Visokotehnološki reaktor koji može da izvuče kiseonik iz mesečeve prašine uspešno je prošao rundu testiranja, čime je korak bliže slanju u svemir.
Koncept karbotermalnog reaktora za proizvodnju kiseonika zvuči pomalo kao nešto što biste pročitali u naučnofantastičnom romanu. Ali njegovi tvorci, kompanija Sierra Space, blisko sarađuju sa NASA-om kako bi pretvorili naučnu fantastiku u stvarnost.
U najnovijem razvoju, reaktor je prošao termalno-vakuumsko testiranje u NASA-inom Svemirskom centru Džonson. Reaktor je u stanju da izvuče kiseonik iz mesečeve prašine.
Reaktor koji može da pretvori mesečevu prašinu u kiseonik pogodan za disanje
NASA trenutno radi na planovima da uspostavi dugoročnu prisutnost na Mesecu i nedavno je predstavila svog humanoidnog robota Valkira koji će pomoći u postizanju tog cilja. U međuvremenu, Sierra Space radi na reaktoru koji može da pretvori mesečevu prašinu u kiseonik pogodan za disanje.
Nedavno testiranje karbotermalnog reaktora za proizvodnju kiseonika bilo je “prvi put u istoriji da je kiseonik izvučen iz simuliranog mesečevog tla, ili regolita, koristeći automatizovani, samostalni sistem u lunarnoj sredini”.
Kompanija je dalje navela da će, kada se tehnologija proširi, biti korišćena za masovnu proizvodnju kiseonika kako bi podržala jedan od glavnih ciljeva NASA-inog programa Artemis: uspostavljanje prve dugoročne prisutnosti na Mesecu.
“Program Apolo nas je odveo na Mesec da proučavamo i učimo. Artemis nas vraća na Mesec, ovog puta da ostanemo”, rekao je Tom Vajs, izvršni direktor kompanije Sierra Space.
“Naša kompanija je fokusirana na izgradnju infrastrukture neophodne za omogućavanje kontinuiranog ljudskog prisustva na Mesečevoj površini. Ova održiva budućnost počinje razvojem osnovne tehnologije i sistema koji stvaraju kiseonik u tom okruženju, koristeći lokalne prirodne resurse.”
NASA se nada da će uspostaviti “dugoročnu prisutnost” na Mesecu
Inženjeri su proveli dva meseca testirajući sistem za ekstrakciju kiseonika unutar posebne termalne vakuumske komore koja je mogla precizno da simulira uslove koji se nalaze na Mesecu. To je uključivalo izlaganje reaktora velikom rasponu temperatura, od minus 45 stepeni Celzijusa do 1.800 stepeni Celzijusa, prenosi SupercarBlondie.
Uspešno testiranje je ogroman korak napred u misiji omogućavanja dugoročnog ljudskog boravka na Mesecu. “Korišćenjem prirodnih resursa pronađenih na Mesecu, smanjujemo našu zavisnost od zaliha sa Zemlje i otvaramo nove granice za istraživanje svemira i komercijalizaciju”, dodao je Vajs. “Sa našom revolucionarnom tehnologijom koja može obezbediti pouzdan izvor kiseonika na licu mesta, Sierra Space je spremna da odigra potencijalnu ulogu u NASA-inom programu Artemis i drugim inicijativama usmerenim na uspostavljanje trajnog ljudskog prisustva na površini Meseca.”
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji