Haos u Tokiju: Kinezi jurišali na prodavnicu zbog Nvidia grafičkih kartica

Prodavnica PC Koubou u Akihabari morala da se izvini nakon što je 400 kupaca, većinom iz Kine, napravilo pometnju zbog nove RTX kartica, za koje, zbog trgovinskih restrikcija, Kinezi plaćaju i do trostruko više

Haos u Tokiju: Kinezi jurišali na prodavnicu zbog Nvidia grafičkih kartica

U četvrti Akihabara, poznatoj kao raj za ljubitelje video igara i anime kulture, protekle nedelje odigrale su se scene koje više podsećaju na Black Friday rasprodaju nego na kulturološki uzdržani Japan. Razlog? Nova Nvidia grafička kartica koja je izazvala pravu pomamu među kupcima iz Kine.

Prodavnica elektronske opreme PC Koubou morala je javno da se izvini nakon što je čak 400 kupaca – od kojih su 90% bili Kinezi – praktično opseli ulicu ispred radnje. Jedan posebno entuzijastični kupac je čak preskočio ogradu obližnjeg vrtića, verovatno misleći da je pronašao prečicu do gaming raja. (na njegovu žalost, bezuspešno)

“Najdublje se izvinjavamo”, saopštila je kompanija u ponedeljak, verovatno još uvek u neverici zbog scene koja je više ličila na premijeru novog Taylor Swift albuma nego na prodaju računarske opreme.

Iza ove naizgled bizarne situacije krije se mnogo ozbiljnija priča o američko-kineskom tehnološkom ratu. Naime, zbog američkih trgovinskih restrikcija, kupci u Kini mogu da nabave samo “kastriranu verziju” nove RTX 50 serije grafičkih kartica. Zamislite da kupite Ferrari, ali sa motorom Fiata – otprilike tako se osećaju kineski gejmeri.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Nova grafička kartica RTX 5090 u SAD-u košta “skromnih” 1.999 dolara, dok se u Japanu prodaje za oko 2.600 dolara. Međutim, na kineskom tržištu preprodavci već nude ove kartice za vrtoglavih 5.700 dolara! Ko kaže da se ne može zaraditi na geopolitičkim tenzijama?

Na kineskoj društvenoj mreži Xiaohongshu, korisnici razmenjuju savete kako nabaviti originalne kartice iz inostranstva. Jedan student iz Tajlanda je čak ponudio svoje usluge kupovine, diplomatski napomenuvši da mu treba novac za školarinu.

Preduzetničkom duhu nikad kraja! Iako je PC Koubou na kraju morao da otkaže prodaju i pređe na online lutriju, ova situacija jasno pokazuje koliko daleko su neki spremni da idu za savršenom gaming grafikom. A možda i podseća da u svetu visokih tehnologija, geopolitika može da bude jednako uzbudljiva kao i najnovija video igra, izveštava CNN.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi