Razvoj katalizatora: Tim radi na stvaranju suspenzije sa vodom kao glavnim sastojkom; eksperimentišu sa mnogim katalizatorima koji bi mogli ubrzati reakciju generisanja vodonika. 
  • Sistem velike propusnosti:** Naučnici planiraju da kreiraju inteligentni sistem sa robotima koji će omogućiti poređenje različitih sastava katalizatora i modeliranje njihovog uticaja na stene poreklom iz različitih oblasti. 
  • Optimizacija parametara: Planirano je proučavanje prinosa vodonika i efikasnosti različitih mikroorganizama sa ciljem definisanja najboljih uslova za proizvodnju vodonika – temperature, pritiska i pH vrednosti.

Da li je plav? Da li je zeleni? Amerika je izmislila novu boju vodonika, i izuzetno je jeftin

Što se tiče različitih metoda proizvodnje vodonika, svaka spada u određenu kategoriju boje na osnovu nivoa uticaja na životnu sredinu i načina na koji je vodonik proizveden. Ipak, geološki vodonik se ponekad opisuje kao „beli“ ili „zlatni“ vodonik na osnovu njegovog porekla i perspektiva da postane zeleno gorivo.

Dok se „sivi“ vodonik dobija iz prirodnog gasa ili uglja, a „zeleni“ putem elektrolize vode sa električnom energijom iz obnovljivih izvora, „beli“ vodonik zahteva malo obrade i može biti manje intenzivan u smislu emisije ugljenika. Takva klasifikacija čini ga pogodnim da se naziva održivim izvorom energije.

Postojanje belog vodonika u stenama u Americi predviđano je godinama, ali niko nije pronašao zaista stabilan i dovoljno snažan izvor da bi se uložile milijarde dolara u finansiranje. Ovoga puta  sve ukazuje na to da će on, zajedno sa geotermalnom energijom, postati rudarstvo budućnosti, daleko od neobnovljivih i zagađujućih izvora energije koji se još uvek istražuju u državama poput Aljaske (i koji nas sve više udaljavaju od klimatskih ciljeva za 2030. godinu), piše EcoNews.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (6)
  1. RingeRaja

    Perpetuum Mobile?

  2. Marti Misterija

    Benchmark vesti su mi postale najjaca fun zone na netu, nema dalje!
    Internet person of 2024 - BenchBot
    🤣🤣🤣🤘

  3. hsv.stoned

    B E N C H 👁️‍🗨️ I N F O

  4. zeljo024

    Kažete beskonačna besplatna energija? Gde li sam već čuo za to? 🤔

  5. Kažete beskonačna besplatna energija? Gde li sam već čuo za to? 🤔

    Od Nikole T.? 🤗

  6. Vladimir G.

    😜Eksplotacija košta 1$ + 10 milijardi $ za istraživanje naravno na ruke autora teksta,genijalnom pronalazaču beskonačne energije😂 U praksi ti treba 10 tona tog stijenja da izvučeš vodonika za pripremu jednog ručka. Da je bilo šanse za eksplotaciju Ford bi to provalio jer je i on sa svojom ekipom to istraživao.

Pridruži se diskusiji
Komentari su zatvoreni.
Možda vam se svidi