Zvučnici i slušalice za iPod i ostale audio plejere Q3, 2005

Zvučnici i slušalice za iPod i ostale audio plejere Q3, 2005

U ime muzike "za usput", koja je iPod-om prerasla iz pomodarenja u statusni simbol i proizvođači računarskih zvučnika odmah su shvatili da cela priča ima neograničene kapacitete za izvlačenje još para. Da postavimo hipotezu: imate iPod i idete na more ili često putujete , idealno rešenje za vas je mini-komplet zvučnika koji je pritom razumno glasan i ne košta koliko vas je koštao i iPod.

    Sadržaj

      Nemanja Jevtić

      Zvučnici i slušalice za iPod i ostale audio plejere Q3, 2005

      U ime muzike “za usput”, koja je iPod-om, a kasnije i drugim sličnim plejerima prerasla iz pomodarenja u statusni simbol i proizvođači računarskih zvučnika odmah su shvatili da cela priča ima neograničene kapacitete za izvlačenje još para korisniku iz džepa. Da postavimo hipotezu: imate iPoda ili neki drugi visokokapcitetni mp3 plejer i idete na more ili često putujete na duže: idealno rešenje za vas je minijaturni komplet zvučnika sa sopstvenim napajanjem ili napajanjem na baterije koji je pritom razumno glasan i ne košta koliko vas je koštao i iPod. Sve su to brzo uvedeli i u Altec Lansingu i Logitech-u, a pretpostavljamo da će i Creative uskoro na taj vagon. Opravdano ili ne, iPod je definitivno najpopularniji gedžet od svih zamislivih, pa se shodno njemu postavljaju i dizajnerska rešenja. Kako je Altec Lansing odavno u upotrebu stavio 1″ širokopojasne neodimijumske zvučnike rešenje je ovde toliko očigledno i samonametljivo: četiri komada i nekakva lagana kutija da se sve to spakuje u ručni prtljag. I, naravno, još para.

      ipod slika

      ZVUČNICI – Altec Lansing inMotion

      Da je ova kategorija proizvoda toliko uzela maha govori i činjenica da je Altec Lansing na sajtu uveo čak i novu kategoriju proizvoda, “Portable Audio”, što se poslednji put dogodilo na primeru 5.1 revolucije. U veoma kratkom roku Altec je naštancovao više modela sličnog cenovnog ranga, za klasičnog iPoda, za minija, a poslednja novotarija je iPod BoomBox, sa ugrađenim niskotoncem za bezbrižno šetanje po getu. Uslovno rečeno “glavni” model, inMotion je ujedno bio i među prvima koji je probio ovu barijeru i patentirao čitavu ideju. U sebi poseduje dva puta po dva 1″ širokopojasna neodimijumska zvučnika sa blago naglašenim niskom tonovima, a u sredini čuči “Docking” konektor za iPoda.

      daodatci za ipod

      ipod station sa zvucnicima

      Kako ne bi na početku odmah sebi sasekli jednu nogu, u paketu su sadržani i adapteri za mini iPoda ili guma za blokiranje doka ukoliko koristite neki drugi mp3 plejer. inMotion se sklapa i rasklapa za nekoliko sekundi, međutim, i na poleđini ima prihvatni ulaz za USB 2.0 ili FW iPodov kabl, pa može da funkcioniše kao klasični “docking station” (novi iPod photo 20GB nije podržan za sada, ostali jesu uključujući mini). U slučaju da je inMotion uključen u struju ,a ne na baterije, svi modeli iPod-a se uredno i pune, što vam olakšava situaciju utoliko da, ako putujete, ne morate pored inMotiona da nosite i punjač za iPod, a takođe nećete doći u situaciju da morate da skidate iPod sa zvučnika kada ga baterija izda.

      Zvučnici i slušalice za iPod i ostale audio plejere Q3, 2005

      Zvučnici i slušalice za iPod i ostale audio plejere Q3, 2005

      Doking je očigledno uticao na cenu inMotiona koja, iako je u pitanju odlična stvarčica deluje pomalo preuveličana, pogotovo onima koji su već kupili doking za iPod. U slučaju da potpadate u kategoriju korisnika koja ima neki drugi mp3 plejer, doking se preklapa gumom i pristupa se planu “B”, što bi reklo koršćenju 3.5mm kabla i izlaza za slušalice na mp3 plejeru i “Aux” ulazu na inMotion-u. Pored svega ovoga, inMotion ima i izlaze za slušalice, a pored komandi za Volume Up i Down ima samo prekidač za paljenje. Sasvim dovoljno.

      Freq Response: 60Hz – 20kHz
      Snaga sistema RMS: 4W
      Cena: 12.478 din.
      Ustupio: PC Centar

      Altec Lansing iM4

      Zvučnici i slušalice za iPod i ostale audio plejere Q3, 2005 zvucnici

      Zvučnici i slušalice za iPod i ostale audio plejere Q3, 2005

      MAXXBASS (more bass – less space), slogan koji je Altec koristio pri promociji iM serije u izvesnom smislu i može da drži vodu. iM4, pionirski model cele ove zamisli isporučuje ono što obećava, ali kao i kod svih opisanih modela, potrebno je očekivanja svesti na razumnu meru. Veliki danak kod izrade svih modela je plaćen kompaktnosti i štedljivosti na baterijama (18 – 30 sati kontinuiranog rada, slično ostalim modelima), pa je nerazumno očekivati da ćete sa ovakvim uređajima podići na noge dvesta ljudi. Svi modeli ovde pomenuti služe isključivo diskretnom slušanju u zatvorenoj prostoriji ili, eventualno, terasi, i tu se priča završava. Za toliko, na oko 70% snage niti jedan sistem nije pokazaivao znake preteranog distorziranja, pa ni iM4, čiji akcenat jeste na niskom tonovima. Njegov dizajn nije podređen iPodu, već svim tipovima prenosivih uređaja za reprodukciju muzike, najviše DiscMan ili mp3 DiscMan-ima. Središnje postolje ovog kompleta je izrađeno od gume kako se plejeri ne bi klizali sa njega pri stvarno minimalnom vibriranju. Na poleđini ovog modela nalazi se “usisivač kabl” 3.5mm (self-retracting), dok se na prednjoj strani nalazi prekidač za paljenje i, obzirom da je ovo prvi model, “analogni” klizač za glasnoću. Što se same MAXXBASS tehnologije tiče, krajnje je interesantan model po kome se Altec Lansing vodio pri izradi ovog kompleta zvučnika: verovali ili ne, u pitanju je laž! Po istraživanja psiho-akustike i percepcije ljudskog sluha, moguće je čulo sluha određenim harmnocima prevariti čulo da neke frekvence percipira kao niske tonove. MAXXBASS tehnologija prepoznaje originalne niske tonove koje sistem ne može da reprodukuje, generiše specifičan set harmonika u okvirima frekvencija koje sistem može da podrži i direktno vara ljudsko uho stvarajući privid prisutstva niskih tonova (Missing Fundamental princip). Ipak, nemojte se osećati prevarenim, i filmska tehnologija i sve vrste kodiranja zasnivaju se na činjenici da ni čulo vida ni čulo sluha ne mogu da simultano percipiraju veliki broj ponuđenih informacija. Pošto su i sami zvučnici izolovani “grilom”, sistem se pakuje praktično “sam u sebe”, tako da je Altec u paketu sadržao samo brendiranu torbicu za nošenje i adapter za struju sa adapterima za sve tipove strujnih utikača (Evropa, Amerika i Engleska), mada i životni vek baterija nije zanemarljiv.

      Freq Response: 60Hz – 20kHz
      Snaga sistema RMS: 4W
      Cena: uzorak
      Ustupio: PC Centar

      Logitech mm22

      Zvučnici i slušalice za iPod i ostale audio plejere Q3, 2005

      Zvučnici i slušalice za iPod i ostale audio plejere Q3, 2005

      Naravno, rame uz rame sa Altec Lansingom stoji i Logitech-ov mm22, kao vrlo sličan ali “OEM”-astiji, prevashodno zbog činjenice da je dosta manji i ne poseduje doking. iPodi se na njega kače štipaljkom (podržane su tri, dve za veće i jedan za mini), ali je na uštrb estetike funkcija izostala; naime iPod i celu konstrukciju morate pridržavati dok menjate pesme na iPodu, jer iako je stabilna dok se na dodiruje, na pritisak već preti da se preturi. Kako nema doka, na snazi je klasično 3.5mm povezivanje, a pored sopstvenog napajanja, mm22 može da radi i na baterije.

      Zvučnici i slušalice za iPod i ostale audio plejere Q3, 2005

      Zvučnici i slušalice za iPod i ostale audio plejere

      Komande, osim onih za glasnoću ne postoje, a i realno je pitanje potrebe dodatnih komandi na ovakvom uređaju. Poput inMotion-a, i mm22 radi na identične neodimijumske zvučnike, ali iz nekog razloga Logitech mm22 na prvo i na duže slušanje zvuči malo prijatnije. Da sve bude još paradoksalnije, ovi neodimijuski zvučnici zvuče daleko bliže Altecu nego sam Altec inMotion, koji je iz konstante potrebe da izmišlja toplu vodu na inMotion modelu dodao malo basova koji posle izvesnog vremena nekome mogu i da zasmetaju. Što se dimenzija tiče, mm22 je gotovo duplo manji, ali zbog činjenice da se zvučnici ne sklapaju na “unutra” (kao kod inMotiona), mora se nositi u tvrdoj torbici (sadržana u kompletu), zajedno sa napajanjem. Na dužem štapu, za one koji ne pate od posedovanja Doking-a za iPoda, možda je mm22 čak i bolje rešenje, mada kada se priča o elegantnosti, Altec je i dalje na prvom mestu.

      zvucnici

      ipod i zvucnici za njega

      Zvučnici i slušalice za iPod i ostale audio plejere Q3, 2005

      Freq Response: nije naznačena
      Sateliti RMS: nije naznačena
      Snaga sistema RMS: nije naznačena
      Cena: 6715 din.
      Ustupio: Computer Land

      Altec Lansing VS2221

      altec lansing zvunici

      Kada se već bavimo “malim” zvučnicima, u Alteceovoj Stereo ponudi krije se jedan manji komplet, VS2221, na čijoj prezentaciji velikim crvenim slovima stoji “Ideal for MP3 Players”. U pitanju je klasični 2.1 komplet, koji sa istom lakoćom mogu proklamovati kao idealnog za desktop, laptop, Apple Mac ili neki drugi uređaj, a pod uslovom da mu je zajednički imenitelj 3.5mm izlaz iz zvučne karte ili nečega već drugog. Da je idealno – nije, da je loše – nije ni to. Altec je sa “V” serijom najavio tržištu da ipak hoće da se bavi jeftinim zvučnicima od plastike, a od autorskog pečata ostade kvalitet, ali u tragovima. Kada biste videli ovakve zvučnike a da na njima ne stoji “Altec Lansing” teško da biste im pružili šansu; ovako, barem zbog branda mogu da je dobiju. Šta raditi sa ovakvim zvučnicima? Ovo svakako nije komplet koji bi zadovoljio kriterijume profila kupca Altec Lansing zvučnika, pa u hipotezi da imate vikendicu i portbl mp3 plejer, diskmen ili štogod slično tome, ove zvučnike odnesite tamo da vas čekaju kad se pojavite. Sateliti ovog sistema zadovoljavaju svrhu, ali je jedinica niskotonca (iako nisam očekivao da ću ovo u karijeri reći) na korak do potpunog promašaja. Umesto basova, reprodukcija ove jedinice svodi se na mutni “thud”, više na udarac nego na ton, a karakter zvuka se drastično menja sa pomeranjem volumena na gore. Obzirom da su sateliti ono što valja na ovom kompletu, možda bi u ovoj varijanti bolja preporuka obratiti pažnju na model VS2220, dakle isto to – ali bez niskotonca, daleko prenosivije i, verujemo – isplativije. Ali dobro, koliko onoga – toliko onoga drugoga. Uvek bilo.

      Freq Response: 35Hz – 20kHz
      Sateliti RMS: 2 x 6W
      Niskotonac RMS: 16W
      Snaga sistema RMS: 28W
      Cena: sample
      Ustupio: PC Centar

      Altec Lansing XT1

      Kada smo se već dotakli teme prenosnih zvučnika, jedno unikatno rešenje od strane Altec Lansinga se gotovo samo nameće. XT1 je portabl komplet namenjen korisnicima Lap Top računara na kojima je zvuk, tradicionalno, očajan. Ruku na srce, koliko god se i HP i Fujitsu Siemens trudili, strpati kvalitetne zvučnike na prenosni računar očigledno nije na listi prioriteta.

      zvucnici za ipod 2005

      zvucnici za laptop 2005

      Takođe je jako dobro poznato da korisnici Lap Top računara obožavaju egzotičnu periferiju i ne libe se da odreše kesu za “fensi” miševe, Bluetooth module, “self-retracting” telefonske kablove za telefon, minijaturne printere i tome slično. Ali ukoliko želite da budete najdigitalniji korisnik lap top računara u istoriji civilizacije XT1 vas gotovo sigurno stavlja na kartu sveta. Altec je napravio set od dva zvučnika koji se jednostavno sklapaju i rasklapaju, napajaju preko USB-a i mogu koristiti dve varijante: jedna je napajanje preko USB-a a povezivanje na originalnu zvučnu karticu preko 3.5mm kabla ili korišćenje ugrađenog modula u “self-retractive” USB kabl koji se prijavljuje kao posebna zvučna kartica (XT1 USB Audio), međutim, pri korišćenju ove varijante na određenim Lap Topovima dolazilo je do zastoja u zvuku i drugih čudnih anomalija.
       

      zvucnici za ipod

      zvucnici za tprbicom

      Kada smo isti sistem testirali na Desktop računaru, ništa od sličnog se nije ponovilo što nas navodi na zaključak da je USB napajanje dežurni krivac. Ipak, varijanta “B” (USB za struju, 3.5mm za zvuk) dala je idealne rezultate, pa ukoliko pored Lap Topa ne posedujete Desktop računar a dosta ste u pokretu, možda je XT1 odlično rešenje, pogotovo zbog činjenice da je dizajn univerzalno uklopljiv uz bilo koji Lap Top računar a zvuk sasvim pristojan i proporcionalno dimenzijama i blizini koju Lap Top iziskuje za rad dovoljno glasan. XT1 poseduje i sopstveni “Hard Case” ali zbog dimenzija i koncepta sistema može stati u većinu džepova na Lap Top torbama i bez originalnog pakovanja. Fantastično, sa akcentom na “very fancy”.
       

      zvucnici za desk computer

      zvucnici

      Freq Response: 100Hz – 20kHz
      Snaga sistema RMS: 1.5W (2 x 0.75mW)
      Cena: sample
      Ustupio: PC Centar

      JBL On Stage

       

      zvucnici sa posoljem za ipod

      ipod sa zvucnicima

      Za sam kraj, naravno, sačuvali smo dva kompleta, koje uz inMotion preporučuje i distribuira sam Apple. Manji od dva je JBL On Stage, komplet koji objedinjuje mnogo pozitivnih i samu jednu negativnu osobinu – ne radi na baterije već isključivo na struju. Ovaj model poseduje docking station i adaptere za sve modele (osim Shuffle). Pri radu on puni iPodovu bateriju a na poleđini se nalazi i ulaz za iPod-ov docking kabl pa ga tako možete korisiti i kao klasičan Dock za vezu sa računarom.

      postolje za ipod sa zvucnicima

      postolje za ipod

      Zvučnici On Stage-a raspoređeni su u prstenastoj osnovi, dok je sam uređaj opremljen sa četiri   “Odyssey™” neodymiumska zvučnika i čak i povećim prostorijama pretenduje da se čuje veoma glasno, čisto i zgusnuto. Kontrola glasnoće je urađena slično onoj na JBL Creatures modelima (touch sensitive). Na poleđini postoji i dodatni 3.5 mm ulaz u slučaju da na uređaj želite da povežete neki ne-iPod uređaj ili u krajnjoj linij iPod Shuffle. Na cenu uređaja uvek utiču i Docking station, kao i činjenica da je uređaj potpisao JBL kao osvedočeni partner Apple-a. Ekskluzivno, ali vredno. Šteta je samo što uređa j ne podržava i napajanje na baterije.

      stilsko ipod postolje

      ipod

      Freq Response:80Hz – 20kHz
      Snaga sistema RMS: 6W po kanalu
      Cena: 17.500 din.
      Ustupio:
      Apple Centar

      Bose SoundDock Digital Music System

       

       

      ipod zvucnici

      Verovatno krajnja instanca periferije za iPod-a čini Bose SoundDock, U pitanju je krajnje, kućno rešenje. Ukoliko imate i koristite iPoda a ne posedujete HiFi, Bose SoundDock predstavlja možda malo više Sci-Fi rešenje, ali daleko od toga da je besmisleno skup. Obzirom da je u pitanju vrhunski proizvođač audio opreme, sama činjenica da su se odličili da naprave sistem samo i isljučivo za iPoda govori dovoljno o popularnosti ovog uređaja. Dizajniran kao zid u čiju se sredinu postavlja “mezimče”, i Bose SoundDock poseduje, logično dock, ali i ključnu stavku celog poduhvata – daljinksi upravljač. Upravljač pali i gasi ceo sistem, pojačava i stišava i imam kontrolu napred – nazad za iPoda.

      ipod eksterni zvucnici

      U paketu su sadržani adapteri za različite tipove iPoda (za sve osim za Shuffle), međutim, obzirom da je zamišljen kao standalone kućni sistem za iPoda, Bose ne podržava povezivanje sa računarom, niti ima 3.5mm ulaze za bilo kakav drugi tip uređaja. Jednostavno, ovo je najklasičnije kućno rešenje za specifičan uređaj za koji, ako u njega nasnimite dovoljno muzike, može da se ispostavi da vam ništa drugo i ne treba. Jedna od ključnih odlika Bose-a je da na minimalnim dimzenijama spakuje preglasne i kvalitetne zvučnike koji pritom odlično sviraju što je u potpunosti bio slučaj i ovde. Bose SoundDock Digital Music System opremljen sa četiri 2.5″ zvučnika, a kada jednom krenete da pritiskate “+” na daljincu za glasnoću, gotovo je sigurno da ćete prestati daleko pre nego što dosegnete njegov maksimum. Ovaj Bose jednostavno “urla”, pogotovo za uređaj njegovih dimenzija.

      postolje za ipod sa eksternim zvucnicima

      Bose nigde nije naznačio specifikacije sistema niti snagu, pa stoga apropo snage rećićemo “više nego dovoljno”, a što bi se ticalo ostalih performansi sistema – u skladu sa potpisanim proizvođačem. Ipak, utisak je da je sistem mogao biti daleko pristupačniji

      ipod zvucnici

      Freq Response: nije naznačena
      Snaga sistema RMS: nije naznačena
      Cena: 29.300 din.
      Ustupio:
      Apple Centar

      SLUŠALICE – Logitech® Wireless Headphones for MP3

       

      ipod nano

      Kada je pravilan izbor slušalica u pitanju, postoje razni faktori koji se uzimaju u obzir. Prvenstveno, ono što nikako ne možete ni da pretpostavite je da li će vas i koliko slušalice nervirati nakon dužeg slušanja (npr. nekoliko sati), a i daleko su manje šanse da ih negde probate. Drugo, kod izbora slušalica razlike u reprodukciji zvuka se drastično primećuju obzirom da vam se zvuk isporučuje “direktno u mozak”. Treće, jako je bitno koji tip muzike slušate, jer neke slušalice imaju naglašene srednje tonove, što je dobro za gitare i vokale ali manje dobro za elektronsku muziku koja koristi širok spektar naročito nižih frekvencija (i nekih čudnih frekvencija uopšte (op. autora). Najbitnije od svega je ono “kako vi čujete” tj. koji tip najviše prija vašem sluhu. Svi prikazani modeli testirani su na iPod 20GB Color modelu bez ikakve ekvalizacije (default), pa obzirom da je u pitanju “jedan specifiačn” mp3 plejer i komprimovana muzika možda ćete pri slušanju na nekom drugom uređaju primetiti određene razlike.

      logitech slusalice bez kabla

      logitech adaper

      Najveći ekskluzivitet ponuđen domenu slušalica uopšte je Logitech-ovo “bezkablno” rešenje. Iako ovo nije preterana novina na polju audio tehnike, ovo je možemo reći prvi “kompaktni” model za koji se proizvođač drznuo da ponudi tržištu. Obzirom da BlueTooth tehnologija Logitechu nije nimalo strana, maltene je pitanje trenutka bilo kada će se opredeliti na ovakav korak. Koristeći Bluetooth frequency-hopping tehnologiju, gotovo je nemoguće da između prijemnika i predajnika dođe do mešanja u signalu, a zvuk koji isporučuju ove slušalice veoma je kvalitetan za gotovo sve žanrove muzike, jer nema prenaglašenih frekvencija, pa slušalice deluju veoma “blago”, mada i dalje dovoljno glasno. Ono što je loše u celoj priči je da mnogi korisnici ovakav dizajn slušalica sa pozadinskim rajfom smatraju neprihvatljivim, jer iskreno malo ko bi se pojavio sa ovim na ulici a da ne izgleda kao da je upravo izašao sa komandnog mosta Enterprajza. Iako u ruci ove slušalice deluju teško (zbog napajanja i BlueTooth modula), čak i pri dužem nošenju na glavi ta težina se ni u kom smislu ne oseća.

      logitech headphones

      Slušalice na sebi poseduju dugme za buđenje iz hibernacije i kontrolu glasnoće, a zvuk je ostao veoma dosledan i na razdaljini većoj od nominalnih 10 metara. Predajnik, koji je manja estatska briga korisnika urađen je da tačno nalegne na klasičnog iPoda, mada se njegov 3.5mm džek može pomerati po donjoj osi uređaja kako bi bolje nalegao na različite prenosive uređaje. Postoji i bela varijanta ovog seta čiji je predajnik rađen “Custom” za ipoda i koji koristi i remote ulaz na iPodu.

      logitech adapter

      logitech coordles headphones

      Samim tim, na obod slušalica su uvedena još dva tastera, za prethodnu i narednu numeru na playlisti ili albumu koji slušate.Radni vek obe baterije je do 8 časova konstante reprodukcije, što je ekvalvalentno radnom veku većine prenosivih mp3 plejera, a nakon nekoliko minuta nekorišćenja uređaj krajnje inteligentno odlazi u “sleep mode”, ne dozvoljavajući vam tako da zbog zaboravnosti ostanete bez slušalica. Punjač sadržan u kompletu ima priključke za oba uređaja tako da ih možete simultano puniti, a “pairing” slušalica i predajnika traje par sekundi. Vrlo “classy”, razumno skupo i za one koji vole eskluzivu.

      Cena: 10625 din.
      Ustupio: Computer Land

      Creative EP-330

      Creative EP-330 (Ear-Phones) predstavljaju pomalo skuplji komplet ear-in slušalica, koji preferira visoke tonove. Iako ne treba odmah pretpostaviti da srednjih i niskih nema, ipak kompet slušalica ne bi trebao da preferira visoke jer vam u uhu oni stvaraju najveću nervozu. Žanrovsko opredeljenje ovog kompleta je svakako “digitalnija” muzika od one sa “gitarama i rečima”, mada sa korišćenjem sunđerčića se dosta nedostataka kompenzuje.

      head phones creative

      Cena: 1785 din.
      Ustupio: Computer Land

       

      Creative EP-180

      EP-180 je ono osnovno što se očekuje od slušalica, poput onih koje se isporučuju uz mp3 plejere i slične uređaje. Rečju, ne donose ništa posebno ali ništa specijalno ne može ni da im se prebaci. Za rezervni set priručnih slušalica, ukoliko ste ljubitelj Creative, sasvim zadovoljavajuće. Cena ovog kompleta govori više od hiljadu reči.

      pakovanje slusalica creative

      slisalice

      Cena: 808 din.
      Ustupio: Computer Land

       

      Creative HQ-1700

      kutija za slusalice

      slisalice creative

      HQ modeli Creative slušalica namenjeni su zahtevnijim korisnicima. Ipak, daleko od toga da bi se mirne duše moglo reći i “profesionalnim”, u pitanju su kvalitetne monitorske slušalice dovoljno glasne za terenski rad (recimo DJ monitoring). Slušalice su postavljene na rasklapajući rajf, tako da se veoma lako i kompaktno pakuju, a i nema preterane bojazni da ćete nošenjem u torbi rajf iskriviti ili polomiti. Što se kvaliteta reprodukcije tiče, na prvi pogled deluje veoma čudno, ali se nakon dužeg slušanja ispostavlja kao veoma prijatan i zadovoljavajuć na celom ponuđenom opsegu. Slušalice imaju kraći kabl od pola metra (tako da su veoma praktične za korišćenje uz modul) a uz njih se dobija i produžni kabl. Obod je urađen od pliša, a slušalice odlično naležu i zatežu se dovoljnom silom da ne vrši nikakav pritisak nigde. Obzirom da nisu Full Size monitorske slušalice, mogu se nositi i “outdoor”.

      Cena: 4675 din.
      Ustupio: Computer Land

      Altec Lansing AHP112i

      AHP112i ne predstavlja Altec Lansing baš u najboljem svetlu. Iako su u pitanju stvarno odlično dizajnirane ear-in slušalice, neverovatno je da se uz njih ne isporučuju sunđerčići koji mnogim korisnicima služe za bolje postavljanje u uho i blago demfovanje visokih tonova. Kad smo već kod visokih tonova, ove slušalice ih imaju nekoliko previše, dok se takođe primećuje veliko odsutstvo srednjih i pogotov nižih frekvencija.

      altec lansing ahp 112i slusalice

      Cena: sample
      Ustupio: PC Centar

      Altec Lansing iM202

      Model iM202 predstavlja set baš namenski dizajniran za iPoda. U prilog tome ide i činjenica da je na Altec America internet prezentaciji trenutno akcija da uz kupovinu inMotion kompleta zvučnika dobijate na poklon iM202, a uz to su i “slučajno” bele. Ove slušalice su daleko bolji izbor jer su drastično bolje pokazale od 112i modela, a kod njih dolaze do izražaja i Altec patentirane dizajnerske izmišljotine. Same slušalice se, po prvi put u istoriji ne nalaza naklasičnom nosaču, već na nosaču u obliku bumeranga a koji je uliven na male držače koji se stavljaju iza uveta. Time slušalice vrše veoma mali pritisak na samo uho, a uzevši u obzir da se ni uz ovaj model ne isporučuju sunđerčići veoma je pohvalno da komplet ne pretenduje da iritira od visokih tonova, već deluje krajnje ujednačeno. Daleko bolje, i veoma slično iPod-ovim originalnim slušalicama.

      Altec Lansing iM202

      Altec Lansing iM202  slisalice

      Cena: sample
      Ustupio: PC Centar

      Apple iPod Remote & Earphones

       

      Apple iPod Remote & Earphones

      Apple iPod Remote & Earphones

      Jedna od suštinskih zamerki samom iPod 20GB (i ostalima u tu ruku) uređaju je činjenica da se uz njega ne dobija ovaj “daljinac” već se isti dokupljuje. Iako se Apple vadi na to da je click-wheel dovoljan, pravi štos leži u tome da svakog puta kada želite da promenite pesmu ili pojačate / smanjite iPoda vi morate da ga izvadite iz futrole ili džepa i pokažete ga barem još desetorici prolaznika. Time ste postali hodajuća reklama za iPod koji ste pritom i skupo platili. Iako se remote prodaje odvojeno, on je napravljen bez displeja (za vrlo visoku cenu!!!) i samim tim i svoju funkcionalnost doveo u pitanje. Naime, remote ima isključivo smisla ukoliko koristite Playlistu ili Shuffle opciju, jer nema mogućonost vraćanja Albuma/Artista napred ili nazad, gde pritom bez displeja nema ni potrebe da ga ima. Time nas je Apple opet poterao da iPoda vadimo iz džepa, doduše samo malo ređe. Da stvari budu još gore, uz remote se dobija identični par slušalica onima iz iPod pakovanja, sa kablom ISTE, dakle, standardne dužine. Praksa nalaže da se uz remote dobija komplet slušalica sa dosta kraćim kablom kako ne biste bili umotani u žice. Ovoliko inercije pri razmišljanju ili bezobrazulka pri prodaji je začuđujuće za firmu kakva je Apple, čak iako smo od njih navikli na skupe, kvalitetne ali prevashodno FUNKCIONALNE uređaje.

      Apple iPod Remote & Earphones slusalice

      Bilo kako bilo, remote je manje ili više neophodan svima koji nose iPoda sa sobom duže od pet dana, pa kakav god da je inkrimisani remote, za sada jednostavno nema boljeg. Pritom će i par rezervnih slušalica i još dva para rezervnih sunđerčića pre ili kasnije dobro doći. Što se samih slušalica tiče, oni koji ih koriste zagovornici su teorije da nikada nisu ni čuli ni videli bolje, što je obzirom da su balansirane za iPoda delimično i tačno. Međutim, ono što je praksa pokazala je da se nakon izvesnog vremena, naročito ako glasno slušate, metalna mrežica na slušalicama razlabavi i slušalice počinju da zveče. Van toga, nemamo bitnijih zamerki.

      Cena: 3610 din.
      Ustupio: Apple Centar

      Apple iPod In-Ear Headphones

      Apple iPod In-Ear Headphones

      Alternativna solucija originalnim iPod slušalicama, a da je potpisnik Apple, su i iPod In-ear slušalice. Razlika između ova dva modela je što se in-ear guraju direktno u ušni kanal na vrlo fleksibilnoj gumenoj osnovi. Dve stavke se primećuju već na prvo slušanje, 1. da su basovi nenormalno jaki i čisti, 2. da je noise-canceling (izolacija od spoljne buke) odličan. Nažalost, zbog prinicipa postavljanja slušalica u uho, velikom broju korisnika slušalice će jednostavno ispadati napolje. Iako je u paketu Apple sadržao četiri veličine gumenih izolatora, možete se lako naći u grupi korisnika koja ove sjajne sluške jednostavno ne može da koristi. Začuđujuće je takođe da slušalice čak i kod samog Apple-a košraju isto koliko i remote + klasične, a nejasno je zašto uz kupovinu remote-a ne postoji izborno opcija ovih slušalica.

      Apple iPod In-Ear Headphones  slusalice

      Cena: 3610 din.
      Ustupio: Apple Centar

      Sennheiser MX400

      Apple iPod In-Ear Headphones  i pakovanje

      Za sam kraj, treba reći da postoji jedan komplet slušalica koji verovatno objedinjuje sve pozitivne performanse koje male, streetware slušalice mogu da poseduju. U pitanju je naravno Sennheiser MX400 (lični favorit autora), koji nema nikakve “napredne funkcije” kao što su komande ili taster za glasnoću. Na prvi pogled, MX 400 deluje kao najobičniji mogući par slušalica sa sunđerčićima, međutim, kada ih probate, razlika je uočljiva već nakon par sekundi. Ove slušalice deluju krajnje blago kada treba, krajnje oštro i “prenasvirano” kada odvrnete plejer, odlične su za sve žanrove muzike i moguće ih je slušati beskonačno dugo. Dolaze u paketu sa kutijicom u koju se namotavaju oko kabla. Da sve bude još praktičnije, upravo za one koji koriste modul postoji i MX400RC (reduced cable) varijanta, sa kratkim kablom. Mogu se naći u crnoj i srebrnoj varijanti, ali je crna ipak daleko preporučljivija. Imaju verovatno najširi dinamički opseg od svih testiranih i odlične niske tonove u odlično izbalansiranoj meri.

      Cena: oko 15€

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test