Apple iMac 27

Apple iMac 27

Pre iPoda ili elegantnih laptopova, iMac je bio prvi proizvod koji je Apple počeo da vraća na stare puteve slave, krajem devedesetih godina. Oni sa boljim pamćenjem mogu da se sete kako su mnoge periferije i uređaji kopirali dizajn providne zeleno-plave plastike početkom novog milenijuma. iMac je bio mnogo više od dizajna, ali je izgled svake generacije za svoje vreme uvek bio izuzetan. Kada smo svi pomalo zaboravili na iMac, Apple nas je krajem 2012. iznenadio

    Sadržaj

      Branko Mitić
      Stavljanje celog računara u kućište sa ekranom značajno je starije i od najstarijeg iMaca koji se pojavio 1998. godine. Apple je taj koncept koristio još sa modelom Lisa koji se pojavio pre nego što su se mnogi čitaoci ovog teksta rodili. Ipak, preterano je pričati o vezi današnjih iMaca sa početkom ere personalnih računara, pogotovo što je stara istorija kompanije Apple značajno drugačija od nove ere koja je počela krajem 90-ih godina.

      U vreme kada nismo mogli da pretpostavimo da će industrija računara samo deceniju kasnije da se okrene džepnim uređajima, Apple je predstavio prvi iMac, koji je imao značajnu ulogu za poslovno preživljanje kompanije, koja nije bila daleko od kolapsa. U neku ruku, iPod, iTunes, iPhone i iPad oslanjaju se na stabilnost koju je stvorio iMac.

      iMac je od samog starta imao nekoliko ciljeva. Da ponudi što lepši dizajn, da smanji broj kablova i prostora koji računar zauzima, sve to uz veoma dobar ekran. Komponente nikada nisu bile u rangu najačih računarskih rešenja, ali su bile blizu toga, obzirom da je svaki iMac u svoje vreme mogao da obavi veoma kompleksne multimedijalne zadatke. U vreme kada nam se čini da se Apple previše okrenuo “post-PC” eri, Mac divizija kompanije ipak i dalje stvara brilijantne proizvode. Posle Retina laptopa, novi iMac nije ništa manje interesantan.
      Pakovanje + Wireless Keyboard i Magic Mouse

      Pakovanje iMaca liči na pakovanje bilo kog Apple proizvoda. Osim što je naravno ogromno, jer je i sam uređaj ogroman. Ipak, osim miša, tastature, strujnog kabla i samog iMaca, u njemu se ništa drugo ne može naći. Jedna veoma bitna karakteristika iMaca, jeste da se uz njega odbija Apple Wireless Keyboard i Magic Mouse. Dok su mišljenja oko Magic Mousea podeljena, teško naći bilo gde na internetu kritiku na račun Apple bežične tastature. Pored odličnih tastera, odnosno hoda i osećaja, ova tastatura je u stanju da ima autonomiju od pola godine (ili duže) sa dve alkalne AA baterije.
      Takođe, ne treba zaboraviti ni da ova tastatura savršeno radi u paru sa iPad ili iPhone mobilnim uređajima. Što se Magic Mousea tiče, nisu svi ljubitelji ovog miša, ali obzirom da OS X i aplikacije intenzivno koriste horizontalni i vertikalni skrol, za šta je Magic Mouse neprevaziđen, ne vidimo razlog da povezujete neki drugi miš. Prilikom naručivanja iMaca, možete izabrati Magic Trackpad umesto Magic Mousea, koji ćemo detaljnije opisati kada ga budemo testirali, obzirom da se Magic Trackpad, kao i sve druge periferije, može odvojeno kupiti.
       

      Dizajn

      iMac je već godinama među najlepšima, ako ne i najlepši računar, bilo da je reč o desktop ili laptop rešenjima. Lepota iMaca odražava se ne samo u elegantnim linijama, već i u funkcionalnom dizajnu i korišćenju veoma kvalitetnih materijala. Novi iMac nije izuzetak i lako može biti ne samo najlepši iMac ikada, nego i najlepši računar koji se trenutno može kupiti. Ključni momenat u dizajnu jeste eliminisanje optičkog uređaja, što je omogućilo da iMac na ivicama bude debeo svega pet milimetara.

      Naravno, u sredini, gde se nalaze komponente, iMac je primetno deblji, ali je i dalje tanji od mnogih monitora – ne zaboravite, unutra se nalazi ceo računar. Nedostatak optičkog uređaja se može okarakterisati kao mana, ali Apple to nije učinio samo zbog dizajna, već i zato što kompaniji ide u korist da se distribucija sadržaja vrši digitalnim putem.

      Istina, kod laptopova znači svaki milimetar koji može da se uštedi, ali kod desktop mašine kakav je iMac to nije slučaj. Mišljenja su podeljena između “prelepog dizajna” i “nepotrebno tankog profila”, ali je bilo očigledno da će se Apple truditi da pošalje optičke uređaje u penziju po svaku cenu. Ipak, za utehu, moguće je koristiti eksterni SuperDrive ili na lak način u OS X sistemu deliti optički uređaj drugog Maca. Moramo spomenuti da se nagib ekrana menja sa neverovatnom lakoćom, a interesantno je da se iMac po vertikalnoj osi veoma lako rotira, bez obzira što nema nikakav mehanizam u postolju. Visinu ekrana nije moguće regulisati, ali kod modela od 27″ to zaista nije potrebno. Što se tiče manjeg, 21.5″ iMaca, ne možemo napamet da tvrdimo.

      Konektori

      Svi konektori koje iMac ima nalaze se sa desne zadnje strane iz ugla korisnika. Tu su izlaz za slušalice (koji se može koristiti i kao optički izlaz), SDXC slot, četiri USB 3 porta, dva Thunderbolt porta i gigabitni lan. Tačno na sredini nalazi se standardni priključak za struju i to je jedini kabl koji je potreban da bi iMac radio. Skroz levo (ili desno gledajući leđa uređaja) nalazi se skoro neprimetan taster kojim se uključuje iMac.

      Tanak profil je učinio da se svi konektori nađu pozadi, a to ponekad može predstavljati problem. U našem slučaju, intenzivno korišćenje SD kartice se pokazalo kao nimalo prijatno iskustvo. U nekom drugom slučaju, to će biti USB flash uređaji. Naravno, moguće je koristiti produžne USB kablove ili USB čitač kartica, ali se onda pomalo gubi smisao ovako elegantno dizajna.

      Ekran

      iMac na testu imao je ekran dijagonale 27 inča i rezolucije 2560 x 1440 tačaka. Postoji i manji iMac od 21.5″ koji ima rezoluciju od 1920 x 1080 tačaka. Oba ekrana koriste IPS panel, koji će znati da cene mnogobrojni fotografi i videografi koji koriste Mac. Ekran je dosta veliki i gotovo idealan za bilo kakav ozbiljan posao ili multimediju. 2560 x 1440 rezolucija pruža osetno više prostora za rad od Full HD rezolucije – da budemo precizniji, 78% više piksela. 

      Ovaj IPS panel ima odlične karakteristike i ono što nas je obradovalo, jeste što je prikaz ekrana veoma sličan Retina laptopu, što je jako bitno ukoliko vaš posao obavljate na više uređaja. Sve u svemu, bez obzira na izuzetan dizajn, odlične periferije ili moderan harver, 27″ IPS ekran je primaran razlog zbog čega treba imati ovaj iMac.

       

      Specifikacija

      iMac koji smo imali na testu imao je osnovnu konfiguraciju 27-inčne verzije aktuelne generacije:

      2.9 GHz Intel Core i5-3470S (3.6GHz Turbo Boost)
      8 GB (2×4 GB) DDR3 1600 MHz
      NVIDIA GeForce GT 660M 512MB GDDR5
      1 TB 7200rpm HDD
      27″ 2560 x 1440 ISP ekran
      720p FaceTime HD
      stereo zvučnici, dual mikrofon

      Opcije hardvera i upgrade

      Što se tiče ubrzanja ove iMac konfiguracije, situacija je nešto kompleksnija nego u slučaju Retina laptopa. Ono što sami možete da promenite jeste memorija i to samo na 27″ modelu. Ostale komponente morate unapred da naručite, a opcije su sledeće (u slučaju 27″ modela). Ukoliko ne želite sami da promenite memoriju, možete naručiti poslednju generaciju iMaca sa 16 ili 32 GB memorije. Jači od dva 27″ iMaca dolazi sa i5 3.2 GHz quad-core procesorom, a u ovom slučaju možete naručiti quad-core i7 na 3.4 GHz. Takođe, jači od dva iMaca dolazi sa GeForce GTX 675MX grafikom, umesto koje se može naručiti GeGorce GTX 680MX (neka vas minimalna razlika u oznaci ne zbuni – GTX 680MX je daleko najbrža grafika koje se ugrađuje u bilo kom Mac računaru i jedna od najbržih grafika trenutno na tržištu). Konačno, novu generaciju iMaca možete naručiti sa nekoliko varijanti skladišnog prostora. Osnovna konfiguracija podrazumeva HDD od 1 TB, a opcije su 3 TB, Fusion Drive od 1 ili 3 TB i samo flash skladište od 768 GB.

      Fusion Drive

      U ovom slučaju, dodatno objašnjenje zahteva Fusion Drive. Fusion Drive je kombinacija hard diska i flash skladišta, gde OS X sistem te uređaje prikazuje kao jedan – Fusion Drive. Ključna stvar Fusion Drive uređaja jeste što OS X sistem automatski raspoređuje fajlove i aplikacije, zavisno od toga koliko ih koristite. U teoriji, ono što intenzivno koristite uvek će se naći na flash skladištu, a ono što ređe koristite ili što samo skladištetite, nalaziće se na običnom hard disku. Kako je iMac na testu imao samo običan hard disk, nismo imali priliku da probamo Fusion Drive, ali sudeći po tuđim iskustvima, ovaj princip definitivno radi. Štaviše, čak i na starijim Mac računarima možete sami napraviti Fusion Drive, ukoliko imate SSD i običan hard disk i nije vam nepoznato osnovno korišćenje komandi u Terminalu.

      Perofrmanse i rezultati testova

      iMac 27″ koji smo testirali je pokazao veoma solidne performanse. U poređenju sa MacBook Pro 15″ Retina laptopom, rezultati su bili ili isti ili nešto slabiji. Ne treba zaboraviti da MBP Retina ima quad-core i7, dok je iMac na testu imao quad-core i5 procesor. Sa druge strane, iMac je imao nešto jaču grafiku od Retina laptopa, što je moglo da se primeti, ali je u slučajevima gde se koristi i procesor, Retina bila ili jednako brza ili brža. Najveće razlike su u slučaju pokretanja aplikacija i podizanja sistema. Veoma brzo flash skladište MBP Retina laptopa je daleko iza sebe ostavilo klasičan hard disk iMaca koji smo testirali.

       

      Test

      MacBook Pro Retina 15″

      iMac 27″ (late 2012)

      Geekbench

      12974

      10143

      LuxMark GPU Sala

      266

      280

      Cinebench 11.5 OpenGL

      38.1

      39.37

      Cinebench 11.5 CPU

      6.55

      5.03

      Heaven 3 1440 x 900 fps

      38.9

      34.7

      Dirt 2 fps

      33.6 (2560 x 1600)

      38.5 (2560 x 1440)

      BlackMagic Disk Speed Test Write

      395

      118

      BlackMagic Disk Speed Test Read

      450

      118

      FCP X Analyze (sekunde)

      102

      110

      FCP X Render All (sekunde)

      40

      50

      Photoshop Benchmark Action (sekunde)

      25

      39

      Photoshop Tilt Blur (sekunde)

      28

      28

      Boot (sekunde)

      15

      70

       

      Da je iMac imao Fusion Drive, sigurno da bi situacija bila značajno drugačija. Ukoliko ste navikli da radite na mašini koja ima SSD, iMac sa običnim hard diskom će vam se za neke stvari učiniti spor. Sa druge strane, quad-core i7 ili jača grafika bi više značili za rad sa videom ili fotografijama, uz makar 16 GB RAM-a, podrazumeva se. Ipak, moramo priznati da će i osnovna konfiguracija iMaca biti sasvim brza i dovoljna da većina korisnika brzo obavi posao koji je potreban. Pogotovo u poslovnom okruženju.

       

      Zvučnici, mikrofoni i kamera

      iMac ima stereo zvučnike, koji po potrebi mogu biti veoma glasni. Njihov kvalitet daleko je od lošeg, ali ne mogu se koristiti za bilo kakve profesionalne namene. Glavni problem je u tome što je kućište iMaca veoma tanko, što nije pogodno za pravljenje dobrog zvuka, a isti je slučaj i sa aluminijumskim kućištem koje takođe ne doprinosi zvuku. Ipak, za većinu korisnika zvučnici iMaca će biti dosta dobri, a osećaj da na stolu nemate dodatne uređaje i kablove je krajnje oslobađajući. Tu su i dva mikrofona, koja rade u paru kako bi se eliminisala pozadinska buka.

      Zaista, nije potrebno paziti da ste blizu računaru da biste koristili Skype ili slične servise. Mikrofoni mogu da posluže i za snimanje glasa za audio-video projekte, ali nisu pogodni za bilo kakvu profesionalnu namenu. Kamera snima u 720p rezoluciji i dosta je dobrog kvaliteta, ako se to uopšte može reći za bilo koju ugrađenu kameru na računaru. Ipak, ono što će kameri dati posebnu vrednost jesu krajnje zabavne aplikacije na OS X sistemu. Za kraj, još jednom moramo istaknuti veliku prednost toga jer se na stolu ne nalaze dodatni uređaji i kablovi, a većina korisnika neće imati potrebu za boljim zvučnicima, kamerom i mikrofonima od onih ugrađenim u iMacu.

      Hlađenje i buka

      Tačnije, samo hlađenje, obzirom da buka ne postoji. Ni tokom najzahtevnijeg testiranja nismo primetili da iMac podiže brzinu ventilatora od one osnovne. Ta osnovna brzina može da se čuje samo u veoma tihoj prostorji, pod uslovom da muzika nije puštena, da ne kucate na tastaturi ili da ne razgovarate sa nekim. Čak i ako ste veoma osetljivi na zvuk ventilatora i iMac planirate da držite u veoma tihoj prostoriji, kao što smo mi učinili, zvuk ventilatora vam neće smetati. Kućište iMaca se tokom testiranja ni najmanje nije grejalo, a temperature pri opterećenju su bile primetno niže nego što smo očekivali od Ivy Bridge procesora.

      Softver

      iMac je došao sa Mountain Lion verzijom OS X operativnog sistema, a aktuelna verzija je 10.8.2. Pored aplikacija ugrađenih u Mountain Lion, iMac dolazi i sa iLife paketom, koji podrazumeva iPhoto, iMovie i GarageBand aplikacije za fotografije, video i muziku. Mountain Lion smo predstavili u odvojenom tekstu u kada se sistem pojavio prošlog leta, a spomenuli smo i mogućnosti iLife paketa u tekstu o MBP Retina laptopu. Ipak, nadamo se da će se u budućnosti steći uslovi da detaljnije približimo OS X i aplikacije kroz seriju edukativnih tekstova.

       

      Utisci

      iMac impresionira od samog otvaranja kutije. Tu se pre svega misli na izuzetan dizajn, ali i na Apple Wireless Keyboard i Magic Mouse. Ove periferije vrede kao pola jeftinijeg laptopa, ali mora se reći da opravdavaju svoju cenu – naravno, dobijaju se besplatno u pakovanju svakog iMaca. Zadovoljstvo ne prestaje ni postavljanjem iMaca na sto, gde nemate potrebu za dodatnim uređajima kao što su zvučnici, mikrofon ili kamera, kao ni za dodatne kablove, jer je iMacu dovoljan samo strujni kabl. Međutim, prava vrednost ovog računara dobija se prilikom uključivanja, kada ugledate fantastičan 27″ IPS ekran rezolucije 2560 x 1440 tačaka. Drugi će voleti vaš iMac zbog dizajna, ali ćete ga vi voleti najviše zbog ekrana.

      Istina, iMacu se mogu naći mane, od kojih neke možete rešiti naručivanjem modela sa jačim komponentama, a neke ne možet izbeći, kao što su ne baš savršeni zvučnici, ali sve u svemu, način na koji Apple pažljivo bira dizajn i komponente je za čistu desetku. Ovo lako može biti najkompletiniji uređaj sa znakom jabuke koji se trenutno može kupiti. Snažan hardver će vam omogućiti da brzo obavite većinu poslova, bez potrebe da imate neuredno radno okruženje, dok će dizajn obogatiti vaš dom ili ostaviti pozitivan utisak na klijente u poslovnom okruženju. Ipak, iskusni Mac korisnici će vam reći da prava vrednost ovog računara leži u stabilnosti OS X sistema i inovativnom korišćenju aplikacija.

      Prednosti

      – odličan IPS ekran velike rezolucije i dijagonale
      – izuzetan dizajn
      – Apple Wireless Keyboard i Magic Mouse
      – tih rad, odlično hlađenje
      – samo jedan kabl, sve komponente ugrađene (zvučnici, kamera, mikrofoni…)
      – dosta dobre perofrmanse
      – OS X operativni sistem i iLife paket

      Nedostaci

      – glasni, ali tek prosečni zvučnici
      – i7, Fusion Drive/flash i brža grafika se doplaćuju
      – pozicija konektora nekada predstavlja problem
      – bez optičkog uređaja

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test