Asus VivoMini PB40 mini PC

Asus VivoMini PB40 mini PC

Iz Asus-a nam je stigao računar koji izgleda kao mini tower koji se skupio nakon pranja na 90 stepeni

    Sadržaj

      Ivan Mančić
       
      PC računari su, kao i samo tržište, doživeli veliku transformaciju tokom godina. Ideja Desktop računara je u startu podrazumevala poveće kutije koja stoje na stolu i sastoje se iz raznih diskretnih komponenti. No, Desktop je prvo doživeo minijaturizaciju i integraciju svojih sastavnih delova, zatim dočekao da ga u popularnosti i tržišnom udelu dostignu i preteknu laptop računari, kao i da mnoge od njegovih poslova i zadataka preuzmu čak i minijaturni mobilni uređaji. Današnji mobilni telefoni su daleko sposobniji i snažniji od nekadašnjih desktop računara i praktično su preuzeli ulogu “ličnog računara”, što skraćenica PC uostalom i označava.Kada se u obzir uzmu i gejming konzole, postavlja se pitanje šta je to što je desktop računarima preostalo kao jedinstvena karakteristika zbog koje bi vam upravo on bio potreban. U svemu ovome i vrlo dinamičnim tehnološkim dekadama koje su za nama, desktop računar je morao da se menja, prilagođava tržištu i potrebama, kao i evoluira iz poveće kutije na stolu u različite forme. Tako je desktop u svojim raznim iteracijama počeo da liči na monitor (All-In-One računari), USB Flash, kantu za smeće (doduše prilično moćnu, prepoznaćete već na šta mislimo), ili ruter/switch, sve kako bi u različitim formatima pronašao put do što većeg broja kupaca. U doba dok smo još uvek svi u računarima posedovali DVD čitače, verovatno bi nam neobično delovala pomisao na PC koji staje u format nešto manji od DVD uređaja, a upravo takav model nam je stigao na test. U pitanju je Asus VivoMini PB40 minijaturni PC računar, a kakve su njegove mogućnosti i kome je namenjen, pročitajte u nastavku testa.
      vivomini25_resize.JPGPB40 je najnoviji član Asusove VivoMini serije minijaturnih računara koja je već godinama prisutna na tržištu sa nekoliko modela različitog dizajna i naravno hardverskih specifikacija. Ovog puta, umesto novog hardvera u nekom od postojećih kućišta, u Asusu su se odlučili za potpuno novi model. PB40 dolazi u kućištu dimenzija svega 17.4 x 17.4 x 3.4cm i zaista više podseća na neki manji ruter nego na kompletan računar. Kućište je napravljeno od crnog čeličnog lima i naravno vrlo je čvrsto, pa iako ovako mali, računar deluje vrlo rubustno. Na bočnim, kao i na gornjoj strani se nalaze prorezi za ventilaciju, dok je sa prednje strane prisutan lepo dizajniran panel od plastike na kome se nalaze taster za uključivanje, četiri USB 3.0 porta, jedan USB Type-C port i konektori za mikrofon i slušalice, naravno uz Asus logo.
      vivomini12_resize.JPG
      Sa zadnje strane nas, kao i na svakom računaru očekuju konektori za monitore u vidu dva Display Port-a pune veličine, po jedan USB 2.0 i 3.0 port, kao i serijski port, koji će verujemo najviše značiti u različitim POS primenama. Neki od portova su izmenjivi (u fabrici), pa očekujemo da će se na tržištu pojaviti i modeli sa nešto drugačijim opcijama. Za povezivanje na internet i mreže zadužen je jedan LAN konektor povezan na Intel i211 gigabitni kontroler, kao i Intel Wireless AC WiFi adapter čija se antena takođe povezuje na zadnoj strani uređaja. Tu je još i neizbežni Kensington lock, kako ovako mali računar ne bi iznenada dobio noge ukoliko se koristi na javnom mestu, kao i konektor za adapter za napajanje.
      vivomini13_resize.JPG
      Sam adapter podseća na one koji dolaze uz Zenbook seriju laptopova, jednako lepog dizajna i skromnih dimenzija od 6.5 x 6.5 x 3cm. Ceo računar sa adapterom zauzima zaista izuzetno malo mesta na stolu, naročito ukoliko ga postavite na postolje koje dolazi u paketu.
      vivomini20_resize.JPG
      Postolje se šrafi sa bočne strane i računar postavlja u uspravan položaj u kome VivoMini praktično zauzima svega 10×17.4cm na stolu. Ukoliko baš ne želite bilo kakvu dekoraciju na stolu, tu je i opcija VESA montaže na zadnju stranu monitora ili TV-a, čime ćete ih praktično konvertovati u All-in-one računar. Verujemo da će ovako male dimenzije i opcija montaže imati svoju publiku, naročito kada su u pitanju kancelarijski ili računari na kasama, kao i naravno HTPC mašine.
      vivomini17_resize.JPGSkromne dimenzije u ovom slučaju podrazumevaju i adekvatan hardver, pa Asus PB40 pokreće štedljivi Intel Celeron N4000 procesor iz Gemini Lake familije. U pitanju je procesor sa dva fizička jezgra i bez Hyperthreading mogućnosti, koji radi na frekvenciji od 1.1GHz uz maksimalnu Burst frekvenciju od 2.6GHz. Procesor poseduje 48Kb L1, 64KB L2 i 4MB cache memorije i deklarisan je na 6W TDP i 4.8W prosečne potrošnje u realnom radu. Zahvaljujući ovako niskim zahtevima za snagom, ovaj računar se hladi pasivno, bez dodatnih ventilatora omogućavajući potpuno bešuman rad. Procesor poseduje i integrisani grafički deo u vidu Intel® UHD Graphics 600, sa 12 izvršnih jedinica i frekvencijom od baznih 200MHz do maksimalnih 650MHz. Kako ovo svakako nije gejming računar, ono što je bitno je da ova grafika podržava 4K izlaz na 60Hz, kao i do 3 istovremena izlaza (mada je na ovom modelu moguće koristiti samo dva), što svakako proširuje njegovu upotrebljivost u domenu HTPC-a ili primena gde je potrebno više od jednog monitora. U računaru se nalazi i 4GB DDR4 memorije na 2400Mhz u vidu jednog modula, što podrazumeva i single channel mod rada. Ostatak hardvera čine Intel i211 gigabitni LAN kontroler i Intel Wireless-AC9461 WIFI adapter sa Bluetooth-om, vrlo solidne opcije povezivanja, naročito za ovako mali računar. Za zvuk je zadužen standardni Realtek HD audio, a zvuk naravno možete dobiti i na monitoru ili TV-u putem DisplayPort konekcije i Intelovog DisplayAudio kontrolera. Zanimljivo je da je u device manager-u prisutan i SD Host controler, ali i pored najbolje volje nismo uspeli da na računaru pronađemo slot za kartice, pa pretpostavljamo da je u pitanju funkcija rezervisana za neki drugi model.
       
      Za skladišni prostor je zadužen Sandisk DF4064 e.MMC od 60GB, od čega će vam oko 30Gb biti dostupno za korišćenje. Ostatak je zauzet operativnim sistemom, obzirom da ova verzija VivoMini računara dolazi sa preinstaliranim Windows 10 Pro. Sama instalacija je relativno čista, bez nepotrebnog bloatware-a, ako izuzmemo ne tako popularni McAffee Internet Security, koji naravno po želji možete iskoristiti ili deinstalirati. Prisutne su i mobile verzije Word, Excell i Powerpoint aplikacija iz Office paketa, koje će svakako biti od koristi.
      [modul]specifikacija=9414[/modul] 
       Dolazimo do onog od čega zavisi upotrebljivost ovakvog računara, a to su performanse. Male dimenzije svakako unose određena ograničenja, pa od ovog minijaturnog računara i štedljivog hardvera i nismo očekivali previše. Kao referencu za poređenje uzeli smo desktop platformu sa dvojezgranim Intel Pentium G3420 3.2GHz procesorom baziranim na Haswell arhitekturi, 4GB DDR3 memorije na 1600MHz, Intel HD grafikom i Kingston HyperX Fury SSD-om od 120GB. Ovakvu konfiguraciju možemo smatrati solidnom kancelarijskom mašinom, a obzirom na jednak broj jezgara, memorije i solid state skladišno rešenje, predstavlja dobar ekvivalent ovakvom računaru u velikom pakovanju, naravno sa punokrvnim procesorom umesto štedljivog rešenja.
      [modul]test=683[/modul] 
      Iako se VivoMini dobro drži u poređenju sa desktop računarom pune veličine u manje zahtevnim aplikacijama i čak ima malu prednost u akcelerisanom radu sa videom, usled novijeg grafičkog dela, razlika u zahtevnijim primenama je svakako vidljiva. Naravno, kako ovo definitivno nije računar pravljen sa tom namerom, možemo reći da je sasvim ok rešenje za ono čemu je primarno i namenjen, a to su Office, web i multimedijalne aplikacije. Nažalost, i pored 4K izlaza, dekodiranje nekih od 4K fajlova sa višim bitrate-om koje koristimo pri testiranju nije rezultovalo baš glatkom reprodukcijom, što donekle ograničava njegovu HTPC primenu kada su u pitanju sistemi sa UHD ekranima. Ukoliko pak koristite sadržaje do Full HD rezolucije, Vivo Mini će posao obavljati bez problema. 
      atto.JPG 
      Izabrano e.MMC skladišno rešenje naravno nije na nivou aktuelnih SATA SSD-ova, mada nudi korektne performanse i odziv i adekvatno je u kombinaciji sa izabranim procesorom i količinom memorije. Ne možemo reći da je sistem na ovakvom hardveru super brz, ali je svakako zadovoljavajuće brzine za jednu office ili HTPC mašinu.
      Vredi pomenuti i izmerene temperature tokom testiranja, koje su se kretale od 41 po jezgru u režimu mirovanja do 71 stepen pri maksimalnom dugotrajnom opterećenju u stress testovima i sobnoj temperaturi od oko 25 stepeni. Sasvim prihvatljive temperature za potpuno pasivno hlađen računar, a što je takođe bitno, čak i pri maksimalnom zagrevanju, kućište računara je ostajalo jedva mlako.
       
       Asus VivoMini PB40 definitivno nije računar namenjen svakome. Minijaturni format sa sobom povlači i ograničenja po pitanju performansi koja će za određene primene biti suviše restriktivna. Ipak, mala veličina i mogućnost montaže na postolje ili monitor imaju i svojih prednosti, kako vizuelnih, tako i praktičnih, čineći ovaj računar vrlo elegantnim rešenjem za sve situacije u kojima performanse nisu kritičan faktor. VivoMini PB40 je praktično idealan za POS (Point Of Sale) primenu, a može predstavljati i vrlo lep detalj u kancelarijskoj primeni, kao i solidno rešenje za npr. video nadzor ili Home Theater PC do 1080p rezolucije. Preinstalirani Windows 10 Pro sa nekoliko dodatnih Office Mobile aplikacija čine VivoMini instant legalnim rešenjem za poslovnu primenu, čak i u većim sistemima i za rad u domenu.
      vivomini03_resize.JPG
      U trenutku pisanja teksta nije nam poznata cena po kojoj će ovaj model nastupiti na tržištu. U svakom slučaju, u pitanju je vrlo interesantan računar koji će verujemo pronaći svoj put do kupaca zainteresovanih za upravo takvo rešenje.
       
      Prednosti:Male dimenzije
      Veliki broj konektora
      Bešuman rad
       
      Mane:Skromne performanse
      4K Video dekodiranje 

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test