Ultrazvučni senzori otiska prsta konačno stižu na više Android uređaja i to nakon pet godina čekanja

Ugrađeni senzori otiska prsta postali su standard u gotovo svim Android pametnim telefonima i sada, nakon pet godina čekanja, konačno vidimo da ultrazvučni senzori postaju široko korišćeni u slučaju više uređaja

Ultrazvučni senzori otiska prsta konačno stižu na više Android uređaja i to nakon pet godina čekanja

Senzori otiska prsta dolaze u tri osnovna oblika. Postoje fizički kapacitivni senzori koji su dugo korišćeni, na primer na zadnjoj strani Samsung i Google Pixel uređaja, a i dalje se koriste u mnogim savitljivim uređajima gde su ugrađeni u taster kojim se uključuje uređaj.

Postoje dve vrste ugrađenih senzora otiska prsta – optički i ultrazvučni.

Optički senzori prvi su ušli na tržište, najavljeni još početkom 2018. godine, ali su i optički i ultrazvučni senzori počeli široko da se koriste od 2019. godine. Samsung Galaxy S10 serija bila je prva koja je koristila ultrazvučne senzore, sa S10 i S10+ koji su koristili ultrazvučni senzor kompanije Qualcomm.

Samsung je nastavio da koristi ove senzore kroz sve Galaxy flegšipove poslednjih godina, povremeno ih unapređujući. Kvalitet ovih senzora je u početku bio pomalo nesiguran, ali se s vremenom značajno poboljšao.

U međuvremenu, drugi brendovi gotovo isključivo su koristili optičke senzore otiska prsta. OnePlus, Google, Xiaomi i drugi značajni brendovi koristili su neku vrstu optičkog senzora, sa brzinom i tačnošću koji su varirali od proizvođača do proizvođača.

Uglavnom, razlika između ovih senzora u smislu funkcionalnosti je minimalna, ali ultrazvučni senzori imaju neke jasne prednosti u odnosu na optičke. Najviše se ističe što pri korišćenju ultrazvučnog senzora nema jarke svetlosti koja obasjava vaš prst, što može biti iritantno u mračnom okruženju.

Uprkos ovim prednostima, ultrazvučni senzori su tokom proteklih pet godina bili retkost na većini Android telefona, uglavnom prisutni samo u Samsungovim vrhunskim modelima (dok su jeftiniji modeli koristili optičke senzore).

Ovakva praksa se konačno menja

Kako novi talas Android pametnih telefona, počinje da pristiže isprva u Kini, vidimo da ultrazvučni senzori otiska prsta postaju sve rasprostranjeniji. To uključuje Xiaomi 15, OnePlus 13 i Honor Magic 7. Vivo X200 Pro i iQOO 13, takođe su prešli na ultrazvučne senzore. Svi ovi uređaji su unapređeni sa optičkih senzora na ultrazvučne.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Iznenadna promena delom se može pripisati široj dostupnosti ove tehnologije. Goodix, brend koji je ranije isporučivao mnoge optičke senzore u industriji, sada snabdeva Xiaomi 15 ultrazvučnim senzorom. Postoji i jasan trend među flegšip modelima ka prelasku na ovu tehnologiju generalno.

Google je odlučio da pređe na jedan od Qualcomm-ovih ultrazvučnih senzora za Pixel 9 ranije ove godine, nakon nekoliko generacija korisničkih pritužbi na optičke senzore korišćene u Pixel 6, 7 i 8 modelima. Nakon pet godina, lepo je konačno videti ovaj pomak. Optički senzori neće potpuno nestati, jer će verovatno biti korišćeni na jeftinijim telefonima u dogledno vreme, piše 9to5Google.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi