ASUS All-in-One PC ET2410IUTS

ASUS All-in-One PC ET2410IUTS

All in One desktop rešenja su popularna zamena za klasične računare u slučaju da imate manjak prostora ili prosto želite nešto drugačije. Ovakvi sistemi su praktični i često jako lepo dizajnirani, a standardno dolaze sa bežičnim periferijama i dobrim multimedijalnim mogućnostima. ASUS-ov model koji je bio kod nas na testu poseduje sasvim pristojne specifikacije za kućni multimedijalni centar ili poslovni računar, kao i e

    Sadržaj

       

      Bojan Dančuo

      ASUS All-in-One PC ET2410IUTS

      ET2410UITS model ASUS-ovih All-in-One-PC rešenja dolazi sa dijagonalom ekrana od 23,6 inča full-hd rezolucije (1920×1080). Vrlo lepo dizajnerski rešen, ovaj računar nije mnogo deblji od klasičnog monitora ove dijagonale, mada je primetno teži, pa se odmah primeti da ima tu mnogo više komponenti nego u običnom monitoru.

      Unutra se nalazi Core i3-2100 procesor sa 4 GB DDR3 memorije (postoji i jači model sa Core i5 procesorom i 6 GB RAM-a), kao i 1 TB hard disk koji radi na 7200 obrtaja u minuti (što je interesantno, jer po ASUS-ovom sajtu ovaj model treba da ima hard disk od 500 GB). Grafika je GeForce GT 520M, 3D performansi koje nisu baš dovoljne za nove igračke naslove, ali su više nego dovoljne za bilo kakvu multimediju.

      Optički drajv je, kao što je to i uobičajeno kod ovakvih računara, smešten iza displeja, postavljen je vertikalno i izvlači se u stranu. U skladu sa celim konceptom All-in-One računara, tu su i integrisani zvučnici, umerene ali pristojne snage.

      U donjem desnom uglu se nalazi power taster, čiji okvir svetli kada je računar uključen. Iznad njega su kontrole monitora, koje se nalaze ispod ivice ekrana, dok su oznake za njih odmah iznad, na obodu. Površina ekrana je glossy tipa, pa može doći do neželjenih refleksija u jako osvetljenom prostoru. Obod monitora je od glatke plastike po kojoj relativno lako možete ostaviti otiske prstiju (mada i nema razloga da ga pipkate, osim dok pomerate računar). Na vrhu, iznad monitora, nalazi se 1,3 MP web kamera.

      Postolje nije moguće pomerati po horizontali, ali je moguće vertikalno podešavanje. Ugao pod kojim je moguće nagnuti monitor napred je prilično mali, dok je hod unazad ipak nešto veći. Postolje je inače vrlo čvrsto i stabilno, što je bitno, imajući u vidu težinu računara koja daleko premašuje monitore te dijagonale. ASUS navodi da je moguće i montiranje na zid, mada tu opciju nismo probali.

      Sa zadnje strane se nalazi konektor za napajanje, kao i tri USB 2.0 porta, gigabitni LAN port, HDMI izlaz i HDMI ulaz. Na slici se vidi prijemnik za bežičnu tastaturu i miša, koji je uboden u jedan od USB portova.

      Ispod poklopca sa leve strane ekrana nalaze se dva USB 3.0 porta, E-SATA konektor, MMC/SD čitač kartica i konektori za slušalice i mikrofon.

      Tastatura i miš koji dolaze uz ovaj računar su dobre izrade i deluju kao da mogu da izdrže višegodišnje korišćenje. Tastatura je slim, sa plitkim tasterima, dok je miš simetričnog oblika, pogodan i za levoruke i za desnoruke korisnike, što pozdravljamo.

      Osim već navedenog hardvera, ovaj AIO računar dolazi sa integrisanim 802.11b/g/n Wi-Fi adapterom, tako da ga je vrlo lako moguće dodati u postojeću bežičnu mrežu, bez potrebe za razvlačenjem kablova. Windows Home Premium u 64-bitnoj verziji dolazi preinstaliran, pa ćemo se sada pozabaviti njime, kao i ostatkom softvera koji dolazi uz računar.

      Specifikacija je izvučena sa USA sajta, pošto na domaćem ASUS sajtu nismo pronašli ovaj model. Grafička karta nije Intel HD, kao što u tabeli piše, već GeForce GT 520M.

      Softver

      Na računaru smo dobili preinstaliran Windows 7 Home Premium 64-bit operativni sistem, dok je disk bio podeljen na tri particije, gde je sistemska particija bila veličine 80 GB, particija za podatke oko 830 GB, a 20 GB je rezervisano za recovery particiju.

      Odmah se primećuje drop-down meni koji je ASUS dodao i koji olakšava pristup raznim programima, od kojih su neki ASUS-ovi, a neki su deo Windows-a.

      ASUS-ov softver koji je instaliran je prilično raznolik, pa su tu i slikovnica namenjena deci, gde je moguće crtati prstima po ekranu, program za hvatanje beleški koji može da primi unos teksta, crteža, zvuka ili videa, ASUS Game Park sa pristupom raznim sitnim igrama, ASUS WebStorage, koji omogućava čuvanje podataka u cloud-u, ali i ASUS System Info i ASUS Update koji pružaju detaljne podatke o sistemu i mogućnost lakog update-a BIOS-a.

      Činjenica da je ekran osetljiv na dodir je definitivno plus ovog računara, a neke od aplikacija su očigledno optimizovane za takvo korišćenje (beleške, ASUS Cinema…). Sam Windows 7 već u sebi ima podršku za touch interfejs, pa nikakvi dodatni drajveri i softver nisu potrebni. Moguće je vrlo lako “izvući” virtuelnu tastaturu sa strane ekrana i onda na njoj kucati ili pisati slova koje onda sistem prepoznaje.

      Ipak, ceo taj sistem ne bismo baš mogli nazvati komotnim, što je očigledno i Microsoft shvatio, pa uveliko razvija Windows 8 čiji će “Metro” interfejs biti prilagođen ovakvom načinu upravljanja i sigurno će drastično uvećati upotrebljivost ekrana osetljvih na dodir kod uređaja ovog tipa.

      Rezultati testova

      Performanse ovog računara su na sasvim zadovoljavajućem nivou za korisnike kojima je ovaj računar namenjen. U bilo kakvoj Office ili multimedijalnoj primeni, sve će raditi vrlo brzo, a jedino će hard-core gameri imati neke ozbiljne zamerke.

      Zaključak

      ASUS All-in-One PC ET2410IUTS je dobro rešenje za korisnike sa ograničenim prostorom na stolu. Dobija se računar koji ima sasvim pristojne multimedijalne performanse, kao i odličnu upotrebljivost u Office i Internet svrhe, gde ekran osetljiv na dodir dodaje i mogućnost korišćenja bez neophodnosti prisustva tastature i miša u svakom trenutku. Core i3 procesor iz i 4 GB memorije, uz brz hard disk od 1 TB, obezbediće sasvim dovoljno resursa za ovaj tip računara u doglednoj budućnosti. Tu su i par brzih USB 3.0 portova, E-SATA konektor, čitač memorijskih kartica, HDMI, WiFi i gigabitni LAN, pa povezivanje sa drugim uređajima i računarima ne predstavlja nikakav problem.

      Dodatni softver koji je ASUS instalirao u njega, zapravo je velikim delom koristan i ne opterećuje nepotrebno računar jer ništa od toga nije aktivno dok ga ručno ne pokrenete. Uz računar dolazi i originalni Windows 7 Home Premium u 64-bitnoj varijanti, tako da je sa softverske strane korisnik obezbeđen.

      Bilo da vam je potreban elegantan kućni računar za zabavu i posao ili možda multimedijalni centar koji se može priključiti na TV i kojim se može upravljati iz daljine ili dodirom, ovaj ASUS-ov model je svakako vrlo interesantno rešenje.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test