PC Practic GamerX4 Core Unlocker

PC Practic GamerX4 Core Unlocker

Iako se najveći broj naprednih korisnika retko kada odlučuje na kupovinu već sklopljenog računara, budući da žele da sami odaberu komponente u njemu, dešava se da ih (a i nas) ponekad i neka od domaćih IT maloprodaja iznenadi odlično koncipiranim računarom.

    Sadržaj


      Dušan Kovačević

      U situaciji u kojoj trenutno vlada IT tržištem naše zemlje, u kojoj se velika većina komponenti koje koštaju više od 150 evra realno mogu smatrati visokom klasom, prodaja iole skupljih računara predstavlja veoma težak posao. Stoga se ni domaće IT trgovine ne bave previše osmišljavanjem i sklapanjem konfiguracija kojima će želeti da ciljaju igrače i druge napredne korisnike. To su najbolje pokazali rezultati nedavno objavljenog teksta u kome smo obradili ponudu domaćih maloprodajnih lanac u „Back to school“ periodu, kada ni jedan od njih u ponudi nije posebno reklamirao iole skuplji računar koji se, izuzev za svakodnevni rad u poslovnim aplikacijama, osnovnu multimedijalnu primenu i internet, može iskoristiti i za igranje. Razlog je naravno cena, jer je po važećim zakonima za svaki računar se „proizvodi“ u seriji mora dobiti atest nadležnih državnih službi, što naravno košta, i predstavlja dodatno opterećenje na ionako (u većini slučajeva) niske margine za zaradu na računarskim komponentama. Stoga se pojava serijski proizvedenog računara koji je tako koncipiran da pre svega cilja na dobro obaveštene kupce koji znaju šta traže i kupuju predstavlja raritet na domaćoj IT sceni.
       

      Kompanija PC Practic, poznata kao pre svega kao kompanija koja predstavlja relativno čestu stanicu kupaca koji su u potrazi za novim prenosivim računarom, nedavno je kupcima ponudila model pod imenom Gamer X4 Core Unlocker. Već po samom imenu može se zaključiti da je u pitanju nešto što će posebno interesovati napredne korisnike, koji vole da se „igraju“ sa sopstvenim hardverom. U poslednje vreme, među korisnicima koji žele da plate manje a dobiju više, AMD-ovi dvojezgarni i trojezgarni procesori predstavljaju veoma čest izbor, pre svega zbog povoljne cene i dobrog odnosa cene i performansi, ali i mogućnosti otključavanja. Naime, da bi zadovoljio potražnju i povećao svoju zaradu, AMD prodaje procesore kod kojih su fabrički isključeni delovi čipa, a na pojedinim pločama ih je moguće ponovo uključiti. U praktično svakoj klasi postoji neki procesor ovog proizvođača koji je moguće otključati – najjeftiniji jednojezgarni Semproni se potencijalno otključavaju u Athlon II X2, Athlon II X3 u Athlon II X4, Phenom II X3 ili X4, Athlon II X4 u Phenom II X4, a Phenom II X2 i X3 u Phenom II X4. Ni najnovije jezgro, šestojezgarni Thuban, nije ostalo „pošteđeno“, pa se njegovi derivati (za sada samo kroz OEM tržište) prodaju kao Phenom II X4 960T procesori.

      Naravno, ovakva strategija nije ostala bez uspeha, i AMD je odličnom ponudom u nižim segmentima uspeo da zaustavi dalji pad tržišnog udela i postane profitabilna kompanija, što se nije desilo u dvocifrenom broju kvartala uzastopno. Naravno, nema garancija da će se neki procesor zaista i otključati, ali ni da će raditi stabilno ukoliko se i otključa (svakako da je veliki procenat ovih procesora izašao iz fabrike sa defektnim delom, koji je isključen naknadno). Ipak, šta bi se desilo ukoliko bi neka kompanija ponudila računar u koji je ugrađen procesor koji je provereno mooguće otključati? Upravo to radi kompanija PC Practic sa svojim Gamer X4 Unlocker računarom.

      PC Practic GamerX4 Core Unlocker

      U računar je ugrađen procesor Phenom II X2 555 Black Edition, zasnovan na Calysto jezgru. Sam po sebi već i ovaj procesor nudi mnogo prosečnim korisnicima, jer je u pitanju derivat Deneb jezgra, sa punih 6MB L3 keš memorije, kao i prilično visokim radnim taktom od 3.2GHz. Takođe, pripadnost Black Edition seriji procesora označava da je u pitanju model koji se isporučuje sa otključanim množiocem, pa je (relativno ozbiljan) overklok moguće izvršiti na veoma jednostavan način, promenom množioca. Naravno, kako je u pitanju Deneb jezgro, svaki ovakav procesor moguće je potencijalno otključati i dobiti četvorojezgarni Phenom II procesor. Kako samo ime računara u sebi sadrži X4 Unlocker, verujemo da su se u kompaniji PC Practic potrudili i da će na svakom računaru iz ove serije biti moguće otključati dva dodatna jezgra. Jednostavnom operacijom (prebacivanje jednog prekidača na ploči) naš procesor je postao Phenom II X4 B55, četvorojezgarni procesor radnog takta 3.2GHz, sa identičnih 6MB L3 keš memorije. U programima koji znaju da iskoriste prednosti većeg broja jezgara usled dobre optimizacije za multithreading, dobici su veoma značajni, što su i rezultati naših testova nedvosmisleno pokazali.
       

