Mnogo iPhone uređaja ukradenih u SAD-u i Evropi završava u jednoj zgradi u Kini

Ukradeni iPhone telefoni iz SAD-a i Evrope masovno završavaju u zgradi Feiyang Times u Kini, gde se preprodaju ili rastavljaju za delove

Mnogo iPhone uređaja ukradenih u SAD-u i Evropi završava u jednoj zgradi u Kini

Mnogi iPhone uređaji ukradeni na različitim mestima poput Njujorka, Los Anđelesa i Londona završavaju u jednoj zgradi u Kini, gde se preprodaju dalje ili rastavljaju na delove.

Jedna žrtva čiji je iPhone 15 Pro ukraden s ulice uspeo je da prati njegovo putovanje dugo 6.000 kilometara do mesta koje lokalci u Šenženu, Kini, nazivaju “zgrada ukradenih iPhone uređaja”.

Zgrada Feiyang Times je poznata kao mesto gde možete popraviti ili nadograditi svoj iPhone, ali izveštaj Financial Times-a navodi da je takođe poznata kao tržište za ukradene uređaje.

Nema mnogo mesta na kojima će ljudi moći da kupe zaključane telefone, ali postoji spremno tržište u Kini, zbog čega mnogi ukradeni uređaji završavaju u ovoj zgradi.

Izveštaj navodi primer jedne žrtve krađe koja je koristila Apple-ovu funkciju “Find My” da bi pratila putovanje svog telefona sa londonske ulice gde je ukraden do zgrade Feiyang Times.

iPhone Sam-a Amranija, rezidenta prestonice UK, ukraden je od strane dva lopova na električnim biciklima, omiljenom metodom koja im omogućava da direktno voze po trotoarima i brzo beže. Pratio ga je na putovanju na drugi kraj sveta:

  • Ukraden je iz njegovih ruku u Londonu dok je odgovarao na WhatsApp poruku
  • Odnet u obližnju radnju za popravku mobilnih telefona nekoliko milja dalje
  • Transportovan kroz nekoliko adresa u blizini Londona
  • Nedelju dana kasnije, pojavio se u Kowloonu, Hong Kong
  • Brzo transportovan do Šenžena, Kine
  • Završio svoje putovanje u zgradi Feiyang Times u ovom gradu

Iako su otključani telefoni vredniji, izveštaj navodi da će se za gotovo svaki deo naći kupci, pa čak i za zaključane uređaje. Prodavci američkih i evropskih modela unutar zgrade tvrde da nemaju pojma kako su telefoni završili tamo.

Kada su iPhone uređaji bili zaključani u trenutku krađe, izveštaj navodi da bi žrtve ponekad primajle iMessage poruke kojima se pokušava uceniti otključavanje uređaja.

Kada stavite iPhone u režim izgubljeno ili ukradeno, on može prikazati broj telefona ili e-poštu kako bi omogućio pronalazaču da ga vrati. Izveštaj pokazuje snimak ekrana poruke poslate vlasniku zaključanog iPhone-a:

Vaš stari iPhone je recikliran od strane nas, mi smo samo trgovci za reciklažu, nismo mi ti koji kradu vaš telefon, ako ga ne uklonite, matična ploča vašeg starog telefona biće prodata drugim korisnicima, možda će hakovati vaš telefon ili ukrasti vašu kreditnu karticu, ili kontaktirati vašu porodicu, stoga vam preporučujemo da ga što pre uklonite kako bismo mogli da vratimo fabričke postavke i obrišemo sve podatke.”

Ovo je, naravno, pucanj u prazno – nema načina da se dođe do ličnih podataka sa zaključanog telefona. Ali zvuči dovoljno zastrašujuće da bi moglo da uplaši one koji nisu dovoljno tehnički potkovani.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.