AMD SkyDiver 9000

AMD SkyDiver 9000

AMD SkyDiver 9000 je kompjuter koji je tu da nas podseti koliko dobrog može da donese pametno iskorišćenje tehnologija koje neke komponente imaju, a koje često prođu neprimećeno. Takođe, pokazuje da ne morate da imate najskuplji PC u cenovniku da bi on privlačio pažnju svakog ko vam uđe u sobu. SkyDiver je ujedno i idealan za sve koji žele da imaju kvalitetan i brz PC, ali su ograničeni prostorom i(li) budžetom.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Prvo što upada u oči kod ovog računara je veoma interesantno Xigmatek Nebula kućište. Ova veoma simpatična “limarija” je zapravo genijalno dizajnirana i predstavlja jedno od boljih mITX kućišta sa kojima smo imali prilike da se susretnemo. Na prvi pogled nema mnogo detalja koji bi ukazali na to da je reč o kućištu koje se izdvaja od ostalih. Ipak, sistem montaže komponenata i način na koji se uklanjaju stranice.
       amd_skydiver_9000_001_s.jpg
      amd_skydiver_9000_002_s.jpg
      Naime, bočne strance su povezane putem jednostavnih plastičnih patent mehanizama, umesto šrafova. To znači da bočnu stranicu možete da skinete u svakom trenutku, a ne treba vam nikakav alat. Možda malo duži nokti.
       amd_skydiver_9000_012_s.jpg
      amd_skydiver_9000_013_s.jpg
      Pored jednostavnog rastavljanja, Xigmatek Nebula ima i po dva USB 3.0 i audio konektora. Trouglasto osvetljenje koje služi za indikaciju rada PC-a je “zasečeno” pod uglom tako da razbija monotoniju pravilnog oblika. Na gornjoj stranici se nalazi taster za paljenje, a izostaje jedino “reset” prekidač koji nam je pomalo nedostajao. Primetićemo i da je gornja površina kućišta izrađena od plastike sa izuzetno sjajnim finišem na kome ostaju tragovi pristiju u neverovatno velikoj meri. Ukoliko ste perfekcionista nikada nećete ostaviti mikrofiber krpicu. Van toga, ne samo da nemamo zamerku, već smo i izuzetno zadovoljni odabirom kućišta.
       amd_skydiver_9000_011_s.jpg
      amd_skydiver_9000_010_s.jpg
      Enterijer kućišta je odlično organizovan, a AMD je iskoristio svoje komponente promišljeno i napravio odličnu konfiguraciju. Osnovu čini Gigabyte F2A88XN-WiFi koji je savršen izbor matične ploče. Ne zbog toga što je reč o nekoj specijalnoj ploči kakvu istorija nije videla, već nekoliko karakteristika koje je čine boljim od nekih konkurentskih modela.
      Pre svega, ova ploča “out-of-the-box” podržava Godavari APU modele. Međutim, tu je i sjajan BIOS koji omogućava overklok CPU i GPU sekcije APU-a sa velikom dozom preciznosti. Na kraju, tu je i možda najbitnije od svega – WiFi modul. Uvek voliko kada ploča ima WiFi kao deo osnovnog pakovanja. Istina, USB ili PCI moduli nisu skupi, ali će vam uvek zauzeti USB port ili PCI(e) slot što je svakako nepotrebno komplikovanje.
       amd_skydiver_9000_015_s.jpg
      “Mozak operacije” čini AMD A8-7670K APU. Reč je o modelu koji ima četvorojezgarni CPU (2 FPU i 4 ALU-a) sa 4 MB drugostepene keš memorije i ima deklarisani takt od 3.6 GHz (3.9 Turbo). Ipak, AMD je iskoristio činjenicu da je reč o otključanom “K” modelu tako da nam je isporučio ovaj model overklokovan na okruglo 4 GHz. Time su performanse povećane za oko 10 procenata. Ovo je pametan potez, i pored činjenice da je reč o 95-vatnom modelu koji je hlađen “Box” kulerom. Dodatne CPU performanse su veoma korisne ovom modelu, jer je to najslabija tačka APU-a. Međutim, dobra podrška u Windowsu 10 koji se isporučuje na ovoj “mašini” za GPU akceleraciju često premošćava ovaj nedostatak.
      amd_box_9000_cpuz_1.png
      amd_box_9000_cpuz_2.png
      amd_box_9000_cpuz_3.pngA8-7670K poseduje integrisani Radeon R7 GPU sa 384 Stream procesora, 16 teksturnih i 8 ROP jedinice. To mu daje solidne performanse za igranje u nižim rezolucijama, čak i kada je “usamljen” u sistemu iako to nije ovde slučaj, ali ćemo o tome pričati kasnije.
       amd_box_9000_gpuz_1.gif
      Kao što smo već rekli, ugrađeni APU se hladi putem “Box” kulera. Iako nismo preterano oduševljeni “box” kulerima, u ovom slučaju on zaista radi relativno tiho. Doduše, to se može pripisati eksternim faktorima kao što su dobro provetreno kućište sa 120 mm ventilatorom i naštelovan profil u BIOS-u koji generalno ostavlja malo više prosotora za maksimalnu temperaturu.
       amd_box_temp.png
      Sam po sebi, A8-7670K je solidan procesor uparen sa nadprosečno brzim integrisanim Radeonom, koji ne bi ni približno bio brz da nije uparen sa brzom DDR3 memorijom. Zapravo, u ovom slučaju je odluka pala na ultra-brze DDR3 module od 2400 MHz. Očekivano, performanse su maksimizovane ugradnjom dva modula od po 4 GB koji formiraju dvokanalnu vezu sa APU-om.
      Kod većine sistema to ne bi imalo previše uticaja na ukupne performanse, ali kod integrisanog Radeona to donosi i do 30% bolje rezultate, jer se on upravo oslanja na sistemski RAM. Uostalom, da li biste pre odabrali grafičku kartu sa DDR3 memorijom na 1600 ili 2400 MHz? Ne bi bilo dileme, zar ne?
       amd_skydiver_9000_005_s.jpg
      Pored pametno odabranog RAM-a, u ovaj PC je ugrađen i Gigabyte Radeon R7 250 OC DDR3. Ova grafička karta, kao i integrisani Radeon sami po sebi mogu da obezbede komforno igranje u 1366×768 i eventualno 1680×1050 rezoluciji. Međutim, ponovo se ističu AMD tehnologije, a ovog puta je to Dual-Graphics. On omogućava da se integrisani Radeon R7 i dodatni Gigabyte R7 250 upare kako bi im se snaga “sabirala” u većini igara. Time se performanse u praksi gotovo udvostručuju i AMD SkyDiver 9000 postaje odlična mašina za 1080p igranje.
       amd_skydiver_9000_006_s.jpg
      Na kraju, dolazimo i do sistema za smeštanje podataka. Pre svega, dopada nam se to što Xigmatek Nebula podržava dva “storage” uređaja. Prvi slot je zauzet sa hard diskom od 1 TB koji omogućava da smestite dosta podataka. Dopada nam se to što je odabir pao na Seagate ST1000DM003, jer je reč o hard disku sa jednom magnetnom pločom koja ima veliku gustinu zapisa. Zbog toga, ovaj hard disk je među najbržima i bez problema dostiže sekvencijalne brzine od 200 MB/s. Idealni scenario za “upgrade” bi bio dodavanje SSD-a za primarni disk. Dok ne skupite novac, uvek postoji mogućnost upotrebe AMD RAMDiska o kom smo pisali pre više meseci, jer su vlasnici AMD RAM memorije čak i u besplatnoj verziji u prednosti u odnosu na vlasniek ostalih modula. Ipak, u tom slučaju ćete morati da se odreknete određene porcije RAM-a.
       amd_skydiver_9000_012_s.jpg
      Neki bi možda pomislili da je zbog toga što se u ovom malom kućištu nalazi solidan spisak hardvera, potrebno i neko snažno napajanje. Zapravo, kvalitet je ispred kvantiteta, tako da je odluka pala na BeQuiet! model od 400 W koje sasvim rasterećeno opskrbljuje komponente čak i kada su u dugim intervalima pod intenzivnim opterećenjem.
       amd_skydiver_9000_008_s.jpgKao što smo već rekli, AMD SkyDiver 9000 poseduje dva grafička procesora u svojoj konfiguraciji. Prvi je Radeon R7 koji se nalazi integrisan u sam APU, dok je drugi Gigabyte Radeon R7 250 OC sa DDR3 memorijom. Pojedinačno, nijedna od ovih grafičkih karti nije dizajnirana za FullHD, odnosno 1080p gejming, osim u izrazito nezahtevnim naslovima.
      Međutim, u testovima ispod možete jasno da vidite koliki je skok kada ih uparite. Iako nismo vršili testove u svega nekoliko novih naslova, jasno se vidi da su dobici od oko 20% bili najmanje što smo ostvarili i to u Crysis 3 igri za koju očigledno drajveri nisu i dalje idealno ispolirani. Sa druge strane, ukoliko je reč o naslovu za koji je AMD napravio profil, možete da očekujete i gotovo dvostruku skok u frejmrejtu. Dovoljno je da pogledate rezultate u Dragon Age Inquisition, Metro Last Light i Bioshock Infinite igrama koje su postale potpuno igrive u FullHD rezoluciji. Interesantno je i to što je integrisani Radeon čak brži od diskretnog Radeona R7 250.
       dual_graphics_catalyst_1.png
      amd_box_9000_gpuz_1.gif
      amd_box_9000_gpuz_2.gif
       
      [modul]test=441[/modul][modul]test=440[/modul]AMD SkyDiver je sjajan mali računar koji će zadovoljiti potrebe svih korisnika kojima nije potreban akcenat na CPU performansama. Jednostavno u aplikacijama gde GPU akceleracija nije moguća ili tamo gde nije optimizovana u velikoj meri (Sony Vegas na primer), CPU predstavlja malo slabiju tačku. Ne u smislu da nije adekvatan, ali definitivno ne spada među brže procesore. Sa druge strane, u svim ostalim aspektima reč je o odličnoj konfiguraciji.
       amd_skydiver_9000_001_s.jpg
      Da li je SkyDiver 9000 najbrže što možete da sklopite za dati novac? Nije sasvim sigurno, jer biste uvek mogli da napravite uštedu na kućištu, brendiranom napajanju, neku od manje skupih ATX ili mATX ploča i eventualno malo sporijim memorijskim modulima. Dakako to bi ostavilo novca za bolju grafičku kartu, SSD ili neku drugu komponentu. Međutim, to bi oduzelo na karakteru i učinilo takav kompjuter “običnim”. Sa druge strane, SkyDiver 9000 je očigledno sklopljen sa pažnjom i željom da bude nešto specifičniji i ekskluzivniji. Sve zavisi od toga šta želite.
       amd_skydiver_9000_005_s.jpg
      Ovako konfigurisan, SkyDiver 9000 poseduje svoj specifični šmek, a uz to pored puno stila sa sobom nosi i konkretnost zahvaljujući dobrom izboru komponenti koje se međusobno potpomažu što rezultuje jako dobrim korisničkim iskustvom, što je u ovoj kategoriji možda i najbitnije od svega.
       amd_skydiver_9000_award_s.jpg
       
      Prednosti:– Probrane komponente- Odlično korisničko iskustvo- WiFi- Iskorišćen maksimalni potencijal hardvera
      Nedostaci:– Malo sporiji CPU- U okviru istog budžeta je moguće sklopiti brži PC- Bilo bi lepo da ima HDMI 2.0

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test