Testiran avion kojim upravlja veštačka inteligencija

Auto pilot kojim upravlja veštačka inteligencija vozio je borbeni avion VISTA X-62A kompanije Lockheed Martin tokom kontinuiranog leta dugog 17 časova.

VISTA je skraćenica za trenažni avion kompanije Lockheed Martin koji koristi softver za simulaciju performansi drugih aviona, u osnovi je veštačka inteligencija. Za potrebe ovog leta pokrenuta je opcija imitiranja pravog pilota. 

Let je obavljen tokom serije testiranja u decembru. Iz kompanije kažu da je veštačka inteligencija dobila primenu na jednom vojnom avionu. Cilj je da se platforma koristi za testiranje aviona koji bi u budućnosti leteli bez pilota.

„VISTA će nam omogućiti da paralelno testiramo vrhunska dostignuća zasnovana na veštačkoj inteligenciji i razvijamo letelice kojima nije potrebna posada“, navodi  direktor istraživanja u Školi pilota američkih vazduhoplovnih snaga doktor Kristofer Koting.

Koting kaže da ovakav pristup u kombinaciji sa usmerenim testiranjem novih letelica, usavršava autonomne sisteme za upravljanje letelicama bez posade koje će izvršavati taktičke zadatke na bojnom polju.

Veštačka inteligencija u lovcu F-35

Inženjeri kompanije Lockheed Martin radili su na avionu VISTA zajedno sa stručnjacima kompanije Calspan. Projekat je realizovan u kalifornijskoj vojnoj bazi Edvards, piše u zvaničnom saopštenju.

Dostignuća programa VISTA korišćena su za razvoj borbenih mogućnosti američkog lovca-bombardera F-35 Lightning II. On je najviše primenjen u izradi virtuelnog prikaza informacija na displeju koji se nalazi iznad glave pilota i sistema glasovnih komandi.

Inženjeri američkih vazduhoplovnih snaga nedavno su nadogradili VISTA X62A algoritmom za praćenje modela (MFA) i sistemom za autonomnu kontrolu simulacije (SACS). Integracijom pomenutih sistema, VISTA je osposobljena za izvršavanje naprednih letova u kojima se koristi autonomno upravljanje i veštačka inteligencija.

Lockheed Martin je američka multinacionalna kompanija koja se bavi razvojem tehnologije u oblastima vazduhoplovstva, odbrane, svemira i bezbednosti. Njihov dijapazon uključuje različite proizvode i usluge uključujući borbene avione, rakete, satelite, alarme i sisteme za sajber bezbednost. Veštačka inteligencija je proteklih godina dobila primenu u brojnim oblastima, a stručnjaci ove kompanije žele da je iskoriste na svojim proizvodima.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.