Asus Eee Box B204

Asus Eee Box B204

Veliki uspeh pristupačnih računara baziranih na Atom platformi je očigledan na svakom koraku. Iako smo očekivali da će se on najviše videti na netbook tržištu, ispostavilo se da ni tržište stonih računara nije odbojno na prihvat nettop uređaja. Kada sagledamo celinu, nije ni teško zaključiti zašto...

    Sadržaj

       

      Filip Majkić

      Asus Eee Box B204

      Asus i dalje nastavlja sa agresivnim nastupom kada se radi o Eee PC računarima, ne posustajući ni za trenutak. Gotovo da ne prođe dan, a kamoli nedelja da ne budemo svedoci najave nekog novog uređaja koji se pojavljuje pod ovim brendom. Nakon što je de facto pokrenuo kompletnu priču u vezi sa netbook uređajima, sa kojima je zabeležio ogroman uspeh, tajvanski proizvođač je obratio pažnju i na druge tržišne segmente, prvenstveno desktop računare. Ideja je da se omogući da korisnici za prilično povoljnu cenu dođu do malog, tihog i energetski efikasnog računara, koji će biti pogodan za brojne nezahtevne primene. Ruku na srce, mnogim korisnicima je iz jednih ili drugih razloga dovoljna sama odrednica o povoljnoj ceni i samim tim je jasno da je krug potencijalnih korisnika veliki. Tako je kreirano nekoliko serija stonih računara, koji se najlakše mogu razvrstati u dve familije – Eee Box i Eee Top. Uz njih, najavljen je i interesantan Eee Keyboard, koji predstavlja tastaturu u koju je ugrađen kompletan računar! No, spustimo se na zemlju na trenutak – Eee Box i Eee Top se u hardverskom smislu ne razlikuju puno kada se radi o čipovima, ali u suštinskom smislu itekako. Top serija u stvari predstavlja all-in-one računar, sa ekranom, koji se isporučuje sa periferijama i koji se koristi kao kompletno i nezavisno rešenje. Sa druge strane, Eee Box je…pa upravo kutija, odnosno kutijica, malih dimenzija koja može da se prilagodi bilo kom okruženju. Možete je staviti bilo gde zahvaljujući malim dimenzijama i preko video izlaza povezati na neki displej. Kao takav, ovaj nettop je direktan „rođak“ desktop računara u svetu računara baziranih na Atom platformi
       

      Konkretan model koji je došao do nas, oznake Box 204, ima nekoliko značajnih razlika koje ga odvajaju od ostatka ponude, i to ćemo odmah jasno naglasiti. Navešćemo ih redom: HDMI izlaz, ATI Radeon HD 3450 grafika, Bluetooth 2.1 i ugrađena baterija koja služi poput UPS-a u slučaju nestanka struje. HDMI priključak je jasno određujuća osobina ovog računara, posebno ukoliko se ima u vidu da se u računaru nalazi grafički čip kompanije AMD. Jednostavno, ovaj uređaj je kreiran da bude mali i efikasni multimedijalni računar/server, koji će služiti za puštanje filmova i drugih multimedijalnih sadržaja na displeju koji podržava HDMI. Grafička karta može na sebe preuzeti dekodiranje video sadržaja visoke definicije, i u tom slučaju sve dobija novu dimenziju. Bluetooth je fino unapređenje/dodatak u odnosu na standardni Eee Box koji ne podržava ovu mogućnost, dok ugrađena baterija omogućava rad i u slučaju nestanka struje, odnosno preuzima na sebe ulogu sličnu onoj koja je predviđena na notebook ili netbook računarima. Za razliku od all-in-one PC računara, koji stižu sa sopstvenim monitorima koji su integralni deo cele mašine, ovde nailazimo na mali problem praktičnog tipa. Asus Eee Box zahteva eksterni displej (monitor, televizor), pa ako nestane struja taj displej će se ugasiti i džaba onda što Eee Box radi kada ne možete videti šta se dešava na ekranu, čije je napajanje prekinuto. Ipak, uređaj će se posle nekoliko minuta (toliko iznosi trajanje baterije) ubaciti u Hibernate mod snimajući sve što se u tom trenutku nalazilo u memoriji, tako da po ponovnom podizanju možete nastaviti svoj rad…Kao što smo već navikli, i što smo ponovili ko zna koliko puta kad god testiramo uređaj baziran na Intel Atom platformi, radi se o energetski efikasnom računaru. Potrošnja u konkretnom slučaju iznosi svega oko 20 W. Pogledajmo sada šta sve sačinjava ovaj uređaj…

