Tri načina kako da produžite radni vek SSD uređaja

SSD uređaji imaju ograničen broj operacija upisa podataka, koja se obavljaju na nivou memorijske ćelije, ali ne brinite previše u slučaju normalne upotrebe

Tri načina kako da produžite radni vek SSD uređaja

SSD su prilično pouzdani uređaji za rad sa podacima, posebno u poređenju sa hard diskovima, ali i dalje imaju ograničen broj upisa novih i prepisivanja starih podataka, pre nego što počnu da otkazuju. To se dešava na nivou pojedinačnih ćelija, a ne nužno na nivou celog diska.

SSD-ovi skladište podatke na različite načine, kao što su Single-Level Cell (SLC) ili Multi-Level Cell (MLC), a koji mogu biti podeljeni na Triple-Level Cell (TLC) i Quad-Level Cell (QLC). SLC je najizdržljiviji, ali i najskuplji, dok QLC nudi mnogo više prostora za čuvanje podataka, ali uz nešto manju izdržljivost.

Većina SSD-ova može trajati prilično dugo i verovatno će nadživeti vašu želju da ih zamenite. Na primer, jedan od najboljih SSD-ova, Crucial T705 SSD, podržava između 1200 TB i 2400 TB upisanih podataka (TBW) pre nego što bude potrebno da se zameni. Ipak, postoje neki koraci koje možete preduzeti, a kako biste smanjili broj pisanja na svom disku i bolje zaštitili svoj novi hardver za PC.

Glavni način za produženje veka vašeg SSD-a je smanjenje broja upisa podataka

Tačnije rečeno, čuvanje podataka ima najveći uticaj na celokupni vek trajanja vašeg SSD uređaja. Iako postoje neka odstupanja, proizvođači SSD uređaja po pravilu navode TBW broj u specifikaciji kako bi pokazali koliko operacija upisa disk može da izdrži tokom procesa pouzdanog rada. Neki SSD-ovi će imati prilično mali TBW, kao što je 300 TBW, ali skuplji modeli mogu iči znatno iznad 1000 TBW.

Jedan od načina da smanjite broj pisanja na svom SSD-u je da isključite hibernaciju u Windows-u. Kada je u hibernaciji, Windows čuva sadržaj vašeg RAM-a na SSD uređaju kako bi se brzo vratio kada izađe iz hibernacije. Iako ovo može biti zgodno za uštedu energije, zahteva da računar zapiše prilično mnogo podataka na vaš disk. Ako svoj PC više puta dnevnošaljete u „sleep“ mod, broj operacija upisa može brzo porasti.

Slično tome, operativni sistemi mogu koristiti deo vašeg diska kao virtuelnu memoriju. Ako vam ponestane memorije tokom rada, operativni sistem može koristiti ovu virtuelnu memoriju da bi stvari funkcionisale glatko. Ako ste ikada pokušavali da oslobodite prostor na svom disku i naišli na veliku datoteku nazvanu pagefile.sys, ovo je rezervisani prostor za virtuelnu memoriju.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možete upravljati svojom virtuelnom memorijom u Windows-u pomoću sistemskih podešavanja. Po defaultu, Windows će čuvati podatke na vašem disku ili diskovima da zadovolji potrebe sistema, ali možete tačno definisanu količinu virtuelne  memorije, kao i odrediti disk koji će Windows ili aplikacija koristiti kao virtuelnu memoriju. Jedan način da izbegnete ovu situaciju sa nedostatkom memorije je dodavanje više RAM-a u vaš sistem, kako ne bi često morao da ih zapisuje na vaš disk. Ako imate drugi disk u svom sistemu, možete ga uposliti za u tu svrhu. To je uvek bolji način nego da sistem “swap-uje“ po glavnom, sistemskom disku.

Koristite drugi disk za aplikacije koje upisuju puno podataka

Podesite scratch disk

Ako ste video ili grafički urednik, nemate mnogo izbora osim da mnogo zapisujete na svoj disk. U video montaži, na primer, može se kreirati proxy footage za bolje performane i preview footage da se prikažu izmene bez previše seckanja i ponovnog renderinga čitavog videa. Sve ovo zahteva prilično veliki upis podataka na vašem disku. U aplikaciji kao što je Adobe Premiere Pro, možete izabrati gde želite da se ovi podaci čuvaju, tako što ćete izabrati scratch disk kada započnete svoj projekat.

Ako ručno često čuvate, takođe možete osigurati da čuvate na disku sa visokom izdržljivošću, ili na onom koji nije toliko vredan.

Održavajte SSD hladnim

Noviji i brži SSD uređaji zahtevaju hladnjake

Neki od najboljih SSD-ova današnjice dolaze sa hladnjacima i to nije samo ukras da se privuku gejmeri. SSD ima NAND fleš memorijske čipove, kontroler i ponekad DRAM keš čip. Da bi SSD radio najbolje, treba da ostane unutar određenog temperaturnog raspona. Noviji PCIe 5.0 SSD-ovi zahtevaju dodatne hladnjake i mogu čak doživeti termičko gašenje uređaja ukoliko se pregreju. Iako možda nećete videti da vaš NAND otkazuje zbog ovih situacija, mogli biste izgubiti podatke koji nisu sačuvani.

Da bi vaše PC komponente radile kako treba, uverite se da imate adekvatno hlađenje za tip diska koji instalirate. Neki stariji diskovi ne trebaju hladnjak, ali s obzirom da mnoge matične ploče dolaze sa već ugrađenim M.2 hladnjacima, dobra je ideja da ih pravilno instalirate sa termalnim podloškama u kontaktu sa SSD-om i hladnjakom.

Ne brinite o operacijama čitanja

Prirodno je da se brinete o dugovečnosti PC komponenti kao što su SSD-ovi, ali kad se sve sabere, većina ljudi nema puno razloga za brigu. Za jednu stvar, većina onoga što radimo sa našim SSD-ovima, od učitavanja igara do gledanja video zapisa, koristi samo čitanje podataka sa diska, što jedva da utiče na zdravlje vašeg SSD-a. Za većinu ljudi, standardni SSD bi trebalo da traje godinama, bez ikakvih značajnih problema.

Windows 11 operativni sistem koristi TRIM funkciju da bi vaš disk radio kako treba. Kao što objašnjava Crucial, TRIM može pomoći vašem PC-u da radi efikasnije tako što govori vašem SSD-u koji podaci više nisu u upotrebi i mogu se trajno obrisati. Ovo štedi vreme kada želite da zapišete nove podatke preko tog dela SSD-a i može raditi sa „wear levelingom“ da pomogne održavanju ravnomernog trošenja diska, produžavajući mu životni vek.

Srećom, većina modernih operativnih sistema će automatski upravljati TRIM funkcijom, tako da ako imate Windows 11, na primer, ne morate brinuti o tome. Sve u svemu, SSD-ovi su i dalje najbolji izbor za PC sa boljom pouzdanošću nego stariji hard diskovi.

Izvor: XDA

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (2)
  1. Alister

    Iskustvo je pokazalo "Glavni način za produženje veka vašeg SSD-a je smanjenje broja upisa podataka" ...pa zasto smo ga kupili? svrha SSD uredjaja je da se upisuju podaci, to mu je namena !

  2. Drugi disk koji nije sistemski mi je uvek stratch disk kad radim montažu i to ne zbog štednje upisa podataka, već primene efekata, warp stabilizacije, korišćenja potpisa i slično.

Pridruži se diskusiji
Komentari su zatvoreni.
Možda vam se svidi