WDTV Live

WDTV Live

Western Digital je brend koji je jedan od prvih ponudio koncept veoma pristupačnih media plejera smeštenih u malu kutiju, na koju ste priključivali eksterni hard disk, a sam uređaj povezivali na vaš HDTV, najčešće HDMI kablom, u svrhu praćenja multimedijalnog materijala. U vreme njegovog pojavljivanja, uređaj pod imenom WDTV je bio ekstremno popularan, prvenstveno zbog svoje niske cene u odnosu na njegove mogućnosti, jer je do tada j

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović

      Test: WDTV Live

      WDTV Live je naslednik originalnog WDTV modela, koji je dobio preko potrebnu Ethernet podršku, kao i DTS dekoder. Jeftini media plejeri su svakako bili u usponu nakon pojavljivanja originalnog WDTV modela još 2008-e godine, koji je bio pionir u ovoj klasi uređaja, namenjenih da bez previše muke dovedete multimedijalni materijal na vaš HDTV. Pre njegove pojave, niste imali toliko jeftinih opcija praćenja filmova ili slušanja muzike na vašem televizoru. Naravno, postojali su jeftini DVD plejeri, ali sama zamisao narezivanja filma i stalna kupovina praznih medija se nije činila najprivlačnijom, čak i u to vreme. Došli smo do tačke gde je elektronsko skladištenje podataka na hard diskovima postalo dosta jeftinije i primamljivije od korišćenja DVD diskova, koji su već na samom zalasku svog veka. Mnogo je isplativije kupiti hard disk većeg kapaciteta i na njega prebaciti solidnu količinu filmova, odakle ćete lako naći film koji želite da gledate, nego što je traženje nekog filma u vašoj ogromnoj kolekciji diskova, koju ste prikupili tokom godina i koja vam samo bespotrebno zauzima prostor.

      Western Digital je imao ovo na umu, kada je izbacio svoj prvi WDTV koji se poprilično brzo primio među populacijom i ubrzo su ljudi počeli da se opraštaju od svojih ogromnih kolekcija diskova i prelazili na čistiju i jeftiniju alternativu u vidu media plejera, na koji je bilo potrebno samo prikačiti eksterni hard disk i uživati u filmovima koji se nalaze na njemu.

      Model WDTV Live je otišao još jedan korak dalje, nudeći Ethernet konektivnost, koja vam nudi direktnu vezu sa vašim računarom ili više računara u vašem domu. Od opreme vam je potreban samo ruter, koji ste dobili od svog internet provajdera i Lan kabl dovoljne dužine da dođe do mesta na kome držite vaš WDTV Live model. Nakon tog prostog postupka povezivanja, uređaj se ponaša kao posrednik između vašeg računara, tačnije svih računara koji su povezani na ruter i vašeg televizora. Samim tim, preko daljinskog od uređaja lako pristupate deljenim lokacijama u kojim držite vaše filmove na računaru, tako da su svi oni dostupni i spremni za gledanje uz samo par pritisaka tastera – ne može biti lakše. Pored toga dostupna je i internet konektivnost i servisi koju je prate, ali o tome nešto više o tome ćemo reći u zasebnom delu ovog testa.

      Dizajn i konekcije

      Dizajn uređaja je prilično jednostavan i elegantan i ne razlikuje se puno od originalnog WDTV modela. Po obliku, WDTV Live je ostao potpuno isti kao njegov prethodnik, ali je promenio boju iz glossy crne varijante u mat sivu, koja je možda bolje rešenje, jer ne ostavlja otiske prstiju na površini, ali ovo je pitanje ukusa i nekome bi možda više odgovaralo da je zadržao svoju glossy crnu plastiku. Inače, uređaj je kutijica pravougaonog oblika sa zaobljenim ivicama, dok je prednja strana uređaja zaobljena pod nešto većim lukom.

      Sa prednje strane nalaze se samo dva indikatora smeštena na crnoj plastici koja štrči samo 1mm od ostatka površine, a smeštena je tačno u sredini prednje strane. Na njoj se nalazi indikator trenutnog režima uređaja na levoj strani i indikator priključenosti eksternog USB uređaja na desnoj. Osim toga, levo od ovih indikatora se nalazi prepoznatljivi WD logo. Gornja strana uređaja ne poseduje ništa osim oznaka standarda koje uređaj poseduje, koji su smešteni u donjem desnom uglu. Bočne strane uređaja su svetlo sive boje i na njima je izrezano šest širih linija koje služe kao prirodna ventilacija uređaju, jer ne poseduje ventilatorčić, tako da je potpuno bešuman. Na levoj bočnoj strani nalazi se jedan od ukupno dva USB 2.0 ulaza koje uređaj poseduje.

      Sa zadnje strane, gledano sa levo na desno, od konekcija poseduje:

      – Naponski ulaz
      – USB 2.0 ulaz
      – HDMI izlaz
      – Optički izlaz
      – LAN priključak
      – 3.5mm AV izlaz (kabl koji vodi na tri činča)
      – 3.5mm Y Pb Pr izlaz (kabl koji vodi na tri činča)

      Kablovi koji su pomenuti dolaze u pakovanju sa uređajem, tako da nećete morati da ih kupujete odvojeno. Ono što ćete ipak morati da kupite odvojeno je HDMI kabl, koji nije uključen u pakovanju, kao i Ethernet kabl, ali obično se dobija tri ili četiri komada zajedno sa vašim ruterom, tako da tu neće biti problema. Osim toga u kutiji se nalazi naponski adapter sa izmenjivim prednjim ulazom za Američko i Evropsko tržište, setup poster i CD sa dokumentacijom i semplovima muzike, slike i video klipova.

      Daljinski je mali i simpatičan, lepo leži u ruci, a dugmići su mu gumeni, tako da su udobni za pritiskanje. Na njemu se nalaze sve kontrole koje jednom plejeru trebaju, a to su navigacioni dugmići, power i home dugmići, dugmići za kontrolisanje materijala, njegovo premotavanje i slično. Infracrveni emiter u njemu je dosta jak, tako da je prihvatao komande bukvalno kako god smo ga usmerili, takoreći na “odbitak”. Daljinski koristi dve AAA baterije, koje dobijate u pakovanju.

       

       


      Interfejs, mrežna konektivnost, internet servisi

      Pri ukljičivanju uređaja sačekaće vas plavi interfejs, sa trakom nepravilnog oblika sa srebrim ivicama, koja se širi ka krajevima i smeštena je po sredini ekrana. Ova traka je providna i u njoj je pozadina zatamnjena u odnosu na ostatak ekrana. Tačno po sredini ekrana pojavljivaće se kategorije, koje su vertikalno postavljene po ekranu, a aktivna kategorija će se pojaviti u pomenutoj traci. Kategorije će se smenjivati u vertikalnoj orijentaciji u smeru gore/dole, a od kategorija imamo: Video, Photo, Music, Settings i Internet Media.

       

      Ulaskom u neku od multimedijalnih kategorija pojaviće se dve dodatne podkategorije – Network shares i Media servers. U zavisnosti od toga da li vam je priključen eksterni USB uređaj za skladištenje, pojaviće se i treća kategorija pod imenom Local drives.

      Ulaskom u Network shares dobićemo listu svih računara koji su povezani na mrežu, kojima odatle možemo lako pristupiti i kretati se po folderima koji su share-ovani, pa iz njih odabrati materijal koji želimo da gledamo. Isti je slučaj i sa Media Servers kategorijom, samo što u ovom slučaju računarima nećemo pristupati direktno, već preko softverskih media servera instaliranih na njima, tako da će izabrani materijal biti transcode-ovan ka media plejeru. Direktno rešenje se nama činilo kao bolji izbor, jer ne zavisite od softvera na računaru i ne brinete o mogućem smanjenju kvaliteta filma koji će biti prikazan kroz mrežu – kod direktne metode dovoljno je da vam je računar uključen i puštaćete sve filmove u punom kvalitetu, kao kad bi to radili direktno na vašem monitoru povezanim sa njim.

      Local drives opcija funkcioniše na taj način da povežete vaš eksterni hard disk na media plejer i time dobijete opciju da direktno pristupate materijalu sa njega, bilo da su to filmovi, slike ili muzika. Slobodno ćete se kretati po folderima i naći ono što vas zanima, ali imajte na umu da morate prvo biti u odgovarajućoj kategoriji – na primer ako želite da pustite neki film, morate biti u Video kategoriji. Ovo pravilo važi za sve tri pomenute metode reprodukcije. U zavisnosti od kategorija, dostupna su vam tri moda gledanja – List mode, Preview mode i Thumbnail mode. List mod je klasično izlistavanje fajlova, Preview mode sa desne strane prikazuje veću sliku koja opisuje sadržinu fajla, a Thumbnail mode je klasično sortiranje fajlova po redovima, gde su oni poređani kao male sličice. Kod slika, takođe se pojavi i opcija Upload to Facebook.

       

       

      Reprodukcija materijala

      Ovo je zaista svetla tačka ovog media plejera. Prosto je briljirao sa reprodukcijom svakog mogućeg materiala koji smo mu ponudili. Pustili smo 42 filma u 720p i 15 u 1080p rezoluciji, naravno u MKV formatu. AC3 zvuk, DTS zvuk u filmovima, veličine filma do 17.8GB, sve je pušteno bez najmanjeg traga problema. Prevodi u samim filmovima (embedded subtitles), eksterni titlovi, podrška za naša slova nakon što se u opcijama namesti Central European, sve je funkcionisalo bez greške. Zaista nismo naišli na jednu neregularnost prilikom reprodukcije, tako da moramo reći da je Western Digital uradio jako dobar posao na ovom polju.

       

      Pritiskom na Option dugme na daljinskom, dobijamo razna podešavanjima koja se tiču same reprodukcije filma. Postoje Zoom in/Zoom out kojima možemo zumiramo sliku tokom reprodukcije filma. Opcijom Pan pomeramo celu sliku nekoliko koraka u svim mogućim pravcima. Info bar opcija nam daje dodatne informacije o filmu, kao što su trenutno vreme reprodukcije i ukupno vreme reprodukcije filma, naziv fajla i njegovu ekstenziju, kao i plavu progres liniju koja grafički oslikava koliko je prošlo vremena od početka reprodukcije. Opcija Audio channel menja audio strimove, ako ih ima više od jednog, jer neki filmove dolaze u više jezika, ili pojedini imaju komentare režisera. Subtitle opcijom uključujemo ili isključujemo prevod u filmu. Takođe se može nameštati kašnjenje ili žurenje prevoda, kako bi ste ga tačno namestili ako se desi da on kasni ili žuri.

       

      Od media servera bi smo vam preporučili korišćenje PS3 Media servera, jer se za njega kaže da je najviše optimizovan za WDTV Live media plejer. Naravno, možete koristiti i druge media servere kao što su Nero Media server, Serviio, Twonky, Tversity, Wild media server ili mnoge druge.

      Internet servisi

      WDTV Live media plejer poseduje 10 internet servisa koji se nalaze u Internet Media kategoriji na početnom ekranu. Prvi servis je Accu Weather, u kome se nalazi vremenska prognoza prikupljena od stran AccuWeather.com sajta. U njoj imate trenutnu temperaturu, minimalnu i maksimalnu temperaturu tokom dana, brzinu vetra, vlažnost vazduha, satelitsku sliku oblaka iznad odabranog područja, kao i vremensku prognozu za šest narednih dana.

      Drugi servis se zove Deezer i u njemu imate ogromnu bazu muzike iz raznih žanrova, kojoj možete pristupiti, a pošto se ne radi o internet radio servisu, možete stopirati pesmu kad god to poželite.

      Treći servis je Facebook, u koji se možete direktno ulogovati sa vašeg WDTV Live media plejera i dobiti ogromnu funkcionalnost, kao što je osvežavanje svog statusa, čitanje tuđih statusa, postavljanje nečega na svoj zid, gledanje fotografija, gledanje tuđih profila, čitanje notifikacija i slično.

      Flickr je servis za pregled fotografija koji su drugi ljudi postavili na njemu, a imate opciju da pregledate zanimljive fotografije u proteklih sedam dana, najskorije fotografije kao i da pretragu fotografija.

      Flingo je servis koji u sebi sadrži ogroman broj video klipova sa velikog broja televizijskih kanala, od kojih je nama veliki broj bio nepoznat, ali smo nailazili na dosta zanimljive klipove, a tu su bili i muzički video spotovi, najave za serije i slično.

      Live365 je internet radio sa ogromnim brojem radio stanica, sortiranim po velikom broju muzičkih žanrova.

      Mediafly je servis koji kombinuje veliki broj audio i video emisija iz raznih kategorija muzike, zdravlja, vesti, politike, komedije, kulinarstva i još mnogo kategorija.

      Pandora je Internet radio, ali ne radi kod nas, već je dostupan samo u Americi, tako da je izbacilo poruku da naša IP adresa nije podržana.

      TuneIn je takođe internet radio aplikacija, koja ima veliki broj radio stanica iz raznih delova sveta, a tematika cele aplikacije se tiče radio stanica koje imaju veze sa sportom. Među ovim stanicama, naišli smo i na nekoliko domaćih internet radio stanica.

      Poslednja aplikacija je YouTube, preko koje možete da pratite video klipove preko izabranih kategorija, ili možete sami tražiti određeni video klip.

      Zaključak

      WDTV Media plejer je odlično parče hardvera, tu nema rasprave. Jednostavno sve što je reklamirano, radi bez ikakvog problema, interfejs je veoma tečan i ima brz odziv. Što se tiče konektivnosti, LAN priključak je stvarno podigao WDTV Live na veći nivo u odnosu na stari i originalni WDTV plejer. Ovim priključkom je dobijeno dosta, kao što je Network Share opcija, koja pretvara vaš media plejer u posrednik između vašeg računara i televizora, a možemo reći da ova opcija radi bez greške, jer smo uspešno otvorili svaki multimedijalni fajl, i to sa čak tri računara koja su bila povezana na naš ruter.

       

      1080p materijal nije predstavljao nikakav problem za ovaj plejer, sve je pušteno sa veoma velikom glatkoćom. Media serveri su takođe radili bez problema. Podrška za titlove je bila izvanredna, gde su čak i naša slova bila podržana, a bilo je moguće menjati poziciju titlova na ekranu kao i podešavati njegovo kašnjenje ili žurenje. Bez problema je prepoznao i embedded titlove, kao i spoljašnje. Što se tiče zvuka, filmovi sa DTS zvukom su bez problema bili reprodukovani, jer uređaj poseduje DTS dekoder. Sve u svemu, moramo se složiti da je ovo prilično kompletan uređaj u odnosu na svoju cenu.

      Prednosti

      – Lep i tečan interfejs
      – Network share opcija koja daje direktan pristup računarima
      – Izvanredna kompatibilnost sa fajlovima i reprodukija HD materijala bez najmanje greške
      – DTS dekoder
      – Internet servisi

      Nedostatci:

      – U par slučajeva uređaj se zaledio, a jednom prilikom se spontano restartovao.

      Uređaj na test ustupio Gigatron.

      Cena: 10,990 dinara

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test