Uporedni test media plejera #1 (Q1, 2003)

Uporedni test media plejera #1 (Q1, 2003)

Na uporedni prikaz smo dobili čak sedam prenosnih mp3 plejera, renomirane firme Waitec i uređaje sa potpisom sve popularnijeg iRiver-a. Neki od njih su jednostavni i pristupačni, a drugi su iznenadili kvalitetom, funkcijama, dizajnom i zavšnom obradom. Svi bez problema čitaju mp3 i wma fajlove, a neki prepoznaju i nove formate, koji još nisu zaživeli.

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Uporedni test media plejera #1 (Q1, 2003)

      Mp3, posle koga ništa više nije bilo kao pre, ucinio je da se muzika sluša odmah, uvek i svuda, dobro osiromašio muzicku industriju, a pre svega, o njemu se i dalje prica gotovo isto kao i u vreme kada se pojavio. Svaki korisnik racunara, barem onog “multimedijalnog”, ima na hard disku ili snimljenim CD-ovima svoju kolekciju muzike u mp3 formatu. Svakako, najveci audiofili uglavnom i dalje cuvaju svoje najvece hitove na originalnim CD-ovima ili plocama, mada i oni ponekad arhiviraju muziku u mp3 format, makar zbog toga što je digitalan zapis neuništiv. Za njih je, naravno, nezamisliv bitrate od 128kpbs, pa je 320kpbs jedina solucija. I kada smo došli do toga da bi gotovo svakome dobro došao jedan prenosni plejer kompresovanih formata, stižemo i do teme ovog testa. Poslednjih nekoliko nedelja smo intenzivno testirali sedam ovakvih uredaja, poteklih iz firmi Waitec, koja je mnogim citaocima dobro poznata, i novijeg imena iRiver, koji se kvalitetom za rekordno vreme istakao i postao cenjen.

      iRiver

      Ova korejska firma je nastala sredinom 1999. godine, sa ciljem da bi postala jedna od vodecih u entertainment grani IT industrije. To znaci, da imaju nameru da proizvode vrhunske mp3 plejere koje ce uvek integrisati najnovije tehnologije, ali kako kažu, za razumnu kolicinu novca. Uz to, verovatno je da se na tome nece zaustaviti. Sada su u ponudi discman, flash bazirani, i plejeri sa hard diskom, a sutra je moguce da cemo imati i njihove digitalne kamere ili neke multifunkcionalne aparate, koji objedinjuju mp3 plejere, kamerice, fotoaparate, prenosne diskove, gps i gsm uredaje u jednom. Ili bar neku od kombinacija sa gore pomenutim.

      Waitec

      Waitec je holandska firma, osnovana 1994. i do danas je stekla renome kada su u pitanju CD/DVD uredaji, DVD, MP3 plejeri, digitalni aparati (multifunkcionalni), a u skorije vreme, u ponudi su i LCD i plazma monitori. Kako ce se pokazati hardver koji još nije zvanicno stigao kod nas, ostaje da se vidi, a mi smo na testu imali tri njihova mp3 plejera, dva iz niže i jedan iz srednje klase. Krenucemo redom, od kompanije iRiver.

      iRiver

      Kada se radi o samim uređajima, moramo jednom reci šta je za sva tri iRiver-a zajednicko, da se kasnije ne bi bespotrebno ponavljali. Svaki od plejera iz iMP serije cita regularne Audio CD-ove, bez obzira na metod (narezani, štampani) i vrstu diska. Bez problema prepoznaje snimljene diskove sa muzikom u MP3, WMA i ASF formatu, a ono što zaista iznenaduje, jeste da može da se snade i sa bilo kojom kombinacijom nabrojanih formata. Znaci, moguce je snimiti disk sa MP3, WMA i CDA muzikom, i to u razlicitim direktorijumima, a iRiver ce sve to citati. Ovi plejeri rade i sa malim diskovima, od 8cm. Podrške za diskove snimljene raznim metodama (Packet-Write, ISO9660, Joliet, Romeo,
      Multisession) su takode tu, a naravno, možete snimati i na CD RW mediju. Kada je softver, odnosno firmware samih uredaja u pitanju, prica bi se toliko produžila i pretvorila u nabrajanje mogucnosti. Mi smo, jednostavno receno, bili oduševljeni.
      Unutar svakog od testiranih modela, nalazi se pravi mali operativni sistem, pa smo se u pocetku pitali da li se u moru opcija uopšte možemo snaci i da li su neke od njih zaista toliko potrebne. Na kraju, shvatili smo da se sa svime lako može izaci na kraj, zašta je zaslužan veliki graficki ekran, po rezoluciji i kvalitetu slican ekranima na modernim mobilnim telefonima. Visoka rezolucija ekrana, omogucuje da isti bude bogat informacijama i da ih pregledno prikazuje u svakoj prilici, zašta je i zaduženo plavo pozadinsko osvetljenje, po nijansi slicno osvetljenju na aparatu Nokia 6510 (izuzetno lepa kombinacija). Znaci, nisu u pitanju LE diode koje osvetljavaju ekran, vec pravi backlit. U opcijama možete naci i važna setovanja, kao i ona koja su više tu, šminke radi. Ne treba posebno pominjati da ce apsolutno svaki audio biti procitan (tu izostavljamo, doduše mp3 pro i midi), i da je moguce ukljuciti shuffle, intro, program i ostale modove sviranja. Na ekranu se, u isto vreme, prikazuju imena fajlova ili ID3 tagova (u zavisnosti od toga šta ste izabrali) kao i informacije o samom fajlu (npr. 44 kHz, 192k VBR), graficki ekvilajzer (slican onom WinAmp-u), kao i dužina pesme (ili jacina levog i desnog kanala), i izabrano podešavanje jacine frekvencija (Rock, Jazz, Classic, Normal, Bass ili Custom ekvilajzer). Jaci modeli imaju i više preset ekvilajzera. WinAmp liste pesama, svaki iRiver ce takode bez problema prepoznati. Tu su, zatim, i takva podešavanje kao što su kontrast ekrana, dužina trajanja osvetljenosti (od off do 30 sekundi), vreme posle koga ce se plejer automatski iskljuciti, biranje brzine skrolovanja za vreme premotavanja kroz pesmu, jacina beep i warning zvukova, fade in (da ne biste odjednom “ogluveli” ako je sledeca pesma jace snimljena) nacin prikazivanja foldera i fajlova, nacin rada resume opcije, zatim koliko dugo ce antishock sistem citati pesme unapred za CDA odnosno kompresovanu muziku… Moguce je i posebno podesiti ekvilajzere, i to do detalja koje nece te pronaci ni u softverskom plejeru na racunaru. Uz sve ovo, firmware, tj. softver koji se nalazi u testiranim plejerima, moguce je unaprediti skidanjem nove verzije sa adrese www.iriver.com . Na testu smo imali verziju 1.05, dok ce nove verzije omoguciti podršku za nove formate. (mp3pro, AAC npr.). Dodatne mogucnosti koje podržavaju jaci modeli, kao i opremu, pomenucemo tokom opisivanja konkretnog modela.
      Chrome X (iMP150)
       

      Ono što je zajednicko za sve testirane iRiver modele, jeste poseban i uvek drugaciji dizajn, kvalitetni materijali i visok nivo završne obrade. Paketi u kojima stižu, dosta su bolje opremljeni od ostalih slicnih uredaja koje smo testirali. Tako je ChromeX stigao u poteškoj kutiji, uz AC adapter, alkalne baterije, slušalice i daljinski upravljac. Pošto su specifikacije date u tabeli, necemo posebno navoditi dimenzije i neke tehnicke detalje. Daljinski upravljac zapravo je specijalan dodatak, na koji se nastavljaju standardne slušalice sa 3.5mm stereo jack-om. Tako je omoguceno da se koriste i neke kvalitetnije bubice, ili jednostavno one na koje ste navikli. Mi smo prilikom testiranja koristili Sony slušalice od 12 Oma, cija nam oznaka više nije poznata, ali je cinjenica da su bile i ostale jedne od najkvalitetnijih koje smo ikada probali. Slušalice koje se dobijaju uz plejere sa testa imaju od 16 do 24 Oma. Uz iMP150, isporucuje se daljinski koji na sebi nema nikakav ekran, tako da cete morati da konsultujete LCD na samom aparatu, ako tražite neku od posebnih pesama, s obzirom na to da na CD staje do 200 standardnih mp3 fajlova, ili do 400 pesama sa wma ekstenzijom. Ne treba posebno pominjati asf format, koji se više koristi za video fajlove.

      ChromeX, ako gledamo spoljašnjost, možemo reci da ima verovatno najkonzervativniji ali i najlepši dizajn (ili je tako barem prokomentarisalo nekoliko pripadnica lepšeg pola :)). Slike govore više od hiljadu reci, ali moramo dodati da je kvalitet izrade na visokom nivou, pogotovo ako ga uporedimo sa uredajima nekih drugih proizvodaca, Veliki LCD se nalazi na poklopcu, i kao što možete videti, oko njega su rasporedeni svi potrebni tasteri od kojih svaki ima više funkcija, u zavisnosti od toga da li ste ih pritisnuli dva puta ili držali par sekundi. Ono što je pozitivno, jeste da je rukovanje rešeno vrlo logicno, a za neke od operacije, ipak cete morati da konsultujete odlicno napisano uputstvo. Kao i svi ostali modeli, i ovaj iRiver radi sa preko trideset svetskih jezika, pa je nije potpuno iskljucena pojava i verzije na srpskom. Nove verzije firmware-a, izlaze cesto, a pošto ga skinete i otpakujete, a zatim snimite na root CD-a i ubaciti ga u plejer, update ce se obaviti automatski. Daljinski upravljac ima dovoljan broj funkcija, jer je na njemu dovoljan broj tastera. Tu su i opcije za zakljucavanje, i to posebno za sam plejer, i posebno za daljinski.

       

      U radu, iMP150 se pokazao odlicno. Antishock funkcija u CDA modu (40 sekundi), obavljala je posao više nego dobro, te je plejer preskocio samo kada smo baš previše tresli uredaj (više nego što se inace trese i kada, recimo, trcite). Pri slušanju mp3/wma muzike (120 sekundi za 128kbps fajlove, odnosno 240 za 64kbps fajlove), preskakanje se apsolutno nije dešavalo, ali smo ovu opciju testirali sa novom, besprekorno narezanom Verbatim medijom. Kada je citao CDRW mediju (Verbatim 12x, 700 MB), prvi put korištenu, iMP150 je pokazao da se malo muci, ali je ipak sve bilo podnošljivo i dovoljno brzo. Ipak, moramo da navedemo da su nešto stariji, pressed original CD Audio diskovi (Queen, Metallica, Jackson 5), inace savršeno citljivi na svim DVD, CD ROM i Sony Discman uredajima, pravili malo problema modelu iMP150, cak i u stanju apsolutnog mirovanja.

      Specifikacije za iMP150:

      ITEM

      Specification

      (Audio CD) No of channels

      STEREO(L+R)

      (Audio CD) Frequency / Range

      20Hz ~ 20KHz

      (Audio CD) Headphone Out

      7mW (L)+ 7mW (R) : (16Ohms max-volume)

      (Audio CD) Line Out Level

      0.57V rms : (47kOhms ) Max. Volume

      (Audio CD) S/N Ratio

      90dB (CD-DA), 90dB (MP3 CD);

      (Audio CD) Frequency

      +-2dB (Line Out)

      (CD Support) CD Type

      CD-DA, CD-Text (8cm/12cm)
      CD-ROM Mode 1, Mode 2 Form 1
      Enhanced CD, CD-Plus

      (CD Support) CD-R/RW Readability

      Packet-Write, ISO9660, Joliet, Romeo,
      Multi-Session

      File Type

      MPEG 1/2/2.5 Layer 3, WMA, ASF

      Bit Rate

      Support 8Kbps ~ 320Kbps

      Sample Rate

      8KHz~44.1KHz

      Tag

      ID3 V1, ID3 V2 2.0, ID3 V2 3.0

      AC Adapter

      DC 4.5V , 300mA

      Battery

      Two 1.5V AA Battery 2EA

      Dimension

      Approx. 136(W) X 146(L) X 30.5(H)mm

      Weight

      Approx. 235g ( Excluding Batteries)

      Operational Temperature

      0 ~ 40 degrees of Celsius

      MaximumPlaying Hour MP3/WMA

      16 Hrs

      MaximumPlaying Hour Audio CD

      7 Hrs

      iRiver 2 (iMP250)

      iRiver 2 je bi trebalo da bude najpopularniji model, barem ako je verovati našoj intuiciji. Stiže u kutiji sa nešto drugacijim, ali modernim motivima, i još više opreme. Zapravo, vec kada vidite šta sve sa njim dolazi, i pogledate koliko je skuplji od modela predstavljenog na prethodnoj strani, pomišljate na kategoriju best buy. Ali, da krenemo redom.

      U kutiji su se, pored plejera i daljinskog upravljaca, našli i AC adapter, i punjive baterije marke Sanyo od 1700 mAh. Ovo odmah ukazuje na to da iMP250 ima mogucnost punjenja baterija. Uz to, u pakovanje je dodato uputstvo, i fenomenalna torbica koju po svemu sudeci namenski pravi Case Logic (prepoznatljivi dizajn i kvalitetni materijali), kao i kaiš za istu. U torbici cak postoji deo gde se može smestiti pet CD-ova.

      Sam aparat je nešto drugacije dizajniran, plastika je “hromirana”, pa bi za njega možda bio logicniji naziv ChromeX. Tasteri su nešto brojniji, tvrdi i bolje rasporedeni. IMP250 podržava, naravno, sve što smo do sada pomenuli, a tu je i ekran sa plavim pozadinskim osvetljenjem. U odnosu na iMP150, pored mogucnosti punjenja baterija i bogatije opreme, tu je i integrisani FM tjuner. Ovo iRiver 2 cini vec muzickom kutijom za nove generacije. Moguce je memorisati do 20 radio stanica, dok je skeniranje kroz FM opseg veoma jednostavno, i vrlo precizno. Kao antenu, iMP250 koristi same slušalice, koje su nešto kvalitetnije nego one kod modela 150. Ipak, ono što smo odmah primetili, jeste da je sam prijem radio stanica malo lošiji nego što smo ocekivali, barem kada je plejer u pokretu. Daljinski upravljac koji sa njim stiže je daleko upotrebljiviji, jer ima još jedan ekran sa plavim osvetljenjem. Upravo zato, sada možete potpuno zaboraviti na sam plejer koji je ostao u torbici ili u džepu. Sve što je vezano za puštanje muzike i podešavanje ekvilajzera, zatim kretanje kroz FM opseg ili memorisane stanice, možete obaviti na samom daljincu, a neke od sistemskih intervencija, morate obaviti na samom uredaju. Ono što pohvaljujemo, jeste i cinjenica da je kabl sa daljinskim dovoljne dužine, kao i da se i u njega uticu slušalice sa kojima još dobijate na dužini.

      U praksi, iMP250 se pokazao zaista sjajno. Citao je sve medije bez problema, ali opet sa malom poteškocom starije Audio diskove. Nešto bolje se snalazio sa vec pomenutom CDRW medijom, a posebno treba pohvaliti memoriju (3 minuta za CDA, 8 minuta za mp3), zahvaljujuci kojoj ni pesme sa Audio CD-a nisu preskakale, koliko god plejer nezgodno tresli. S obzirom da cela pesma može stati u pomenutu memoriju, disk se nakon ucitavanja pesme, zaustavlja, time štedeci baterije. Ono što nam je zasmetalo, opet, je mali problem kod citanja Audio diskova, koji nije na nivou Sony discmana, nešto veca potrošnja baterija, kao i slabiji FM prijem. Sa druge strane, veliki broj opcija, dodatne opreme, i kvalitetan proizvod, za realnu svotu novca, ne sme da prode bez pohvale.

       

      Specifikacije za iMP250:

      ITEM

      Specification

      (Audio CD) No of channels

      STEREO(L+R)

      (Audio CD) Frequency / Range

      20Hz ~ 20KHz

      (Audio CD) Headphone Out

      12mW (L)+ 12mW (R) : (16Ohms max-volume)

      (Audio CD) Line Out Level

      0.57V rms : (47kOhms) Max. Volume

      (Audio CD) S/N Ratio

      90dB (CD-DA), 90dB (MP3 CD);

      (Audio CD) Frequency

      +-2dB (Line Out)

      Audio(FM TUNER) Frequency Range

      87.5MHz ~ 108MHz

      Audio(FM TUNER) Headphone Output

      10mW (L)+ 10mW (R) : (16Ohms max-volume)

      Audio(FM TUNER) Line out Level

      0.45V rms(47kOhms) at max-volume

      Audio(FM TUNER) S/N Ratio / receiver type

      60 dB / Headphone (Earphone Cord Antenna)

      (CD Support) CD Type

      CD-DA, CD-Text (8cm/12cm)
      CD-ROM Mode 1, Mode 2 Form 1
      Enhanced CD, CD-Plus

      (CD Support) CD-R/RW Readability

      Packet-Write, ISO9660, Joliet, Romeo,
      Multi-Session

      File Type

      MPEG 1/2/2.5 Layer 3, WMA, ASF

      Bit Rate

      Support 8Kbps ~ 320Kbps

      Sample Rate

      8KHz~44.1KHz

      Tag

      ID3 V1, ID3 V2 2.0, ID3 V2 3.0

      AC Adapter

      DC 4.5V , 300mA

      Battery

      Two 1.5V AA Battery 2EA

      Recharger

      Built in Recharger with Over Charge Protection Circuit

      Dimension

      Approx. 130(W) X 147(L) X 30(H)mm

      Weight

      Approx. 265g ( Excluding Batteries)

      Operational Temperature

      0 ~ 40 degrees of Celsius

      MaximumPlaying Hour MP3/WMA

      15 Hrs

      MaximumPlaying Hour Audio CD

      6 Hrs

      LCD

      Large Graphic LCDs on main body and Remote control
      with built in backlite
      Supporting ID3 V1 , V2 2.0, V2 3.0

      Multi-Lingual

      Type 1 and Type 2 language displays

      ESP-Time

      480 Seconds MP3 / WMA, Audio CD 180 Seconds

      SlimX (iMP350)

      IRiver u ponudi ima još jedan plejer, koji je jaci od ovog modela, a od koga se razlikuje po završnoj obradi, nešto kvalitetnijim slušalicama i opremi. Ipak, i za SlimX se može reci da predstavlja sam vrh ponude. To cete odmah shvatiti, pošto plejer uzmete u ruke. Zapravo, ako krenemo od pakovanja, u kome se nalazi plejer sa daljincem, slušalice, torbica (ovoga puta, manje privlacna, kao da je napravljena da se svidi lepšem polu), nestandardne punjive baterije, dodatak za eksterno napajanje standardnim baterijama, AC adapter, upustvo…

      Kada pogledamo sam plejer, shvaticemo da je nazvi SlimX i pravi za najskuplji model sa našeg testa. Ono što cete odmah primetiti, jeste nedostatak LCD-a na samom uredaju, kao i da je njegova zapremina tek nešto veca od standardne kutije za CD-ove! Ustvari, jako bi zanimljivo bilo videti i kako su elektronika, procesor, memorija, elektromotori i ostatak mehanike zapravo spakovani unutra. SlimX karakteriše vanvremenski dizajn, upotreba plemenitijih materijala pri izradi, i još kvalitetnija završna obrada. Spoljašnjost ce biti privlacna za svakoga, dizajnerski tim svakako zaslužuje ovacije. Iako je dizajniran više kao modni detalj, integriše prakticno sve što ima i znatno masivniji i po zapremini veci iMP-250, s tim što je ekran iskljucivo na daljinskom upravljacu. Navigacija na samom uredaju je umnogome otežana, pogotovo zbog toga što sve radite napamet i zbog toga što su tasteri rasporedeni po obodu, a malih su dimenzija. Sva sreca pa je na daljinskom upravljacu koji je lepo dizajniran, ali neergonomican, preko LCD-a moguce obaviti sve što se inace mora odraditi na samom plejeru, kod jevtinijih modela. Pomenuti ekran je još vece rezolucije i dosta je kvalitetan, pa je pregled direktorijuma i fajlova, odnosno pesama veoma olakšan.

      iMP350 koristi nestandardne slim baterije, Sanyo proizvodnje. One su oblika kvadra, niklmetal-hidridne (1.4 Ah). Najcudnije je što se one smeštaju ispod samog CD-a, odnosno u male odeljke koji su dostupni kada se otvore vratanca. Možda malo nezgodno mesto, pomislicete odmah, ali zapravo nema potrebe da ih odatle vadite, kada ih jednom stavite. Ako se ove baterije isprazne, postoji i dodatak za eksterne baterije koje su standardnog AA tipa, koji naravno ne morate uvek nositi, ali ce, kada ga prikljucite, internet stick baterije biti van upotrebe. Naravno, treca mogucnost je upotreba AC adaptera. Slušalice koje se ovom prilikom dobijaju su veoma kvalitetne, tj. nešto bolje od ostalih koje smo imali prilike isprobamo kod ovakvih plejera.

      Tokom testiranja, SlimX je pokazao da je nešto manji potrošac od slabijih modela, pre svega zbog upotrebe kvalitetnijih materijala, nepostojanja dva LCD-a, modernijih i kompaktnijih elektromotora… Ipak, zbog toga je i nešto sporiji od svoje manje moderne brace. Citanje CDRW medija mu je malo teže palo, ali je ipak posao odradio solidno. Iznenadio je i kao malo bolji citac Audio CD-a, što može da znaci da je optika nešto kvalitetnija. Isto tako, AntiShock funkcija je odradivala posao savršeno, kao i kod iRiver 2 modela. FM tjuner je nešto osetljiviji, pa je malo bolje hvatao stanice od iMP-a 250, mada ipak samo prosecno, odnosno na nivou mobilnih telefona sa integrisanim FM tjunerom. Moramo ga pohvaliti zbog kompaktnih dimenzija, izuzetnog dizajna, bogatog paketa, velikog broja mogucnosti i neospornog kvaliteta.

       

      Specifikacije za iMP350:

      ITEM

      Specification

      (Audio CD) No of channels

      Stereo (Left + Right)

      (Audio CD) Frequency / Range

      20Hz ~ 20KHz

      (Audio CD) Headphone Out

      12mW (L)+ 12mW (R) : (16Ohms max-volume)

      (Audio CD) Line Out Level

      0.57V rms : (47kOhms) Max. Volume

      (Audio CD) S/N Ratio

      90dB (CD-DA), 90dB (MP3 CD);

      (Audio CD) Frequency

      +-2dB (Line Out)

      Audio(FM TUNER) Frequency Range

      87.5MHz ~ 108MHz

      Audio(FM TUNER) Headphone Output

      10mW (L)+ 10mW (R) : (16Ohms max-volume)

      Audio(FM TUNER) Line out Level

      0.45V rms(47kOhms) at max-volume

      Audio(FM TUNER) S/N Ratio / receiver type

      57 dB / Headphone (Earphone Cord Antenna)

      (CD Support) CD Type

      CD-DA, CD-Text (8cm/12cm)
      CD-ROM Mode 1, Mode 2 Form 1
      Enhanced CD, CD-Plus

      (CD Support) CD-R/RW Readability

      Packet-Write, ISO9660, Joliet, Romeo,
      Multi-Session

      File Type

      MPEG 1/2/2.5 Layer 3, WMA, ASF

      Bit Rate

      Support 8Kbps ~ 320Kbps

      Sample Rate

      8KHz~44.1KHz

      Tag

      ID3 V1, ID3 V2 2.0, ID3 V2 3.0

      AC Adapter

      DC 4.5V , 300mA

      External Battery Pack

      Two 1.5V AA Size Batteries

      Recharger

      Built in Recharger with Over Charge Protection Circuit /
      Two STICK Type Ni-Mh Batteries

      Dimension

      Approx. 135(W) X 145(L) X 16.7(H)mm

      Weight

      Approx. 189g ( Excluding Batteries)

      Operational Temperature

      0 ~ 40 degrees of Celsius

      MaximumPlaying Hour MP3/WMA

      18 Hrs

      MaximumPlaying Hour Audio CD

      10 Hrs

      LCD

      Large Graphic LCDs on Remote control
      with built in backlite
      Supporting ID3 V1 , V2 2.0, V2 3.0

      Multi-Lingual

      Type 1 and Type 2 language displays

      ESP-Time

      480 Seconds MP3 / WMA, Audio CD 180 Seconds

      Waitec

      Waitec mp3 plejer su napravljeni robusno, i bez pretencioznog dizajna. Odmah se vidi da su namenjeni mladima, ljudima koji žive brzo, vole žive boje i nije im bitno da plejer bude estetski detalj. To ne znaci, naravno, da su testirani Waitec plejeri ružni, vec samo da to nije ni na prvom, ni na drugo mestu. A šta je na prvom mestu? Funkcionalnost, jednostavnost, robusnost, cena! Oni su dosta gabaritniji od iRiver-ovih plejera, nece vas oduševiti dizajnom niti ekranima visoke rezolucije. O ergonomiji gotovo da nije vodeno racuna, osim kada je u pitanju najbolji model sa testa. Pa ipak, Waitec plejeri nalaze put do kupca. Na koji nacin, videcemo kroz prikaze svakog od plejera posebno.
      Evo i tabele sa uporednom specifikacijom za Funky , Glam i Jammin modele, dok cemo specifikacije za HipHop, dati na stranici sa opisom za taj model.

      MP3 Buffer

      480 seconds Funky
      120 seconds Jammin and Glam

      Audio Buffer

      120 seconds Funky40 seconds Jammin and Glam

      Bit Rate

      32-320 kbps & VBR

      Audio frequency range

      20 ~ 20 kHz

      Maximum output

      > 5mW (32 Ohms)

      Signal Noise

      90 dB

      Total Harmonic distortion

      < 0.1%

      Audio Output

      Ear-phone jack

      Line Out

      Line-out jack

      Digital Volume Control

      32 steps

      Equalizer

      4 bands Classic / Pop / Jazz / Rock

      Play mode

      Repeat One / Repeat All / Repeat DIR /
      Introduce / Random / Random Repeat All / Random Repeat DIR selectable

      Song tracking

      Fast forward / backward

      Hold Function

      Key selectable

      Multifunction LCD Display

      – Track type
      – Song Title and Artist Name (IDE 3 Tag)
      – Backlight (Glam only)
      – Equalizer and volume levels
      – Track Number
      – Time
      – Activated functions
      – Battery level
      – Battery recharge (Funky only)

      Operating time

      15 hours (MP3/128kbps/Alkaline Type)
      8 hours (CD-DA ESP/AlkalineType)
      10 hours (CD-DA) without ESP/Alkaline Type.

      Size

      150x145x35

      Weight

      275 gr

      Battery

      2 x 2A Rechargeable (Funky and
      Jammin) or Alkaline Batteries (Glam)

      The retail kit includes

      Multilanguage Manual and Earphones (all models)Remote control, Audio cable (Funky only)Rechargeable batteries, Audio cable, AC/DC adapter (Funky and Jammin)

      Glam

      Glam je najjevtiniji model u ponudi, i samim tim, najsiromašniji dodatnom opremom i mogucnostima. Uz njega ne stiže ništa što nije neophodno. U kutiji, koja je jednostavna, našli su se plejer i slušalice, kao i dve alkalne AA baterije. Pored toga, tu je i kaiš koji se kaci na sam plejer i koji upotpunjuje njegov sportski duh.

      Providna plastika može da izgleda simpaticno, i mnogima verujemo i jeste. Po nama, ovo je isuviše jednostavno, ali efektno. Ekran je dvoredni, velicine i kvaliteta kao kod GSM mobilnih telefona prve generacije (dva reda, alfanumericke matrice), s tim što kod Glam modela nema pozadinskog osvetljenja, tako da je slušanje u mraku pomalo zamorno (ipak treba doci do odredene pesme). Glam cita iD3 tag, ako postoji, a ako nije prisutan, procitace ime fajla. Naravno, prvo se cita root cd-a, a kasnije direktorijumi, redom. Mali broj tastera, smešten ispod LCD-a, tvrd je na pritisak, i neudoban. Od ekstra tastera, tu je samo mode, koji omogucuje promenu ekvilajzer preseta.

      Tokom testiranja, Glam je pokazao da je odlican citac, pa nije ispoljavao vece probleme. Citanje mp3 fajlova, moguce je od 32 do 320 kpbs (iRiver cita i one od 8kpbs, što nije gotovo nikakva prednost), a tu je i podrška za Variable bitrate. Antiskip funkcija, kada je ukljucena, daje 40 sekundi prednosti kada se citaju Audio CD-ovi, odnosno dva minuta kada radi sa diskovima sa snimljenim mp3 fajlovima (128 kbps). U CDA modu, tako, Glam nije izdržao neko vece maltretiranje, pa je znao da cesto da preskoci. U mp3 modu, svakako, nije bilo problema. Najveca mana Glam-a je nedostatak AC adaptera, kao i nemogucnost punjenja baterija.

       

      Funky

      Zbog cega modelima Glam i Funky nisu posvecene dve stranice? Zbog toga što se radi o 99% identicnom uredaju sa razlicito obojenim maskama. Specifikacije, date na ovoj strani, pre opisa uredaja Glam, gotovo da se ne razlikuju, pa sve što smo rekli za isti, važi i za Funky. Naravno, Funky je u necemu i bolji…

      Kutija u kojoj stiže model Funky, nešto je drugacija, a sam plejer na prvi pogled gotovo identican. Ipak, zelena boja odgovara nazivu Funky, a tu su i svi detalji pokupljeni sa jevtinijeg modela. U paketu, od dodatne opreme, prisutan je AC adapter, punjive baterije (NiMH, 1600 mAh), daljinski, slušalice, i kaiš za nošnju.

      Sam uredaj je takode napravljen od prozirne plastike, opet. Ipak, manji je potrošac baterija od Glam modela, i to samo zbog prisustva tri puta vece memorije za antishock (dva minuta za Audio CD i 6 minuta za mp3 fajlove). Naime, kada se mp3 fajl ucita u ovu memoriju, disk prestaje da se rotira, ali laser ostaje na istoj poziciji. Ono što je iznenadilo, jeste brza reakcija vracanja u operativni mod, odnosno na mesto kod istog fajla, kada se pritisne taster koji poziva sledeci fajl. Ekran na Funky plejeru je identican onome kod Glam-a, s tim što je osvetljen sa tri LE diode.

      Priloženi daljinski je dobrodošao, ali nije savršen, zbog nešto nižeg kvaliteta, i cinjenice da je zbog njegovog prisustva, nivo zvuka slabiji. Naravno, vi i ne morate da ga koristite, ali kada je vec tu…

      U šetnji, Funky nije iznenadio niti podbacio, a moramo priznati da je takode imao manjih problema sa vec pomenutim CD Audio diskovima. Sa svim ostalim diskovima, sveže snimljenim, ovaj Waitecov model nije imao problema. Slušalice sa kojima stižu ova dva plejera, nisu narocito loše, ali nisu ni nešto posebno kvalitetne. Kao što smo i ocekivali, prosek.
      HipHop

      HipHop je jedan od zanimljivijih uredaja sa testa. Cim ga ugledate, shvaticete da u njega ne može stati obican CD, vec onaj, manji, od 8 cm. HipHop se reklamira kao mali i kompaktan uredaj, koji ima veliki broj funkcija. Stiže u lepo dizajniranoj kutiji, a u njoj se, uz sam plejer, našao i daljinski upravljac, slušalice, AC adapter, punjive AAA baterije i jedan CDR disk od 8cm.

      Sam plejer je cetvrtastog oblika, a kada ugledate koliko je zapravo 8cm CD mali, shvaticete da je sam HipHop mogao biti i manje zapremine. Ponovo dolazimo do utiska da je završna obrada mogla biti i bolja, jer su ivice pomalo oštre, a tasteri neudobni i nezgodni za upotrebu.

      Sva sreca da je tu i daljinski upravljac, na kome je i smešten LCD, slican onom na Funky modelu, koji ce smanjiti potrebu da uopšte dirate sam HipHop. Na CD od 8cm staje manje od 200MB podataka, pa je pomalo cudno da Waitec nije ponudio barem jedan CDRW ovog formata, pogotovo akko znamo da se oni teže nalaze.

      Slušalice koje se isporucuju uz HipHop, odnosno njihov “rajf”, smešta se, kako je sada moderno, iza vrata, što znaci da ove slušalice nisu bubice, pa je iz njih zvuk slabiji, jer su udaljenije od eustahijeve tube. Iako je navedeno da je izlaz 5 puta jaci (!!!) od onih na Glam i Funky modelima, to ne bi mogli da potvrdimo, jer smo probali i testirali uredaj baš sa Sony slušalicama.

      Tokom testiranja, HipHop se pokazao odlicno. Zapravo, i bolje od ostalih Wacom modela, a to najverovatnije zbog toga što na njemu nismo mogli da isprobamo naše Audio CD-ove. Reprodukcija je odlicna, cini se i malo bolja u poredenju sa Glam i Funky modelima.

      MP3 Buffer

      480 seconds

      CD Audio Buffer

      160 seconds

      Bit Rate

      32-320 kbps & VBR

      Audio frequency range

      20 ~ 20 kHz

      Maximum output

      > 25mW (16 Ohms)

      Signal Noise

      90 dB

      Total Harmonic distortion

      < 0.1%

      Audio Output

      Ear-phone jack

      Line Out

      Line-out jack

      Digital Volume Control / Searching by Directory / File

      32 steps / Selectable

      Equalizer

      4 bands Classic / Pop / Jazz / Rock

      Play mode

      Repeat One / Repeat All / Repeat DIR /
      Introduce / Random / Random Repeat All / Random Repeat DIR selectable

      Song tracking

      Fast forward / backward

      Hold Function /ID3 Information Display

      Key selectable /
      Album / Artist / Compression ratio /Title / Playing Time

      Multifunction LCD Display

      – Track type
      – Song Title and Artist Name (IDE 3 Tag)
      – Backlight (Glam only)
      – Equalizer and volume levels
      – Track Number
      – Time
      – Activated functions
      – Battery level
      – Battery recharge (Funky only)

      Operating time

      6/7 hours (MP3/128kbps/Alkaline Type)
      4 hours (CD-DA ESP/AlkalineType)
      4/5 hours (CD-DA without ESP/Alkaline Type)

      Size

      (L)100x(H)100x(W)27mm.

      Weight

      150 gr

      Battery

      2 x 3A Rechargeable or Alkaline Batteries

      The retail kit includes

      Ergonomic headset, Remote LCD display control, AC adapter, Rechargeable battery, Multilanguage manual, Audio cable

      Šlag na torti*

      iFP-180T je zlatna sredina u iRiver-ovoj flash ponudi mp3 plejera. Model sa oznakom 120 ima 32MB, 140 – 64MB, model sa testa 128MB, iFP-190 ima 256MB, a tu je i iFP195, sa pravim monstrumom od interne flash kartice – citavih 512MB. Sufiks T, iza broja oznacava eventualno prisustvo FM tjunera, a sufiks C, kineske fontove u firmware-u. Mi smo, svakako, imali na testu model sa 128MB i FM tjunerom, pa cemo sada i preneti utiske.

      Ako zanemarimo kutiju, i sadržaj koji cine uputstvo, instalacioni CD, slušalice i USB kabal, možemo reci da nas je i na prvi pogled, ovaj mali uredaj oduševio. Zapravo, oduševio je svakog ko je sa njim imao kontakt, i uspeo da ga proba. Kao što vidite, oblika je prizme, a završna obrada je na najvišem mogucem nivou. Ovaj mali uredaj kao da je izašao iz neke Sony fabrike, jer, koliko god nam se svideli ostali plejeri, cinjenica je da ovaj ima još kvalitetniju završnu obradu. Njegove dimenzije i cinjenica da ima samo 32 grama, pokazuju da je rec o poslednjoj reci tehnologije, barem kada je masovna produkcija u pitanju. Treba znati da veci deo te zapremine odlazi na jednu AA alkalnu bateriju, kao i da je unutra fleš kartica, procesor, veoma detaljan ekran, mesto za firmware (još jedna memorija), FM prijemnik, pojacalo i mikrofon. Zaista fascinantno.

      Sa racunarom cete ga povezati putem USB kabla, a instalacija je vrlo jednostavna. Sistem ga prepozna, ubacite CD sa cijeg root-a se pokrece Setup.exe, i instalira samo jedan program, bez pratecih gluposti, bez prisustva u rezidentnoj memoriji. Taj program je jako jednostavan, izgleda kao eksplorer, i radi po slicnom principu, tako da je objašnjenje suvišno.

      Ekran daje sve informacije kao i iMP modeli, i slicne je rezolucije (ako ne i vece), a uz to, moguce je podesiti i osetljivost mikrofona pri snimanju zvuka (9 sati za model sa 128 MB memorije, odnosno 36 sati za iFP195!!!), kao i još neke opcije. IFP180T ima iste mogucnosti kao i iMP250, ali je daleko štedljiviji, pa smo zaboravili kada smo kupili prvu AA bateriju (skoro 40 sati slušanja muzike, iako je navedeno samo 20!). Pozitivna stvar je i što može da koristi kao prenosni USB disk, ali mp3 i wma fajlovi se, zbog zaštite autorskih prava, ne mogu kopirati sa plejera na racunar (ko je rekao rename.ext ?).
      Jacina zvuka je dovoljno visoka, iako je navedeno da je 20% niža u odnosu na iMP modele, pa sa tim nije bilo problema. Verovatno je nedostatak daljinskog izmedu samih slušalica i plejera, razlog zbog koga je iFP jednako glasan kao i iMP.

      Tokom testiranja, možemo samo reci da smo uživali, i da se apsolutno ništa nije desilo što bi nam zasmetalo. Prenos fajlova, konekcija, reprodukcija, dizajn, apsolutno sve u vezi sa iFP-om nam se dopalo. Mini džojstik je pun pogodak, nacin prikaza fajlova takode, kretanje kroz menije je malo konfuzno, dok moc navike ne ucini svoje. Kada nam je, posle 35 sati, baterija došla na ¼ napunjenosti, iFP je odmah iskljucio diode koje osvetljavaju ekran, radi još više uštede. I znate da, kada ste potrošili bateriju na ovom plejeru, više je ne možete koristiti ni u satovima ili daljinskim upravljacima – potpuno je prazna.

       

      ITEM

      Specification

      (Audio CD) No of channels

      Stereo (Left + Right)

      (Audio CD) Frequency / Range

      20Hz ~ 20KHz

      (Audio CD) Headphone Out

      10mW (L)+ 10mW (R) : (16Ohms max-volume)

      (Audio CD) Line Out Level

      0.57V rms : (47kOhms) Max. Volume

      (Audio CD) S/N Ratio

      90dB (CD-DA), 90dB (MP3 CD);

      (Audio CD) Frequency

      +-2dB (Line Out)

      Audio(FM TUNER) Frequency Range

      87.5MHz ~ 108MHz

      Audio(FM TUNER) Headphone Output

      10mW (L)+ 10mW (R) : (16Ohms max-volume)

      Audio(FM TUNER) Line out Level

      0.45V rms(47kOhms) at max-volume

      Audio(FM TUNER) S/N Ratio / receiver type

      50 dB / Headphone (Earphone Cord Antenna)

      File Type

      MPEG 1/2/2.5 Layer 3, WMA, ASF

      Bit Rate

      Support 8Kbps ~ 320Kbps

      Sample Rate

      8KHz~44.1KHz

      Tag

      ID3 V1, ID3 V2 2.0, ID3 V2 3.0

      AC Adapter

      DC 4.5V , 300mA

      Battery

      1.5V AA Size Battery

       

      Dimension

      Approx. 31 X 28,5 X 82mm

      Weight

      Approx. 30g ( Excluding Batteries)

      Operational Temperature

      0 ~ 40 degrees of Celsius

      MaximumPlaying Hour MP3/WMA

      >20 Hrs

      LCD

      Large Graphic LCDs on Remote control
      with built in backlite
      Supporting ID3 V1 , V2 2.0, V2 3.0

      Multi-Lingual

      Type 1 and Type 2 language displays / 37 languages

      Zaključak

      Posle intenzivnog testiranja, i konsultacija (da bi se pristrasnost izbegla što je više moguce), došli smo do zakljucka da najbolji odnos cena-kvalitet ima iRiver 2 (iMP250), pre svega zbog objedinjenih funkcija i dodatne opreme. Za tridesetak jedinica više dobijate mogucnost punjenja baterija, FM radio, daljinski sa ekranom (koji je bitniji nego što vam to izgleda sada, dok citate ovaj test), fantasticnu torbicu i mogucnosti koje ima SlimX.

      Editor’s Choice nagradu, dobio je, ipak iFP180T, fleš plejer, koji je pobedio u direktnom sukobu sa SlimX modelom. Zbog cega? Po ceni koja je niža cak i od cene modela iMP250, dobijate 32 grama svega što vam u šetnji treba! 128 MB muzike je dovoljno za šetnju od Crvenog Krsta do Zemuna, pod uslovom da slušate muziku od 128kbps (ako slušate 64k wma fajlove, možete se i vratiti u grad, ako izdržite). Ako muzike ponestane, tu je odlican FM radio, a ne treba zaboraviti mogucnost snimanja. Uz to, garantujemo da cete zaboraviti kada ste kupili bateriju (nama naša nije trajala 20, vec skoro 40 sati!), a da cete ponekad lako iskopirati poneki fajl sa nekog racunara, naravno, pod uslovom da nosite USB kabl sa sobom. Jeste da necete moci da slušate Audio CD, ali, sve ostalo je tu. U ponudi su modeli sa 256 i 512 MB memorije, koje tek treba da testiramo.

      Šta nam se nije svidelo kod iRiver plejera?

      Vec smo rekli da nam se kod iRiver uredaja dopao dizajn, kvalitet, mogucnosti (koje se ne mogu lako ni nabrojati), bogatstvo paketa, kao i realna cena. Uz to, reprodukcija muzike je na visokom nivou, kvalitet zvuka pri slušanju Audio CD-a je bez nekog nepotrebnog šuma, odnosno na nivou jednog Sony diskmena više klase. Kada tražimo mane ovim plejerima, moramo staviti do znanja da smo u tom slucaju strožiji nego inace, kao i da mnogima ne bi ni smetale. Nisu nam se svidele slušalice-bubice koje dolaze uz njih jer, pored toga što su neergonomske (i to za više ljudi koji su dali ocenu), nešto su osetljivije na jak bas. Iako smo 90% vremena koristili veoma dobre Sony slušalice, koje su došle uz obican, jevtiniji diskmen kupljen 1997. Bez obzira što sam iRiver hvali ove slušalice, nijedne od njih nam se nisu preterano svidele. Na stranu što imaju veliku omažu, pa je i do kraja pojacan, nivo zvuka dosta nizak, a mi ne spadamo u ljubitelje preterane buke. 12mV jednostavno nije dovoljno jak izlaz, gotovo da je tri puta slabiji od onog kod pomenutog diskmena. Uz to, iako je poznato da je LCD sa pravim osvetljenjem veliki potrošac energije, da sve vreme rade elektromotori, procesor za dekoding, memorija i antiskipping sistem, malo je neugodno što se baterije jako brzo potroše. Ako se intenzivno koristi, baterije se mogu potrošiti i za tri i po sata, što je i do šest-sedam puta manje od potrošnje Sony Discman-a (koji, istina, nema velike LCD ekrane, osvetljenja, daljinski upravljac, antishock i tako dalje). Pored toga, jedan jako mali minus treba dodati i na nešto lošije citanje Audio CD-a za iMP150 i 250, odnosno CDRW medija za iMP350. Ipak, sve ovo su male mane, koje smo eto, primetili, i koje ove plejere ipak odvajaju od “savršenih”. I jedna zanimljivost na kraju – svi iMP plejeri su radili cak i na temperaturi od preko –10 stepeni Celzijusa, dok je iFP180T bez ikakvih poteškoca, radio na –18 C, koliko je jedno jutro bilo u malom mestu u Vojvodini.

      Šta nam se nije svidelo kod Wacom plejera

      Iako je u tabeli dato da ovi plejeri imaju slabiji izlaz od iRiver konkurenata, zvuk je bio cak i malo glasniji, pa je nejasno da li se radi o greškama u specifikaciji. Ipak, ni Wacom se nemože pohvaliti preteranom glasnocom, osim ako koristite pomenute Sony slušalice. Ono što nam se nije svidelo, jeste sama izrada. Uredaji izgledaju pomalo jevtino, iako su robusni i cvrsti. Završna obrada je grublja, tasteri su neudobni, plastika krta. Cak i HipHop, koji je u tom pogledu bolji, ne može da se poredi ni sa najjevtinijim iRiverom. Genralno, u pitanju su dobri citaci, mada je tu opet problem sa Audio CD-ovima, i to najviše kod modela Funky. Još jednom, treba napomenuti da su isti CD-ovi savršeno citljivi na tri diskmena, i DVD i CDRW uredajima. Još jedna mana Wacom plejera je mali, nepregledan ekran, prisustvo samo najosnovnijih mogucnosti i nemogucnost citanja nekih drugih formata. Reprodukcija zvuka je odlicna, a ako je uporedimo sa iRiver-om, ipak malo slabijeg kvaliteta, u šta smo sigurni, jer smo koristili iste slušalice pri testiranju.

      Best buy nagradu zasluženo dobija iRiver iMP250

      Editor's Choice nagradu zasluženo dobija iRiver iFP180T

       

      Zahvaljujemo se firmi ComputerLand na ustupljenim plejerima za potrebe testa.
      Sve ove plejere možete naci u prodajnim mestima ComputerLand-a

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test