AMD Athlon 64 X2 3800+ i Intel Pentium D 820

AMD Athlon 64 X2 3800+ i Intel Pentium D 820

Iako dual core procesori još uvek nisu zaživeli, posebno ne na našem tržištu, proizvođači se trude da privuku potencijalne kupce. Kao što to obično biva, prvo se predstavljaju najbrži modeli, a tak kasnije povoljniji, ali i nešto sporiji procesori iz istih serija. Pojava Athlon 64 X2 3800+ bila je dobar povod da opet „pretresemo“ ponudu dual core procesora...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      AMD Athlon 64 X2 3800+ i Intel Pentium D 820
      Tržištem još uvek, neosporno, dominiraju „klasični“ procesori sa jednim jezgrom. Govorimo o desktop procesorima i ne nameravamo da u ovom tekstu spominjemo modele namenjene serveima (Intel Zion i AMD Opteron). Kod Intel-a, kada su single core procesori u pitanju, imamo Celeron D i Pentium 4, a AMD nudi Sempron i Athlon 64. AMD je prilikom predstavljanja Athlon 64 X2 linije procesora iste svrstao u high-end tržišni segment. Sa druge strane, Intel je pored svog Pentium XE procesora koji je pozicioniran kao rešenje za najviši tržišni segment, ponudio procesore sa dva jezgra čak i u mainstream klasi. Najpovoljnije dual core rešenje za većinu korisnika svakako je Pentium D 820 i po skromnom mišljenju autora ovih redova predstavlja trenutno najbolje dual core rešenje na tržištu gledajući odnos performanse/cena . Cenom koja je, na domaćem tržištu, niža za sto eura u poređenju sa Athlon 64 X2 3800+, najjeftinijem AMD dual core procesoru, Intel jasno pokazuje koliko nade polaže u tržište dual core procesora. Iako je Athlon 64 3800+ nešto brži od Pentium D 820 procesora, da li je razlika u ceni opravdana videćete na stranama koje se odnose na rezultate testova. Intel koji raspolaže velikim proizvodnim kapacitetima očigledno je u stanju da se u ovom trenutku odrekne dela profita kako bi imao što povoljniju „dual-core ponudu“ u poređenju sa svojim glavnim konkurentom. Naime, glavno oružje Intel-a je vrhunski proizvodni proces koji cilja kako na kvantitet, tako i na implementaciju najnovijih tehnoloških dostignuća vezanih za proizvodnju procesora i čipsetova. Intel, po pravilu, prvi osvaja novi proizvodni proces, a AMD dolazi na tržište sa otprilike šest meseci zakašnjenja sa sličnim tehnološkim procesom. To Intel-u omogućava značajno niže troškove u poređenju sa konkurencijom što otvara prostor kako za velike marketinške fondove koje svi distributeri i asembleri itekako vole, tako i za dodatno sniženje cena, kao što je ovo u slučaju Pentium D procesora. Ako bismo želeli da dobijemo uporedive performanse Intel i AMD procesora onda bismo suprotstavili Intel Pentium D 830 (3 GHz) i AMD Athlon 64 3800+ (2 GHz). Iako smo do sada očekivali da AMD nudi više za manje novca, vremena se očito menjaju, pa u ovom slučaju na domaćem tržištu ova dva procesora imaju skoro u euro cent identičnu cenu.

       

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      Ako analiziramo kompletne platforme ne vidimo previše prednosti ni na jednoj strani. AMD nudi Cool'n'Quiet, EVP, x86-64 i slične tehnologije, dok Intel Pentium D 830 nudi sve to, ali pod drugim imenom (EIST, NX Bit, EM64T). Ipak, AMD ostaje jak u segmentu zabavnog softvera, pošto integrisani memorijski kontroler predstavlja veliku prednost po pitanju latencije memorije koja je krucijalna u ovoj primeni. Takođe, AMD ima nešto povoljniju situaciju po pitanju čipsetova, jer je Athlon 64 X2 bolje podržan na SLi čipsetovima kompanije nVidia, a sa druge strane nForce 4 Ultra ploče krasi povoljnija cena u odnosu na i955x matične ploče. Naime, već smo objašnjavali da na nForce4 SLi Intel Edition matičnim pločama Pentium D 820 procesor ne radi, pa je potrebno kupiti (skuplju) nForce4 SLi x16 Intel Edition matičnu ploču. Naravno, to sve pod uslovom da imate na umu vrhunski „gaming“ sistem koji vam još uvek jedino nVidia SLi tehnologija uz odličnu dual core optimizaciju u Forceware drajverima serije 80 može pružiti. Intel Pentium D na ovom polju svakako ima prostora za poboljšanje pre svega kroz povećanje L2 keš memorije i dodatno proširenje FSB-a. Naime, NetBurst arhitektura na kojoj je zasnovan Pentium D veoma „ceni“ veliku količinu L2 keš memorije i veliki memorijski protok za razliku od AMD Athlon 64 X2 procesora. Baš zato je šteta što Pentium D procesori nemaju integrisan memorijski kontroler, jer bi to performanse u zabavnom softveru podiglo na još viši nivo.

       

      Athlon 64 X2 3800+

      Pentium D 820

      Proizvođač

      AMD

      Intel

      Naziv jezgra

      Manchester

      Smithfiled

      Radni takt

      2.0 GHz

      2.80 GHz

      Ležište

      939-pin, mPGA

      775-pin, PLGA

      L2 cache

      512 KB + 512 KB

      1024 KB + 1024 KB

      Memorijski kontroler

      128-bit, dual-channel

      nema

      Podržana memorija

      DDR400 SDRAM

      DDR2-667 (zavisi od čipseta)

      HT/FSB

      1000 MHz

      800 MHz

      Revizija jezgra

      E4

      A0

      Proizvodni proces

      90nm, SOI+DSL

      90 nm, napregnuti silicijum

      Broj tranzistora

      154 miliona

      230 miliona

      Površina jezgra

      147 mm2

      206 mm2

      Maksimalna potrošnja

      89 W

      95W

      Najviša dozvoljena temperatura

      65C

      69.8C

      Radni napon

      1.35V

      1.25V-1.4V

      64-bitna podrška

      x86-64

      EM64T

      NX-bit porška

      Enhanced Virus Protection

      Execute Disable Bit

      Ušteda energije

      Cool'n'Quiet

      nema

      Cena (MP sa PDV)

      416 eur

      319 eur

      Kontakt

      Pakom Computers

      ComTrade Computers

      Ovom prilikom, kao što smo i napomenuli predstavićemo vam dva najjeftinija dual core procesora oba proizvođača. Ne možemo reći da su u pitanju „dual core procesori za mase“, pošto je cena svakog od njih u rangu najbržih single core Pentium-a odnosno Athlon-a, ali je reč o primetnom pomaku napred ka omasovljenju SMP tehnologije. AMD Athlon 64 3800+ je, mogli bismo reći, AMD-ov odgovor na izazov koji je Intel uputio kroz Pentium D 820/830 liniju procesora…

      AMD Athlon 64 X2 3800+

      Athlon 64 procesor baziran na dual core arhitekturi poneo je jednostavno ime – Athlon 64 X2, što na najbolji način sugeriše da je reč o dvojezgarnom procesoru. Prvi Athlon 64 X2 procesor koji smo imali prilike da testiramo bio je zasnovan na Toledo jezgru koje podrazumeva 2x 1024k L2 keš memorije za razliku Athlon 64 X2 procesora koji ovom prilikom testiramo i koji je zasnovan na Manchester jezgru sa 2x 512k L2 keš memorije – za svako jezgro po pola megabajta. U ovom slučaju, kao i u slučaju Intel Pentium D procesora nije pravilno jednostavno sabrati količine L2 keš memorije, pošto svako jezgro ima sebi posvećenu „jedinicu“ L2 keš memorije. Dakle, jezgra nisu u stanju da međusobno dele L2 keš, ali je ta mogućnost najavljena za buduće verzije dual core procesora obe kompanije.

       

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      Iako Athlon 64 X2 procesor ima dva fizički odvojena jezgra sa sopstvenim L2 keš memorijama, memorijski kontroler i HyperTransport kontroler su jedinstveni tj. jedan memorijski kontroler opslužuje oba jezgra. Baš zbog toga je omogućeno da se Athlon 64 X2 procesor jednostavno ugradi u postojeće Socket 939 ploče, a za celu operaciju dovoljan je ažurirani BIOS. Kako su Athlon 64 X2 procesori predstavljeni pre dosta vremena, skoro svi proizvođači su već obezbedili odgovarajuće verzije BIOS-a za svoje Socket 939 ploče koje donose podršku za dual core procesore. Dakle, ukoliko ste vlasnik neke nForce4 Ultra ili nForce 4 SLi, pa čak i nforce3 Ultra matične ploče sa AGP interfejsom i želite da nadogradite sistem Athlon 64 X2 procesorom sva je prilika da nećete morati da menjate ploču. Kod Intel-a je situacija drugačija i nove procesore podržavaju samo i945/955 serije čipsetova i „delimično“ nForce 4 SLi (x16) Intel Edition matične ploče. Ti čipsetovi predstavljeni su relativno kasnije, pa nisu previše rasprostranjeni – veliki broj korisnika još uvek koristi i915/925 matične ploče.Komunikacija između jezgara se u slučaju Athlon 64 X2 procesora odvija posredstvom posebne veze nazvane: “System Request Interface“, a koja radi na punoj brzini procesora. Dakle, dual core konfiguracija je totalno transparentna za ostatak sistema i nema opterećivanja ostatka sistema kao što se to može desiti u slučaju postojanja dva fizički odvojena procesora na matičnoj ploči koji komuniciraju preko eksterne magistrale. Komunikacija između dva jezgra odvija se dakle na punoj brzini procesora, a tako povezana jezgra posredstvom „Crossbar Switch“ veze komuniciraju sa jedinstvenim memorijskim kontrolerom.

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      Kada je Athlon 64 X2 3800+ procesor u pitanju on se, osim 400 MHz nižeg radnog takta, i ne razlikuje previše u odnosu na prethodno testirani Athlon 64 X2 4800+. Tako velika razlika u model rating oznaci, osim što je povezana sa razlikom u radnom taktu, ima veze i sa osnovnom razlikom između Manchester i Toledo jezgara. Kako je Athlon 64 X2 3800+ zasnovan na Manchester jezgru karakteriše ga 512k L2 keš memorije po jezgru, za razliku od Athlon 64 X2 4800+ procesora koji, kao što smo već naveli, inkorporira 1024k L2 keš memorije za svako od jezgara.

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      Brzina HyperTransport magistrale od 1000 MHz je postala standardna za sve socket 939 procesora, pa ni Athlon 64 X2 3800+ po tom pitanju nije izuzetak. I dok je Intel kod Pentium D 820 procesora eliminisao Enhanced SpeedStep tehnologiju, Cool 'n'Quiet o kome je AMD u proteklom periodu dosta pričao ostao je sastavni deo specifikacije Athlon 64 X2 3800+ procesora. Isto važi i za sve ostale napredne mogućnosti AMD-ovih dual core procesora, pa je tako pored NX-bit tehnologije podržana i x86-64 (AMD64) tehnologija. Sistem virtualizacije, poznat pod kodnim imenom „Pacifica“ (AMD) odnosno „Vanderpool“ (Intel), za sada nije podržan ni kod jednog AMD procesora, pa istu sudbinu deli i Athlon 64 X2 3800+.

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      Procesor koji smo ovom prilikom dobili na test stiže u kutiji identičnih dimenzija kao i u slučaju Athlon 64 procesora uz nešto izmenjeno grafičko rešenje. Da je AMD uspeo zahvaljujući SOI+DSL tehnologiji da održi potrošnju dual core procesora u granicama normale pokazuje i to da se tzv. „box kuler“ Athlon 64 X2 3800+ procesora ne razlikuje previše od kulera koji stižu uz ostale predstavnike Athlon 64 X2 linije procesora. Kod Intel Pentium D procesora to nije slučaj. I dok Pentium D 820 podrazumeva kuler dosta sličan onome koji stiže uz najbrže Pentium 4 procesore, Pentium D 830 dolazi sa kulerom profilisanim tako da ima osetno više „rebara“, ali i brži i bučniji ventilator na sebi. Izgleda da dok ne debituje nova arhitektura fanovi procesora kompanije Intel biće primorani da se pomire sa nešto višim nivoom buke.

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      Cool'n'Quiet na delu!

      Intel Pentium D 820

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      O Intel Pentium D 820 procesoru smo već imali prilike da pišemo, pa ćemo se samo ukratko osvrnuti na njegove karakteristike. Već smo naveli da ovom modelu nedostaju nove tehnologije kao što su EIST i HyperThreading. Naime, Hyper Threading je za sada ekskluzivitet Pentium XE procesora koji se u slučaju uključivanja ove opcije indetifikuje kao Quad-Core procesor. Međutim zanimljiva je priča o implementaciji EIST (Enhanced Speed Step) tehnologije u slučaju Smithfield jezgra. Naime, dok Pentium D 820 ne podržava EIST, modeli 830 i 840 je podržavaju. Kada je u pitanju model 820, EIST je suvišan pošto kada je uključena dotična tehnologija množilac pada na 14 što rezultuje taktom koji je podrazumevan za Pentium D 820. Pomalo nelogično, ni model Pentium Extreme Edition takođe ne podržava EIST što je, sva je prilika, povezano sa implementacijom Hyper-Threading tehnologije. FSB je u slučaju svih, u trenutku pisanja ovog članka, raspoloživih, Pentium D i Pentium XE procesora identičan i iznosi 800 MHz, a implementirana je i NX tehnologija „zaštite od virusa“ uz obaveznu EM64T podršku što Intel Pentium D procesorima omogućava rad pod Windows XP X64 operativnim sistemom.

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      Intel je popravio termalne karakteristike Pentium D procesora u poređenju sa npr. Pentium 4 5xx procesorima prilikom testiranja bili smo prijatno iznenađeni nižim radnim temperaturama Pentium D 820 procesora. To se ipak ne može reći i za Pentium D 840 koji se dosta zagrevao tokom našeg prethodnog testa. U pitanju je bio prvi stepping i sample primerak procesora (tzv. Engineering Sample koji na sebi nosi oznaku Intel Confidential ). Potrošnja testiranog procesora model ratinga 820 ne bi trebalo da prelazi 95W što je u današnje vreme vrlo prihvatljivo. Ako se ima u vidu da je radni napon 1.35V, a da je proizvodni proces izveden primenom 90nm tehnologije i napregnutog silicijuma onda su po tom pitanju Pentium D i Athlon 64 X2 sasvim uporedivi i Intel se neosporno popravio, ako gledamo od vremena Pentium 4 5xx procesora. Kada je reč o termalnim karakteristikama valja napomenuti i to da su sonde za merenje temperature implementirane samo u prvo jezgro dok iz drugog nije moguće izmeriti temperaturu u slučaju Pentium D procesora!

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

       

      Procesor

      Intel Pentium D 820 (Smithfiled, 2.8 GHz, 2x 1MB L2, 800 MHz FSB)
      AMD Athlon 64 X2 3800+ (Manchester, 2 GHz, 2x 512k L2, 1000 MHz HT)

      Maticne ploce

      MSI K8N SLi Platinum
      ASUS P5N32-SLi

      Graficka kartica

      MSI GeForce 7800GT

      Kuler

      Coole Master Hyper 6+

      Memorija

      2x 512 MB Kingmax Hard Core DDR500 (2.5, 3-3-8, 1T)
      2x 512 MB Kingmax MARS DDR2-667 (5-5-5-15-21-1T)

      Hard disk

      Western Digital Caviar 60 GB, ATA133

      Operativni sistem

      Microsoft Windows XP Professional SP1

      Napomenućemo i to da smo ovom prilikom imali na raspolaganju pored dva procesora i set starijih i novijih nVidia Forceware drajvera. Za predstavnika serije 70 odabrali smo drajver verzije 78.01 koji nema WHQL sertifikat. Seriju 80 reprezentovao je drajver verzije 81.94 takođe bez WHQL sertifikata, ali sa više optimizacije u odnosu na poslednju zvaničnu verziju sa nVidia sajta. U testovima u kojima smo očekivali značajniji dobitak od primene novih drajvera koristili smo oba seta drajvera. U pitanju su uobičajeni 3D Mark testovi, Far Cry, Doom III, AqauMark3, Quake III itd… Testovi koji se pretežno oslanjaju na procesor, po našim preliminarnim testovima nisu pokazali značajan pomak usled primene novih drajvera, pa te rezultate nismo ni uvrstili u tabele.

