iPhone će koristiti novi patent koji smanjuje „Red Eye“ efekat

Budući modeli iPhone Pro telefona će koristiti kamere koje u potpunosti eliminišu ili ublažavaju Red Eye efekat „crvenih očiju“

iPhone će koristiti novi patent koji smanjuje „Red Eye“ efekat

Američka kancelarija za patente i žigove je danas zvanično registrovala zahtev za patent koji je podnela kompanija Apple, a koji se odnosi na sistem kamera iPhone Pro telefona u cilju otklanjanja „Red Eye“ efekta prilikom fotografisanja. Da bi uklonio tzv efekat „crvenih očiju“, Apple upućuje korisnike kako da pravilno podese parametre prilikom pravljenja svojih fotografija.

U ovom patentu, Apple uvodi profil koji prilagođava ambijentalno osvetljenje na osnovu informacija modula na blicu kamere i na osnovu identifikovanih regiona u sceni fotografije, eliminiše ili ublažava efekat „crvenih očiju“ na nivou hardvera same kamere. Dakle bez potrebe angažovanja softvera u post-produkcijskoj obradi fotografija

iPhone Pro će rešiti problem “Red Eye” efekta

Apple skreće pažnju da se u uslovima slabog osvetljenja, modul blica uobičajeno koristi za dodatno osvetljavanje scene kako bi se olakšalo snimanje fotografije. Međutim, svetlo koje stvara blic tokom snimanja može da stvori različite artefakte na fotografiji, kao što je efekat „crvenih očiju“, refleksija blica i slično. Zbog toga je Apple razmišljao u pravcu kako bi možda bilo poželjno napraviti blic modul sa određenom fleksibilnošću u radu, čime bi se smanjili ili eliminisali neželjeni efekti.

Apple pronalazak se odnosi na sistem kamera, povezane uređaje u modulu sa kamerama i sistemom za podešavanje prostornog osvetljenja koje obezbeđuje blic modul. Rešenje se bazira na modulu samog blica koji sadrži niz emitera svetlosti, zatim sklop sočiva sposoban da registruje niz emitera u polju koje se osvetljava i na kraju, kontroler blica konfigurisan da upravlja radom većeg broja emitera svetlosti prilikom dodatnog osvetljena scene koja se fotografiše.

Kontroler blica je konfigurisan tako da može prepoznati deo lica korisnika i gde se nalaze njegove oči unutar polja osvetljenja. Zatim izabere i podesi rad prvog seta emitera svetlosti  manjeg inteziteta povezanih sa delom lica gde se nalaze oči i zatim podesi drugi skup emitera svetlosti jačeg inteziteta zaduženih za osvetljenje regiona ostatka lica koji okružuje deo sa očima, navodi mydrivers.

Fenomen „crvenih očiju“ se javlja zato što je osa blica postavljena preblizu optičkoj osi sočiva. Kada je ambijent taman i osvetljenost scene nedovoljna, zenice ljudi se šire i postaju veče. Potom svetlost blica bljesne i svetlo prođe kroz zenicu, osvetli očno dno sa gusto zbijenim mikro-krvnim sudovima koji reflektuju svetlost nazad i stvaraju efekat „crvenih očiju“.

Kao što vidite u pitanju je vrlo kompleksna tehnologija kao spoj softversko hardverskog rešenja u cilju rešavanja problema koji dugo muči korisnike koji fotografišu osobe u uslovima slabijeg ambijentalnog osvetljenja.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi