4 mita o USB-C u koje ne treba verovati

USB-C je postao standardni konektor, ali uprkos tome i dalje postoje brojne zablude o njegovim mogućnostima i ograničenjima

4 mita o USB-C u koje ne treba verovati

USB Type-C je, nakon godina sporog prihvatanja i otpora velikih kompanija poput Apple-a, konačno postao dominantni standard za povezivanje uređaja: od telefona i laptop računara, do eksternih diskova i daljinskih upravljača. Međutim, njegova sveprisutnost dovela je do stvaranja nekih uobičajenih mitova koje je vreme da razbijemo.

Mit 1: Thunderbolt i USB-C su isto

Iako Thunderbolt interfejs koristi USB-C konektor, ne znači da svaki USB-C port podržava Thunderbolt. Thunderbolt je napredna tehnologija koja omogućava ogromne brzine prenosa podataka, izlaz video signala visoke rezolucije i čak podršku za eksterne grafičke kartice, ali samo na uređajima koji to eksplicitno podržavaju. Najnovija verzija, Thunderbolt 5, dostiže brzine do 80 Gbps, ali to ne važi za svaki USB-C priključak.

Mit 2: Uređaj sa samo USB-C portom nije sposoban za Hi-Fi zvuk

Nestanak 3.5 mm priključka mnoge je zabrinuo, ali USB-C ne znači kraj za kvalitetan zvuk. Postoje USB-C ka 3.5 mm adapteri sa ugrađenim digitalno-analognim konvertorom (DAC), koji omogućavaju korišćenje klasičnih Hi-Fi slušalica. Takođe, sve je više slušalica koje se direktno povezuju preko USB-C, nudeći kvalitet zvuka znatno bolji od Bluetooth veze.

Mit 3: USB-C može zameniti sve druge portove

Iako je to ideja kojoj se teži, još uvek nije realnost. Samo najnapredniji USB-C portovi podržavaju sve funkcije kao što su prenos slike, napajanje i brzi prenos podataka. Većina korisnika i dalje koristi uređaje koji zahtevaju HDMI, DisplayPort ili starije USB standarde. Takođe, mnogi USB-C portovi ne podržavaju Thunderbolt ili video izlaz, što ograničava njihovu univerzalnost.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Mit 4: Svi USB-C kablovi rade isto

Ovo je najrasprostranjenija zabluda. USB-C kablovi mogu izgledati isto, ali nisu svi funkcionalno jednaki. Neki podržavaju samo punjenje, drugi samo prenos podataka, a tek manji broj podržava i prenos slike. Korišćenje neadekvatnog kabla može dovesti do sporog punjenja, niskog kvaliteta prenosa podataka ili potpune nekompatibilnosti sa eksternim ekranima.

Uprkos činjenici da je USB-C pojednostavio povezivanje i smanjio broj potrebnih kablova, korisnici treba da znaju da “jedan kabl za sve” još uvek nije potpuno ostvarena realnost. Razumevanje razlika između portova i kablova ključno je za maksimalno iskorišćenje ove tehnologije, piše XDA.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.