Meta je neočekivano, tokom vikenda, predstavila novu seriju modela veštačke inteligencije — Llama 4 — čime je označila početak nove ere u svojoj Llama AI porodici. Serija uključuje tri nova modela: Scout, Maverick i još uvek netrenirani Behemoth. Svi su trenirani na ogromnim količinama nestruktuiranog teksta, slika i video sadržaja, kako bi stekli “široko vizuelno razumevanje”, tvrdi kompanija.
Ova generacija koristi Mixture of Experts (MoE) arhitekturu — efikasniji način obrade informacija gde se zadaci dele među specijalizovanim modelima (“ekspertima”). Na primer, Maverick ima ukupno 400 milijardi parametara, ali koristi samo 17 milijardi aktivnih parametara tokom rada. Scout koristi 17 milijardi aktivnih, sa ukupno 109 milijardi, dok Behemoth cilja gotovo dve trilione ukupnih parametara.
Meta navodi da su Maverick i Scout odmah dostupni putem sajta llama.com i platformi poput Hugging Face-a, dok se Behemoth još uvek trenira. Novi modeli već pokreću Meta AI asistente na WhatsApp-u, Instagramu i Messengeru u 40 zemalja — ali multimodalne funkcije (tekst, slike, video) za sada su ograničene na SAD i to samo na engleskom jeziku.
Scout je posebno prilagođen za zadatke poput rezimiranja dokumenata i analize velikih baza koda, zahvaljujući ogromnom kontekstualnom prozoru od 10 miliona tokena. Maverick je, s druge strane, optimizovan za opšte asistentske zadatke, kao što su kreativno pisanje i osnovno programiranje.
Iako Meta tvrdi da Maverick u nekim zadacima prevazilazi modele poput GPT-4o i Gemini 2.0, još uvek nije na nivou najnaprednijih, kao što su Claude 3.7 Sonnet, Gemini 2.5 Pro i GPT-4.5. Ipak, Behemoth bi mogao promeniti tu sliku, s obzirom na to da su interna testiranja pokazala superiornost u rešavanju STEM zadataka u poređenju sa većinom konkurenata.
Licencna ograničenja i političke implikacije
Zanimljivo, Meta je odlučila da zabrani upotrebu Llama 4 modela korisnicima i firmama iz Evropske unije, zbog komplikacija sa zakonodavstvom o AI i zaštiti podataka u regionu. Takođe, kompanije sa više od 700 miliona aktivnih korisnika mesečno moraju tražiti posebnu dozvolu od Mete za korišćenje modela.
Meta navodi da su svi Llama 4 modeli pažljivo podešeni da odgovaraju na „kontroverznija“ pitanja otvorenije nego raniji modeli. Prethodni modeli često su odbijali da odgovore na politički osetljive upite, dok Llama 4, kažu iz kompanije, nudi „informativne, neutralne odgovore bez osude“.
Ove promene dolaze usred optužbi sa konzervativne strane političkog spektra, uključujući ljude bliske predsedniku Donaldu Trampu, koji tvrde da su AI alati „previše probuđeni“ i politički pristrasni. Elon Musk i njegov AI startap xAI, iako kritikuju konkurenciju, takođe se bore sa izazovima izbalansiranih odgovora, piše Tech Crunch.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji