Logitech Wireless Music System for PC & iPod

Logitech Wireless Music System for PC & iPod

Večni san svih korisnika računara je svakako radno okruženje bez barem nekoliko kilometara razbacanih kablova. Funkcija i estetika retko idu ruku pod ruku, a Logitech se godinama uporno trudi da nas makar malo svega toga rastereti. Posle miševa i tastura na red je stigao i transfer zvuka, ali sa kakvim rezultatima i po koju cenu?

    Sadržaj

      Nemanja Jevtić

      Logitech Wireless Music System for PC & iPod

       

      Logitech Wireless Music System for PC & iPod pakovanje

      Logitech Wireless Music System for PC & iPod uputstvo

      Povodom jubileja od 25 godina koji Logitech slavi, akcenat je stavljen na njihovo najnovije mezimeče, ideju o bežičnom domu. Još od momenta pojavljivanja prvog bežičnog miša, Logitech nam je sugerisao ideju da iza naših radnih stolova nema potrebe da se nalazi “groblje” kablova. Malo po malo, stigli smo i do bežičnih kompleta miževa i tastatura, zadnjih satelita zvučnika i igračkiih dodataka. Ipak, ono što je svakako povuklo ideju bežične komunikacije, glas ili zvuk na daljinu, sačekalo je kraj 2005. godine, kada je Logitech prezentovao novu liniju Wireless dodataka. Među prvima smo imali prilike da vidimo čak tri modela slušalica, jednih specijalno napravljenih za iPod, drugog identičnog modela koji služi za sve ostale plejere i trećeg, “Wireless Headphones for PC kompleta”.

      Logitech Wireless Music System for PC & iPod dadatci

      Logitech Wireless Music System for PC & iPod potenciometar

      Sva tri kompleta slušalica bazirala su se na identičnom modelu samih slušalica, sa samo jednom promenljivom – izborom daljinskih komandi koja je na iPod modelu bila obogaćena za “Next” i “Previous”, naravno, “Song”. Uvek logično pitanje je zašto se zaustaviti tu? Postoji naravno, još bezbroj situacija koje je moguće eksploatisati radio vezom, a jedna od stvarno ključnih i potrebnih je spojka Hi-Fi sistema i samog računara. Iako to nije neka specijalno nova ideja, Logitech je došao na ideju da i ta veza treba da bude bežična.

      Nema žica?

      Gotovo svi korisnici računara su među prvim prednostima počeli da koriste kodiranu muziku, a njihov spoj sa postojećim kućnim Hi-Fi uređajima i nije bio toliko problematičan, osim uvek neprijtanog momenta sakrivanja razvučenog kabla. S tim u vezi Logitech je došao na ideju da se, slično slušalicama, i do samog Hi-Fi-a zvuk može prenositi nesmetano do postojeće tehnike sa minimalnim utroškom prostora i žica.

      Logitech Wireless Music System for PC & iPod kontroloer

      Logitech Wireless Music System for PC & iPod accesories

      Na početku treba napomenuti da Wireles komplet za PC ima domet od 100 metara, što svakako u daleko većoj meri opravdava čitav avanturu. Komplet se sastoji iz USB predajnika identičnog onom koji se isporučuje uz Wireless slušalice, koji podseća na FLASH memoriju sa antenom, i u slučaju da želite da ga gledate ili postavite na neko više mesto zbog jačine signala, produžnog USB kabla sa postoljem. Predajnik, dimenzija paklice cigareta, na sebi poseduje par osnovnih komandi za glasnoću ili “mute” dok se na njegovoj zadnjoj strani nalaze stereo RCA (činč) izlazi (RCA kabl je sadržan u paketu) i 3.5mm stereo izlaz ukoliko komplet želite da koristite za računarske zvučnike koji češće koriste ovaj standard.

      Logitech Wireless Music System for PC & iPod punjac

      Prvo pitanje koje se nameće u ovoj postavci je gde to stavlja vašu zvučnu karticu? Naravno, u režim suspenzije, obzirom da se Logitechov USB predajnik ponaša kao zvučna kartica. Jednostavnost čitavog postupka je nešto što je osnovni princip čitavog sistema; ukoliko želite da koristite samo Logitech Wireless za zvuk sa računara, dovoljno se samo povezati prijemnik na pojačalo/risiver i utaknuti USB predajnik u prazan USB slot pritisnuti “connect” taster na oba uređaja i priča je u svim aspektima završena, nikakvi diskovi, drajveri i update-i nisu potrebni.

      A šta ako?

      Ukoliko imate zvučnu karticu koju želite da koristite i na njoj vezane još neke zvučnike situacije se komplikuje utoliko što ćete ipak morati da instalirate neki minimalan softver sa diska. U pitanju je Logitechov programčić koji autoamtski menja setovanja “Default Audio Device-a” u control panel-u i instalira se u System Tray, tako da samo klikom miša možete prebacivati zvuk sa Wireless-a na klasični, mada je u većini slučajeva i restartovanje softverskog plejera obavezno. Pored selekcije predajnika zvuka, ovaj programčić se koristi i za izbor prijemnika, obzirom da od Logitech možete dokupiti predajnike i postaviti ih na druge uređaje u dometu; ukoliko na primer imate više Hi-Fi uređaja po kući. Kao treće, u njemu možete podešavati komande za softverski plejer jer se ceo sistem isporučuje sa malim daljinskim upravljačem mogućnosti da upali softverski plejer i pusti pesme iz njega koje se već nalaze na playlisti (iTunes, Winamp, itd.).

      iPod Unplugged

      Model namenjen iPodu ne dolazi sa daljinskim upravljačem, obzirom da taj daljinski upravljač čini sam iPod uređaj. Pošto je njegov prijemnik identičan onom za PC, jedina različita stavka je predajnik koji se kači na iPoda ili već neki drugi mp3 plejer, identičan onome za iPod Wireless slušalice. Tu ujedno dolazimo i do prve komplikacije, obzirom da se ovaj predajnik ne napaja crpeći bateriju samog iPoda već preko sopstvenog punjača, autonomije baterije do 8 časova neprekidnog sviranja.

      Logitech Wireless Music System for PC & iPod charger

      Međutim, obzirom da ni sam iPod često neće izdržati duže od toga, korisnici koji se odluče za ovaj luksuz moraće da uvedu naviku punjenja predajnika zajedno sa samim iPodom. iPod-ov Wireless sistem dolazi i sa skraćenim dometom od 10 metara u zatvorenom prostoru, a na njegovom prijemniku nalazi se IR prijemnik, mada nije potpuno jasno čemu bi služio, obzirom da ni jedan iPod daljinski nema mogućnost promene foldera već samo šetkanja napred-nazad po pesmama koje su u playlisti.

      Logitech Wireless Music System for PC & iPod baterija

      I jedan i drugi uređaj nisu predstavljali apsolutno nikakve probleme pri radu, pa čak i sa minimalnim funkcijama i “nazovi – drajverima”, obzirom da čitava tehnologija ne nudi mnogo u aspektima gde bi realno mogla da pravi probleme. Za sada, kako stvari stoje, Wireless je još uvek luksuz. Da li će tako ostati zavisi najviše od samih korisnika koji će kupovinom i korišćenjem ovih uređaja potstaći možda i neke konkurentske firme na ovakvo razmišljanje jer takva konkurencija neminovno vodi do pada cena. Ipak, kako se čini u ovom trenutku svakako da budućnost vodi na tu stranu, obzirom da se konstantno traže nova žarišta na kojima IT tehnologija nije u potpunoj stagnaciji, a Logitech je često tu među prvima.

      Uređaje za potrebe testa ustupio Logitech.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test