Windows ima skriveni Ultimate Performance režim rada, kako da ga uključite

Omogućavanje opcije "Ultimate Performance" donosi maksimalne performanse, ali uz veću potrošnju energije i rizik od bržeg habanja hardvera, posebno na laptopu.

Windows ima skriveni Ultimate Performance režim rada, kako da ga uključite

Windows ima mnoštvo funkcija skrivenih u starim dijalozima i registrima. Jedna od njih je čuveni Ultimate Performance režim rada, koji, kako ime sugeriše, ima za cilj da maksimalno ubrza performanse vašeg računara. Uglavnom je dizajniran za radne stanice, ali ga možete omogućiti na bilo kom Windows računaru uz malo podešavanja. Evo kako to da uradite.

Šta je Ultimate Performance režim rada?

Ultimate Performance režim rada je dodat u Windows 2018. godine i zasniva se na High Performance režim koji stiže sa mnogim računarima. Važno je napomenuti da mnogi računari sada imaju režim napajanja prisutan u aplikaciji Settings, ali oni su različiti od onih koji se nalaze u Control Panel-u (niko ne zna zašto su odvojeni).

Ovaj radni režim uklanja ograničenja u vezi potrošnje energije određenih komponenti. Na primer, vaš procesor će uvek raditi na maksimalnoj brzini, smanjujući kašnjenje koje bi moglo nastati kada procesor prelazi sa niže na višu frekvenciju. Slično tome, lokalnom disku možda neće biti dozvoljeno da prestane da okreće motor, što osigurava da uvek radi punom brzinom i smanji kašnjenje prilikom pristupa datotekama.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Sve u svemu, ove mere bi trebalo da smanje mala kašnjenja koja se mogu pojaviti kada sistem treba da ubrza za izvršenje određene operacije, ali to ne bi trebalo značajno da utiče na ukupne performanse bar kada je u pitanju većina korisnika. Na kraju krajeva, vaš računar već radi onoliko brzo koliko mu je potrebno i u situacijama kada je to potrebno. Radom u režimu maksimalnih performansi, trošite mnogo više energije, što može biti stresno po bateriju na laptopu ili rezultirati većim računom za struju za desktop.

Ultimate Performance plan je dostupan u Windows 10, ali izgleda da više nije dostupan u Windows 11. U tom slučaju, najbolja opcija je kreiranje prilagođenog plana napajanja sa sličnim postavkama.

Kako uključiti Ultimate Performance režim?

Ultimate Performance režim se može uključiti u Control Panel-u, uprkos tome što je relativno nova funkcija. Da biste ga aktivirali, pratite ove korake:

1. Otvorite Start meni i potražite Control Panel.

2. Kliknite na Power Options.

3. Videćete sve dostupne opcije u vidu radnih režima, ali možda ćete morati da proširite deo Show additional plans.

5. Izaberite Ultimate Performance.

To je sve što treba da uradite da biste ukljčili ovaj režim rada… ako je plan zapravo dostupan. Nažalost, na većini računara, a posebno na laptop modelima, Ultimate Performance radni režim je skriven, tako da ga ne možete videti u ovom dijalogu. U tom slučaju, pratite sledeće korake.

Kako prikazati Ultimate Performance plan

Ako ne vidite Ultimate Performance plan u listi ponuđenih opcija, možete ga ručno uključiti pomoću Windows cmd-a.

1. Pritisnite Windows + X i izaberite Terminal (Admin). Ova opcija može biti označena kao Windows Terminal (Admin) ili Windows PowerShell (Admin) u starijim verzijama Windows-a.

2. Upišite sledeću komandu i pritisnite Enter:

powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

Sada možete otići na stranicu sa ponuđenim opcijama režima rada (Power Plan), kao što je opisano u prethodnom delu i izabrati Ultimate Performance režim. Ako je stranica već bila otvorena, možda ćete morati da je zatvorite i ponovo otvorite da bi se novi plan pojavio. Međutim, čak i ako sve uradite kako treba, ova opcija više ne radi u Windows 11. Windows Terminal će prikazati poruku o uspehu, ali režim rada neće biti dodat na vašu listu.

Ako ne možete koristiti Ultimate Performance režim

Ako koristite Windows 11 i dalje ne vidite Ultimate Performance režim, moraćete da se zadovoljite korišćenjem prilagođenog plana potrošnje sopstveno definisanog radnog režima. Iako ne možete imitirati sve postavke koje ovaj plan omogućava, možete prilagoditi neke od njih. Evo kako:

1. Otvorite Control Panel i idite na stranicu Power Options.

2. Izaberite Create a new power plan u bočnom meniju.

3. Imenujte plan kako god želite.

4. Izaberite podešavanja ekrana i “sleep” režim prema vašim željama i kliknite Create.

5. Izaberite plan napajanja koji ste upravo kreirali, a zatim kliknite Change plan settings.

6. Kliknite na Change advanced power settings.

7. U dijalogu koji se pojavi, postavite sledeće opcije da budu bliže Ultimate Performance planu:

  • PCI Express -> Link State Power Management
  • On battery: Maximum power savings
  • Plugged in: Off
  • Processor power management -> Minimum power state
  • On battery: 5%
  • Plugged in: 100%
  • Processor power management -> Maximum power state
  • On battery: 100%
  • Plugged in: 100%
  • Hard Disk (if available) -> Turn off hard disk after:
  • On battery: Never
  • Plugged in: Never

8. Kliknite OK.

Ovo bi trebalo da vam omogući iskustvo slično onom koje pruža Ultimate Performance režim rada, iako postoji manje opcija za promenu u Windows 11 u poređenju sa Windows 10, tako da možda neće biti baš savršeno.

Iscedite i najmanji delić performansi iz vašeg računara

Iako nije namenjen svima, Ultimate Performance radni režim je korisna opcija ako vam je potrebno da vaš sistem uvek radi na maksimumu svojih mogućnosti. Trebaće vam i adekvatno hlađenje da biste maksimalno iskoristili režim rada, ali ako vaš posao to zahteva, vredi ga uključiti.

Međutim, ne biste to trebali raditi samo iz zabave. Troši mnogo više energije i može brže istrošiti bateriju vašeg laptop računara.

Izvor: XDA

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi