Huawei Kirin 9000S čipset koji pokreće novi Huawei Mate 60 Pro pametni telefon je navodno proizvod kineske kompanije SMIC. Novi Huawei 7 nm procesor je razvijen u saradnji sa kompanijom SMIC sa kojom već godinama unazad uspešno sarađuje. Novi čipset je navodno uspešno realizovan tako što je SMIC koristio svoju drugu, usavršenu generaciju 7 nm proizvodnog procesa, izveštava South China Morning Post. Pored toga, SoC navodno integriše CPU i GPU sa mikroarhitekturom razvijenom sopstvenim snagama. U međuvremenu, sve informacije o Kirin 9000S su strogo nezvanične.
Huawei HiSilicon Kirin 9000S izgleda kao prilično složen SoC koji integriše četiri jezgra visokih performansi (jedno sa frekvencijom do 2,62 GHz i dva do 2150 MHz) i četiri energetski efikasna jezgra (do 1530 MHz) zasnovana na sopstvenoj TaiShan mikroarhitekturi, koja se još uvek može naći na Armv8a ISA. Tu je i integrisani grafički procesor, Maleoon 910 koji radi na frekvencijama do 750 MHz. CPU i GPU jezgra rade na relativno niskim taktovima u poređenju sa frekvencijama sličnih Arm jezgara koja su bila prisutna u prethodnim generacijama HiSilicon čipsetova.
SMIC na putu da naprave novi Huawei 7 nm čipset za telefone
Niske frekvencije se mogu objasniti činjenicom da SMIC pravi novi SoC pomoću nenajavljenog 7 nm proizvodnog procesa druge generacije, što bi mogao biti proboj za SMIC, Huawei i kinesku industriju visoke tehnologije.
Iako TechInsights ovu tehnologiju proizvodnje naziva proizvodnim postupkom druge generacije kompanije SMIC, Global Times koji inače radi pod državnom kontrolom, tvrdi da kineski šampion u proizvodnji silicijuma iz koga se dobijaju najsavremeniji čipovi, koristi svoju proizvodnu tehnologiju od 5 nm u cilju proizvodnje kompleksnog SoC rešenja. Ipak, izgleda da ova dva naziva zapravo opisuju istu stvar, koja je nekada bila poznata kao SMIC N+2 proizvodni proces.
SMIC je najavio svoju N+2 proizvodnu tehnologiju još 2020 godine. U to vreme je to izgledala kao evolutivni korak N+1 procesa, koji je nekada nazvan jeftinom TSMC N7 alternativom (proces proizvodnje klase 7 nm). U jednoj drugoj publikaciji Global Timesa, kineski analitičari su označili N+2 kao SMIC 5nm proizvodni čvor, pomenut pre otprilike godinu dana.
SMIC nikada nije zvanično potvrdio da proizvodi čipove klase 7 i 5 nm. Ipak, postoje dokazi da je SMIC proizveo MinerVa Semiconductor Bitcoin ASIC čip za potrebe rudarenja kriptovaluta i to pomoću sopstvene 7nm (N+1) tehnologije.
U međuvremenu, SMIC raspolaže sa ASML Twinscan NXT:2000i naprednim ultraljubičastim (DUV) litografskim skenerima koji su sposobni za izradu čipova u 7nm i 5nm tehnologijama, tako da je kompanija možda uspešno razvila i osvojila postupak proizvodnje klase 5 nm. Međutim, postoji jedan suštinski detalj: da bi proizveo izvanredne karakteristike na procesu klase 5nm ili rafiniranoj procesnoj tehnologiji klase 7nm, SMIC mora u velikoj meri da koristi „multi-patterning“, a što je veoma skupa tehnologija koja utiče na stopu prinosa ispravnih čipova i na kraju se prelama kroz proizvodne troškove, tako da ekonomska efikasnost SMIC 5nm tehnologije je verovatno znatno niža od one kojom raspolažu trenutni lidera na ovom delu tržišta kao što su: Intel, TSMC i Samsung Foundry.
Zanimljiv detalj u vezi sa Kirin 9000S procesorom je činjenica da navodno koristi tehnologiju slaganja silicijumskih slojeva, iako se ne otkriva kako konkretno koristi ovaj napredni postupak. Možda Kirin 9000S postavlja IC sa modem uređajem koji se dodaje na sloj sa CPU+GPU jezgrima kako bi uštedeo prostor na matičnoj ploči, ili možda deli pojedina integralna kola u različite slojeve kako bi pojednostavio proizvodnju. U svakom slučaju, napredna tehnologija pakovanja je značajan proboj na ovom polju za SMIC i Huawei HiSilicon.
Inače, Huawei HiSilicon je najuspešniji kineski dizajner čipova koji je osvojio najsavremenije tehnologije proizvodnje po ugledu na tajvansku kompanije TSMC. Nakon što je Huawei izgubio pristup američkim tehnologijama 2020. godine, HiSilicon više nije mogao da radi sa najvećim svetskim proizvođačem čipova po ugovoru (TSMC), a veruje se da se matična kompanija potom okrenula i pomogla SMIC-u kako bi unapredio sopstveni proizvodni proces. Ako je to istina, onda je Kirin 9000S prvi konkretan proizvod ove uspešne saradnje, prenosi tomshardware.
Huawei nije komentarisao ove navode i pretpostavke, a čak ni državni Global Times ne potvrđuje eksplicitno da HiSilicon Kirin 9000S koristi SMIC 5 nm procs izrade, već radije naziva te informacije glasinama.
S obzirom na to da je Huawei već sertifikovao nekoliko 5G telefona koji će se ubuduće proizvoditi, ova vest najverovatnije nije samo glasina i očekivalo se da će već ove godine prevazići taj problem koga su im sankcije nametnule.
Da li ovaj CPU na tih 7nm znaci da je zaostatak sa decenije pao na par godina s tendencijom da se za par godina gotovo izgubi...
Moram da primetim da su kinezi u podlednjih nekoliko godina bas dosta ulozili u ljude i uspeli su da privuku dosta ljudi koji su bili vidjeni/planirani za fabrike u Texas-u...
5G , GPU, CPU ,NPU sve je u 110mm2, fascinantno smanjene u odnosu na stari TSMC 5nm Kirin 9000 koji je 140mm2.
High i mid jezgro CPU-a imaju hyper-treading, skoro pa ko PC chip.
Objasnili su. Voleo bi da ga vidim u Honor, Xiaomi i sl. telefonima.
Inace prodaja Mate 60 serije se ocekuje, oko 20 miliona, tolika je potraznja.
U sustini i ne znaci da su smanjili zaostatak, jer je proizodnja u 7nm zasnivana na stranoj tehnici koju su uspeli da uvezu pre sankcija i koja sad pocinje da radi, a od svojih masina su verovatno dosta daleko, naravno bilo bi lepo da uspeju sto pre.
Sumnjam da ce biti bilo gde korisceni sem u Huaweiju jer bi i drugi pazarili sankcije ukoliko se odreknu zapadnih SoC(ili pocnu koristiti "alternative").