Xiaomi proizvodi jedan telefon u sekundi u fabrici bez ljudi, svetla i pauza

Kineski tehnološki gigant Xiaomi je otkrio potpuno autonomnu fabriku veličine 11 fudbalskih terena, simbol nove ere AI proizvodnje

Xiaomi proizvodi jedan telefon u sekundi u fabrici bez ljudi, svetla i pauza

Kada čujete izraz “fabrika u mraku”, možete da zamislite distopijski prizor: mašine koje rade u mraku, bez ljudi. Ipak, u 2025. godini, ovaj koncept je postao simbol tehnološkog napretka. Xiaomi je u epicentru tog trenda sa svojom autonomnom fabrikom površine 81.000 m², koja proizvodi po jedan pametni telefon svake sekunde.

Ova takozvana “dark factory” radi bez prestanka 24/7, bez ijednog radnika u pogonu. Srce sistema čini Hyper Intelligent Manufacturing Platform (HyperIMP), AI pogon koji ne samo da upravlja proizvodnjom, već i samostalno rešava probleme, prilagođava procese i optimizuje rad.

Za razliku od tradicionalne automatizacije gde mašine slepo izvršavaju unapred zadate zadatke, Xiaomi-jev sistem koristi:

  • Praćenje u realnom vremenu
  • Prediktivne algoritme za otkrivanje anomalija
  • Automatske korekcije bez učešća ljudi

Zahvaljujući ovoj tehnologiji, Xiaomi tvrdi da fabrika može godišnje proizvesti i do 10 miliona vrhunskih telefona.

Ipak, ova priča prevazilazi telefone. Kina se sistematski udaljava od modela jeftine radne snage i prelazi na jeftinu automatizaciju. U 2023. godini Kina je instalirala više od 290.000 industrijskih robota, čineći više od polovine svetskih instalacija ove vrste. Trošak rada robota sada iznosi oko 1,60-2,00 dolara po satu, dok je prosečna zarada radnika u fabrici 5,51 dolara po satu.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Xiaomi-jev model je deo šire strategije “Made in China 2025”, koja ima za cilj dominaciju u oblastima kao što su AI, robotika i biotehnologija. Roboti preuzimaju ponavljajuće zadatke, dok se ljudi osposobljavaju za poslove u istraživanju, razvoju i održavanju.

Naravno, postoje i izazovi:

  • Mogućnost gubitka radnih mesta zbog automatizacije
  • Bezbednosni rizici zbog povezanih sistema
  • Pitanja kontrole i zavisnosti od veštačke inteligencije

Ipak, poruka je jasna: Xiaomi-jev podvig je samo početak šire transformacije proizvodnje. Do 2030. godine, predviđa se da će AI automatizovati oko 30% svih fabričkih zadataka u svetu. Svet ulazi u eru proizvodnje u mraku, ali sa jasnom vizijom budućnosti, piše YourStory.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.