Google Photos vs Apple iCloud, koji servis je bolji za čuvanje vaših fotografija? Pitanje nije jednostavno, ali se poređenjem njihovih karakteristika može doći do nekog okvirnog zaključka.
Analiza koju je pripremio HowToGeek obuhvatila je različite elemente, kao što su dostupnost, funkcije, alati za sređivanje fotografija, organizacija i pretraga dodatih fajlova kao i njihov kvalitet, besplatni prostor i naravno cena. U nastavku teksta pogledajte sličnosti i razlike, koje vam mogu pomoći da izaberete jedan od servisa dva tehnološka velikana:
Dostupnost: plus za Google Photos
Dostupnost servisa koji dve kompanije nude je jedna od glavnih stvari koja će korisnike opredeliti da izaberu jednu od njihovih usluga. Aplikacija Google Photos je tako dostupna praktično na svim uređajima koji imaju mogućnost povezivanja na internet, dok je sa druge strane Apple servis za bekap iCloud u svom punom kapacitetu dostupan samo na Apple uređajima.
iCloud delimično omogućava njegovo korišćenje i preko veb pregledača, ali delimično u ovom slučaju znači priličnu ograničenost. Tehnički, on se može koristiti i na Android uređaju kroz internet pregledač, ali tako, on dozvoljava samo najosnovnije funkcije poput pretrage i dodavanja fajlova.
Automatska sinhronizacija, alati za uređivanje, deljenje albuma i naprednije pretrage fajlova dostupni su samo na iPhone, iPad i Mac aplikacijama. Google Photos osim široke dostupnosti svoje aplikacije, takođe omogućava pristup iz veb pregledača. Zbog svih navedenih karakteristika, on ipak odnosi pobedu nad Apple iCloud servisom u pogledu dostupnosti.
Deljenje i sortiranje: verovatno još jedna pobeda za Google Photos
Deljenje fajlova među postojećim albumima i folderima fotografija, kao i deljenje određenih fajlova sa drugim ljudima postale su jedna od bitnijih funkcija u vreme kada su fotografije i video snimci postali sastavni deo skoro svakog dana.
Iako obe aplikacije nude niz različitih funkcija deljenja, Google Photos ipak ima neke koje iCloud nema. U njih spada niz automatskih funkcija poput prepoznavanja ljudi ili kućnih ljubimaca, posle čega ih deli automatski deli sa albumima napravljenim na osnovu njihovog pojavljivanja ili upravo sa ljudima koji se pojavljuju na fotografijama. Apple iCloud albumi moraju biti ručno kreirani i podeljeni.
Obe aplikacije, sa druge strane, omogućavaju direktno deljenje fotografija sa ljudima koji možda nemaju ni jednu, ni drugu aplikaciju, i to putem pravljenja linka koji im se može poslati. Uz to, na oba servisa je moguće deljenje fotografija sa drugim aplikacijama slične vrste.
Alati za sređivanje fotografija: treći plus za Google
Iako i jedan i drugi servis imaju gomilu funkcija za sređivanje fotografija, Google kao i u prethodnom slučaju ima više automatskih opcija. Servis iCloud zahteva više ručnih podešavanja i samim tim i više vremena, zbog čega Google opet ima prednost.
Kada odete na opciju izmeni (edit), u Google Photos ćete biti dočekani sa nekoliko predloženih izmena koje možete odraditi samo jednim klikom kako biste brzo doterali fotografiju. Naravno, uz to postoji i opcija ručnog podešavanja, ukoliko vam se automatska izmena ne sviđa.
Na Apple servisu, uređivanje više izgleda kao i na drugim aplikacijama – slični filteri koji se sreću na mreži Instagram i gomila ručnih podešavanja koji se podešavaju preko klizača za intenzitet promene. Ipak, jedno impresivno podešavanje ističe se u ovom servisu, a to je izdvajanje elemenata sa pozadine fotografije koje potom možete da pošaljete kao zasebnu fotografiju ili ih iskoristite u drugim aplikacijama. U ovu mogućnost spada i izdvajanje svetlosnih efekata.
S druge strane, Google Photos izdvaja neke od funkcija kao što je Magic Eraser koja može da obriše elemente koji smetaju fotografiji, poput viška ljudi, predmeta i drugo. Ova funkcija je na nekim uređajima ograničena na plaćeni Google One servis.
Pretraga i organizacija: izjednačena borba
U vremenu kada se fotografije prave na svakodnevnom nivou i samim tim je njihov broj često preveliki, postaje teško pronaći baš one koje su u nekom trenutku korisnicima potrebne. Zato je bitna njihova dobra organizacija i još bitnije lakše pretraživanje. Na sreću, servisi oba tehnološka giganta zaista nude niz opcija napredne pretrage i organizacije fajlova što borbu u ovom slučaju čini nerešenom.
Apple se ovde pridružuje kompaniji Google u skeniranju fotografija: tako na oba servisa u pretragu možete ukucati na primer „cveće“, i oni će vam omogućiti da vidite sve fotografije i video snimke na kojima se pojavljuje cveće. Opcija naravno radi i kada želite da nađete ljude, kućne ljubimce ili određene lokacije na svojim fotografijama i snimcima.
Po pitanju organizacije fajlova, oba servisa nude lepe opcije raspoređivanja. Na oba je moguće kreirati albume, filtrirati fajlove po datumima, automatski sortirati snimke ekrana (screenshots), video zapise kao i omiljene fajlove zarad lakše pretrage. Oba servisa takođe nude podsećanje na uspomene tako što za vas pripreme slajdšou starijih fotografija.
Kvalitet otpremanja, skladištenje i cene: ponovo nerešen rezultat
Oba servisa nude čuvanje u originalnom kvalitetu i punoj rezoluciji fotografije. Apple po automatizmu na taj način skladišti fajlove na svoj servis, dok Google sa druge strane nudi da se izabere rezolucija pre čuvanja, kako bi se eventualno uštedeo prostor sa fajlovima nižeg kvaliteta.
Upravo prostor, odnosno internet oblak ovih servisa je stavka koja se može upoređivati. Fotografije veće rezolucije zauzimaju više prostora, a više prostora košta i više novca. Svi korisnici iCloud servisa u startu dobijaju besplatnih 5 GB za bekap, dok Google besplatno daje 15 GB. Ipak, u tih 15 GB spadaju svi fajlovi Google usluga, a ne samo fotografije, što znači i Gmail i Google Drive.
Kada potrošite besplatni prostor, Google Photos nudi plaćanje za Google One skladištenje čije se cene kreću od 20 dolara za 100GB na godišnjem nivou, pa sve do 250 dolara za 5 TB memorije što je zaista dosta prostora. Servis iCloud+ se javlja kada se kod Apple kompanije istroši besplatni prostor i on nudi pretplatu na mesečnom nivou od jedan dolar za 50 GB pa do 10 dolara za 2 TB.
U konačnoj računici, ispada da Google nudi jeftinije usluge. Sa druge strane, izgleda da se na iCloud+ plaćenom servisu može se iskoristiti više prostora u koji idu samo fotografije, a ne i ostali fajlovi Apple servisa, kao što je to slučaj na besplatnom Google servisu koji u startu nudi više prostora. Zbog svih ovih činjenica, u ovom delu borba ostaje nerešena.
Koji odabrati?
Ukoliko koristite Android uređaj, situacija je čista, Google Photos je rešenje za koje imate aplikaciju i koje je definitivno bolje integrisano sa sistemom. Na Apple uređajima iCloud ima bolju itnegraciju, ali Google Photos aplikacija je skoro podjednako dobra, tako da se ovde sve svodi na ono što vam je potrebno.
Google Photos imaju bolju organizaciju, sortiranje i opcije deljenja. Tu su i dodatni alata poput Magic Eraser, ali i deljeni prostor sa drugim Google servisima. Apple iCloud, sa jedne strane takođe deli prostor sa drugim servisima, ali dodaje i neke funkcije privatnosti koje dodatno štite vaše podatke.
Odluka na kraju ipak ostaje na vama: da odaberete ono što vam je najbitnije, najpotrebnije i najpristupačnije, pa da se shodno tome, odlučite za servis koji je najbolji za vas.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji