Dok je ceo svet odbrojavao sekunde do početka 2000. godine, Hong Kong je gomilao zalihe hrane, Virgin America prizemljivao letove, a Federalne rezerve SAD odštampale dodatnih 50 milijardi dolara. Strah od Y2K buga – potencijalnog kolapsa kompjuterskih sistema zbog prelaska na novu hiljadugodišnjicu – držao je ceo svet na ivici.
Predviđanja su bila apokaliptična: padovi vozova, nestanak bankarskih podataka, prekidi u snabdevanju strujom, pa čak i nuklearne katastrofe. Ipak, 1. januara 2000. godine svet se probudio bez ozbiljnijih problema.
Koreni panike
Chris Taylor, tadašnji novinar TIME magazina, bio je među onima koji su detaljno izveštavali o Y2K problemu. Ova “kodna zavrzlama” datira iz sredine 20. veka, kada su programeri koristili samo dve cifre za označavanje godina kako bi štedeli prostor na tadašnjim primitivnim uređajima.
„U to vreme niko nije razmišljao o tome šta će se desiti kada ‘kozmički brojač’ dostigne 2000. godinu“, napisao je Taylor u izdanju TIME-a iz januara 1999. godine.
Programeri su godinama radili na ažuriranju koda, a jedan ključni test dogodio se 9. septembra 1999. godine, kada je prošla kritična kombinacija datuma “9999”, koja je u nekim sistemima označavala kraj programa. Taj “suvi test” umirio je deo strahova.
Mediji i “milijarderska panika”
Iako su stručnjaci isticali da će problemi biti minimalni, senzacionalistički pristup medija dodatno je raspirivao paniku. TIME je na naslovnoj strani u januaru 1999. prikazao čoveka sa natpisom: „Kraj sveta?! Apokalipsa sada.“
Čak se i Holivud uključio, lansirajući dva filma o Y2K-u, iako ni jedan nije ostavio trajan utisak.
Taylor je, međutim, istakao da su tadašnje brige imale dublji koren u strahu od tehnologije. „Postojala je opšta paranoja o tehnologiji koja se tada nije mogla pouzdano koristiti“, kaže on.
Herojski napori i rezultati
Pripreme za Y2K uključivale su ogromna ulaganja i saradnju vlada, banaka i transportnih sistema. Ovi napori pokazali su se uspešnim, a prelazak u novi milenijum prošao je bez značajnijih incidenata.
Taylor danas povlači paralele između Y2K-a i trenutne debate o veštačkoj inteligenciji (AI). „Kod Y2K-a smo znali u čemu je problem. Sa AI-jem, ni ne razumemo potpuno o čemu pričamo“, kaže on. „Dok jedni govore da je AI najveća pretnja čovečanstvu, drugi tvrde da je to samo tehnologija u razvoju.“
Pouke iz prošlosti
Iako strahovi nisu bili opravdani, Y2K nas je podsetio na važnost kolektivne akcije i pravovremenog rešavanja problema. Danas, u eri ubrzanog razvoja AI tehnologija, te lekcije su vrednije nego ikada, prenosi Mashable.
Kako Taylor kaže, „Svet uvek deluje kao da se završava, ali nekako nastavlja dalje.“
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji