Blueberry TomCat

Blueberry TomCat

Ovom prilikom predstavljamo vam naslednika, kod nas, veoma popularnog multimedijalnog plejera CAT. Izrada je sada dosta kvalitetnija, povećanim je kapacitet, a ekran je odličan. Kako to sve izgleda kao celina možete pročitati u dalje u ovom tekstu.

    Sadržaj

      Luka Jovanović

      Blueberry TomCat

      Stariji brat je, uprkos dečijim bolestima od kojih je patio, veoma brzo našao je svoj put do korisnika koji su ga prvenstveno zbog povoljnog odnosa performanse /cena u odnosu na konkurenciju odlično prihvatili. TOMCAT nam dolazi u kutiji na preklop (po uzoru na Apple iPod plejer pete generacije, prim. aut.) u kojoj ćete pored plejera dobiti i slušalice, uputstva na srpskom i engleskom, USB kabl, CD sa softverom i adapter za napajanje i punjenje.

      Slušalice koje se dobijaju u paketu su iznad proseka pogotovo uzimajući u obzir cenu ovog plejera, koja je u svakom slučaju konkurentna. Naime, u trenutku pisanja ovog teksta cena za model kapaciteta 1 GB iznosila je kod domaćeg distributera, kompanije Pin Computers, 6660 dinara, a model kapacitet 2 GB je naravno nešto skuplji i za njega je trebalo izdvojiti 7737.30 dinara sa uračunatim PDV-om.

      Kao što smo već napomenuli slušalice su veoma kvalitetne su i dovoljno glasne, a jedina zamerka je što se dobija samo jedan par sunđera za iste, a svi znamo koliko se isti lako gube i kidaju. Uputstva su standardna i sadrže osnovne instrukcije za rukovanje uređajem, ali i detaljno opisan postupak konverzije kao i svih složenijih operacija na plejeru. Adapter za struju na sebi sadrži USB konektor tako da pomoću njega možete puniti najrazličitije uređaje, koji se pune preko standardnog USB porta, ukoliko nemate notebook računar pri sebi, a negde ste na putu. Npr. preko USB porta se pune Motorola telefoni novije generacije; iPod plejeri itd… Dovoljno je samo u USB port na punjacu povezati USB kabl i dopuniti bateriju bilo kog uređaja koji podržava punjenje preko USB porta tj. struje jačine 500 mA.

      Plejer je izrađen od krute plastike koja je presvučena tankim slojem gume i veoma dobro leži u ruci tj. nemate osećaj da će vam svakog trenutka ispasti. Jedina stvar u kojoj su proizvođači grešili u prošlosti pri izboru ovog materijala je nepostojanost iste; nadamo se da je to ispravljeno, ali se to da proveriti tek nakon višemesečne upotrebe. Dobro rešenje je to što su prorezi za USB i miniSD slot na kućištu prekriveni gumenim poklopcima tako da će ostati zaštićeni od prašine. Tri četvrtine prednje strane zauzima 2.2 inčni ekran sa mogućnošću prikazivanja 65536 boja i rezolucije 176×220 piksela. Specifikacija kaže da je u pitanju ekran kakav se ugrađuje u telefone srednje klase, a za nas je predstavljao pravo iznenađenje, jer je zaista kvalitetan što nije stvar na koju smo navikli u ovoj cenovnoj klasi.

      Ugao gledanja je odličan tako da će i osobe koje recimo sede pored vas moći bez ikakvog problema da pročitaju informacije o pesmi koja se reprodukuje ili da zajedno sa vama pregledaju npr. slike sa letovanja. Ispod ekrana se nalaze svi tasteri za navigaciju kao i petostrani kursor. Pomoću ovih tastera kontrolišete jačinu tona i manevrišete kroz menije kojih ima dosta, naravno ukoliko imate potrebu za istim. Sa donje strane nalazi se slot za miniSD kartice. Koristili smo kartice u rasponu od 64MB-1GB i nismo naišli ni na kakve probleme osim onog koji je više estetski a to je da se poklopac ne može zatvoriti do kraja kada je kartica u slotu. Menjanje kartica je moguće bez prethodnog isključivanja plejera (hot swap). Prilikom slušanja muzike na ekranu se ispisuju informacije iz ID3 tagova, trenutna jačina zvuka, mod rada, status baterije i tekst pesme ukoliko posedujete isti. Da bi se pravilno ispisivali, tekstovi pesama moraju biti .lrc ekstenzije i identičnog imena kao i sama pesma. Nije preterano praktično, ali je veoma zanimljivo, a može biti zabavno, a zašto ne – i korisno. Sve informacije, opcije i meniji fabrički dolaze na srpskom jeziku, ali je promena na neki drugi jezik omogućena.

