Huawei AI čipovi sve bolji dok kineske firme traže alternativu za Nvidia procesore

Huawei testira Ascend 910C AI čip, tražeći alternativu Nvidia čipovima usred američkih sankcija

Huawei AI čipovi sve bolji dok kineske firme traže alternativu za Nvidia procesore

Huawei šalje uzorke svog Ascend 910C procesora na testiranje dok se tehnološki gigant utrkuje da popuni prazninu koju je ostavila Nvidia.

Uprkos što je pogođen američkim sankcijama, Huawei Technologies započeo je testiranje novog čipa za veštačku inteligenciju (AI) sa potencijalnim klijentima u Kini, dok kompanije traže alternative za vrhunske Nvidia čipove. Ovo je još jedan korak napred u kineskom naporu za samodovoljnosti u proizvodnji čipova, uprkos američkim ograničenjima.

Huawei je ponudio uzorke svog Ascend 910C procesora velikim kineskim kompanijama za servere radi testiranja hardvera i konfiguracije, prema rečima dva izvora upoznata sa situacijom. Čip, unapređena verzija 910B, nudi se velikim kineskim internet firmama, koje su ujedno i glavni kupci Nvidije, navodi jedan od izvora, distributer Huawei AI čipova.

Huawei se ubrzano kreće kako bi popunio prazninu koju je ostavila Nvidia nakon što je Vašington zabranio isporuku najsavremenijih grafičkih procesora (GPU) iz Kalifornije u Kinu. Ascend 910B čipovi, za koje Huawei tvrdi da su uporedivi sa popularnim Nvidia A100 čipovima, postali su vodeća alternativa u brojnim industrijama širom zemlje. Prema podacima Huawei-a, njihove Ascend rešenja korišćena su za treniranje otprilike polovine od više od 70 vodećih kineskih velikih AI jezičkih modela prošle godine.

Kineski tehnološki gigant pažljivo čuva svoj napredak u čip tehnologijama, ali jasno je da Huawei gradi podršku za domaću AI industriju. Prošle nedelje, rotirajući predsedavajući Huawei-a, Eric Xu Zhijun, rekao je da je Huawei u proteklih pet godina izgradio dva poslovanja u oblasti računarske tehnologije kako bi stvorio još jednu opciju koja može zadovoljiti potrebe preduzeća za AI infrastrukturom.

Huawei nije odmah odgovorio na zahtev za komentar

“Realnost je da američka ograničenja na AI čipove za Kinu verovatno neće biti ukinuta uskoro,” rekao je Xu. Međutim, naglasio je da je to stvorilo priliku za kompaniju da ponudi računske resurse putem svoje cloud usluge.

Jedan od izvora iz kompanije za servere rekao je da Huawei često nudi kompletna rešenja. “Ako kupimo Huawei-ove AI čipove, onda moramo kupiti i druge proizvode od Huawei-a, kao što su mrežna i rešenjaza skladište podataka, što neke tera na oklevanje,” kaže taj izvor. Većina Huawei AI čipova na tržištu su i dalje 910B, prema rečima izvora iz telekomunikacija koji sarađuje sa Huawei-om na GPU-ovima u Šenženu.

Nvidia, za koju je Kina treće po veličini tržište u finansijskoj godini koja se završila 28. januara, jedna je od najistaknutijih tehnoloških kompanija koje trpe sve strože američke sankcije za kineski pristup naprednim procesorima.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Nvidia je u avgustu 2022. godine prvi put zabranila prodaju svojih A100 i H100 GPU-ova – dva najtraženija čipa za treniranje i pokretanje AI modela – klijentima u Kini. Nakon toga je modifikovala ove čipove kako bi stvorila A800 i H800 verzije zaobilaženje tih ograničenja, koje je zvanični Vašington nešto kasnije zabranio za izvoz u Kinu.

Ova igra mačke i miša, koju je osudila američka ministarka trgovine Gina Raimondo, se nastavila. Nvidia je od tada razvila H20, L20 i L2 GPU-ove u pokušaju da zadrži svoj tržišni udeo u Kini.

Početna potražnja za H20 čipovima bila je slaba, ali se prodaja postepeno povećava u poslednjih nekoliko meseci. Korišćenje čipa koji je usklađen sa američkim pravilima je od veće važnosti za velike kineske isporučioce cloud usluga, jer im omogućava pristup Nvidia tehničkoj podršci i uslugama održavanja.

Očekuje se da će Nvidia isporučiti više od 1 milion H20 GPU-ova u Kini ove godine, ostvarujući prodaju od 12 milijardi dolara, prenosi SCMP.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi