Google ponovo alarmira nekoliko milijardi Chrome korisnika, trenutno nemamo rešenje za košmar u najavi

Google upozorava 3 milijarde korisnika Chrome-a da nemaju ažuriranje za novu noćnu moru u vezi praćenja, ostavljajući korisnike bez rešenja za sadašnje probleme

Google ponovo alarmira nekoliko milijardi Chrome korisnika, trenutno nemamo rešenje za košmar u najavi

Zaboravite na iPhone 16 i iOS 18, možda najimpresivnija stvar koja dolazi iz Apple-a ove godine biće njegov zastrašujući osećaj za tajming. Tek što je emitovao svoju verziju filma “The Birds”, javno napadajući Google Chrome i pri tome izbegavajući da ga direktno imenuje, Chrome je pogodio svojih 3 milijarde korisnika šokantnim povratkom kolačića za praćenje.

Pravi problem za tih 3 milijarde korisnika je tajming ili nedostatak istog. Google je planirao da zameni kolačiće sa anonimnim alternativama za praćenje, slično Apple ATT rešenju. Ali te alternativne opcije su naišle na brigu regulatornih tela zbog štete za širu industriju i zabrinutost oko privatnosti u vezi s tim da li bi one zaista funkcionisale na predviđeni način.

Uprkos kašnjenju, ukidanje kolačića za praćenje u Chrome-u je bio ključni faktor za njihovu zamenu i pojavu hibridnog Privacy Sandbox-a. S odloženim ukidanjem kolačića, taj proces je produžen praktično u nedogled.

Google menadžer za Privacy Sandbox, izjavio je na virtuelnoj panel diskusiji u petak da “radimo na dizajnu novog rešenja i razgovaraćemo sa regulatorima na usklađivanju rešenja kako budemo napredovali… za sada nemamo novih informacija.”

To nas dovodi do problema slona u sobi. Bez obzira na probleme u vezi dizajna novog rešenja, Privacy Sandbox se smatrao čvrstim planom za zamenu kolačića, prelazak sa jedne forme praćenja na drugu.

Rešenje problema sa Google Crome kolaćićima i praćenjem korisnika nije ni na vidiku

I postojao je ciljani datum kojim se redovno manipulisalo, ali ipak je to bio konkretan datum. Sada, umesto toga, imamo mnogo apstraktniju raspravu sa regulatorima o izboru korisnika i da li asimetrične informacije Google-a o njegovim korisnicima znače da njihovo biranje opcije “ne prati”, daje prednost Google-u na štetu industrije oglasa i to na isti način kao što je problem sa Privacy Sandbox-om koji je smetao regulatornim telima.

“CMA će pažljivo razmotriti novi pristup Google-a,” rekao je u odgovoru na Google-ovo ažuriranje. “Pozdravljamo mišljenja o revidiranom pristupu Google-a, uključujući moguće implikacije za potrošače i ishod na tržištu.”

CMA-ova nadležnost je da balansira poslovanje Google-a sa ostatkom industrije. Korisnici će bez sumnje  i dalje biti praćeni, samo je način na koji će to biti izvedeno predmet debate. Zbog toga EFF upozorava da “godinama zagovaramo zabranu ciljanih oglasa na osnovu ponašanja ljudi na internetu. Oglašavanje na osnovu ponašanja, podstiče sve internet aktere da koriste tehnologiju praćenja, poput kolačića trećih strana, kako bi prikupili što više informacija o nama. Potrebno nam je robusno zakonodavstvo o privatnosti u Sjedinjenim Državama kako bi se osiguralo da standarde privatnosti ne postavljaju reklamne kompanije poput Google-a.”

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Jednostavnije rečeno, trenutno nema rešenja za “noćnu moru” praćenja koja je sada vrlo stvarna za korisnike Chrome. Dizajniranje i lansiranje takvog rešenja više nije u potpunosti pod kontrolom Google-a. Privacy Sandbox se promoviše kao alternativa kolačićima, ali nije zamena za njih, iako se industrija oglašavanja ne slaže sa tim stavom.

S obzirom na to, diskusije između Google-a i regulatora su sada otvorene i skoro javne, a industrija praćenja će nastaviti sa radom kao i do sada. Elektronski Front za Privatnost (EFF) već dugo tvrdi da bi praćenje oglasa na osnovu ponašanja korisnika trebalo zabraniti, jer podstiče upotrebu tehnologije praćenja poput kolačića nezavisnih kompanija.

Za korisnike Chrome-a, to znači povratak na staro stanje bez očekivanih promena u skorije vreme. U međuvremenu, kako bi Apple rekao, “vaše pretraživanje interneta se nadgleda”, piše Forbes.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (10)
  1. s4m3m4n

    Od samog starta koristim lisicu i nisam bio neki fan google pretraživača. pogotovu zbog addon-a koje mogu integrisati u lisicu, a nema za google chrome. Drugo, u početku je bio super, posle kada otvoriš više tabova ume da zauzme po prilično ram memorije. Ovo sada je smešno da jedna ozbiljna kompanija nema rešenje, ali ajde...

  2. alex303

    Koristim Floorp dok developeri ne završe Ladybird.

  3. s4m3m4n

    Meni su najbitniji dodatci za blokadu reklama što na svim sajtovima, što na youtube. Sve to završavam preko Mozille, ali ne deluje loše ovaj Floorp. Deluje nekako Light :D

  4. alex303

    Floorp je fork Firefox-a. Tako da sve što koristiš na Firefox-u, radi i na Floorp-u.

  5. s4m3m4n

    Predpostavljam da si ti na linuksu? Moraću da ga testiram i vidim kakav je. Meni je bitna sinhronizacija svih sačuvanih sajtova koje sam bookmarkovao.

  6. alex303

    Predpostavljam da si ti na linuksu?

    Jesam.

    Meni je bitna sinhronizacija svih sačuvanih sajtova koje sam bookmarkovao.

    Ja to ne koristim, ali opcija postoji.

  7. Masinac

    Meni je bitna sinhronizacija svih sačuvanih sajtova koje sam bookmarkovao.

    Imaš extenziju XBrowser Sync da ne šalješ podatke ni Googlu ni Mozilli, plus je anonimno i enkriptovano a postoji i Android app.

  8. alex303

    A može da odradi i export / import bez ikakvih pluginova.

  9. Masinac

    To je uvek opcija, ali je ovo ipak elegantnije rešenje jer ako nešto bookmarkujes na laptopu kroz par minuta se to pojavi na PC-u, telefonu ili tabletu, bez da ista dodatno uradiš... Set and forget.

  10. alex303

    Sve su to super rešenja. Ali ajde da se držimo teme. Otišli smo predaleko i to mojom krivicom.

Pridruži se diskusiji
Komentari su zatvoreni.
Možda vam se svidi