Kako se približava kraj podrške za Windows 10 (14. oktobra), Microsoft pojačava kampanju za prelazak na Windows 11. Nakon tog datuma, Windows 10 više neće dobijati bezbednosna ažuriranja, što znači da korisnici ostaju bez ključne zaštite od sajber pretnji. Microsoft ističe da je Windows 11 znatno bezbedniji i nudi neke nove funkcije kao što je ažuriranje bez potrebe za restartovanjem računara.
Jedan od ključnih zahteva za pokretanje Windowsa 11 jeste TPM (Trusted Platform Module) čip, hardverski element koji proverava integritet softvera i firmvera prilikom svakog pokretanja sistema. Ako otkrije zlonamerni kod ili neautorizovane izmene, sistem se neće pokrenuti, čime se korisnik štiti od virusa i hakerskih napada.
Microsoft naglašava sledeće bezbednosne prednosti TPM-a:
- Štiti podatke šifrovanjem, čineći ih neupotrebljivim za hakere.
- Proverava integritet sistema pre pokretanja i blokira štetan softver.
- Sprečava pokretanje sistema ako se detektuju neovlašćene izmene.
- Pomaže pri zaštiti podataka ako je uređaj izgubljen ili ukraden.
Kako besplatno preći na Windows 11? Ukoliko i dalje koristite Windows 10, još uvek postoji šansa da besplatno pređete na Windows 11, ali treba požuriti. Potrebno je da:
- Otvorite “Podešavanja” (Settings) > Ažuriranje sistema Windows (Windows Update).
- Kliknete na “Proveri” da li postoje nova ažuriranja (Check for updates).
- Ako vaš računar ispunjava hardverske zahteve, pojaviće se opcija za preuzimanje i instalaciju verzije Windows 11 24H2.
Napomena: Ne ispunjavaju svi računari uslove za nadogradnju, ali ukoliko jeste među onima koji ispunjavaju, iskoristite priliku dok je Windows 11 još uvek besplatan, savetuje Forbes.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji