iPod 5th gen. & iPod Shuffle 2nd gen.

iPod 5th gen. & iPod Shuffle 2nd gen.

Prikazom najnovije generacije iPod plejera spremamo se za naredni period u kome bi trebalo da se pojavi kompletno izmenjeni iPod šeste generacije, ali i za evropsku premijeru iPhone-a, cool gedžeta iz Kalifornije...

    Sadržaj


      Luka Jovanović

      iPod 5th gen. & iPod Shuffle 2nd gen.

      Uspeh prve generacije iPod Shuffle-a, iako prilično neočekivan, bio je veoma dobar. Naime, Shuffle se do pojave novog modela prodao u preko deset miliona primeraka čime je uzeo šestinu tržišta svih iPod plejera. Sada, nakon skoro dve godine uspešne prodaje, Apple odlučuje da Shuffle liniju zameni novom. Držeći se proverenog recepta koji je doneo uspeh, Apple je odlučio da nastavi sa rešenjem koje ne sadrži ekran, ali je zato veoma malih dimenzija. U principu, na plejer ovih dimenzija se ne može skoro ništa dodati što će poboljšati funkcionalnost i udobnost prilikom korišćenja, tako da je praktično jedini logičan korak bilo smanjivanje gabarita plejera te poboljšanje kvaliteta izrade.

       

      Novi Shuffle dolazi u izuzetno malom providnom pakovanju od tvrde plastike, koje je dovoljno samo za najosnovniju prateću opremu. Čak nije bilo mesta ni za CD sa softverom i uputstvima, već isti morate preuzeti sa internet adrese www.apple.com. U pakovanju dolazi malo, ali veoma lepo objašnjeno osnovno uputstvo, kao i internacionalna garancija i standardne Apple nalepnice. Jedini novitet jeste docking station koji se dobija u standardnom paketu i neophodan je, kako za transfer fajlova tako i za punjenje samog plejera. Za razliku od novih serija standardnog iPod-a i iPod Nano plejera, uz drugu generaciju Shuffle-a se isporučuje stari model slušalica, koje uprkos svim kritikama i dalje zaostaju. Iako to možda nekome i nije preveliki nedostatak, smatramo da je svakako korak unazad i to prilično nepotreban (u vreme pisanja teksta Apple je ipak osvežio svoju ponudu Shuffle plejera tako da se sada može kupiti u pet različitih boja i u paketu sa novih restilizovanim slušalicama).

      Zbog svoje konstrukcije i ciljne grupe napredak se jedino mogao očekivati u domenu estetike što se naravno i desilo – uostalom na to nas je Apple i navikao. Novi Shuffle je težak samo 16g sa svojih 27mm visine, 40mm širine i samo 10mm dubine u koju je uključena i štipaljka odnosno šnala sa zadnje strane. Pravi utisak o minimalističkom dizajnu možete steći tek kada plejer vidite uživo i uzmete ga u ruku. Radi poređenja, Shuffle je sada manji nego što je ranije bio ekran na regularnim iPod plejerima. Ranije pomenuta šnala je postavljena sa zadnje strane i ima veoma čvrst ,,stisak“ tako da će ostati na mestu čak i prilikom napornih i intenzivnih treninga. Materijal za koji se Apple odlučio je anodizovani aluminijum, za razliku od prethodnika koji je bio obložen u sjajnu belu plastiku. Sam plejer deluje ozbiljnije i čvršće u odnosu na prethodnika i odaje utisak veoma kvalitetnog proizvoda. Dizajn nas najviše podseća ranije predstavljeni iPod Radio Remote što se potvrdilo u praksi, jer smo prilikom testiranja i nošenja po gradu od poznanika dobijali čudna pitanja: ,,Uzeo si novi daljinac za iPod?“.

      Sa prednje strane se i dalje nalazi nepromenjeni navigacioni interfejs koji se sastoji od pet tastera (Vol up, down, play, prev i next). Sa donje strane je izostao bilo kakav konektor i sada se tu nalaze dva metalna tastera zadužena za uključivanje plejera i promenu modova slušanja. Zadržavanjem play tastera u trajanju od tri sekunde aktiviraćete hold mod jer ne postoji zaseban slajder kao na ostalim iPod plejerima. Sa gornje strane nalazi se jedino 3.5mm stereo konektor za slušalice koji je postavljen u koren štipaljke, kao i veoma mali indikator. Kao i kod svih prethodnih iPod-ova, ukoliko isključite slušalice nastupa automatska pauza. Čak i letimičnim pogledom možete primetiti da ne postoji USB kao ni Apple Dock konektor. Naime, Apple je pitanje transfera i punjenja baterije rešio preko stereo konektora koji sada ima četiri pola (Apple TV out kabl za iPod).

