Gigatron AiO GTR108

Gigatron AiO GTR108

All-in-one uređaji imaju dobru perspektivu na domaćem tržištu. Reč je o odličnom rešenju za sve koji imaju ograničenu količinu prostora u svojim domovima, a sa druge strane ne žele da se ograniče na malu dijagonalu ekrana koju laptop nosi sa sobom. Pored toga, ovi računari su praktični za kafiće, prodavnice, benzinske pumpe i još mnogo toga. Nakon polovičnog utiska koji je ostavio prošli Gigatronov All

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Kao što je to često slučaj, kutija nije brendirana i osim kriptične oznake nema nikakvih detalja. Ručka za nošenje je praktična, jer ćete normalno moći da odnesete kompjuter iz prodavnice. Od zanimljivih detalja, za oko nam je zapala oznaka “Semi-finished product”. Klasifikacija kao delimično završen proizvod zaista ne uliva poverenje, ali smo nakon konsultacije shvatili da je ona tu zbog činjenice da je u pitanju testni model koji nema WiFi modul, a momci iz Gigatrona su nas obavestili da će on biti deo standardne opreme ovog AiO-a.

      Nakon što smo otvorili kutiju nismo zatekli mnogo toga. U njoj imamo sam uređaj i malu kutiju sa oznakom “Accessoriess”. U pomenutoj kutiji se može pronaći naponski adapter, kabl i disk sa drajverima. Nakon toga, postalo nam je jasno zbog čega nam je Gigatron isporučio Logitech mk220 komplet miša i tastature odvojeno od GTR-a 108.

       
      Logitech mk220 paket se besplatno dobija uz GTR 108, a reč je bežičnim periferijama koje spadaju u klasu pristupačnijih (oko 25 evra). Ipak, reč je o sasvim solidnom mišu i tastature. Oba uređaja koriste klasične baterije, a dok se miš oslanja na dve AA, za tastaturu je potrebno obezbediti isto toliko AAA baterija. Odlična vest je da su isporučene u pakovanju, tako da nema dodatnih investicija na samom početku. S obzirom da dugo traju, treba razmisliti i o nabavci punjivih baterija.  

       
      Tastatura je vrlo prosta i bez posebnih detalja. Čak je i odmorište za dlanove nepostojeće, a isto važi i za sve ivice oko tastature osim one na levoj strani, jer su ispod nje locirane baterije. Iako je prostor vrlo mali, dobro je iskorišćen, pa je prisutan kompletan numerički deo, veliki “Enter”, a pojedini tasteri su izmešteni ili smanjeni kako ne bi previše oštetili ergonomiju. U startu nam je bilo malo teže da se naviknemo, ali nakon par sati smo prevazišli sve probleme.  


       
      Što se miša tiče, nema puno da se kaže na tu temu. Potpuno prosečan model bez ikakvih specifičnih dizajnerskih ili funkcionalnih rešenja. Tri klika i točkić je sve čime korisnik raspolaže, a pritom je potpuno simetričan i odgovaraće kako levacima, tako i dešnjacima. Senzor je optički i dok nije navedena tačna specifikacija, naša procena je da se radi o preciznosti od oko 800 dpi. Na kraju, veza sa PC-em se obavlja putem minijaturnog USB risivera, koji nije tradicionalni Logitechov “Unifying” model.  

       
      Adapter nije preterano veliki, niti masivan, a prema specifikacijama se može zaključiti da je deklarisan na 140 W. Ovo je više nego dovoljno imajući u vidu da GTR 108 poseduje Intelov iGP i da je procesor jedini veći potrošač u sistemu, pored ekrana. Dopada nam se što je kabl dovoljno dugačak tako da možete da ga priključite čak i ukoliko vam je utikač malo dalje.  


       
      Gigatron GTR 108 na prvi pogled izgleda kao klasičan monitor, jer nema posebno mnogo detalja. Okvir prosečne debljine je izrađen od mat plastike, a posebno nam se dopada odsustvo sjajnih površina koje vrlo brzo postanu izgrebane i pokupe “svu prašinu sveta” nakon jednog dana. Uz to, kontakt sa okvirom kada pomerate računar, neće ostavljati masne tragove, tako da nam je ovo kućište više nego simpatično. Jedino što se odmah primeti, to je nemogućnost prilagođavanja ekrana po visini već samo ograničena promena ugla po horizontalnoj osi.  
       
      Svega nekoliko detalja je moguće primetiti na frontalnoj strani. Prva je Gigatron logo koij je zalepljen na donjem okviru. Za početak, ovo nije loš pristup, ali se nadamo da će Gigatron naći način da svoje proizvode brendira na atraktivniji način.  
       
      Na desnom boku možete naći dva LED indikatora o radu računara. Gornji je namenjen za HDD, a drugi kao uopšten pokazatelj da je PC upaljen. Oba LED-a su narandžaste i veoma prijatne boje. U odnosu na najčešću plavu ili belu boju, ovo je prijatna promena.  

       
      Web kamera ima senzor rezolucije od jednog megapiksela, što je u današnje vreme standard. Ovo je dovoljno za snimanje u 720p rezoluciji, a u radu se pokazala sasvim solidno. Sve ove kamerice imaju standardni problem u vidu rada u tamnijim uslovima, ali kada je dobro osvetljena prostorija kvalitet je sasvim pristojan. Dopada nam se stereo mikrofon koji nismo očekivali, a koji je implementiran u GTR 108.  
       

      Gigatron AiO GTR108 – Nastavak

      Pozadi se ne može pronaći mnogo detalja, ali se otkriva da je kućište zaista tanko. Čak i poznati brendovi nekad ne uspeju da spakuji ceo All-in-One PC u ovako tanak profil. Naime, GTR 108 je tek nešto “buckastiji” od prosečnog monitora od pre par godina. Sa zadnje strane se mogu naći navoji za VESA nosač. Činjenica da ga je moguće montirati na zid ili zidni nosač dodaje na fleksibilnosti i mogućim scenarijima upotrebe. Tu je i fabričko postolje na koje je smešten GTR 108. Tu nailazimo i na jednu zamerku. Postolje je tako dizajnirano, da je vrlo lako zadrmati monitor. Mali udarac u sto i monitor će se neko vreme klatiti. Na svu sreću, nema problema sa stabilnošću, već je spoj između postolja i ostatka mogao biti malo robusniji.


       

      Na levom boku zatičemo SD čitač kartica, dva 3.5mm audio konektora i dva USB-a. Lako im je pristupiti, što je odlična vest, jer se isto ne može reći za ostatak konekcija koje su smeštene na dnu ekrana.
       


       

      Desni bok je udomio DVD-RW koji je potpisan od strane LG-a, a ispod su postavljena tri tastera, od kojih je narandžasti tu zbog paljenja računara.
       


       

      Kao što smo već rekli, zglob koji nosi monitor deluje solidno napravljeno, ali je definitivno trebao biti malo robusniji, a to važi i za samo postolje. Ispod su smešteni dodatni konekotri, koji podrazumevaju četiri USB-a, HDMI, LAN i još dva audio džeka za mikrofon i slušalice. Pristup im je prilično otežan, zbog činjenice da se nalaze duboko zavučeni sa donje strane. Pristup je prilično neprirodan i zahtevaće podizanje računara vrlo često.

      Na kraju na donjoj ivici mogu da se nađu dve membrane zvučnika. Stereo sistem koji je ugrađen pruža vrlo dobar kvalitet audio reprodukcije. Deklarisani na dva puta po pet vati (2 x 5 W), pružaju dovoljno snage da ozvuči i veću sobu. Kvalitet nije bog-zna-kakav, ali je bolji od mnogih bredniranih rešenja koja smo do sada imali prilike da testiramo.
       


       

      U hardverskom pogledu, Gigatron GTR 108 je sasvim solidno opremljen. Osnovu čini matična ploča sa Intelovim H61 čipsetom koji nema nativnu podršku za USB 3.0 odakle i nedostatak ovih portova na ovom uređaju. Procesor je Pentium G2020, koji nosi sa sobom sasvim solidne specifikacije. Pre svega, izrađen je u 22-nanometarskom proizvodnom procesu, a na raspolaganju su mu dva jezgra koja rade na 2.9 GHz. S obzirom da je reč o Pentiumu, iako je zasnovan na Ivy Bridge arhitekturi, nedostaju tehnologije kao što su HyperThreading, Turbo Boost i sl. koje su rezervisane za skuplje modele poput Core i3, Core i5 i sl. Iako radi na visokoj frekvenciji i ima 3 MB L3 keš memorije, ovaj procesor je sasvim štedljiv i maksimalna potrošnja mu iznosi svega 55 W.
       

      I pored vrlo niskih cena memorijskih modula, GTR 108 je opremljen sa “svega” 4 GB RAM-a. Razume se, ovo je sasvim dovoljno za većinu korisnika, ali dodatni modul od 4 GB svakako ne bi drastično promenio cenu.
       


       

      U svakom smislu ovaj PC je sasvim solidan, a jedino gde ćete istinski moći da osetite nedostatak snage jesu 3D aplikacije. Umesto diskretne grafike, GTR 108 je opremljen Intelovim HD Graphics rešenjem koje je prilično anemično za današnje pojmove. Uostalom, dovoljno je pogledati rezultate testiranja u igrama koji su sve samo ne sjajni. To ne treba da brine korisnike kojima igre nisu glavni prioritet. S obzirom da ovaj računar nije ni namenjen demografiji koja ima gejming kao primarnu aktivnost na računaru. U skladu sa tim, ušteda u novcu je daleko bitnija od ugradnje nekog slabog GPU-a kao što je na primer GeForce GT 620 ili Radeon HD 6450.
       

      Performanse su više nego soldine i verujemo da bi većina prosečnih korisnika smatrala ovaj računar odličnim. Jednostavno, sve je radilo kako je očekivano, a uobičajene aktivnosti su se odvijale više nego brzo. Odzivnost sistema na zadate operacije je bila odlična.
       

       

       

      Specifikacije, rezultati i zaključak

       

      Specifikacije

      Gigatron All-in-one

      Procesor

      Intel Pentium G2020

      RAM

      4GB DDR3 1333MHz

      VGA

      Intel HD Graphics

      Hard disk

      Western Digital WD3200BPVT 320 GB 7200 RPM

      Optika

      LG DVD-RW

      Ekran

      22″ 1920×1080

      Ostalo

      WiFi 802.11 b/g/n (prodajni model)

      Operativni sistem

      Windows 8 64bit

      Cena

      Oko 540 evra

      Rezultati

      Gigatron GTR 108

      PassMark Performance Test 8.0

       

      PassMark Rating

      1.061

      CPU Mark

      2.017

      2D Graphics

      625

      3D Graphics

      433

      Memory Mark

      777

      Disk Mark

      456

      7-Zip 9.20 x64 kompresija / dekompresija [KB/s]

      5.559 / 67.416

      x264 HD Benchmark 4.0 pass1 / pass2 [s]

      70.7 / 13.4

      Blender [s]

      531.1

      WinRar 4.0 Benchmark

      2.097

      AIDA64 Memory Benchmark

       

      Read [MB/s]

      9.736

      Write [MB/s]

      9.899

      Copy [MB/s]

      9.370

      Latency [ns]

      57.3

      HD Tune Pro 5.0 Read [MB/s] – HDD

      51.4

      Cinebench R11.5 x64 OpenGL [fps]

      8.75

      Cinebench R11.5 x64 CPU [pts]

      2.34

      TrueCrypt [AES / TwoFish / Serpent]

      255 / 188 / 118

      1920×1080 0xAA 0xAF

       

      Street Fighter IV (low) [fps]

      22.9

      Dark Void (DX11, low) [fps]

      14.8

      Lost Planet (DX11, low) [fps]

      3.7

      Resident Evil 5 (DX10, high)

      18.9

      Utisci i zaključak

      Gigatron GTR 108 predstavlja veliki napredak u odnosu na prethodnika koji nismo toliko davno testirali. Iako se ne razlikuju previše, GTR 108 izgleda kao konkretan proizvod. Nema nepotrebnog touchscreen-a, već je upotrebljen TN ekran rezolucije 1920×1080. Istina, uglovi gledanja nisu savršeni, ali su sasvim solidni, i oštrina prikaza je odlična. Čak je i prikaz boja na vrlo visokom nivou.


       

      Rad je vrlo kulturan, a ventilator radi veoma rasterećeno. Za to se može zahvaliti štedljivom procesoru, koji tokom najdužih opterećenja nije prelazio temperaturu od 45 stepeni Celzijusove skale. Maksimalna brzina turbine koja izduvava topao vazduh nije prešla 1350 obrtaja u minuti, što znači da nećete ni primetiti da je tu. Napon procesora je izuzetno nizak i sa svega 1 V veća od viđene temperature nije ni realna. Čak se ni hard disk nije mučio sa održavanjem niske temperature, tako da je rashladni sistem jako dobar.
       


       

      Uz kvalitetan ekran koji bi mogao biti bolji samo da je u slučaju cena znatno veća, solidnu izradu, jake zvučnike i još dosta sitnica na svojoj strani GTR 108 je jako dobar AiO po razumnoj ceni. Treba imati u vidu da se uz računar dobija i legalna verzija Windows operativnog sistema, kao i Logitech periferije koje uklanjaju potrebu za bilo kakvim daljim investicijama nakon kupovine samog računara. Sa druge strane ima i nekoliko stavki koje nam snižavaju utisak. Prva je nedostatak USB 3.0 interfejsa, a ne smemo zaboraviti ni činjenicu da su bočni konektori i tasteri slabo pristupačni. Ipak, kada se sve sagleda kao celina, moramo reći da je u pitanju vrlo dobar proizvod za koji smo sigurni da će naći put do kupaca.
       

       

      Prednosti:

      – Dobar ekran
      – Kvalitet izrade
      – Procesor
      – Touchscreen
      – Blu-Ray
      – ONKYO ozvučenje

      Nedostaci:

      – Neupadljiv dizajn
      – Stopice od gume sklone otpadanju (lako se vrate na mesto)
      – Nepristupačni konektori i tasteri na bokovima

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test