      Naravno, kako je poenta ovog računara u otključavanju, bilo je i logično za očekivati da će se u PC Practicu odlučiti na ugradnju matične ploče koja ovo omogućava na jednostavan način. U tom slučaju logičan izbor je neki proizvod kompanije Asus, koja zahvaljujući implementaciji Core Unlocker tehnologije poseduje najelegantnije rešenje ovog tipa. Naime, jednostavnim prebacivanjem prekidača na matičnoj ploči hardverski se otključavaju delovi čipa, i operacija je „trajna“ – ni resetovanje stavki BIOS-a ili nadogradnja istog neće ponovo zaključati vaš procesor, dok vi to sami ne uradite vraćanjem prekidača u osnovni položaj. Kako je u serijskom računaru cena najčešće osnovni faktor, svesno se išlo na kompromis i ugrađena je matična ploča srednje klase. Naravno, ovo srednje treba shvatiti prilično fleksibilno, budući da je u pitanju model M4A87TD/USB3 zasnovan na AMD 870 platformi, koja sama po sebi donosi neka ograničenja. Naime, ne postoji podrška za CrossFire (dodatni PCIe slot radi u x4 režimu), pa ovu ploču svakako ne bi preporučili korisnicima koji razmišljaju o dve grafičke karte.
       

      Ploča je Full ATX formata, pa postoji još mesta za proširenja u vidu jednog PCIe x1 i tri PCI podnožja, povrh svega onoga što je već integrisano. A integrisano je mnogo, budući da je kroz SB850 SouthBridge čip obezbeđena podrška za SATA6 standard, a preko dodatnog kontrolerskog čipa kompanije NEC implementiran je i USB 3.0. Kvalitet izrade je na veoma visokom nivou, a implementirane su i brojne mogućnosti koje Asus nudi na svojim znatno skupljim modelima, poputMemOK!, Fan Xperti ASUS EPU tehnologija, kao i brojnih overklok mogućnosti. Ploča poseduje podršku za sve aktuelne procesore kompanije AMD namenjene AM3 soketu, uključujući i one deklarisane na 140W.

      Druga odrednica u imenu računara, Gamer, sugeriše potencijalnim kupcima da je u pitanju proizvod koji je moguće koristiti i za igranje. Ipak, nakon što je kroz naše ruke prošao veliki broj gejmer računara sa ATI 4550 ili NVIDIA GT220 grafičkim kartama, uvek smo sumnjičavi kada su unapred sklopljeni računari namenjeni igračima u pitanju. Ipak, PC Practic nas je i ovoga puta iznenadio… ATI Radeon HD5770 svakako nije najjača grafička karta na tržištu, ali definitivno jeste karta na kojoj se moguće prilično udobno igrati, čak i u Full HD rezoluciji ukoliko ste spremni na neke kompromise oko kvaliteta prikaza. I ova komponenta je proizvod kompanije Asus, a bili smo prijatno iznenađeni da nije u pitanju referentni model, već karta iz CuCore serije proizvoda. Naziv potiče od sistema za hlađenje, čiju osnovu čini bakarni deo težine 5.8 unci, kao i ventilator koji je veoma efikasan i tih. Još jedan dokaz da je u pitanju nereferentni dizajn je postojanje samo jednog CF konektora, što znači da ćete sa ovim kartama biti ograničeni na CrossFire. Naravno, kako sama ploča ugrađena u ovaj računar ne poseduje dva grafička podnožja, ovo ne treba posmatrati kao manu. Asus se odlučio da na ovom modelu ispoštuje radne frekvencije preporučene od strane AMD-a, pa Juniper čip radi na 850MHz, a 1GB grafičke memorije na 4800MHz. Promenjeni su i konektori za povezivanje, pa ovaj model poseduje HDMI, DVI i D-Sub. Kao dodatnu posebnu mogućnost treba izdvojiti izdvojiti Voltage Tweak tehnologiju, koja će omogućiti dostizanje viših radnih taktova, čemu će naravno doprineti i efikasniji sistem za hlađenje.
       

      Još jedna komponenta bez koja se sa pravom može posmatrati kao srce računara je i RAM memorija. Iako su u ovakve serijske računare obično po pravilu ugrađeni standardni i ni po čemu posebno prepoznatljivi modeli nižih frekvencija, Gamer X4 Core Unlocker ni po tome nije uobičajen. Naime, PC Practic je odlučio da u ovaj računar ugradi 4GB DDR3 radne memorije kompanije Kingston, što naravno i nije preterano iznenađenje, budući da je ovaj proizvođač veoma popularan i zastupljen na našem tržištu, ali ono što jeste interesantno je podatak da su u pitanju moduli iz Hyper X serije deklarisani na čak 1600MHz. Prepoznatljivi plavi hladnjaci na memorijskim modulima nesumnjivo govore da je u pitanju viša klasa proizvoda. Prema ranijim iskustvima koja smo imali sa ovim modulima, čipove je moguće dodatno overklokovati na više od 1850MHz, ukoliko se za time ukaže potreba.

      Ostatak računara je mnogo standardniji, i čine ga hard disk kompanije Western Digital Green, kapaciteta 500GB, što je i inače najčešći izbor u serijskim računarima viših klasa, brzine 7200 rpm, i sa 16MB keš memorije, kao i DVD snimač kompanije LG. Računar je „spakovan” u kućište marke Bluberry, i model CN-832BKS se isporučuje sa napajanjem snage 500W. Iako svakako ne spada u najkvalitetnije proizvode u ovom segmentu, negde se moralo i uštedeti, kako bi krajnja cena bila što povoljnija, a kako grafička karta nije veliki potrošač, sigurni smo da će se i ovo pokazati kao više nego zadovoljavajuće rešenje. Na prednjoj strani izvedena su ukupno četiri dodatna USB priključka, a budući da su matična ploča i grafička karta proizvod iste kompanije, Asusa, računar je i brendiran diskretnim „Powered by Asus“ logoom.

      Kako smo testirali

      PC Practic-ov Gamer X4 Core Unlocker smo „propustili“ kroz našu standardnu bateriju testova, i to dva puta. Po prvi put u stanju u kome se računar isporučuje, sa Phenom II X2 555 BE procesorom, i po drugi put sa otključanim jezgrima, tj sa Phenom II X4 B55 procesorom. Kako bi stvari bile još inetersantnije, instalirali smo i Asus TurboV EVO softver i pokrenuli opciju za automatski overklok (Autotune), koja je uz jedan restart računara omogućila našem četvorojezgarnom procesoru rad na 3.467 GHz, odnosno na magistrali od 216MHz (u odnosu na standardnih 200).

      Dobitke možete videti u grafikonima, i ukoliko je iko i sumnjao, prilično su značajni.

      Rezultati, deo 1
       

      Rezultati, deo 2
       

      Zaključak

      Ne viđamo često serijske računare domaće proizvodnje čijem je konceptu teško šta prigovoriti. Obično su u pitanju konfiguracije pune kompromisa, kako bi se obezbedio najvažniji faktor na našem tržištu – što niža cena. Gamer X4 Core Unlocker je po tom pitanju postpuno nestandardan pristup problemu, jer kompromisa, izuzev po pitanju izbora kućišta (mada se i po tom pitanju može diskutovati) nema –   „četvorojezgarni“ procesor, DirectX 11 grafička karta i 4GB brze DDR3 memorije su sjajan izbor, čak i za napredne korisnike.Ni po pitanju pedantnosti sklapanja nemamo zamerke – unutrašnjost kućišta je lepo organizovana, a kablovi su prvučeni tačno tamo gde treba kako ne bi ometali hlađenje.

      Ipak, najinteresantniji podatak vezan za ovaj računar ostavili smo za kraj. Više puta smo tokom ovog teksta pomenuli činjenicu da prilikom koncipiranja ovog računara nije bilo previše kompromisa, što je podatak koji obično sugeriše nešto višu cenu. Ipak, kada je Gamer X4 Core Unlocker u pitanju, i ona je veoma privlačna. Naime, za ovaj računar je potrebno platiti 49.990 dinara, ili u prevodu manje od 500 evra. Već sama ova činjenica je dovoljna da se podigne pokoja obrva, jer je zbir najnižih maloprodajnih cena upotrebljenih komponenti viši od onoga što je potrebno izdvojiti za ceo ovaj računar, uz rizik da će vam kupovinom pojedinačnih komponenti zapasti primerak procesora koji nije moguće otključati.
       

      Pomenutih nešto ispod 500 evra i dalje nije mala cifra za računar kada je tržište Srbije u pitanju, ali sasvim sigurno predstavlja sjajnu ponudu za iole zahtevnijeg korisnika koji kupuje nov hardver. Stoga, ukoliko spadate u tu grupu i spremni ste da izdvojite ovu svotu novca, bolju ponudu na domažem tržištu svakako nećete pronaći. Četvorojezgarni procesor, 4GB veoma brze radne memorije, DirectX 11 kompatibilna grafička karta na kojoj se može i igrati, sasvim dovoljan kapacitet hard diska (makar za početak), više nego prihvatljiva cena i garancija od 36 meseci su sve više nego dovoljni plusevi da ovaj računar nedvosmisleno i preporučimo.

      Iako to nismo do sada radili, kada se konfiguracije u pitanju, Gamer X4 Core Unlocker računar od sajta Benchmark dobija nagradu Best Buy.Nadamo se da se PC Practic neće zaustaviti na ovom jednom modelu, a i da će se neki drugi odlučiti da ponude računare sličnih karakteristika, budući da bi to umnogome doprinelo popularizaciji jačih računara na domaćem tržištu, i primicanju najnovijih tehnologija većem krugu kupaca.

      Računar na test ustupio PC Practic.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test