Mnogi korisnici Android telefona veruju da su njihovi uređaji ažurirani čim dobiju poruku „Your system is up to date“. Međutim, u pozadini često ostaju neprimenjena Google Play sistemska ažuriranja, ključna za nove funkcije, bezbednost i privatnost. Ovo je zapravo vrlo česta pojava, čak i na najnovijim modelima kao što su Pixel i Galaxy i pri tome Google retko obaveštava korisnike kada su ta ažuriranja dostupna.
Google Play sistemska ažuriranja uvedena su 2019. godine kroz inicijativu „Project Mainline“. Ideja je bila da Google može direktno ažurirati određene komponente Android sistema, bez učešća proizvođača telefona, čime se značajno ubrzava isporuka novih funkcija i bezbednosnih zakrpa. Ipak, iako korisni, ti moduli su često skriveni duboko u menijima podešavanja, pod odeljkom „Security & privacy“, umesto da budu deo glavnog menija za ažuriranje.
Korisnici često ostaju na starim verzijama Play sistema i po nekoliko meseci, jer Google ne šalje obaveštenja niti jasno prikazuje kada su ta ažuriranja dostupna. Ona se primenjuju tek nakon restarta telefona, što mnogi korisnici retko rade. Tako dolazi do situacije da telefon prikazuje da je ažuriran, iako to nije u potpunosti tačno.
Android Authority postavlja opravdano pitanje zašto Google, uprkos svom trudu da uvede modularnu strukturu Android OS-a i omogući brže isporuke funkcija, ne završi posao do kraja i ne učini ova ažuriranja vidljivim i dostupnim. Ovakav pristup ostavlja korisnike u neznanju i usporava primenu novih mogućnosti koje bi im bile od koristi.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji