Acer Predator Orion 3000 test - gejming PC

Acer Predator Orion 3000 test - gejming PC

Acer Predator Orion 3000 je klasični brend gejming desktop PC. Spakovan u kompaktno kućište sa Predator logotipom odaje utisak pritajenog snagatora.

    Sadržaj
      Acer Predator Orion 3000 test – gejming PC

      Pozitivne ocene

      • Kompaktan dizajn kućišta sa rukohvatom
      • Odlične performanse u aplikacijama i igrama
      • Mogućnost nadogradnje
      • Atraktivna maska i dizajn

      Negativne ocene

      • Grejanje
      • Loše kabliranje

      Acer Predator Orion 3000 je alternativa domaćim sklopljenim računarima, bilo u kućnoj radinosti ili od strane domaćih sistem integratora. Ovo je prilika da još jednom vidimo koje to prednosti donosi gejming računar poznatog brenda.

      Mnogi napredniji korisnici vole da sami sklope gejming računar od probranih komponenti. Sa druge strane je veliki broj onih koji bi da kupe konfiguraciju nekog poznatog brenda jer to svakako ima svoje prednosti. Jedan takav je i današnji Acer Predator Orion 3000, moćan gejmerski računar spakovan u kompaktnu, micro ATX formu, sa svim onim lepim i korisnim detaljima koji krase firmirane računare najvećih svetskih brendova.

      Acer Predator Orion 3000 – karakteristike

      U pitanju je alternativa individualno sklopljenim konfiguracijama za sve one koji ne vole ili ne poznaju dovoljno komponente i njihove tehničke specifikacije. Uz sve to imaju stav o tome kako je bolje kupiti jednu firmiranu gejming stanicu nego nasumično birati komponente. Potencijalni problem u sklopljenoj konfiguraciji je pojava uskih grla, usled nedovoljne usklađenosti mogućnosti osnovnih komponenti.

      Kada tome dodate i činjenicu vrlo atraktivne cene koja je jednaka ili čak i manja od cene ručno sklopljenih konfiguracija, rezultat je veoma primamljiv računar za krajnje korisnike.

      Odmah da naglasimo kako je u pitanju najnovija verzija iz Acer Predator linije računara sa specifikacijama za 2022. godinu. Uredno pakovanje koje možete sresti samo kod firmiranih računara, sadrži Predator Orion 3000 računar i dodatnu kutiju sa bočnim prozirnim panelom, bez koga je u današnje vreme nezamisliv gejming računar.

      Dizajn kompaktne gejming stanice

      Kućište je već na prvi pogled simpatično. Manjeg formata: V=38.6 cm x Š=17.5 x D=37.6 cm sa lepom zatamnjenom plastičnom maskom i upečatljivim Predator amblemom, već na prvi susret će izazvati pozitivna osećajanja.

      Zadovoljstvo je još veće kada vidite udubljenu gornju stranicu perforiranu rupičastim otvorima za bolje provetravanje. Deo bliže prednjem panelu, pretvoren je u rukohvat ako treba brzo premestiti računar iz radne u dnevnu sobu, pored televizora.

      Kućište nije glomazno, niti želi da vas osvoji nekim neuništivo, robusnim utiskom. Naprotiv, zapravo je sasvim obično, ali pedantno i kvalitetno u detaljima. Bez sumnje je lepo zbog prednje maske ispod koje se nalazi jedan 9 cm veliki RGB ventilator koji onako sa ukusom, naglašava gejming prirodu ovog računara. Taj utisak se nastavlja i na bokovima, zahvaljujući diskretno prisutnim Predator oznakama. Odakle god da ga pogledate, jasno je sa kim imate posla.

      Deo koji posebno privlači poglede je zapravo prednja maska sa ispupčenim centralnim delom od “glossy” providne plastike i svetlećim Predator emblemom. Oko ovog ispupčenog dela se nalaze perforirane površine za uvlačenje svežeg vazduha.

      U desnom delu se nalazi skoro neprimetno uvučen panel sa prednjim konekcijama: jedan USB-A 3.2 Gen 2, jedan USB-C 3.2 Gen 2 i dva 3.5 mm audio priključaka za slušalice i mikrofon. Na zadnjem delu imate na raspolaganju 4x USB-A 2.0 porta, par USB-A 3.2 Gen1, LAN konekciju i standardne audio konektore za izlaz, linijski ulaz i mikrofon.

      Detalj koji nam se posebno svideo tiče se power tastera, oblika utisnute piramide sa pozadinskim osvetljenjem koje signalizira aktivnost računara – baš u stilu premijum brendova koji nas uvek obraduju nekim lepim i atraktivnim detaljima. Jednom rečju “kupe” vas nekim sitnicama koje prave razliku u odnosu na pojedinačno sklopljene sisteme. 

      Acer Predator Orion 3000 – hardver

      U skladu sa postojećim trendovima, izabrana platforma je bazirana na 12. generaciji Intel Core Alder Lake procesora. U pitanju je Core i7 12700KF model sa 8 jezgara visokih performansi i 4 štedljiva jezgra koja uz pomoć “Hyper Threading” tehnologije izvršavaju ukupno 20 nizova instrukcija istovremeno.

      Dobar izbor procesora za gejming konfiguraciju, ali to ne možemo reći i za kuler koji je neko modifikovano “box” rešenje sa neugledno malim telom i nešto većim ventilatorom.

      Bez obzira na činjenicu da dotični model stiže sa TDP faktorom od 65 W, znamo od ranije da se Alder Lake modeli prilično greju, a ovaj konkretni primerak pod punim opterećenjem povlači 130W. Podatak koji zabrinjava jer ugrađeni kuler svakako nije od onih rešenja koji može tek tako da se izbori sa ovolikom količinom toplotne energije.

      Upotrebljena ploča je najzanimljiviji deo hardvera ove konfiguracije. Ne zbog nekih vanserijskih mogućnosti jer je u pitanju model baziran na Intel B660 čipsetu, već zbog formata štampane ploče koja je napravljena u širokom vodoravnom obliku, specijalno prilagođenom obliku kućišta i rasporedu ostatka komponeni u sistemu.

      Na delu je prednost velikih proizvođača i mogućnosti primene sopstvenih, specifičnih rešenja. Ostatak je manje impresivan jer ne koristi čak ni hladnjak na čipsetu, dok nudi dva SATA 3 konektora i dva M.2 PCIe x4 slota za SSD uređaje.

      Memorijski podsistem sa opcijom lake nadogradnje

      Sistem je opremljen sa 16 GB RAM-a na 3200 MHz u dvokanalnom režimu rada i ima mesta za još par DDR4 memorijskih modula za buduću nadogradnju. Deo koji je zadužen za skladištenje podataka se bazira na 1 TB velikom M.2 PCIe x4 SSD uređaju. Drugi dodatni M.2 SSD slot kontroliše čipset.

      Pored njega za skladištenje podataka kao sekundarno rešenje za podatke služi klasični 3.5” hard disk od 1 TB. Smešten je u poseban deo sa fiokama za prihvat dva 3.5” HDD uređaja. U BIOS-u postoji podrška za Intel Rapid Storage Tehnologiju i VMD (Volume Management Device).

      Zvezda Predator Orion 3000 gejming konfiguracije je GeForce RTX 3070 grafička karta sa 8 GB GDDR6 memorije koja radi u PCIe x16 slotu 4. generacije. Maksimalne performanse ovog modela zapravo predodređuju gejming kategoriju ove konfiguracije. To znači da je sposobna da isporuči u proseku oko 144 fps-a u Full HD rezoluciji tj. obezbedi igriv gejmplej u 4K rezoluciji sa prosekom od 60 frejmova u sekundi. U skladu sa ovim karakteristikama ćete izabrati i odgovarajući monitor.

      Grafička karta ima klasičnu konfiguraciju kulera sa dva aksijalna ventilatora, velikim hladnjakom i mnoštvom aluminijumskih rebara. Zajedno ih prožimaju toplotne cevi za ujednačeno emitovanje toplote.

      U pitanju je specifični GeForce model za ovaj Acer sistem sa prepoznatiljivim Predator stajlingom i logom na Windscreen delu produžene zone provetravanja hladnjaka koji je duži od štampane ploče grafičke karte. Nudi softversku kontrolu rada ventilatora kroz Predator Sense alat.

      Gejming mrežne konekcije i RGB

      Zvuk je već klasično codec rešenje pojačano DTS-X softverskom podrškom. Sa druge strane mrežna i internet konekcija su svakako jedan od kritičnijih delova dobre gejming konfiguracije, pa ih ACER ne prepušta slučaju.

      Ugrađen je Killer E2600 GbE kontroler, a za bežičnu vezu služi Intel AX211 Wi-Fi 6E rešenje sa proširenim opsegom frekvencija na 6 GHz u cilju boljeg transfera podataka. Tu je i softver za kontrolu internet saobraćaja i davanja prioriteta igrama kada pozadinske procese automatski pauzira kada je pokrenutoj igri potrebno više sistemskih resursa.

      Predator Orion 3000 ima RGB sistem osvetljenja u vidu dva, 9 cm velika ventilatora. Jedan je montiran spreda i uvlači svež vazduh u poziciji kaveza sa diskovima. Drugi je izduvni na poziciji iza centralnog procesora i izbacijue topao vazduh iz sistema.

      Dodatno tu je još jedna RGB LED traka ispod gornjeg panela kućišta. Sve zajedno daje jedan lep gejming utisak – ne preterano napadan, a ipak prisutan. Ko voli mračni imidž svog gejming “battlestaiton-a” može da isključi RGB ili ga utiša pomoću softvera. Isto možete učiniti korišćenjem bočne stranice od punog materijala.

      Predator Orion 3000 se napaja klasičnim ATX ispravljačem snage 500 W. Sistem stiže bez operativnog sistema, a mi smo ga isprobali sa Windows 11 Home verzijom. Predator Sense softver služi za podešavanje RGB svetlosnih efekata, kontrolu rada ugrađenih ventilatora i monitoring centralnog i grafičkog procesora, te mrežnog saobraćaja.

      Acer Predator Orion 3000 – performanse

      Test sistem:

      CPUIntel Core i7-12700F
      MBAcer predator PCG-640
      RAM16 GB (2x 8 GB) DDR4-3200 Kingston FURY
      GPUNvidia GeForce RTX 3070 8G
      SSD/HDD1 TB SSD M.2 PCIe x4 Gen3, QLC
      1TB HDD Seagate, Barracuda
      Wi-Fi/LANIntel AX 211 160 MHz Wi-Fi 6E
      Killer E2600 GbE
      PSUAcer 500W
      CaseAcer Predator Orion 3000
      OSWindows 11 2H22
      DriversNvidia Studio Driver 516.94
      GeForce Game Ready Driver 516.94

      U pogledu performansi kao stvoren je za brze Battle Royal naslove i igranje u Full HD rezoluciji pri osvežavanju ekrana na 144 Hz, ali ko voli da se isproba u višim QHD ili 4K rezolucijama biće zadovoljan odzivom i brzinom sistema što najbolje potvrđuju sledeći grafikoni:

      Gejming performanse: 

      Performanse u aplikacijama:

      Osim gejminga Predator Orion 3000 je svakako sposoban za rad sa nekim zahtevnijim aplikacijama za 3D modeliranje, CAD/CAM kao i profesionalnu obradu fotografija i video editing za šta će vam trebati više RAM memorije, a koju je lako nadograditi.

      Ponašanje u radu

      Prva tabela ukazuje na jednu nezgodnu osobinu Predator Orion 3000 modela, koja se tiče intezivnijeg grejanja tokom rada i većeg opterećenja bilo da se radi o 3D ili video renderingu ili gejmingu.

      Temperature su prilično visoke, naročito centralnog procesora. U neku ruku to je i očekivano zbog slabašnog kulera na ovako jakom procesoru. Sa druge strane, toplota koja se “prenosi” u ograničenoj zapremini manjeg kućišta, utiče i na nešto veću temperaturu grafičke karte, uprkos tome što je imala prilično dobar kuler.

      Njeni ventilatori su radili u “automatic” profilu koji prednost daje tihom radu. Ukoliko želite da ohladite svoj GPU i postavite rad ventilatora u gejming mod, buka se povećava do praktično nepodnošljivog nivoa od 50-ak dB. Kompromis je kada aktivirate “custom” podešavanja i tada limitirate buku na nekih 36 dB što je neki iole prihvatljivi prag buke, sa kojim smo uradili testiranje

      Zanimljivo je da uprkos intezivnijem radu na visokim letnjim temperaturama,  Predator Orion 300 je radio bez problema i uz potpunu stabilnost sistema.

      Na grafikonu potrošnje i radnih temperatura, ako malo bolje zagledate, primetićeta da grafička karta postiže u neku ruku opravadano visoke temperature pod gejming opterećenjem, ali to nema rezona za Intel procesor koji se “zalepio” za granicu od 100 stepeni Celzijusa i to pri potrošnji od svega 65W. 

      Odgovor daje drugi grafikon koji pokazuje da uprkos malom opterećenju u igri, relaksirani PL1 režim potrošnje “gura” frekvenciju jako visoko za pojedinačna jezgra, što definitivno utiče na temperaturu procesora. Ovakva situacija pogoduje igrama koja troše malo procesorske snage, ali vole kada radi na visokoj frekvenciji. U sve to uključite faktor “vrele” prirode Aleder Lake modela.

      Acer Predator Orion 3000 – brend gejming klasik

      Acer Predator Orion 3000 je simpatična mala gejming mašina, veoma respektabilnih performansi, lepog izgleda kakav i dolikuje brendiranoj mašini sa svim onim lepim sitnicama koje donosi proizvodnja u velikim serijama.

      Glavni utisak i pored skromnih ventilatora koji se teško bore uz ovako jak par grafičkog i centralnog procesora, jeste visok nivo prikazanih performansi. One idu u korak sa simpatičnom pojavom lepuškastog računara, a što je dobitna kombinacija za mnoge gejmere. Isto važi i za one koji se bave poslom obzirom da je računar pokazao visoke performanse u obradi videa, fotografija i radu sa programima za 3D modeliranje i rendering.

      Dakle, ovaj Predator Orion 3000 u pogledu brzine rada i performansi nema mane. Uz sve to ide i činjenica da ga je vrlo lako nadograditi memorijom, brzim SSD-ovima, kao i klasičnim hard disk uređajima.

      Ovako zadovoljstvo ima i svoju cenu, koja u navedenoj konfiguraciji iznosi oko 1800 €. U ovaj iznos nije uračunata vrednost Windows OS-a, niti periferija. Ništa vas manje neće koštati ako i sami sklopite mašinu slične snage.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi