Sapphire Edge HD3

Sapphire Edge HD3

Sapphire, jedan od najznačajnijih AMD partnera, nastavlja sa uređajima baziranim na tehnologiji te kompanije. Na našem tržištu prepoznatljiv pre svega po odličnim grafičkim kartama, Sapphire je u stanju da pruži još puno toga, a njegov portfolio to potvrđuje. U njemu se, između ostalog, nalaze mini-PC računari, pogodni za različite aspekte upotrebe. Pogledajmo šta nudi Edge HD3 model, novitet u ponudi kompanije Sapph

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Test: Sapphire Edge HD3

      Primetićete da nismo koristili izraz nettop, koji je doskora bio faktički sinonim za ovakve uređaje. Postoji dobar razlog zašto to činimo, ne samo da bismo pratili tendenciju nomenklature pojedinih kompanija. Pre svega, nettop je praktično sinonim za uređaje sličnog oblika i formata kao i Edge HD3, ali koji dolaze sa Intel Atom platformom. Dalje, i sam Sapphire je nudio nettopove sa Intel procesorima i Nvidia ION2 grafikom u prvoj generaciji Edge naprava, a danas dominira AMD hardver (Intel je bio prisutan dok AMD nije doneo superiornu platformu u odgovarajuću cenovnu kategoriju). Konačno, tu je i efekat performansi, koji uzdiže ovakve mašine iznad nettop ranga i zaista je šteta ne nazvati ih „punim“ PC imenom. Jer, Sapphire Edge HD3 i jeste PC u punom smislu te reči, a prefiks „mini“ je tu pre svega zbog forme uređaja.

      Forma i jeste vrlo interesantna, jer je zapremina mala, računar je lako prilagodljiv, može se postaviti tako da stoji na dnu ili bočno zahvaljujući postolju koje se isporučuje uz njega, te je stoga vrlo zahvalan za prilagođavanje bilo kakvom ambijentu, bez obzira da li ćete ga koristiti u dnevnoj sobi ispod televizora poput HTPC računara (topla preporuka), u radnoj sobi uz monitor, ili na neki drugi način. Sve je to moguće zahvaljujući AMD tehnologiji, odnosno Brazos platformi, koja je značajan skok unapred u odnosu na bilo šta od konkurentske ponude u toj klasi.

      Treća generacija Edge HD računara kompanije Sapphire se, figurativno rečeno, „vraća kući“ i sada se hardver ponovo bazira na AMD rešenjima, koja su idealno projektovana upravo za ovakve računare. Stoga, mini-PC odrednica idealno stoji ovakvim računarima, vrlo sposobnim ne samo da odgovore na potrebe za osnovnim funkcijama, već i za napredne stvari. No, otom potom, krenimo da po redu upoznajemo Sapphire Edge HD3.

      Pakovanje, dizajn

      Računar stiže u stilskom pakovanju, lepog dizajna ali i velikog stepena informativnosti. Naime, na pakovanju ćete moći da nađete sve ključne informacije o uređaju, od slika, preko specifikacije, do sadržaja paketa, tipa kablova koji se isporučuju uz računar, sve do podržanih tehnologija. Jednom rečju, sve što običnom korisniku može zatrebati od informacija o proizvodu je tu, bez preuveličavanja ili prenebregavanja pojedinih osobina, što je za svaku pohvalu.

      U pakovanju zatičemo sve ono što je potrebno da se krene sa radom. Osim samog računara, tu su još i postolje, kao i strujni kablovi, uputstvo za instalaciju i disk sa drajverima. Od kablova ćete dobiti klasičan HDMI kabl dužine 1,5 metara, što je uvek lepo videti, ali i HDMI-to-DVI adapter, što će vam pomoći da uređaj priključite na monitor koji nema HDMI konektor, što nije retkost u ovoj zemlji, i tako dobijete digitalni prikaz slike. Ukoliko baš nema druge, tu je i VGA izlaz na samom Edge HD3 računaru, ali više o tome nešto kasnije.

       

       

      Postolje zaslužuje da mu se posveti reč-dve. Ne zato što ima neku posebnu funkciju, već upravo zbog dizajna. Ono je, kao što možete da vidite na okolnim slikama, naborano, i vrlo estetski dopadljivo. Da biste računar postavili u uspravan položaj, dovoljno je postaviti postolje na onaj kraj računara na kome se nalazi otvor za šraf, i zatim isti privezati. Ne bojte se, neće vam biti potrebne alatke, šraf je većih dimenzija i može se sasvim fino pričvrstiti i prstom.

      Što se samog računara tiče, nama se veoma dopada kako je dizajniran. Bočne stranice su zakrivljene, sav je u crnoj boji, sa logom kompanije Sapphire na donjem delu i tasterom za paljenje smeštenim zajedno sa indikatorom rada hard diska koji svetle plavom, odnosno narandžastom bojom, respektivno (ali vrlo diskretno, bez šljaštenja).

      Možda i najlepša stavka ovde jeste izrada, odnosno prisustvo gumiranih materijala na svim površinama uređaja, što ga čini glatkim i mekim na dodir. Istovremeno, izuzetno nam je drago što Sapphire nije podlegao trendovima boje visokog sjaja koja em ne deluje privlačno (subjektivan utisak), em privlači prljavštinu, otiske i prašinu kao magnet gvožđe. Ovako, imamo divnu kombinaciju koja odiše elegancijom i kvalitetom već na sam dodir. Masa iznosi nešto preko 500 grama, a dimenzije su 193 x 148 x 22 milimetra, što dovoljno govori o minijaturnosti.

       

      Konektori

      Sapphire je bogato opremio svoj računar. Na zadnjoj strani zatičemo VGA izlaz za starije, analogne displeje, zatim obavezni HDMI izlaz pomoću koga ćete lako izbaciti i sliku i zvuk na HDTV ili monitor. Odmah tu su i dva USB 2.0 porta, pomalo nezgrapno postavljeni jedan iznad drugog, što znači da nećete moći da priključite robusnije uređaje i zadržite upotrebljivost oba porta. Tu su još i LAN konektor, priključak za strujni adapter, kao i audio izlazi.

      Na gornjoj i donjoj strani (za referentni položaj uzimamo uspravni položaj na postolju) se nalaze otvori za hlađenje. Spreda se, sakriveni iza izvlačećeg poklopca, nalaze dva skrivena USB 3.0 porta. Vrlo dobar potez kompanije, koji toplo pozdravljamo. Odmah tu su i taster za paljenje i indikator rada hard diska. Generalno, izuzev na međusobni položaj USB 2.0 portova, nemamo nikakvih primedbi. Sve je tu, na logičnim mestima i upotrebljivost je na vrlo visokom nivou.

      Hardver

      Napuštanjem Intel Atom + Nvidia ION2 kombinacije i „vraćanjem starom jatu“, Sapphire je učinio nešto što se u suštini i očekivalo, i samo se čekala adekvatna AMD-ova platforma da se to i ostvari. AMD je sa svojom Brazos serijom APU rešenja (Accelerated Processing Unit, u najkraćem, kombinacija tradicionalnih procesora, grafike i delova čipseta u jednom čipu) doneo za ovu formu sasvim solidne hardverske mogućnosti, pa tako Sapphire Technology sa ponosom može da se diči da ima „najmanji punokrvni računar“, misleći pri tome na opštu upotrebljivost svog Edge HD3 računara u generalnom smislu.

       

      CPU

      AMD APU E450, 1.6GHzCPU

      Memorija

      4 GB DDR3-1333 So-DIMM

      Disk

      320 GB SATA 2.5'', Samsung

      Grafika

      AMD Radeon HD 6320

      LAN

      10/100/1000 Mbps Ethernet

      Wireless

      802.11b/g/n Built-in Wireless Network

      I/O

      1 x VGA(D-sub) Port
      1 x HDMI Port
      1 x RJ-45 Gigabit Lan
      2 x USB 2.0 Port
      1 x Audio-in
      1 x Line-out
      2 x USB 3.0 Port

      Napajanje

      65 W AC 100~240V 50/60Hz, 19v~3.42A

      Dimenzije

      19.3 x 14.8 x 2.2 cm

      Masa

      530 g

      Operativni sistem

      Free DOS

      Pakovanje

      1 x HDMI
      1 x HDMI to DVI adapter
      1 x Quick Install guide (QIG)
      1 x Postolje
      1 x Strujni kabl
      1 x Strujni adapter
      CD Driver

       

      U suštini, Brazos je AMD-ova štedljiva platforma sa dva Bobcat CPU jezgra i integrisanom grafikom koja je u rangu najpristupačnijih integrisanih modela. Fusion oznaka potiče otuda što je na jednom mestu iskombinovano grafičko jezgra sa dva procesivna jezgra u sklopu jednog integralnog sloja. Za potrebe Edge HD3 računara koristi se najsnažnija varijanta, Zacate procesor sa termalnom disipacijom deklarisanom na 18 W. Konkretno, procesor nosi oznaku E450 i radi na 1,66 GHz. Računar nismo otvarali, ali nam CPU-Z daje informaciju da je i ploča delo kompanije Sapphire, odnosno da je ta firma upotrebila sopstvenu ekspertizu sa tržišta matičnih ploča na koje je pre izvesnog vremena ušla, što je sasvim logično. Procesor se hladi 40-milimetarskim ventilatorom, o kome će nešto kasnije biti više reči.

      Za grafiku je zadužen Radeon HD 6320 GPU, koji je kao što smo spomenuli integrisan u APU. Ovaj grafički čip raspolaže sa 80 unificiranih šejdera, a memoriju „pozajmljuje“ od sistema. Ono što Radeon HD 6320 nudi jeste visok stepen upotrebne vrednosti kod bilo kakvih HD video sadržaja (putem dekodiranja istog od strane GPU-a), ali i mogućnost „bazičnog igranja“, odnosno igranja nezahtevnih igara u manjim rezolucijama. Zapravo, velika je verovatnoća da ćete u nekom trenutku biti prijatno iznenađeni performansama računara, imajući u vidu da se od minijaturnih PC-jeva oduvek zahtevalo samo da ponude bazične mogućnosti i ništa više od toga.

      Memorije, pak, ima više nego dovoljno. Čak 4 GB DDR3-1333 memorije je više nego adekvatna pratnja za mašinu ovog tipa. Dovoljno i za operativni sistem, a i da grafika pozajmi deo za sebe. Ako ste se nadali SSD-u, prevarili ste se. Edge HD3 koristi hard disk, i to 2,5-inčni hard disk kompanije Samsung koji se vrti na 5400 obrtaja u minutu i ima kapacitet od 320 GB. Za povezivanje na mreže se može koristiti Gigabitni LAN, ili pak WiFi sa podrškom za N standard. U svakom slučaju, vrlo je zgodno imati WiFi na ovakvoj mašini, pošto onda možete i sa većim stepenom slobode da je pozicionirate, uklapate u okruženje ili prosto da je „šetate“ po kući, ili na drugim mestima. Generalno, u odnosu na HD2 verziju, HD3 je po svemu unapređen – hardver je snažniji, disk je nešto veći, memorije ima više…

      Konektore smo već spomenuli, a i vidite ih u listi specifikacija, pa nema potrebe da se ponavljamo. Samo što ćemo pozdraviti prisustvo HDMI izlaza i USB 3.0 portova, kao nešto što je posebno važno. Spomenućemo da je napajanje eksterno, i da se dobija ispravljač od 65 W. Operativnog sistema – kao da nema. Računar stiže sa instaliranim FreeDOS-om, što znači da se za Windows morate sami snaći (verujemo da mnogima to nije problem, mada bi bilo lepo videti da je mašina od starta potpuno spremna za eksploataciju).

      Rezultati testova

       

       

      Sapphire Edge HD3

      PC Mark 7

      1022

      3D Mark 11 (Entry)

      472

      3D Mark 06

      2402

      Cinebench 11.5 Rendering

      0.64 pts

      Resident Evil 5 (High, 1280 x 720, no AA, no AF)

      21,4 fps

      WinRAR

      502

      HD Tune Transfer (MB/s)

      67,5

       

      Kada su performanse u pitanju, benchmark rezultati su sasvim jasni i ilustrativni. AMD E450 nije veliki performer, ali radi više nego korektno u većini aplikacija. Postoji ta tendencija da performanse procesora gledamo maltene isključivo kroz njegove rendering sposobnosti, iako se cela industrija odmakla od toga u suštinskom smislu. PC Mark 7 rezultat pokazuje da su ukupne performanse računara u rangu očekivanih u ovoj kategoriji – uostalom, i ranije smo se susretali sa Brazos konfiguracijama. Resident Evil 5 je jedna od onih “full” igara koje su solidno zahtevne, odnosno ne radi se o igri iz ranga nezahtevnijih, iako naravno ima i naslova koji traže daleko jači hardver da bi radili u prihvatljivom broju frejmova. Sveukupno, test rezultati potvrđuju naše inicijalne pretpostavke o računaru.

      Utisci

      Međutim, testovi i benchmark programi ne mogu da na adekvatan način prenesu kompletne utiske, te ih treba posmatrati samo kao deo priče, a ne kao njenu poentu, za razliku od situacije kada procenjujemo samo pojedine komponente. Dakle, radi se o mašini koja je solidno upotrebljiva u velikom broju situacija. Da li je idealna za intenzivniji multitasking? Nije, ali to joj nije ni namena i ima drugih računara za to. Zahvaljujući dobrom balansu hardvera i prisustvu 4 GB RAM memorije, sistem radi veoma fino i odzivno.

      Opet, dosta zavisi od vašeg načina upotrebe i korišćenja. Ovakvu mašinu je relativno lako “zagušiti” pokretanjem više simultanih aplikacija, otvaranjem velikog broja prozora u browseru i slično. Sa druge strane, u nekakavom normalnom korišćenju, Sapphire Edge HD3 je prava uživancija za eksploatisati, pre svega zbog svojevrsnog zadovoljstva koje korisniku pruža sam pogled na spravicu i ono šta omogućava na velikom ekranu.

      U principu, vrlo je lako zaboraviti da se ne radi o vrlo snažnom PC računaru ili da nekako spontano početi da aktivirate i palite silne aplikacije. U toj varijanti će vas Edge HD3 “podsetiti” da se ipak ne radi o multitasking aždaji, ali sama činjenica da ne postoji ona zadrška koju inače osećamo na Atom računarima i sličnom hardveru je vrlo pohvalna. Kao i činjenica da dok se držite nekih razumnih vidova eksploatacije (cenima da preko 90 ili čak 95 odsto korisnika to nikada i ne pređu) – računar će “leteti”.

      Naravno, glavna stvar kod Edge HD3 računara jeste kako to radi kada je povezano na HDTV. Tu upravo Sapphire Edge HD3 briljira. Dovoljno je da instalirate neki od poznatih plejera koji koriste GPU akceleraciju (na primer, VLC Media Player koji je nedavno dobio i 2.0 verziju) i stvari prerastaju u – uživanciju. U zavisnosti od bitrejta, kao i aplikacija aktivnih u pozadini, APU će biti opterećen do nekih 50 procenata. Istovremeno, zahvaljujući USB 3.0 portovima možete koristiti mogućnosti i prednosti brzih periferija za brzo prebacivanje velikih količina sadržaja. Ipak, mi smo preferirali umrežavanje putem “nevidljivih žica”, odnosno bežično povezivanje sa kućnom mrežom, povezavši pre toga HD3 na naš Sony 46” LCD televizor. Treba li da nastavljamo…?

      Termalne performanse i buka su takođe bitna stvar kod Edge HD3 računara. Već smo spomenuli da se mašina hladi 40-milimetarskim ventilatorom. O dugoročnim performansama ventilatora ne možemo suditi, ali korisnici umeju da se žale da ovakvi ventilatori posle dužeg vremena umeju da uspore, cijuču i slično. Međutim, Sapphire-ova kreacija radi praktično bešumno. Rad kulera će se blago pojačati u slučaju intenzivnije upotrebe u zahtevnijim aplikacijama, ali nijednog trenutka neće biti ni blizu neprijatnom. Stepen ubrzanja kulera je stoga prilično mali, što je dobra vest za one koji drže puno do akustike. Sa druge strane, mašina ume da se zagreje, naročito kada se optereti, tako da bi možda i bilo korisno da je kuler za nijansu bučniji, odnosno brži. Ali ne treba se bojati bilo čega, jer je sve u granicama očekivanih vrednosti za “zgusnuti hardver.”

      Savet: obratite pažnju da se uz računar ne isporučuju periferije, te da bi bilo dobro da blagovremeno mislite na to. Bilo koji 2,4 GHz (ili više) komplet će vam odlično vršiti posao, zahvaljujući velikim dometima koje ta tehnologija omogućava. Do desetak metara je više nego dovoljno, a kompleti ovog tipa su naširoko dostupni po veoma pristupačnim cenama od dvadesetak evra. Najzad, primetimo da VESA mount nije podržan, tj. da nema nikakvih rupica ili nosača koji bi omogućio da se Edge HD3 montira na zid (manje bitno za računare) ili na poleđinu nekog monitora ili televizora (nešto bitnije). Dakle, ništa od “sakrivanja” na leđima velikog HDTV-a. Međutim, to bi narušilo računar u dizajnerskom smislu (ništa od zakrivljenih površina, a morale bi se i bušiti rupice), a i realno smatramo da to nije opcija od prevelikog interesa za većinu korisnika koji bi ionako koristili uređaj u klasičnom uspravnom ili vodoravnom položaju.

       

      Zaključak

      Da bismo pravilno ušli u zaključak, želimo najpre da vas upoznamo sa našim doživljajem ovog računara, ali i ne samo njega. Za početak, pogledajmo cenu. Ona još uvek nije finalizovana u potpunosti, ali se očekuje da će iznositi između 350 i 400 evra. Pogađate – disk je najveći problem kada je cena u pitanju, koji pogađa sve PC računare koji ih koriste usled problema sa poplavama i konsekventnim podizanjem cene.

      Mi se (ili makar autor ovih redova, urednik Benchmark sajta) ne slažemo sa gledištem koje tera sve korisnike da prihvate jedinstveno merilo isplativosti. Šta je zapravo isplativost? Bez koordinantnog sistema ona ne znači ništa. Recimo, autor nikada sebi ne bi uzeo laptop od 350 evra (makar ovakve kakvi su na tržištu aktuelni) i to ne zato što ima loše mišljenje o njima, već zato što takvi laptopovi nisu proizvodi na koje cilja. Isto tako, nikada ne bi kupio (niti je ikada kupio) desktop jeftiniji od 500 evra, jer tačno zna šta želi – tek kada se ispune određeni preduslovi (računar mora imati puuuno prostora na disku, vrhunsku grafičku kartu i dosta memorije, poželjno i SSD), u priču ulazi faktor cene i isplativosti ali u tim, specifičnim okvirima. Jednostavno, odbija se nametanje isplativosti u okvirima prosečnosti, tiho naturanje mišljenja većine i utapanje u nešto što se zove opšta spoznaja.

      Zašto smo vas malo “pridavili” ovom pričicom? Zato što želimo da ukažemo na drugačija razmišljanja po ovom pitanju od konvencionalnih. Da, za 350-400 evra možete kupiti laptop – ali kakav laptop? I koja je poenta kupovine 15,6-inčnog laptopa za korišćenje kao HTPC (iako on teoretski itekako može da se poveže video izlazima, ali to je na laptopovima više “da posluži” umesto da se primarno tako koristi)? Možete isto tako kupiti i desktop za manje novca, ali to neće biti elegantan, stilizovan desktop minijaturnih dimenzija, već velika mašina i daleko veći potrošač. Možete kupiti i tablet, povezati ga na PC, a onda se maltretirati formatima koje tablet pušta, problemima sa titlovima, stalnim potezanjem za kablovima (uglavnom specifičnim zbog minijaturne prirode konektora na tabletima) i permanentnom potrebom sinhronizacije sadržaja jer u tabletima nisu stotine gigabajta na raspolaganju. I zašto onda da vas neko ubeđuje šta je “najisplativije” ili “najbolje” za vas, služeći se sopstvenim kriterijumima i merilima, koji možda vama samima ne znače ništa?

      Sa druge strane, imamo ovakvu mašinu, koju će entuzijasti u koje i nas ubrajamo jednostavno kupovati srcem. Reč je o odlično zaokruženom proizvodu, koji briljira kada je multimedijalna primena u pitanju, ali isto tako može da posluži i za sve druge zadatke za koje može da vam služi i drugi PC računar. Mail? Nema problema. Browsing? Tu je, i to bez mišljenja na podršku za flash ili usporenje performansi kada se pusti YouTube video. Pride, dobijate računar sa USB 3.0 portovima, a zašto ne reći, i spravicu u koju je uživanje gledati, a koja vas opet ne ograničava svojom skučenom tastaturom ili malim ekranom.

      Sve ovo ne znači da Sapphire Edge HD3 nema nekih svojih mana. Neke stvari su i posledica kompromisa. Nema VESA mount, ali onda ne bi mogao da ide lepi dizajn sa zakrivljenim linijama. Nema operativni sistem i ne isporučuje se sa periferijama. No, pozitivne stvari svakako daleko nadmašuju ono malo mana koje ovaj sistem ima. Radi se o izuzetno dobrom, pa i lepom računaru, lako prilagodljivom u bilo kakvo okruženje, radno ili kućno, u dnevnu ili radnu sobu, “koga se vaš nameštaj neće postideti”. Reč je o napravi dobrih performansi, male potrošnje, koja radi veoma tiho i zahvaljujući AMD tehnologiji i Brazos platformi uspeva da isporuči nivo performansi kakav doskora nismo mogli ni da zamišljamo u računaru ovakvog formata. Kada se samo setimo da smo pre samo koju godinu kupovali višejezgarne procesore da bismo puštali HD video i papreno ih plaćali…

      Sve u svemu, svakako da bi bilo bolje da Sapphire Edge HD3 ima još bolju cenu, ali ovakav kakav je, on zavređuje priznanje našeg sajta i stoga od nas – čestitke! Kada smo već toliko spominjali lični pečat u zaključku, evo i finalnog dela – autor je vlasnik HTPC računara sklopljenog u “sopstvenoj radinosti”, koji se naslanja upravo na Brazos platformu (nešto sporiji AMD E350) i koja je uposlena kao multimedijalna mašina ispod velikog LCD televizora, a razlika u zapremini je bukvalno višestruka (još jedna pobeda Sapphire kreacije), iako se radi o mATX formatu ploče i kućišta. Najtoplije preporuke za takvo korišćenje, tim pre što je Edge HD3 još bolji, još prilagodljiviji, i u krajnjoj instanci, još dopadljiviji računar.

      Prednosti:

      – Solidan multimedijalni računar, idealan kao HTPC
      – Prilagodljiv svakom prostoru i dimenzijama
      – Mala zapremina i masa
      – Tih rad
      – Generalno dobre performanse, mala potrošnja
      – USB 3.0 konektori

      Nedostaci:

      – Bez operativnog sistema
      – Ako ga maksimalno opterećujete, ume da se solidno zagreje
      – (Uslovno) Nema VESA mount
      – (Uslovno) Nesklad u smislu isporučivanja CD-a sa drajverima i programima i nepostojanja optičkog uređaja u računaru – vreme je za flešiće sa istom svrhom…

      Uređaj na test ustupio Sapphire.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test