      U pakovanju dobijate specijalan dock u koji se Shuffle uključuje radi sinhronizovanja podataka sa iTunes bibliotekom. Dock je izuzetno mali i lagan ali je sa donje strane gumiran tako da nećete imati problema sa neželjenim kretanjima istog usled krutog kabla. Glavni nedostatak docka je što ne poseduje nikakav oblik audio izlaza, tako da ne možete u isto vreme slušati muziku i puniti plejer. Gore pomenuti indikator se nalazi na potpuno istom mestu i sa donje strane, tako da status baterije i plejera možete znati u svakom trenutku, dok se puni ili dok je zakačen za vašu odeću. Autonomija baterije je u odnosu na prethodnika povećana iako su dimenzije same baterije smanjene, što je u svakom slučaju pravo iznenađenje. U svojim specifikacijama, Apple tvrdi da će baterija trajati 12 sati rada ali se to u praksi, kao i kod svih iPod plejera do sad, potvrdilo kao netačno – jer traje u proseku čak 6.5 sati više!
      Kao što smo već napomenuli transfer fajlova se vrši preko docka koji dobijate u paketu. Brzina je u odnosu na prethodnika takođe poboljšana i sada je za potpuno popunjavanje plejera preko USB 2.0 veze potrebno između četiri i pet minuta u zavisnosti od veličine samih pesama. Za transfer muzike se naravno koristi iTunes i to u verziji 7.13 u koji je implementirana podrška za novu verziju plejera. Opcija Autofill je i dalje tu i smatramo da je veoma korisna ukoliko posedujete poveću bazu muzičkih fajlova. Ova opcija automatski sinhronizuje i menja pesme svaki put kada priključite plejer na vaš računar, možete zadati određenu plejlistu sa kojom će se sinhronizovati ili jednostavno pustiti aplikaciju da nasumično napuni vaš plejer.

      Što se tiče najbitnijeg aspekta svakog prenosnog plejera, a u pitanju je naravno zvuk, Shuffle svakako nije razočarao. Sa cenom koja je trenutno ispod 100E, ovaj plejer je definitivno najbolji izbor ako je vaš prioritet kvalitet zvuka. Izlaz je veoma jak, bas je veoma živahan, dok su visoki tonovi definisani, tačnije nismo primetili nikakve rupe u spektru što nije baš čest slučaj u ovoj klasi plejera. Stereo separacija je jedna od najbolje izvedenih i nema apsolutno nikakvog mešanja, čak i kada je zvuk potpuno razdvojen po kanalima. Jedina zamerka koju možemo da uputimo je vezana za statički šum koga ima, u doduše, zanemarljivoj meri. To ćete jedino primetiti ukoliko posedujete neki od in-ear modela više klase. Mi smo za potrebe testa koristili pored standardnih Apple slušalica, Apple inEar, Creative EP 630, Shure E4. Naravno kvalitet samog zvuka u mnogome zavisi od slušalica koje posedujete tako da vam u svakom slučaju savetujemo kupovinu nekog od modela koji će u potpunosti iskoristiti potencijale plejera. Zbog malog kapaciteta u odnosu na ostatak iPod familije, Apple je izostavio podršku za Loseless formate što se smatra jednim od glavnih nedostataka, ali je opravdan iz praktičnih razloga. Još jedno poboljšanje nas je prijatno iznenadilo a to su prelazi između pesama kao i reagovanje na komande koje je sada još brže i efektivnije. Sada sa sigurnošću možemo tvrditi da je Shuffle jedan od najbržih plejera na tržištu. Gapless (reprodukcija bez pauza između pesama) je i dalje opcija koju svi priželjkuju, ali bi dodavanje iste skratilo autonomiju baterije tako da nismo sigurni koliki bi procenat korisnika kojima je Shuffle namenjen, menjalo autonomiju baterije za gapless reprodukciju. Plejer ima podršku za MP3, AAC i zaštićene pesme kupljene iz iTunes prodavnice tako da nećete imati problema sa svojim kolekcijama.