      U početku nam je bilo malo teže da se prilagodimo na određene prevode, ali smo se navikli već posle par sati upotrebe. Interfejs je veoma sličan prethodniku i svodi se uglavnom na podmenije kojih po nama ima više nego što je neophodno. Dodatnih opcija zaista ima mnogo, počevši od već pomenute mogućnosti proširenja memorije preko reprodukcije e-knjiga pa sve do radio predajnika. Svakako najkorisnija opcija je emitovanje signala preko radio predajnika. Naime, sve što je potrebno je da podesite željenu frekvenciju i uključite slušalice koje vam služe kao antena i spremni ste za prenos muzike do vašeg auto radio uređaja ili risivera u dnevnoj sobi bez potrebe za dodatnim kablovima. Signal je postojan i nismo uočili ,,upadanje’’ stanica tokom rada. FM prijemnik takođe radi odlično, ali nažalost ne postoji mogućnost snimanja programa. Snimanje glasa se može vršiti jedino preko integrisanog mikrofona i to u .wav formatu sa 32kbps pri 8Khz. Pregled slika je rešen odlično, omogućena je rotacija slike u svim pravcima i zoom koji je bio rak rana na skoro svim plejerima, čak i na onim višestruko skupljim. Mogućnost reprodukcija video materijala je prisutna ali je podrška za istu u vidu formata i kvaliteta veoma ograničena. Naime, fajlovi moraju biti u nativnoj rezoluciji ekrana ali je čak i tada uočljivo padanje frejm rejta u bržim scenama.

      Moguće je reprodukovati mp4, 3gp i avi ali samo u DivX izvedbi. 3GP podrška može biti veoma korisna, jer ste u mogućnosti da reprodukujete većinu snimaka sa mobilnih telefona kojih danas skoro svako ima pregršt. Pomenuta mogućnost čitanja e-knjiga se odnosi samo na .txt fajlove i ne postoji mogućnost otvaranja .pdf fajlova što je najverovatnije posledica relativno male rezolucije, jer bi u suprotnom došlo do besomučnog skrolovanja. Ukoliko vam pored slušanja muzike, radio programa, pregleda slika i video materijala treba još nešto onda bolje kupite notebook računar, ali ipak proizvođač je za svaki slučaj instalirao 5 igara za zabavu. Reprodukcija muzike je nas je prijatno iznenadila. Izlaz je veoma jak i po kvalitetu je u rangu sa boljim plejerima srednje klase. Distorzija zvuka je prisutna samo na dva poslednja stupca glasnoće za kojima realno i nema preke potrebe u normalnim uslovima. U podmeniju sa opcijama vezanim za reprodukciju muzike možete birati u kom ćete modu slušati istu, da li ćete koristiti neki od ponuđenih ekvilajzera, jer custom ekvilajzer, kao i kod iPod-a, nažalost nije prisutan, ali nije isključeno da će se pojaviti u nekoj od narednih verzija firmvera. Nadogradnja firmvera se vrši veoma lako preko USB kabla i aplikacije koja je priložena na CD-u. Prilikom povezivanja na računar plejer se prijavljuje kao Mass Storage Device i u Windowsu nije potrebna instalacija drajvera. Ukoliko je u plejeru prisutna miniSD kartica, ista će se prijaviti odvojeno i dobiti zasebnu particiju. Transfer fajlova je po USB 2.0 brzinskoj specifikaciji, ali je u praksi dosta sporiji. Punjenje ugrađene Li-Ion baterije se može vršiti preko USB porta na računaru ili AC punjača. Potpuno punjenje traje nešto više od 1.5 sata i omogućava oko 6 sati neprekidnog slušanja muzike ili oko 2.5 sata gledanja video materijala.

      Blueberry TOMCAT – Benchmark Best Buy

      Iz svega navedenog i sami možete izvući zaključak da se radi o kompletnom uređaju koji svakako zaslužuje vašu pažnju ukoliko ste u potrazi za plejerom ovog cenovnog ranga. Pored glavne namene prenosnih plejera sa TOMCAT-om ćete dobiti i dosta sati zabave sporednim funkcijama, naravno ukoliko imate afiniteta prema istim. Ono što se nama posebno dopalo svakako je funkcija ugrađenog FM radio emitera što će dobro doći u kolima ili kod kuće.

      Plejer za potrebe testa ustupio Pin Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test