      Hardver

      Da, pogodili ste, Eee Box “pogoni” Intel Atom N270 procesor koji radi na 1,6 GHz. Još jednom ćemo ponoviti osnovne informacije o ovom procesoru. Radi se o 45-nanometarskom čipu kreiranom specijalno za potrebe malih, energetski efikasnih računara nevelikih performansi, koji bi mogli odgovoriti na potrebe širokog kruga potencijalno zainteresovanih, pri tome ne koštajući previše. Procesor ima FSB od 533 MHz, radi u rasponu od 800 do 1600 MHz u zavisnosti od opterećenja i potrošnju deklarisanu na oko 2 W, što ga čini izuzetno štedljivim i energetski efikasnim. Intel 945 čipset u kombinaciji sa ICH7M southbridge čipom je takođe proverena kombinacija, koju zatičemo u moru netbook/nettop rešenja širom sveta, od proizvođača do proizvođača. Uz računar ide 1 GB DDR2-533 RAM memorije, na šta smo takođe već uglavnom navikli kada se radi o low-cost računarima.

      Ono što odvaja Box B204 od ostatka ponude je svakako grafički čip. Radi se o ATI Mobility Radeon HD 3450 grafičkom čipu, koji je u globalnom smislu pozicioniran kao rešenje niže klase za mobilne računare, ali u ovom tržišnom segmentu predstavlja nesvakidašnju prednost u tom smislu da se radi o ubedljivo “najjačem” rešenju koje je trenutno dostupno u netbook i/ili nettop računarima. Kodna oznaka čipa je M82, izrađuje se u 55-nanometarskoj proizvodnoj tehnologiji i ima površinu od 61 mm2. Koristi 40 unificiranih šejdera i podržava DX 10,1 i Shader Model 4,1. Ima 256 MB sopstvene memorije (GDDR2 tipa), sa kojom komunicira preko 64-bitnog memorijskog interfejsa. GPU radi na radnom taktu od 500 MHz, a memorija na 1000 MHz – kada dolazi do opterećenja. “U leru” rade na daleko opuštenijih 250/500 MHz, čineći zagrevanje i potrošnju daleko manjim. Ono što je najbitnije jeste istaći da na ovaj način nettop dobija UVD dekoder, mogućnost obrade H.264 video sadržaja, kao i sasvim upotrebljiv gaming, pod uslovom da zahtevi ostanu neveliki, odnosno da se ima u vidu da se ne mogu igrati igre najnovije generacije. Ipak, veoma smo obradovani radom računara u veoma velikom broju naslova, od kojih su neki i dalje sinonim za ultimativni kvalitet u svojim žanrovima.

      Specifikacija:

       

      Asus Eee Box B204

      Procesor

      Intel Atom N270, 1,6 GHz

      Grafika

      ATI Radeon HD 3450

      Čipset

      Intel 945 + ICH7M

      Sistemska memorija

      1 GB DDR2

      Hard disk

      160 GB (Seagate, 5400 rpm, SATA interfejs, 8 MB bafera)

      Mreže

      Gigabit LAN, 802.11b/g/n WiFi, Bluetooth 2.1

      Dodatno

      4 x USB 2.0, HDMI izlaz, čitač SD/SDHC/MS/MS Pro/MMC kartica, audio+mikrofon, S/PDIF izlaz

      Operativni sistem

      Windows XP Home Edition Service Pack 3

      Softver

      Više pomoćnih Eee aplikacija, Norton Internet Security, Adobe Reader 8, StarOffice 8

      Masa

      1 kg

      Dimenzije

      222 x 178 x 27 mm

      Cena

      Garancija

      Hard disk stiže iz kompanije Seagate, a radi se o klasičnom 2,5-inčnom mobilnom disku, kapaciteta 160 GB. Svakako bolje nego implementacija dosta sporijeg 1,8-inčnog diska. Raspolaže SATA interfejsom, vrti se na 5400 obrtaja u minutu i ima 8 MB bafera. Optičkog uređaja – nema! Za audio komponentu je zadužen Realtek ALC662 Azalia CODEC, dok se o podršci za mreže staraju Atheros AR928X Wireless Network Adapter, odnosno Realtek RTL8168 Gigabit Ethernet čipovi. Računar raspolaže sa četiri USB 2.0 porta, te čitačem memorijskih kartica koji je u stanju da prepoznaje SD/SDHC/MS/MS Pro/MMC formate, kao i S/PDIF izlazom. Eee Box B204 dolazi sa Windows XP Home Service Pack 3 operativnim sistemom.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Kada smo dobili ukrašenu kartonsku kutiju, a potom je i otvorili, prilično smo se iznenadili videvši šta je sve stalo unutra. Pored samog Eee Box računara, tu je još mnoštvo dodataka i komponenti. Postolje sa bazom male zapremine i velikim eliptičnim prstenom služi da računar možete postaviti u uspravan položaj, odizavši ga istovremeno od podloge. Za računar se pričvršćuje na za to posebno predviđenom mestu, zavrtanjem odgovarajućeg šrafa, koji je takođe integralni deo postolja. Tu je i metalna polica-postolje ukoliko želite da računar montirate na zid ili iza nekog displeja, kao i paket šrafova koji vam to omogućava. Bez strujnog adaptera se svakako ne može, ali ni bez HDMI kabla, posebno pošto je to jedini video izlaz kojim računar raspolaže. Wireless antena je takođe deo pakovanja i služi da poboljša prijem signala bežične mreže. Isporučuje se i daljinac u kombinaciji sa infracrvenim risiverom, Mini jack-to-S/PDIF adapter, a uz uputstvo na engleskom jeziku ćete naći i tri DVD-a. Jedan služi kao system recovery disk, na drugom dolazi softver (konkretno, StarOffice 8 programski paket, besplatna alternativa Microsoft Office-u), dok je treći disk za podršku.  Za periferije ćete se morati snaći sami.

      Eee Box 204 je izrađen od plastike. Model na našem testu je bele boje, ali je dostupna i varijanta crne boje. Računar ima oblik kvadra i prilično je tanak. Opisivaćemo ga gledano iz perspektive gde stoji uspravno, a kao frontalnu stranu podrazumevamo onu na kojoj je taster za paljenje. Taj deo je u suštini pokriven velikim vratancima, i kada su ona zatvorena samo se može videti LED indikator. No, kada se poklopac ukloni, dobija se pristup  onome što se ispod nalazi, a to je sledeće (odozgo nadole): LED indikator za rad hard diska, taster za paljenje (oba svetle jarko plavom bojom kada se računar uključi), slot za memorijske kartice, dva USB 2.0 porta, te audio priključci za slušačice i mikrofon. Sa gornje strane se nalazi otvor za hlađenje, baš kao i sa donje, gde su smeštena i vratanca čijim se otšrafljivanjem otvaranjem dolazi do hard diska. Na donjoj strani su i Kensington lock i udubljenje za prihvatanje šrafa kojim se montira postolje računara. Pozadi zatičemo sledeće (opet odozgo nadole): konektor za bežičnu antenu, priključak za strujni adapter, HDMI port, još dva USB 2.0 porta, LAN konektor, kao i audio izlaz koji se može pretvoriti u S/PDIF kompatibilan priključak korišćenjem adaptera priloženog u pakovanju. Sam računar je prevashodno bele boje, sa sivkastim detaljima. Ono što pomalo narušava dizajn, po našem mišljenju, jeste velika količina nalepnica nezanemarljive površine, koje pokrivaju dobar deo uređaja, pogotovo na prednjoj strani i na jednom od bokova.

      Rezultati testova

      Asus Eee Box B204

      PCMark 05

      Score

      2021

      CPU

      1444

      Memory

      2231

      HDD

      3982

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      1234/823

      NuclearMC

      1614

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      4001/3313

      Multimedia

      28954/19741

      Memory Bandwidth

      2888/2553

      HDDDrive Index

      42 MB/s

      3DMark05

      3D mark score

      2028

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      43.2 MB/s

      Access Time

      16.7 ms

      Burst Rate

      71,4 MB/s

      CPU Usage

      2.2%

      Super PI

      Calculate 1M

      1 min 33 sec

      Utisci

      Eee Box 204 možete koristiti  u uspravnom položaju a Asus iz nekog razloga ne preporučuje da se računar drži vodoravno. Mi nismo uočili nikakav problem ni u tom slučaju, ali verovatno postoji razlog koji se uočava nakon određenog perioda eksploatisanja. Pomenimo da Eee Box možete montirati na zid ili monitor/televizor koji podržavaju VESA 100 ili VESA 75 standard za montiranje, zahvaljujući metalnom postolju koje je deo standardnog paketa.

      Računar, kao što je to već pomenuto, stiže sa Windows Home Edition verzijom, sa ugrađenim SP3. Hard disk je podeljen na dve particije, pri čemu je primarna particija sa sistemom veličine 40 GB, a ostatak otpada na sekundarnu particiju. Na desktopu je prisutno nekoliko prečica za pokretanje odgovarajućih Eee aplikacija. One imaju različitu namenu, od brzog menjanja rezolucije ekrana, preko prečice ka Eee Storage servisu (online servis za skladištenje podataka kome imaju pristup svi korisnici Eee PC računara; korisniku je na raspolaganju 10 GB prostora, a u prvih godinu dana usluga je besplatna), do Eee Bar aplikacije/menija koji nam je najlakše opisati kao Dock na Mac OS X operativnim sistemima, odnosno Apple računarima – dabome,iako liči na njega, daleko je manje funkcionalan od njega.

      Što se tiče funkcionisanja, nema iznenađenja, prijatnih ni neprijatnih. Performanse ovog računara su slične onima koje smo već toliko puta testirali, sa izuzetkom grafičke karte, koja daje specifičnu notu ovom uređaju. Podržano je dekodiranje HD video sadržaja, ali onog zvaničnog. Sa druge strane, 720p filmovi u MKV formatu vam neće raditi najsjajnije, što je zaista šteta. Možda će stvari stajati bolje u verziji sa dvojezgarnim Atom N330 procesorom koji će raditi na 1,66 GHz. No, za sve druge multimedijalne potrebe, Eee Box 204 je tu, spreman i oran da bude na usluzi. Sve nezahtevne primene obavlja korektno, za šta je 1 GB memorije sa koliko se isporučuje sasvim dovoljno. Uz bežičnog miša i tastaturu, možete svoju dnevnu sobu pretvoriti u sobu za surfovanje internetom pomoću velikog ekrana. O mogućnostima korišćenja u vidu Media Center mašine da ne govorimo. Šteta je jedino što u toj varijanti korišćenja određena mana može biti izostanak podrške za optičke medije. Sa druge strane, to se može nadomestiti puštanjem sa hard diska, prebacivanjem preko eksternih diskova i flash drajvova, ili preko kućne mreže, žičanog ili bežičnog tipa. Zahvaljujući audio izlazima moguće je povezati uređaj na stereo zvučnike i uživati u omiljenoj muzici upravljajući njome lako i efikasno, preko odgovarajućeg plejera u Windows operativnom sistemu.

      Nama se čini da je ovakav vid primene najpogodniji ako se imaju u vidu karakteristike uređaja. Naravno, uvek se može naći još neka primena, odnosno računar može ispuniti određenu potrebu. Recimo, može poslužiti kao sekundarna, pa i tercijarna mašina, računar za download, dečiji računar i tako dalje. Jedino je šteta što nema jednog od „standardnih“ video konektora (DVI ili VGA), što bi konkretan računar učinilo daleko kompatibilnijim sa širim brojem uređaja, samim tim i širim spektrom kupaca u startu. Naravno, dostupne su i verzije bez HDMI-ja, koje imaju pomenute konektore, ali koji npr. nemaju ATI Radeon HD 3450 grafiku već Intelovu integrušu i slično. Kulturom rada računara smo sasvim zadovoljni. Ne greje se previše i tokom testiranja je bio maksimalno mlak, dok je tokom rada „u leru“ gotovo hladan na dodir. Buke nema, osim ukoliko prislonite uvo uz uređaj kada padne mrak, a vi ste u zvučno poprilično izolovanoj sobi…No, takvo gledanje u „sitna crevca“ nikud ne vodi, jer bi se neka mana uvek mogla pronaći.

      Rezime

      Asus Eee Box 204 je, generalno gledano, sasvim zaokružen i jasno usmeren proizvod. Radi se o računaru za nezahtevne korisnike, koji može služiti i kao klasičan desktop, ali i kao multimedijalni računar, uz još nekoliko različitih primena u zavisnosti od tipa korisnika. Raspolaže u ovom trenutku najsnažnijom grafikom dostupnom u ovoj klasi low-cost računara, dok je ostatak konfiguracije „standard“ za ovo tržište. U kombinaciji sa nevelikom cenom, on postaje primamljiv i za korisnike koji su se do sada libili da uzmu svoj drugi ili treći računar i daju mu neku specifičnu namenu, pošto im je tako nešto bilo preskupo. Istovremeno, on je mali i prilagodljiv praktično svakom okruženju. U suštini, nagađamo da postoji određena grupacija korisnika kojoj će ovakvo rešenje svakako prijati. Da je tako, govori i sve veća popularnost nettop računara na globalnom nivou. Ne radi se o pravoj pravcatoj maniji kao u slučaju netbook računara, ali potražnja je velika i svakim danom raste. No, i kompanije su svesne realnosti, te i same govore o tome da očekuju da će prodaja nettop uređaja biti u proseku desetak puta manja u odnosu na netbook računare. Ipak, svako parče tržišta je bitno, u svakom segmentu se mora biti prisutan, te treba očekivati nastavak neprestanog nadmetanja. Za sada, Asus je zabeležio pun pogodak i, usudili bismo se reći, lepu prednost kada se radi o nettop uređajima, nudeći raznovrsna rešenja u više kategorija.

      Prednosti:

      – Malo, kompaktno pakovanje
      – Grafički čip najjači u klasi
      – HDMI konektor

      Nedostaci:

      – Nevelike performanse
      – (Uslovno) Bilo bi fino da postoji VGA ili DVI izlaz
      – Bez bitnijih nedostataka

      Računar na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test