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      O velikom overklok potencijalu Pentium D 820 procesora već smo pisali, a izuzetak nije bio ni ovom prilikom testirani primerak procesora. Overklok rezultat od skor 3.7 GHz je zaista fascinantan, a tome je svakako zaslužna i odlična ASUS P5N32-SLi Deluxe matična ploča na kojoj smo vršili testiranja Pentium D 820 procesora ovom prilikom. Kada je AMD u pitanju ni tu priča o overkloku nije nepovoljna – 2.65 GHz je veoma dobar overklok rezultat za procesor koji je predviđen da radi pri taktu od 2 GHz. Kako AMD Athlon 64 X2 nešto bolje skalira sa porastom radnog takta, možemo reći da su overklokovani ovi procesori ujednačeni po pitanju performansi.

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      Rezultati testova 2

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      Rezultati testova 3
       

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      Rezultati testova 4
       

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      Dobici koje donose novi drajveri iz nVidia-e pokazuju da Dual Core arhitektura ima šta da ponudi i u gaming segmentu i da je smena generacija neminovna. AMD je u pravom trenutku svoju gaming seriju procesora, poznatiju po sufiksu „FX“ prebacio na dual core jezgra – Athlon 64 FX-60 će raditi na taktu od 2600 MHz i biće zasnovan na Toledo jezgru. Kao što se iz priloženih rezultata jasno vidi, najveći dobici su u grafičkim testovima. Prosto je neverovatan dobitak u Doom III i Far Cry igrama! Ostali smo bez daha upoređujući ove rezultate. Ipak, novi drajver izgleda dobro upošljava oba jezgra izračunavanjem scena i 3D primenom, pa su igrački testovi koji se više oslanjaju na CPU (Quake III, CPU testovi u 3D marku, CPU test u AquaMark-u…) podbacili primenom Forceware 81.94 drajvera. Ipak, to se sasvim izvesno neće pokazati kao ozbiljniji nedostatak u praksi. Ova „anomalija“ je više izražena kod AMD Athlon 64 X2 procesora nego što je to slučaj sa Intel Pentium D procesorom.

      karakteristike, statistike, amd athlon 64 x2 3800+ i intel pentium d 820 procesora

      Moramo se na kraju osvrnuti i na dva „ljuta konkurenta“. Kao što smo već naveli Intel Pentium D 820 je skoro 100 eura jeftiniji u odnosu na AMD Athlon 64 3800+, a razlike po pitanju brzine i nisu preterano velike. Ako se uzme u obzir odnos performanse cena, zanemarujući cenu kompletne platforme, onda Intel Pentium D i definitivno izlazi kao pobednik. Ukoliko imate neku stariju platformu ili i915/925 ploču, svakako da ćete biti primorani da prelaskom na Dual Core procesor menjate matičnu ploču i troškovi nadogradnje su praktično isti, izuzev što je Intel-ov procesor jeftiniji. Ukoliko, pak, imate dobru Socket 939 matičnu ploču, izbor nije tako lak. Svakako je najjednostavnije rešenje zadržati postojeću ploču i memoriju, ali to opet znači kupovinu skupljeg, a ne preterano bržeg procesora. Ukoliko bi AMD predstavio Athlon 64 X2 brzine 1.8 GHz koji bi koštao jednako kao i Pentium D 820, opet bi Intel imao bolju ponudu. Naime, tako klokovan Athlon 64 X2 procesor bi sasvim izvesno bio sporiji od Pentium D procesora koji radi na 2.8 GHz, a cena bi bila identična ili malo niža u korist Intel-a. Ostaje zaključak da AMD ne uspeva da na tržištu dual core procesora bude dovoljno konkurentan, pa je to glavni razlog zašto je Athlon 64 X2 pozicioniran kao high-end rešenje za entuzijaste – u tom segmentu cena ne igra ključnu ulogu. Prava renesansa dual core procesora započeće tek sa promocijom 65nm procesora. Intel je i tu u prednosti, jer već za početak godina najavljuje prve primerke u prodaji, dok će AMD sasvim izvesno blagovremeno uhvatiti priključak.

      Intel Pentium D 820 na test ustupio CT Computers zvanični distributer Intel proizvoda.
      AMD Athlon 64 X2 3800+ procesor na test dobili smo ljubaznošću kompanije Pakom, zvaničnog distributera AMD-ovih proizvoda.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test