      Nesumnjivo je da je Apple prvim Shuffle-om napravio pravu pometnju na tržištu jeftinih flash plejera što je pokazala dosadašnja prodaja od preko 10 miliona primeraka. Novi Shuffle ne donosi ništa specijalno novo u odnosu na prethodnika, ali i ovakva unapređenja će za većinu korisnika biti sasvim dovoljna. Kao i njegov prethodnik, idealan je za korišćenje prilikom bilo kakvih fizičkih aktivnosti a verujemo da će zbog svog atraktivnog dizajna u rekordnom roku postati bitan modni detalj.

      Apple iPod, 5.5 generation

       

      Zajedno sa novom Shuffle linijom plejera, Apple je osvežio postojeću liniju standardnih iPod plejera unapređujući specifikacije i povećavajući kapacitet. Apple je ovu generaciju nazvao unapređenom petom generacijom što u biti ona i jeste. Dimenzije i proporcije su naravno zadržane kao i izbor boja. Jedine hardverske promene su instaliranje boljeg ekrana i povećanje kapaciteta kod skupljeg modela koji sada iznosi 80GB umesto 60GB kod prethodne generacije. Druga hardverska novina je već pomenuti ekran, koji je sada, po Apple-u, svetliji 60% od svog prethodnika. U praksi to znači da ćete čak i na prvi pogled primetiti razliku.

       

      Gledanje video materijala pri dnevnom svetlu je sada veoma unapređeno i u mnogome olakšano. U paketu se dobijaju unapređene slušalice koje su posle 6 godina doživele redizajn. Sa aspekta reprodukcije su ostale na identičnom nivou, ali su po pitanju ergonomije i udobnosti ipak napredovale. Plastični okvir na rubu slušalica je zamenjen gumenim tako da će čvršće stajati u ušima. Slušalice su veoma lake i prilikom intenzivnog slušanja u dugom vremenskom periodu vam neće smetati.
      Promene u softverskom delu plejera se ogledaju u dodatoj podršci za iTunes 2D i 3D igre, dodatom Search opcijom i povećanjem rezolucije videa koju iPod može da reprodukuje. Preko TV izlaza sada možete pustiti video u rezoluciji od čak 640×480 piksela, što će zadovoljiti većinu korisnika. iTunes igre su novost u Apple ponudi. Po ceni $5 možete kupiti neke od mnogobrojnih mini igara za vaš iPod kao što su Pac Man, Tetris, Zuma Deluxe i druge. Igre izgledaju fenomenalno na ekranu ali se za sada ne mogu pustiti preko video izlaza. Jedini problem kod nekih igara su kontrole. Igre koje je razvijao Apple imaju savršeno implementirane kontrole ali su neki stariji naslovi loše portovani odnosno kontrole su dosta loše mapirane. Ovo bi se moglo ispraviti dodavanjem opcije za samostalno mapiranje od strane korisnika ali za sada o tome nema ni govora. Opcija Search radi na sličnom principu kao Spotlight na Mac računarima. To znači da rezultate dobijate nakon ukucavanja svakog slova. Pretraga u isto vreme obuhvata kompletnu biblioteku fajlova(izvođači, albumi, pesme) i vrstu rezultata označava ikonama pored naziva.
      Poboljšanje koje će vam biti od najvećeg značaja jeste veća autonomija baterije. Ovo se odnosi na reprodukciju video materijala i fotografija pošto je reprodukcija muzike ostala na istom nivou. Ovo se može pripisati dodatnoj optimizaciji ili promenom kontrolera zaduženih za video obradu. Transfer fajlova je takođe ubrzan u odnosu na prethodnika koji je ionako spadao u klasu najbržih.

      Možemo slobodno reći da je Apple unapredio svoj najbolji plejer gledano iz više aspekata, ali nedovoljno da bi ga krstio kao novu generaciju. Kao muzički plejer ovo je definitivno jedan od najboljih plejera na tržištu, ali kao video plejer ostavlja utisak nedovršenog proizvoda, uglavnom zbog veličine ekrana i relativno kratke autonomije prilikom gledanja video zapisa na iPod ekranu. U budućnosti možemo očekivati iPod plejere sa većim ekranima, mogućem interfejsu koji se bazira na ekranima osetljivim na dodir, kao i dodatnu optimizaciju potrošnje energije koja će imati zadatak da maksimizuje autonomiju.

      Uređaje za potrebe testa ustupio CT Computers

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test