Jedan Reddit korisnik poznat kao All-Seeing_Hands doživeo je neobično iznenađenje nakon što je kupio ono što je trebalo da bude potpuno novi 1 TB SSD. Kada je priključio disk, nije ga dočekao prazan prostor, već gotovo 800 GB skupocenog softvera – uključujući alate kao što su Kontakt i Reaktor, koji se inače koriste u profesionalnim muzičkim studijima.
U pitanju su programi koji zajedno mogu vredeti nekoliko hiljada dolara, a većina korisnika Reddita koji su se uključili u diskusiju potvrdila je da su fajlovi delovali legitimno. Ono što je trebalo da bude rutinsko podešavanje hardvera pretvorilo se u digitalnu misteriju i žarište diskusije na internetu.
Misteriozno poreklo SSD diska
Otkrivanje ovakvog sadržaja izazvalo je brojne teorije. Neki korisnici su nagađali da je SSD zapravo bio povraćeni uređaj, koji je ponovo prodat bez brisanja podataka. U maloprodaji, naročito u slučaju elektronike, vraćeni proizvodi se često vraćaju u promet uz minimalne provere, a što može dovesti do toga da podaci prethodnog vlasnika ostanu netaknuti.

Drugi su bili oprezniji, sugerišući da bi softver mogao biti namerno ubačen radi prevare, ili čak deo maliciozne kampanje. Skupi programi mogli bi biti “mamac” kako bi korisnik pokrenuo softver koji je zaražen malverom, špijunskim alatima ili skrivenim backdoor-ima.
Bezbednosne i pravne posledice
Iako je ovakvo otkriće intrigantno, stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na ozbiljne rizike. Instalacija neproverenog softvera, čak i ako deluje legitimno, može dovesti do pravnih problema ako je u pitanju piraterija, ali i do bezbednosnih pretnji, kao što su krađa podataka i narušavanje privatnosti.
Organizacije poput Electronic Frontier Foundation (EFF) već godinama apeluju da se svaki uređaj – čak i potpuno novi – prvo skenira, a zatim sigurno formatira pre upotrebe. Iza svakog fajla nepoznatog porekla može da se krije skrivena pretnja koja postaje vidljiva tek nakon instalacije.
Upozorenje i potrošačima i prodavcima
Ovaj incident je još jednom podsetio da protokoli kvaliteta u maloprodaji moraju biti strožiji, posebno kada su u pitanju vraćeni i “obnovljeni” proizvodi. Potrošači očekuju da novi uređaji budu zaista novi, a kada se ta granica naruši, poverenje u prodavce i proizvođače dolazi u pitanje.
Za kupce, poruka je jasna: nikada ne verujte slepo ni “novom” uređaju. Provera i formatiranje ne samo da su preporučeni, već su neophodni koraci kako biste izbegli potencijalne probleme. U ovom slučaju, obična provera pretvorila se u zanimljivu priču, ali i važnu lekciju o digitalnoj sigurnosti u 21. veku, prenosi Indian Defence Review.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji