Sateliti otkrili skrivene magnetne signale u okeanima Zemlje

Revolucionarna otkrića pružaju novi uvid u klimatske promene i vulkansku aktivnost na Zemlji

Sateliti otkrili skrivene magnetne signale u okeanima Zemlje

Podaci sa misije Swarm Evropske svemirske agencije (ESA) otkrili su fascinantno otkriće: slabi magnetni signali, koje stvaraju okeanske plime, mogu pomoći u mapiranju raspodele magme ispod morskog dna. Ovi signali takođe pružaju uvid u dugoročne promene globalnih okeanskih temperatura i saliniteta.

Swarm je sistem od tri satelita koja orbitira Zemljom na visinama između 462 i 511 km. Lansirana 2013. godine, misija Swarm osmišljena je za proučavanje geomagnetnog polja Zemlje sa dosad neviđenom preciznošću. Ovi sateliti otkrivaju slabe magnetske signale koje proizvodi slana morska voda, jer se tokom plime i oseke stvara električna struja dok voda prolazi kroz Zemljino magnetno polje. 

Napredni senzori na Swarm satelitima omogućavaju razlikovanje ovih slabih signala od jačih izvora, otvarajući nove mogućnosti za proučavanje okeanske dinamike i klimatskih promena. Ova tehnologija omogućava istraživačima da proučavaju ceo vodeni stub okeana, pružajući vredne podatke o temperaturi i salinitetu. 

Skriveni magnetski potpis okeana Zemlje

Swarm je takođe ključan za proučavanje raspodele magme ispod morskog dna, što je ključno za razumevanje vulkanske aktivnosti. Na primer, 2022. godine, erupcija vulkana Hunga Tonga-Hunga Haʻapai pokazala je razornu moć podvodnih vulkana. Razumevanje kako se magma kreće ispod dna okeana može unaprediti sisteme ranog upozorenja za buduće erupcije. 

Swarm je prvobitno bio planiran kao četvorogodišnja misija, ali je operativan već više od jedne decenije. Produžena misija omogućila je istraživanje pitanja koja nisu bila planirana na početku. Sateliti sada hvataju još slabije magnetne signale, što otvara nove pravce istraživanja. 

Period niske aktivnosti Sunca oko 2017. godine omogućio je Swarm instrumentima da prikupe čistije podatke, jer je smanjeno elektromagnetno zračenje ometalo signale. Naučnici se nadaju da će misija ostati aktivna do sledećeg solarnog minimuma, čime bi se obezbedila još jasnija detekcija ovih suptilnih signala. 

Misija Swarm pokazuje kako čak i najslabiji signali mogu otkriti i uticati na duboke naučne uvide. Njeni podaci ostaju ključni resurs za istraživače koji žele da razumeju sile koje oblikuju našu planetu, od okeanskih struja i klimatskih promena do vulkanskih aktivnosti ispod morskog dna. Swarm je primer kako dugoročne svemirske misije mogu doprineti razumevanju sveta u kojem živimo, piše Earth.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi