Samsung BD-C7500

Samsung BD-C7500

Potražnja za televizorima visoke definicije sve više i više raste, a tim rečeno takođe i apetit za multimedijalnim plejerima. Pošto je ponuda toliko šarenolika treba biti malo više informisan kako biste odabrali onaj koji vam najviše odgovara, što često nije toliko jednostavna odluka. Dobro poznati korejski proizvođač Samsung nas je zaintrigirao dizajnom ovog Bluray disk plejera, pre svega time koliko je uređaj

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović

      Samsung BD-C7500


       

      Ako pogledate promotivne slike možete steći pogrešan utisak da uređaj ima jako istaknute šare drveta kakve bi mogli naći na površinama stolova, ali u realnosti nije tako. U normalnom sobnom osvetljenju te šare su jako, jako suptilne i nevidljive osim ako se ne zagledate i stanete direktno ispred uređaja na nekih pola metara. Tek tada postaju primetne. Boju uređaja bi smo opisali kao jako duboko plavu na granici sa crnom i ima prilično glossy (sjajan) izgled. Ako uređaj posmatrate direktno, glossy izgled je očigledan i u prostoriji sa nešto jačim osvetljenjem baš dolazi do izražaja. Sa tim rečeno, moramo priznati da je autor teksta povremeno koristio priliku da proveri frizuru dok je testirao uređaj, jer je odsjaj od glossy završetka odlično poslužio kao ogledalo. Kao što smo pomenuli u pitanju je jako tanak Bluray plejer, debljine svega 3.2cm. Nosio je titulu najtanjeg na tržištu do pojave modela za ovu godinu BD-D7500 koji mu je uzeo titulu sa debljinom od 2.8cm. Oblik plejera je strogo pravougaon bez zaobljenih ivica i sa prednje strane u donjem desnom uglu se nalaze senzori osetljivi na dodir. Osetljivost senzora je na nivou, i dovoljno je sasvim blago prisloniti prst na njihovu površinu kako bi ste izvršili odgovarajuću funkciju.
       

      Ono što je veoma zanimljivo je da na plejeru ne postoji klasičan LCD displej sa informacijama vec cela donja prozirna ivica širine 2cm na jako pametan način zamenjuje ulogu LCD displeja. Ta prozirna ivica sa desne strane prikazuje grafičke simbole koji pored teksta na senzorima dodatno objašnjavaju koja je koja uloga komandi senzora. Ono što je zanimljivo je da ti simboli, koji su inače plave boje, pružaju u neku ruku 3D osećaj, jer stvaraju optičku varku da ne možete tačno zaključiti koji je njihov izvor i koliko su duboko postavljeni u taj prozirni deo. U donjem levom uglu prozirne ivice koja glumi displej nalazi se informacija o vremenu reprodukcije filma kao i simboli da li je film pauziran ili ne. Te informacije se takođe menjaju u zavisnosti od toga sta radite na plejeru. Oko celog okvira uređaja je takođe ostavljeno par milimetara koje je providno i lepo upotpunjuju izgled uređaja.
       

      Postoje čak tri opcije za položaj ovog plejera, horizontalan položaj u odnosu na površinu, položaj od 25 stepeni koji se postiže pričvršćivanjem postolja i možda najzanimljivija opcija montiranja plejera na zid. Stavljanjem postolja se dosta dobija na ukupnom izgledu, taj ugao od 25 stepeni daje neku eleganciju i mnogo je dopadljivije oku nego kada je plejer bez postolja i kada stoji skroz horizontalno. Moramo priznati kada je postavljen pod ovim uglom dosta je teško pročitati informacije koje se nalaze na “ekranu” plejera. Problem je u tome što ekran niti gledate direktno sa lica kao kad bi bio okačen na zid, niti ga gledate kao kad bi stajao horizontalno u odnosu na površinu. U pitanju je nešto između, tako da dolazi do čudnog prelamanja i nemogućnosti razaznavanja šta je trenutno na “ekranu”. Ovim rečeno u opcijama plejera se može podesiti da li će ekran biti orijentisan kao kada ga kačite na zid ili horizontalno, ali o opciji kada je postavljen pod uglom nisu previše razmišljali.

      Ako se odlučite za opciju montiranja plejera na zid, na primer ispod vašeg HDTV-a dobijate u pakovanju nosač koji će vam to omogućiti. Ono na šta morate obratiti pažnju je način ubacivanja diskova u plejer. Pritiskom na Open/Close senzor ceo uređaj se takoreći “transformiše” tako što mu se cela gornja strana pomeri u levo, i otkriva mesto gde ćete staviti disk. Tim rečeno, morate paziti šta držite sa leve strane uređaja da ne biste blokirali putanju mehanizma i onemogućili da se plejer otvori. Ovo takođe može da bude problem ljudima koji su ograničeni prostorom smeštanja uređaja, na primer uskim policama jer kada je otvoren širok je čitavih 55cm.

      Sto se tiče konekcija koje poseduje one su pametno smeštene u prostor sa zadnje strane uređaja a pošto je plejer namenjen kačenju na zid nalaze se u “udubljenju” koje se zatvara poklopcem tako da će on nesmetano prići zidu. Pošto je nosač takoreći slim, dobićete efekat slike okačene na zid. Od raspoloživih konekcija sa desna na levo imamo:

      – ulaz za napajanje,
      – LAN priključak,
      – HDMI izlaz,
      – A/V izlaz
      – Digital Audio izlaz (Optical).

      Sa desne strane uređaja imate USB port, tako da možete priključiti vaš eksterni disk ili USB flash drive. Takođe zanimljiva stvar je da uređaj poseduje ugrađen WiFi adapter, tako da ga bežično možete upariti sa bilo kojim DLNA certified uređajem kao i vašim računarom sa pokrenutim Media sharing serverom. U pakovanju se nalazi:

      – AV kabl RCA tipa,
      – 9V Adapter,
      – Poklopac za priključke,
      – Sklop nosača uređaja i zidnog nosaca,
      – Sklop stalka,
      – Daljinski upravljač,
      – Dve AAA baterije
      – Korisnički priručnik i
      – Krpicu za čišćenje.

      Pomenuti sklop nosača i zidnog nosača je napravljen od kvalitetnog metala, tako da ne morate brinuti da li će vaš plejer ostati tamo gde je namenjen na zidu. Daljinski je solidnog kvaliteta izrade sa dugmićima sa plitkim hodom koji su udobni za pritiskanje. Svi dugmići su gumeni izuzev navigacionih dugmića koji su plastični. To što su plastični ne znači da je loša stvar, a pošto imaju plitak hod bez previše napora ćete se kretatati kroz opcije. Na njemu je takođe pregršt dugmića koji će vam omogućiti lako snalaženje i navigaciju kroz opcije menija, opcije za premotavanje i pauziranje filma, kontrolu zvuka i slične stvari. Faktički sve sto se standardno nalazi na daljinskom za uređaj ovog tipa. Odziv daljinskog i ukupan odziv je u neku ruku prosečan, i najviše se manifestuje sporim kretanjem kroz menije. Ne možemo reći da je ukupan odziv spor, ali sigurno ne možemo ni reći da je trenutan, već nešto između.
       

      Ono što je zanimljivo je da ako posedujete Samsung HDTV ne trebate da “vitlate” sa dva daljinca jer dosta opcija smešteno na daljinskom od plejera funkcioniše za kontrolu televizora kao što je kontrola zvuka, menjanje izvora pa čak i gašenje televizora jer daljinac ima dva Power tastera, jedan za plejer, drugi za vaš televizor. Ovo radi i obrnuto tako da daljinski od televizora možete koristiti za kretanje kroz menije plejera, kao i za osnovne radnje kao što su puštanje, pauziranje i premotavanje filma. Još jedna stvar koju treba pomenuti je to ako ste zaboravili da zatvorite plejer, on će to automatski uraditi posle par minuta kako bi sprečio upadanje prašine i sprečio prljanje lasera uređaja.
       

      Internet@TV aplikacije

      Moramo odmah pomenuti da je ovo mnogo više od običnog plejera na kome ćete samo puštati Bluray diskove. Iako mu to jeste glavna namena on je sposoban za dosta operacija koje će vam obogatiti iskustvo praćenja multimedijalnih sadržaja. Pošto smo pomenuli da uređaj ima Ethernet port kao i ugrađen WiFi adapter, nasclućivala se opcija Internet@TV koju možemo sresti i na Samsungovim LCD televizorima srednje i više klase. Pri startovanju ove opcije bio nam je ponuđen update koji smo prihvatili kako bi mogli koristiti opciju. U daljem korišćenju primetili smo da određene aplikacije takođe ponude update, tako da ne zastarevaju, što je korektno od strane Samsunga. Internet@TV opcija vam omogućava neke smart funkcije ako ih vaš televizor već ne poseduje, kao što su razne Samsungove aplikacije od kojih ćeme neke nabrojati i pokušati da pojasnimo koja je njihova uloga.

      Nama možda najzanimljivija je Youtube aplikacija, koja omogućava praćenje Youtube klipova bez upotrebe računara direktno na vašem televizoru. Odmah trebamo da napomenemo da Youtube aplikacija nema opciju za HD klipove, što je pomalo razočaravajuće. Kada otvorite aplikaciju sa leve strane imate podužu listu opcija, a nabrojaćemo neke od njih – Most viewed, Top rated, Most popular i slično. Pritiskom zelenog B dugmeta na daljinskom imate Change mode opciju gde dodatno sužavate kriterijum traženja i možete da odaberete Today, Weekly, Montly, All time. Ako želite da nađete određeni Youtube klip, postoji Search opcija gde dobijate mogućnost unosa teksta i otvara se prozor koji oslikava numerički deo kakav imate na vašem daljinskom. Na njemu možete naći poznati stil kucanja kakav možete sresti na mobilnim telefonima, gde svaka cifra od 1 do 9 ima svoj set karaktera, a 0 razdvaja reči. Takođe postoje odvojeni dugmići koji imaju ulogu menjanja između malih, velikih slova ili brojeva kao i dugme za brisanje ako pogrešite u kucanju. Priznajemo da celo iskustvo traženja klipova ovom metodom nije ni blizu iskustva upotrebe klasične PC tastature, ali je upotrebljivo. Bitna stvar je da će zadovoljiti vašu potrebu da odgledate poneki Youtube klip iz fotelje bez uključivanja vašeg  računara.
       

      Sledeća aplikacija koja vam može biti korisna je Accu Weather, praćenje vremenske prognoze na vašem televizoru. Moramo reći da je dosta dobro urađena. Na ekranu vam se nalaze trenutna temperatura za grad koji ste odabrali, vremenski uslovi, kao i prognoza za ostatak nedelje takođe sa vremenskim uslovima i minimalnom/maksimalnom temperaturom. Takođe postoji podatak o vremenu kada je temperatura osvežena, kako bi ste bili sigurni da vrednost temperature nije zastarila. Zanimljiva stvar je to što pozadina zavisi od trenutnih vremenskih uslova kao i od doba dana, tako da ako je trenutno dan napolju i ako je vedro i sunčano imaćete plavu pozadinu i grafičku sliku sunca. Ako je sunčano sa oblacima, sunce će na slici biti iza oblaka, itd. U podešavanjima aplikacije možete odabrati razne gradove širom sveta, čiju ćete temperaturu i uslove pratiti jednostavnim pritiskom na levi ili desni navigacioni taster na vašem daljinskom. Sve u svemu simpatična aplikacija koja će vam sigurno biti od koristi. Ukupno imate 19 aplikacija na raspolaganju a neke od poznatijih su Facebook, Twitter, Picassa, Vimeo, Google maps, USA today i neke jednostavne igrice. Sve u svemu ne mogu zameniti konfor koji bi ste imali na računaru, ali nisu ni za to predviđene. Ako imate potrebu da radite ove stvari iz fotelje, mogu vam se učiniti korisnim.
       

      Samsung BD-C7500 poseduje 1GB interne memorije namenjene BD-Live servisu. BD-Live servis je opcija koja omogućava dodatne mogućnosti Bluray diska. Te mogućnosti obuhvataju internet chat, zakazani internet chat sa rediteljima filma, internet igrice, kvizove i trejlere filmova.
       

      Specifikacija:
       

      Utisci u radu

      Sledi glavna stvar a to je sposobnost uređaja da reprodukuje multimediju. Multimedija je podeljena u tri kategorije na glavnom ekranu Videos, Music i Photos. Za svaku kategoriju možete promeniti izvor materijala crvenim dugmetom “A” na daljinskom, označeno kao Change device na glavnom ekranu, i dobijate mogućnost da birate između diska koji je trenutno unutra, nekog od DLNA servera koji koristite ili USB flash drive-a koji vam je priključen u plejer.


       

      Uređaj preko USB-a pušta sve standardne video formate, uključujući i MKV koji vam se može učiniti najzanimljivijim. Ako se možda pitate, muzički format FLAC nažalost nije podržan, ali zato MP3 i WMA formati jesu, što će vam biti dovoljno za uživanje u muzici. Kada utaknete vaš eksterni hard disk ili USB flash drive, automatski se pojavi notifikacija na ekranu da li želite da mu pristupite. Takođe kada završite gledanje imate opciju Safely remove hardware, pritskom “C” žutog dugmeta na daljinskom. Što se tiče prevoda plejer ih uspešno prikazuje čak i sa našim slovima. Ako ne prikazuje naša slova trebate promeniti Encoding u Subtitle options na Central European i onda će sve biti u redu. Veličina prevoda se ne može promeniti ali njegova veličina je sasvim korektna i neće predstavljati problem za čitanje. Zanimljiva stvar je to što imate opciju Subtitle sync na kojoj možete podešavati vreme u milisekundama ako vam prevod kasni ili žuri. Nažalost plejer nema podršku za Hard-subbed prevode (one koji su direktno integrisani u fajl od filma) ali postoji rešenje i za to. Morate nabaviti program koji vadi prevod iz filma, ili jednostavno skinuti novi “eksterni” prevod. Da bi plejer prepoznao prevod on mora biti u istom folderu kao film, i mora imati identično ime filma, u suprotnom kada pritisnete Subtitle dugme na daljinskom dobićete poruku “Not available”. Samsung BD-C7500 poseduje DTS dekoder tako da neće biti problema sa reprodukcijom fajlova sa DTS zvukom i nepotrebnim konvertovanjem u AC3 format.
       

      Kvalitet prikazanog materijala je na zavidnom nivou. Nismo primetili nikakvu dodatnu obradu HD materijala, baš naprotiv, on je prikazan baš onako kako je zamišljen. Treba pomenuti da postoji 24p mode opcija u podešavnjima slike, što je odlicna stvar. Ako vaš HDTV podržava nativni 24p mode, plejer ima opciju da salje video sadrzaj u 24fps (Hz), baš onako kako su filmovi snimljeni i zamišljeni. Time dobijate utisak kao da gledate film u bioskopu i izbegavate konverziju kao što je na primer 3:2 pulldown i prikazivanje u 60hz. SD materijal je takođe izgledao dobro bez šuma ili specijalne obrade povećavanjem oštrine i sličnih nepotrebnih enchancera koje zapravo kvare sliku umesto da je poboljšaju.

      Opcije premotavanja filma su standardne za ovakve tipove plejera. Pritiskom na desni navigacioni taster na daljinskom premotavanje će se vršiti u intervalima od po 10 sekundi, ali ako držite duže pritisnut taster on će postepeno povećavati te intervale skokova i doći do intervala od po 3 minuta. Pritiskom na taster Tools imamo opciju menjanja podešavanja slike nezavisno od vašeg televizora. Postoje četiri tipa podešavanja a to su Standard, Dynamic, Movie i User. U User podešavanju imate da podesite Sharpness, Noise reduction, Brightness, Contrast i Color. Takođe u Tools meniju imate opciju Information koja sadrži ime filma, veličinu, trajanje filma i još par stvari.

      Moramo pomenuti jednu korisnu stvar a to je ako promenite HDMI izvor sa vašeg playera na neki drugi, plejer će automatski pauzirati vaš film kako ne bi išao u pozadini, i automatski će nastaviti sa reprodukcijom kada se vratite na HDMI izvor plejera. Treba i pomenuti da postoji ugrađen screensaver koji se uključuje ako se plejer ne koristi neko vreme. Ovo može biti naročito korisno ljudima koji poseduju Plasma televizor kako bi izbegli moguć Image retention ili Burn-in. Još jedna stvar, ako plejer ne koristite još duži period vremena on će se automatski isključiti kako bi uštedeo potrošnju električne energije.

      Pomenuli smo vam DLNA tako da ćemo se zadržati malo na DLNA mogućnosti uređaja. Opremu koja vam je potrebna za ovakvu vezu verovatno već posedujete a to su ADSL ruter, LAN kabl (ako ne planirate Wireless metodu) i softverski server koji ćete pokrenuti na vašem računaru.


       

      Svaka preporuka za DLNA media server ide programu zvanom Serviio. Opisaćemo malo kakve opcije on ima. Pomoću njega možete streamovati filmove, fotografije ili muziku bez imalo muke. Dovoljno je odabrati foldere na računaru koji sadrže vašu multimediju i spremni ste za uživanje u vašem omiljenom filmu, pesmi ili skupu omiljenih fotografija na vašem televizoru. Svaka od dodatih putanja ima tri opcije i vi birate da li ona spada u kategoriju Video, Music ili Photos, i prema tome će je svrstati u tri istoimena foldera koja će se pojaviti na vašem plejeru.

      Primetili smo jednu lošu stvar a to je ako imate dva foldera sa identičnim imenom to može predstavljati problem. Čak i kada im je putanja potpuno različita plejer će prikazati oba foldera sa identičnim imenom, ali kada otvorite drugi folder dobićete istu sadrzinu prvog foldera koji ste dodali, kao da ne prepoznaje da su to dva različita foldera iako imaju isto ime. Da napomenemo da se ista stvar dešava i sa drugim softverskim serverima, tako da je problem do BD plejera, a to može biti iritirajuća stvar ako imate dosta foldera sa istim imenom. Posle dodavanja foldera u programu dovoljno je stisnuti Force refresh dugme ako želite da se oni odmah pojave na plejeru. Oni će se svejedno pojaviti u određenom vremenskom periodu u zavisnosti od toga na koliko podesite Refresh time u minutima.

      Možda nekima najbitnija stvar je to što media server podrzava MKV format, ali takođe i mnoge druge formate koje možete proveriti na Serviio oficijalnom sajtu. Transcoding HD materijala radi savršeno, testirani su 1080p BD ripovi sa visokim bitrate-om i nije bilo nikakvih problema sa pražnjenjem buffera ili sličnim stvarima. Materijal je bio reprodukovan bez ikakve greške i zastajkivanja. Od dosta HD materijala koji smo probali svaki je uspešno reprodukovan kako 720p tako i 1080p izuzev Planet Earth serijala koji iz nekog razloga nije hteo da se reprodukuje. Plejer je bio povezan LAN kablom u ovom slučaju. Ne možemo reći da su nam rezultati bili isti sa Wireless metodom, ali tu nas ograničava brzina prenosa materijala preko WiFi mreze. Sa SD materijalom i bežicnim prenosom nećete imati problema, ali streamovanje HD materijala bežicnim putem jednostavno nije izvodljivo zbog protoka koji je potreban. Bez ulaganja u gigabitni Wireless ruter koji nije nimalo jeftin nemojte razmišljati o HD materijalu preko WiFi, topla preporuka je da koristite LAN kabl.

      Sto se tiče softverskih media servera možete probati i alternativu kao što je PS3 Media server, ali on nažalost odbija da reprodukuje MKV materijal na ovom konkretnom BD playeru, ali za ostale formate će raditi prilično dobro. Media serveri su odlična stvar ako želite da umrežite vaš računar ili više računara sa BD plejerom i time ga učiniti glavnim rukovodiocem sve multimedije koje posedujete na računarima ili mrežnim hard diskovima.

      Za kraj ćemo pomenuti neke opcije koje se nalaze u Settings meniju na glavnom ekranu. Podešavanja su podeljena u osam kategorija Display, Audio, System, Network, Language, Security, General i Support. Pomenućemo samo bitnije opcije kao sto su Aspect ratio i Resolution u Display i pomenuti 24p mode, za koje već znate čemu služe. Takođe je bitna i Network kategorija gde možete menjati između Wired i Wireless veze sa internetom i DLNA serverima.
       

      Zaključak

      Kada saberemo i oduzmemo utiske, Samsung BD-C7500 nam se čini kao veoma zanimljiva opcija za kupovinu. Od njegovog dizajna, preko činjenice kako se veoma dobro ponašao sa reprodukcijom materijala do njegovih DLNA streaming mogućnosti. Na to sve dodajte i Internet@TV opciju čije vam se aplikacije mogu učiniti korisnim i dobićete dobro odmeren Bluray plejer.
       

      Glavno pitanje je da li opravdava svoju cenu od nešto ispod 30 hiljada dinara? Kada bi pričali o uređaju koji nema opciju reprodukcije Bluray diskova, verovatno bi smo rekli da je cena malo strma kada bi poredili konkurenciju. Pošto to ovde nije slučaj, i ovaj plejer kombinuje četiri bitna polja a to su reprodukcija Bluray diskova, reprodukcija sa USB-a, DLNA media streamovanje i internet mogućnosti, možemo reći da je cena opravdana. Ako želite da uklopite multimediju u jedan uređaj ovo je nešto čemu bi ste trebali težiti, i nešto što bi se činilo pravom stvari. U suprotnom, ako vas ne interesuje Bluray disk reprodukcija možete potražiti jeftinije alternative bez te mogućnosti, koji će imati slične performanse i time uštedeti koji dinar u džepu.

       

      Prednosti:

      – Privlačan i tanak dizajn
      – Jako dobra reprodukcija ponuđenog materijala
      – DLNA Media streaming
      – Internet@TV mogućnosti

      Mane:

      – Problem sa vidljivošću ekrana dok je uređaj na postolju
      – Čudno otvaranje plejera koje zahteva dodatni prostor
      – Prosečan odziv daljinskog
      – Ne poseduje mogućnost reprodukcije 3D materijala

      Uređaj na test ustupio Samsung

      Preporučena cena: 29,900din

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test